Місце зустрічі випускників ХПТУ, ХІПБ, АПБУ, АЦЗУ, УЦЗУ, НУЦЗУ
Національний університет цивільного захисту України
ХПТУ, ХІПБ, АПБУ, АЦЗУЗу, УЦЗУ, НУЦЗУ
Фотогалерея
Воспоминания
Страницы истории
Наши выпускники
Гостевая книга
Контакты

2011 рік

СІЧЕНЬ

1 січня. Новий рік особовий склад факультетів ОРС, ЦЗ та СПФ зустрів захоплююче та досить цікаво. Керівництвом курсів було запрошено Діда Мороза та Снігурку, для привітання особового складу з Новим Роком. Курсанти, які не заступили до наряду мали можливість взяти участь у цікавих конкурсах. Не оминуло свято і тих хто в цей час знаходився в наряді. Дід Мороз та Снігурка разом з начальником курсу майором служби ЦЗ Шевченко С.М. та заступником начальника курсу майором служби ЦЗ Краснухіним Д.Є. особисто привітали кожний вид наряду. На згадку про це свято всім було вручено подарунки. 


Уже традиційним стало на Харківщині проведення конкурсу „Вища школа Харківщини - кращі імена”. Цей захід проводиться Головним управлінням освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації та радою ректорів вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації вже в дванадцяте. Освітяни й науковці Харківщини є містким та значущим осередком наукового потенціалу нашої країни. Успіхи та досягнення вищої школи Харківщини є яскравим тому прикладом. Найкращих визначив конкурс „Вища школа Харківщини – кращі імена”. Були виділені такі номінації – „Декан факультету ”, „Завідувач кафедри ”, „Викладач гуманітарних дисциплін ”, „Викладач фундаментальних дисциплін”, „Викладач професійно-орієнтованих дисциплін ”, „Науковець”, „Молодий науковець”, „Викладач (завідувач кафедри) фізичного виховання”, „Педагогічна династія”, „Директор (завідувач) вузівської бібліотеки”, „Редактор вузівської газети”, „Директор студентського клубу”. Серед переможців конкурсу були визначені начальник кафедри інженерної та аварійно-рятувальної техніки університету полковник служби цивільного захисту Олександр Ларін у номінації „Завідувач кафедри”, у номінації «Викладач професійно орієнтованих дисциплін» перемогу здобули доцент кафедри загальної психології Ірина Ушакова та професор кафедри пожежної і техногенної безпеки об’єктів та технологій полковник служби цивільного захисту Олександра Михайлюк, у номінації «Науковець» перемогла завідувач кафедри загальної психології полковник служби цивільного захисту Ліна Перелигіна, а у номінації «Молодий науковець» - головний науковий співробітник науково-дослідної лабораторії моніторингу надзвичайних ситуацій Олексій Басманов. На новорічному вечорі переможців вітав перший проректор з навчальної та методичної роботи Національного університету цивільного захисту України полковник служби цивільного захисту Олег Назаров.



Практичні психологи Харківщини готуються до проведення Євро-2012.
Перед науково-дослідною лабораторією екстремальної та кризової психології Національного університету цивільного захисту України стоїть низка найважливіших завдань Міністерства надзвичайних ситуацій щодо гарантування психологічного захисту громадськості та рятувальників у разі виникнення надзвичайної ситуації під час проведення Євро-2012.



Тому її представникам, безумовно, надзвичайно корисно та необхідно спілкуватися з іноземними колегами. «Як виявив досвід німецьких колег, - зауважує заступник начальника науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології полковник служби цивільного захисту Віталій Христенко, - потенційно небезпечними місцями для людей в такому випадку є не стадіон, де проходять перегони, а, так би мовити, фан-зони. Їх можна поділити на дві частини. Небезпеку першої, що безпосередньо розташована на стадіоні, гарантує і проводить місцева влада. Там можна передбачити й занадто бурхливі емоції, і вживання алкогольних напоїв тощо. Друга частина – хаотичні фан-зони. Вони виникають тоді, коли вболівальники не потрапили    на
спортивний захід, а завітали до якогось затишного громадського місця – бару, кафе тощо, господар якого заздалегідь продумав усе: великий телевізійний екран, де транслюватиметься жадана подія, набір емоційно підсилювальних напоїв, аби задовольнити «духовну» потребу в алкогольному супроводженні перегляду.


Таке купчення людей ніким, окрім персоналу установи та господаря, не контролюється. А у них – дещо інші цілі, досвід і методи підтримання порядку. У нас є певна спеціальна розробка, зауважує полковник Христенко, яку в подальшому ми плануємо широко застосувати. Це моделювання поведінки великого скупчення людей у будівлях різноманітної архітектурної структури. На великому стадіоні є певні таблички, де стрілочками вказані шляхи евакуації. Таким чином, за лічені хвилини можна залишити небезпечну зону. А фан-зони, де встановлюється великий кран,зазвичай, загороджені. Як же вболівальникам швидше покинути таке небезпечне місце? Тут люди перебувають у вирі найсильніших емоційних переживань від матчу, а ще й, можливо, під впливом алкоголю. Вони із життєрадісних та добродушних можуть перетворитись на «масу» людей, яка «змітатиме» все на своєму шляху, навіть своїх же товаришів. У даному випадку задача психолога – передбачити таку ситуацію, поведінку людей, аби вони могли благополучно залишити фан-зону. На жаль, де б не виникла надзвичайна ситуація, вона завжди пов’язана із негативними емоціями, з почуттям втрати, горем. Якщо вчасно не втрутитися, не проконтролювати її, то наслідки можуть призвести до психологічних розладів людини, захворювань нервової системи. У перші хвилини після непередбачуваної ситуації екстремальний психолог допомагає уникнути подальшого розвитку негативних розладів, основний опір робиться на постраждале населення, а потім подається психологічна допомога працівникам МНС. Приїжджаючи до незнайомої країни, гості передусім зустрічаються із представниками правоохоронних органів – з людьми у формі. І якщо поведінка останніх буде некоректною, може виникнути почуття недружелюбності. Подібна ситуація може виникнути при зустрічі із рятувальниками МНС. Фани можуть попросити одягти, наприклад, бойовку, розгорнути пожежний рукав, залізти на пожежну машину, аби сфотографуватись, тощо. І підрозділи МНС повинні бути до цього психологічно готовими, аби не відштовхнути, не нашкодити. Адже в даному випадку ми імідж країни. Гостей вабить новизна, вони приїжджають за кордон, аби почерпнути щось корисне, наповнитись позитивною енергією, отримати нову інформацію. І тут господарі приймаючої країни повинні поводити себе тактовно та коректно. Саме над цим і працюють практичні психологи лабораторії екстремальної та кризової психології
Національного університету цивільного захисту України сьогодні.



13 січня.
Творча молодь Національного університету цивільного захисту України взяла участь в обласних новорічних заходах.
Ось і відгриміли новорічні свята. Закінчились і новорічні вистави для харківської малечі… У новорічному мюзиклі “Снігова Королева”, що був представлений у Палаці Спорту під патронатом харківського губернатора та міського голови, взяв участь танцювальний колектив «FLAME» Національного університету цивільного захисту України під керівництвом Віктора Кульбакіна. Серед більше, ніж 750 учасників шоу наші курсанти та студенти гідно представили свою танцювальну майстерність. Виставу переглянули понад 25 тисяч маленьких харків’ян та жителів області, а телевізійну трансляцію бачили не тільки мешканці харківської області, а, через канали “ІНТЕР” та ”ТЕТ”, – вся Україна. Протягом новорічних канікул танцювальний колектив відпрацював дев’ять півторагодинних вистав та здобув багато нових друзів – колег з інших танцювальних колективів, а головний режисер свята Олексій Настаченко пообіцяв, що успіх “Снігової Королеви” відкрив перед харківськими артистами шлях до нових творчих досягнень. 


13-го січня
стартував традиційний щорічний XXII Міжнародний фестиваль команд КВН у м. Сочі. Захід зібрав понад 500 збірних команд не тільки з країн СНД, а й ближнього зарубіжжя. Фестиваль проходить у два тури.



На першому етапі команди представлять творчі надбання, що накопичувалися протягом року. Національний університет цивільного захисту України уже четвертий рік поспіль на фестивалі міжнародного рівня представляє команда КВН «ЧС». Молоді, кмітливі, винахідливі МНСники наразі представили свою «домашню роботу». Яким чином це відбулось і яке враження справили вони на журі стане відомо наступного дня. Слід нагадати, що команда «ЧС» є полуфінастом Телевізійної Вищої Української Ліги КВН м. Києва сезону 2009 року. Тож, вболіваємо за наших та бажаємо їм творчої наснаги і натхнення, аби успішно виступити у другому турі Фестивалю сезону 2011 року!
17-го січня до Національного університету цивільного захисту України прибули на навчання слухачі Республіки Азербайджан. 50 першокурсників розпочнуть свій навчальний семестр після новорічних канікул. Більше 80 років Харківський провідний виш МНС забезпечує висококваліфікованими фахівцями аварійно-рятувальні підрозділи країн ближнього та далекого зарубіжжя. Це завдання є надзвичайно відповідальним. Набутий роками досвід підготовки високоякісних професіоналів пожежної ті рятувальної справи, а також створена матеріально-технічна база, що постійно оновлюється та удосконалюється відповідно до вимог сьогодення, надає всі можливості для навчання небезпечній, але благородній професії рятувальника. На підставі досягнутої у 2005 році угоди між Міністерствами МНС Азербайджану та України в Національному університеті цивільного захисту МНС розпочато навчання азербайджанських курсантів за напрямом «Пожежна безпека». Крім того, співробітники МНС Азербайджану в навчальному закладі проходять курси підвищення кваліфікації. Взагалі, протягом останніх п’яти років навчальний заклад підготував близько 170 фахівців для Міністерства з питань надзвичайних ситуацій Республіки Азербайджан. А також 12 фахівців – для Російської Федерації. Випускники Національного університету цивільного захисту МНС користуються великим попитом на ринку праці за кордоном.




24 січня
. Звітує Рада самоврядування Національного університету цивільного захисту України. Протягом І півріччя 2010-2011 навчального року напружено та відповідно до основних заходів навчального закладу працювала рада курсантського та студентського самоврядування Національного університету цивільного захисту України. Проведення щомісяця таких зборів надає можливості більш ретельніше розглядати питання, що наразі хвилюють вихованців навчального закладу. Так, 6-го жовтня було проведено Першу конференцію студентського (курсантського, слухацького) самоврядування університету. Також було організовано волонтерську діяльність: надано добровільну матеріальну допомогу курсанту із Академії пожежної безпеки м. Черкаси, організовано поздоровлення вихованців Харківського обласного спеціалізованого навчально-виховного комплексу для дітей з вадами слуху солодкими подарунками із Днем святого Миколая, організовано вечори відпочинку, присвячених святкуванню Нового року, взято участь у вечорі вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Не забуває рада самоврядування про шанованих ветеранів. Так, не тільки до певних святкових дат запрошуються вони, аби поділитись своїм досвідом, а звичайні зустрічі молоді навчального закладу із поважними людьми стали вже традиційними. «Наші курсанти, - говорить заступник голови Ради студентського (курсантського, слухацького) самоврядування університету, відповідальний за організацію інформаційно-пропагандистської діяльності Михайло Бондаренко, - виступали делегатами на Регіональних зборах Всеукраїнської студентської ради студентів на базі інших вищих навчальних закладів Харківщини. Брали участь у конференціях активної молоді серед молодіжних організацій та лідерів Рад самоврядування міста й області. Також вони є активними учасниками молодіжних форумів серед навчальних закладів. А ще – ми намагаємось активно висвітлювати роботу Ради самоврядування у нашій відомчій пресі, а також на зовнішньому та внутрішньому сайтах Університету».





25 січня. Ім’я в літопис.
До 100-річчя з дня народження Великого Вогнеборця. Великому Вогнеборцеві Олександру Савичу Сумцову, заслуженому пожежному України, людині з іскоркою у душі і просто надзвичайно цікавій, глибокій та сильній особистості, довелось у житті пройти крізь, як-то кажуть, вогонь, воду ті мідні труби. 30-го січня йому виповнилось би 100 років. Свій трудовий шлях Олександр Савич Сумцов розпочав у 1938 році на посаді інженера пожежної охорони, виховав потім не одне покоління харківських пожежників.


У воєнні роки був одним із організаторів і учасників гасіння пожеж у фронтовій смузі Харківщини, а після війни - фахівцем гасіння нафтогазових фонтанів. Його досвід у цій справі визнано не лише в Україні, а й Угорщині, Чехії та інших країнах світу. Неодноразово Олександр Савич обирався депутатом міської ради. З 1960 по 1971 роки він очолював Харківське обласне управління пожежної охорони, а коли вийшов у відставку, продовжив роботу на посаді начальника навчального загону. Бездоганна служба і відвага О.С.Сумцова були відзначені орденами Червоної Зірки і Трудового Червоного Прапора. «Я безмежно вдячний своєму учителеві – Олександру Савичу Сумцову, - говорить помічник ректора по роботі з ветеранами, перший ректор навчального закладу Володимир Палюх, - за те, що він навчив мене з любов’ю ставитись до людей. Він був одним із перших інженерів у кузні вогнеборців. Йому належить ініціатива створення першої в Україні турбореактивної установки для гасіння газових фонтанів та масштабних пожеж. Вона була використана не тільки у Харкові та області, а й в Угорщині, місті Пермі Російської Федерації тощо. Життєстверджуюча сила його думок і переконань наповнювала оптимізмом кожного із підлеглих Олександра Савича. Особисто для мене він – Людина з Великої букви». Нагадаємо, що на фасаді будинку по вул. Дарвіна, 12, де майже півстоліття жив заслужений пожежний України Олександр Савич Сумцов, відкрито першу в Україні меморіальну дошку пожежному.
27-го січня в Національному університеті цивільного захисту України відбулася розширена вчена рада навчального закладу. Стрижневим питанням, що обговорювалось на заході, стало підбиття підсумків науково-дослідної діяльності університету протягом 2010 року. Проректор з наукової роботи полковник служби цивільного захисту Володимир Андронов у своїй доповіді зазначив, що у 2010 році значно підвищився науковий потенціал навчального закладу. Із 272 науково-педагогічних працівників – 21 докторів наук, 138 кандидатів наук, 16 професорів, 78 доцентів. Продовжують плідно працювати дві спеціалізовані вчені ради за спеціальностями «Пожежна безпека» і «Цивільна оборона» та «Психологія діяльності в особливих умовах». Ефективно функціонує наукове товариство курсантів та студентів. Так, у 2010 році на конкурсах різних рівнів 8 робіт наших курсантів та студентів посіли призові місця. Зокрема, за результатами відкритого конкурсу на кращу науково-дослідні роботи курсантів та студентів ВНЗ МНС перше місце отримав студент 4-го курсу факультету техногенно-екологічної безпеки Комяк В.В. (викладач В.М.Іщук), третє місце – студентка 2-го курсу того ж факультету Бричук М.С. (викладач к.х.н., доцент Тарасова Г.В.). А курсант Стельмах Д.О. був відзначений керівництвом Академії цивільного захисту Російської Федерації за результатами участі у «Международной модели ООН МЧС». Відповідно до методики підбиття підсумків з організації науково-дослідної роботи було проведено конкурсний аналіз роботи кафедр навчального закладу. Так, І місце на факультеті цивільного захисту посіла кафедра управління та організації діяльності у сфері цивільного захисту (начальник кафедри – д.т.н. Олександр Соболь), І місце на факультеті оперативно-рятувальних сил – кафедра піротехнічної та спеціальної підготовки (начальник – к.т.н. Віталій Барбашин), перше місце на соціально-психологічному факультету виборола кафедра загальної психології (начальник – д.б.н., професор Ліна Перелигіна), І місце на факультеті пожежної безпеки посіла кафедра пожежної і техногенної безпеки об’єктів та технологій (начальник – к.т.н., доцент Володимир Олійник), І місце на факультеті техногенно-екологічної безпеки – кафедра прикладної механіки (завідувач – к.т.н. Сергій Вамболь). Підсумовуючи, доповідач Володимир Андронов зауважив, що в результаті проведеного аналізу у 2010 році наукова робота в Національному університеті цивільного захисту України проводилась на рівні, що є необхідним для вищого навчального закладу ІV рівня акредитації, а також визначив пріоритетні напрямки діяльності на 2011 рік. Науково-дослідна робота в університеті проводиться відповідно до вимог сьогодення, а значить, навчальний заклад життєдіє у повній мірі.




28-го січня
напередодні Дня працівників пожежної охорони у клубі Національного університету цивільного захисту України відбулися розширені збори ветеранів навчального закладу. Такі зустрічі - дуже приємні, корисні та потрібні – стали славною традицією навчального закладу і золотими літерами вписані у його літопис.


Ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий привітав шанованих гостей та ознайомив із сьогоденням життєдіяльності навчального закладу. Перед присутніми виступив також голова ради ветеранів Олександр Мєтєльов, який ознайомив присутніх із діяльністю ветеранської організації протягом 2010 року, а також визначив її пріоритетні напрямки роботи на 2011 рік. Секретар ради ветеранів Борис Козлов закликав шановане зібрання активно посприяти всілякому забезпеченню у відкритті музею навчального закладу. Борис Григорович також звернувся до своїх колег із проханням надавати інформаційну допомогу щодо історичних віх навчального закладу, визначних людей – колишніх випускників рідної альма-матер. Ми вдячні їм, сивочолим наставникам, за їх турботливість та небайдужість до нагальних проблем навчального закладу, за той безцінний досвід, що передають вони нам, майбутнім поколінням. Адже без минулого немає теперішнього, а тим більше – майбутнього. Сьогодні не втрачають вони своєї сили духу. А головне, що, як мовиться в пісні, «не старіють душею ветерани» наші. Бо їм, енергійним життєлюбам, нема коли.
28 січня. Інститут інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України висловлює велику подяку Національному університету цивільного захисту України за своєчасну високопрофесійну розробку програм нормативних дисциплін з підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр у галузі знань 1702 «Цивільна безпека» за напрямом 6.170202 «Охорона праці». Як констатують фахівці, подібний Збірник забезпечить суттєвий внесок у розвиток системи стандартизації вищої освіти в Україні та заслуговує високої оцінки.«Розроблені навчальні програми, - говорить проректор з наукової роботи університету полковник служби ЦЗ Володимир Андронов, - сприятимуть більш якісній підготовці фахівців до роботи у сучасних умовах з урахуванням останніх досягнень світової науки. Також стане ключовою ланкою запобіганню аваріям і травматизму та підвищенню загального рівня безпеки в країні».


28 січня. Четвертокурсниця факультету пожежної безпеки Національного університету цивільного захисту України Юлія Аверіна вкотре доводить, що сучасна жінка ерудована, цілеспрямована, напрочуд рішуча у досягненні своєї мети, під силу їй опанувати суто чоловічу професію. А ще - обдарована. Високих результатів у навчанні досягла вона завдяки своїй праці, старанності та наполегливості. Так, Юлія Аверіна стала переможницею Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «Безпека життєдіяльності». Нагороджена дипломом ІІ ступеня Міністерства освіти і науки України.


І це – не поодиноке досягнення. У цьому році дівчина також стала стипендіатом Харківського міського голови «Обдарованість». Приємно і водночас надзвичайно престижно, що сьогодні обдарована молодь живе і навчається в інтелектуальній столиці України, у місті, що прославилось талановитими винахідниками, вченими, музикантами, філософами, артистами, спортсменами. І вдвічі приємно те, що серед найталановитіших не тільки студенти та учні середніх загальноосвітніх шкіл, коледжів, а також і курсанти. Скромна, відповідальна, але в очах непереборна впевненість у собі – така вона Юлія Аверіна, учасниця двох Міжнародних студентських конференцій та Всеукраїнської науково-технічної конференції, авторка п’яти наукових публікацій. А ще – наполеглива у здобутті нових знань: навчається у групі з поглибленої підготовки. Така Юлина завзятість передається її однокурсникам. Пишаються вони своєю товаришкою. Хочеться побажати їй – не зупинятись на досягнутому, успіхів на науковій ниві і обов’язково родинного щастя!

ЛЮТИЙ

4 лютого о 23 годині 2 караул Навчальної пожежно-рятувальної частини під керівництвом викладача – методиста ст. лейтенанта сл. цз Клімова А.В. виїхали на пожежу за номером три. Надзвичайна подія сталася у центрі Харкова, у житловому будинку 79 по вулиці Мироносицькій. На площі 200 м2 горіли квартири на 4 поверху та дах житлового будинку. Караулом було подано 2 стволи «Б» на гасіння пожежі також займалися розкриттям, розборкою та проливкою конструкцій. Для ліквідації пожежі були задіяні ПДПЧ -1, 2, 3, 4, 6, 9, 17, 22, 27, 31, НПРЧ, АД-30 (2 шт.), АКП, РБ, ГДЗС, штаб. 5-го лютого у підшефній середній загальноосвітній школі №36 Національного університету цивільного захисту України відбувся військово-патріотичний конкурс «Прапороносці - 2011».


23 школи Київського району міста Харкова демонстрували свою стройову виправку у складі прапороносної групи, а також охайний зовнішній вигляд. Заступник начальника курсу та два курсанти Національного університету цивільного захисту України, за традицією, проводили підготовку учнів підшефної школи. Курсанти 4-го курсу факультету пожежної безпеки Харламов В.В. та Прогонний П.О., разом із заступником начальника курсу майором служби цивільного захисту Полстянкіним Р.М. приділили дітям майже два тижні напередодні конкурсу-огляду. За цей незначний період вони ділилися з вихованцями досвідом, котрий отримали на двох парадах у місті Києві. Їх підлеглими були чотири учні 10-го класу – два хлопці Олексій та Костя, а також виявили бажання спробувати свої сили у незвичайному конкурсу дві учениці Даша та Влада. Змагання складалися з двох етапів. На першому у конкурсантів перевіряли зовнішній вигляд. Другий етап передбачив здібності прапороносців у проходженні урочистим маршем. За підсумками змагань вихованці наших курсантів посіли почесне ІІ місце. Вітаємо наших колег зі своїми першими перемогами у ролі «викладачів-методистів».


11-го лютого ветерани навчального закладу взяли участь у виїзних практичних заняттях з безпеки на кризі. Нагадаємо, що «жива» школа безпеки на льоду для працівників державної рибоохорони, любителів зимової риболовлі та зацікавлених прогулянками замерзлими водоймищами була ініційована та проведена фахівцями Національного університету цивільного захисту України. Приємним моментом стало те, що уперше участь у такому заході взяли шановані ветерани. «Мені надзвичайно цікаво було взнати, - ділиться своїми враженнями підполковник у відставці Борис Козлов, в минулому – заступник начальника навчально-методичного відділу Харківського пожежно-технічного училища, - як і чому навчають сьогоднішню молодь у рідній альма-матер. У нашу бутність таких масштабних занять з безпеки життєдіяльності не було. Звичайно ж, тоді був тільки один напрям підготовки фахівців – вогнеборців. А сьогодні один із найстаріших ВНЗів пожежно-рятувального профілю має багатогалузеву підготовку. Радіємо ми, ветерани, за наших старанних, ерудованих та талановитих спадкоємців». Надзвичайно приємно, що сьогодні ветерани навчального закладу в однострої із своїми однодумцями, вболівають за долю навчального закладу, дають слушні поради, щедро передаючи свій накопичений досвід. Не старіють вони душею – бо їм, енергійним життєлюбам, нема коли…
12-го лютого. Напередодні Дня усіх закоханих сімнадцять колективів клубу веселих та найкмітливіших з Харкова, Донецька, Сум жартували у романтичному стилі. Серед цих команд під першим номером дивували глядачів своїм іскрометним гумором і жартами курсанти та студенти Національного університету цивільного захисту України. На заході свій творчий запал представила команда КВН «По форме». Майбутні рятувальники гідно представили рідний навчальний заклад на міському рівні. До речі, команда КВН "По форме" отримала диплом у номінації "Краща команда КВН" - представник міста Харкова на ХХІІ Міжнародному фестивалі команд КВН ТТО АМіК у місті Сочі "КіВіН - 2011".



15-го лютого
на курсах гірничої та спеціально-рятувальної підготовки Національного університету цивільного захисту України відбулося засідання водолазної кваліфікаційної комісії. Атестацію проходили співробітники піротехнічно-водолазної групи ГУ МНС України в Харківській області а також водолазна група «Тритон» навчального закладу.


Комісія у складі першого проректора з навчальної та методичної роботи полковника служби цивільного захисту Олега Назарова, начальника курсів Сергія Кулакова, викладача кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт Валерія Бондаря, заступника начальника кафедри піротехнічної та спеціальної підготовки підполковника служби цивільного захисту Ігоря Толкунова та викладача курсів Світлани Матвійчук, перевірила теоретичну та практичну підготовку водолазів. Як зазначив начальник курсів гірничої та спеціально-рятувальної служби Сергій Кулаков, спеціалісти показали добрі результати. Троє водолазів допущені до керівництва проведення спусків, серед них – викладач кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт капітан служби цивільного захисту Віталій Собина. Слід зазначити, що до складу сьогоднішньої водолазної групи Національного університету цивільного захисту України «Тритон» входять четвертокурсники факультету оперативно-рятувальних сил Сергій Макаренко та Антон Симоненко. На їхній практиці більше 200 робочих спусків.
21-го лютого на базі Національного університету цивільного захисту України стартували масштабні міжвузівські змагання, присвячені Дню захисника Вітчизни. Другий рік поспіль вищий навчальний заклад пожежно-рятувального профілю приймає талановиту молоду спортивну еліту із 23 вищих навчальних закладів Харківщини. Такий захід уже в одинадцяте зібрав понад 300 кращих спортсменів області. Сьогодні на навчально-спортивному комплексі Національного університету цивільного захисту України відбулися урочистості з нагоди спортивного свята, а також перший етап міжвузівських змагань, що включив вправи з гімнастики, гирьовий спорт та перетягування каната. Із привітальним словом до присутніх звернувся проректор по службі університету полковник служби цивільного захисту Олег Семків. Він наголосив на значимій ролі фізичної підготовки у житті кожної людини, а також зазначив, що проведення таких міжвузівських спартакіад сприятиме підвищенню якості і результативності навчального процесу з фізичного виховання та спорту у вищих навчальних закладах. Перший етап закінчився із повною перемогою збірної команди Національного університету цивільного захисту України. Підйом переворотом із результатом 505 разів виборов п’ятикурсник факультету пожежної безпеки Сергій Денькович. З гирьового спорту першим став п’ятикурсник того ж факультету Олександр Яровий, виконавши ривок із товчком 38 разів. У перетягуванні канату збірна Національного вишу МНС також виборола золото. Наступного дня, 22-го лютого відбудеться другий етап спортивних змагань з плавання вільним стилем на 50 м, який пройде на базі спортивного комплексу НТУ «ХПІ».






БЕРЕЗЕНЬ

1-го березня у Всесвітній день цивільної оборони науково-педагогічні працівники та курсанти Національного університету цивільного захисту України провели практичні заняття, а ветеран навчального закладу Борис Козлов розповів про дії та заходи цивільної оброни часів Радянського Союзу. Спецкор телеканалу Інтер Світлана Шекера на власні очі могла побачити закріплення теоретичного матеріалу курсантами навчального закладу: дії при самогасінні, рятування з висоти, безпеку на льоду, надання першої медичної допомоги при обмороженні та переохолодженні, використання індивідуальних засобів захисту. Учасниками практичних занять стали і харківські школярі. Учні разом із вчителями мали змогу навчитись одягати протигази, дізнались про призначення та використання загальновійськових захисних комплектів, що стануть в нагоді при виникненні радіаційної чи хімічної небезпеки, а також про комплектацію тривожної валізи рятувальника. З програмою «Подробиці» телеканалу Інтер було затверджено тематику подальших телепроектів щодо діяльності університету. Незабаром в ефірі Інтера – наукові розробки кафедри піротехнічної та спеціальної підготовки.




9 березня
. Психологія та безпека Євро-2012. Науковці НУЦЗУ з питань екстремальної та кризової психології провели з донецькими правоохоронцями та рятувальниками психологічний тренінг. На людей накидається сітка. Завдання створити паніку.


Тільки так, впевнені психологи, міліціонери зможуть глибше зрозуміти суть натовпу. Дитячі забавки мають на меті серйозні результати. Розпізнати серед вболівальників неадекватного, перешкодити масовим заворушенням і ввічливо зустріти гостей Євро. Особовий склад МНС та МВС до майбутнього Чемпіонату з футболу готується психологічно. Тренінг пройшов на базі навчального центра Будьонівського райвідділу ГУ МВС в Донецькій області, а проводили його Світлана Лєбєдєва, тво начальника науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології НУЦЗУ, старший науковий співробітник, кандидат психологічних наук, майор служби цивільного захисту та Ігор Поляков, начальник відділення впровадження психотренінгових технологій, старший лейтенант служби цз. Мета тренінгу – оптимізація та розвиток професійної, соціально-психологічної та інтеркультурної компетенції працівників психологічних служб МВС та МНС. У програмі тренінгу: ідентифікація себе з Євро-2012, інтеркультурна комунікація та толерантність під час проведення масових заходів; сприйняття себе і зовнішнього світу; психологія групи та натовпу; хуліганські дії та паніка. Одна із вправ тренінгу була націлена на виявлення у вболівальників заборонених предметів таких як зброя, файєри, алкоголь шляхом візуальної діагностики. Всього за період тренінгу учасники пройшли 20 вправ. Також під час тренінгу міліціонери та рятувальники «обмінювались» професіями, щоб краще і ґрунтовніше зрозуміти один одного. Так, міліціонери детально вивчали особливості надання екстреної психологічної допомоги під час можливих надзвичайних ситуацій, тоді як рятувальники заглиблювались вивченням суті правопорушень. П’ятнадцять учасників тренінгу переконані, що погравшись в такі психологічні ігри співробітники міліції зможуть у майбутньому перешкодити заворушенням у натовпі вболівальників, запевняє Ігор Поляков. Тренери та учасники психологічного тренінгу дійшли висновку – під час великомасштабних заходів у працівників в погонах головна задача – фахово спрацювати на безпеку людини. Крім того, міліціонери та рятувальники визнали, що тема безпеки проведення Еврочемпіонату в Україні є актуальною не тільки для працівників МВС та МНС лише тих міст, де мають бути проведені матчі Евро-2012 - Києва, Львова, Донецька та Харкова, а й для всієї країни. Керівники ГУ МВС в Донецькій області вручили свідоцтва про проходження тренінгу «Психологія і безпека ЄВРО-2012». Незабаром екстремальні психологи НУЦЗУ проведуть тренінги в Києві та Львові.
15-17 березня на базі спортивного комплексу Національного технічного університету “ХПІ» пройшла ІХ спеціалізована виставка «Образование Харькова и за рубежем». Активну участь у масштабному заході взяв Національний університет цивільного захисту України. Цей соціально значущий проект було започатковано у 2004 році і підтримується Головним управлінням освіти і науки Харківської облдержадміністрації.


Головним завданням масштабної виставки було максимально ознайомити майбутніх абітурієнтів та їх батьків з учбовими закладами будь-якого рівня акредитації, дати можливість отримати вичерпну інформацію про той чи інший навчальний заклад, умови вступу та навчання у ньому, а також гості заходи мали можливість пройти профорієнтаційні тестування. У виставці взяли участь учбові заклади Харківщини всіх рівнів акредитації та форм власності, професійно-технічні учбові заклади, науково-орієнтовані ті авторські школи, професійні курси тощо. За активну участь у заході Національний університет цивільного захисту України було нагороджено дипломом.
18-го березня в Національному університеті цивільного захисту України (м. Харків) за планом МНС відбувся розподіл випускників 2011 року, які закінчують навчання за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавра, спеціаліста, магістра. Свою роботу комісія з персонального розподілу випускників університету провела під головуванням директора Департаменту кадрів та роботи з особовим складом Міністерства надзвичайних ситуацій України Олега Ціцака. До складу комісії увійшли заступник директора Департаменту кадрів та роботи з особовим складом Міністерства надзвичайних ситуацій України Іван Шевченко, начальник Управління освіти і науки МНС України полковник служби цивільного захисту Олександр Євсюков, ректор Національного університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, а також представники ГУ МНС України в АР Крим, ГУ(У) МНС України у Вінницькій, Закарпатській, Запорізькій, Донецькій, Київській, Кіровоградській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях та місті Севастополі. Завдяки попередній кропіткій роботі, проведеній керівництвом факультетів, курсів, відділу комплектування та проходження служби університету з курсантами-випускниками, досить швидко пройшов розподіл.


Перед комісією шикувались випускники окремо з кожної області та підтверджували свій намір про відбуття на місця для подальшого проходження служби. У ході роботи комісії були розв’язані проблемні питання щодо працевлаштування випускників із Львівської та Закарпатської областей. Особливу увагу було приділено випускникам-сиротам та одруженим, які мають дітей, їх побажання булоповністю враховано та задоволено. Після випуску поповнять лави територіальних підрозділів МНС 307 випускників.
18 березня о 23 годині 20 хвилині 2 караул НПРЧ під керівництвом викладача – методиста ст. лейтенанта сл. ЦЗ Клімова А.В. виїхали на пожежу за № 1. Пожежа сталася у одноповерховому будинку в якому проводилось виготовлення та збірка меблів по вулиці Лютовского, 36 на площі 100 м2.


Вогнем було охвачені всі приміщення та дах житлового будинку. Караулом було подано 2 стволи «Б» на гасіння пожежі, також займалися розборкою та проливкою конструкцій.
19 березня. Пам’яті товариша. Колектив Національного університету цивільного захисту України зазнав непоправної втрати. 19-го березня на 47–му році життя пішов у вічність начальник другого курсу факультету пожежної безпеки полковник служби цивільного захисту Юрій Олексійович Сумцов. Народився 29 липня 1963 року в селі Михайлівка Первомайського району Харківської області.


Від курсанта Харківського пожежно-технічного технічного училища МВС СРСР до начальника курсу Національного університету цивільного захисту України – такий славний життєвий шлях полковника Сумцова, який все своє життя пов’язав із пожежно-рятувальною справою. Після строкової служби у Збройних Силах СРСР працює на посаді пожежного з охорони Московського району м. Харкова, потім Первомайського виробничого об’єднання «Хімпром». Закінчивши Харківське пожежно-технічне училище ім. Г.І.Петровського МВС СРСР, обіймає посади начальника служби протипожежного захисту та рятувальних робіт військової частини 10205, а згодом – заступника начальника курсу з виховної роботи Харківського пожежно-технічного училища МВС України, Харківського інституту пожежної безпеки МВС України, начальника курсу Національного університету цивільного захисту України. Майже тридцять років Юрій Сумцов присвятив вихованню та підготовці високоякісних кадрів для підрозділів МНС. Неодноразово очолював парадну коробку на урочистостях з нагоди Дня Незалежності України у місті Києві. За сумлінну службу та активну життєву позицію нагороджений відзнакою Президента України «За бездоганну службу» ІІІ ступеня, нагрудним знаком «Кращому працівникові пожежної охорони», Почесною відзнакою МНС України. Вічна Вам шана й пам'ять, дорогий наш друже, товаришу, бойовий побратиме!
З 20 березня по 22 березня 2011 року в м. Одеса проводився Чемпіонат України серед юніорів з арм-спорту, де приймали участь курсанти 4-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил Зарицький С.В. та Макуха Б.П.


Для курсанта Макухи це були перші змагання такого рівня, але незважаючи на це він показав гарні результати, зайнявши 8 місце на лівій руці та 6 місце на правій руці. Курсант Зарицький С.В., як завжди показав, що він у своїй ваговій та віковій категорії найсильніший, зайнявши 1 місце на лівій і 2 місце на правій руці, та знову підтвердив статус Чемпіона України. Після цих змагань він отримав допуск до змагань на першість Чемпіонату України з арм-спорту серед чоловіків, який буде проходити у м. Харкові.
25 березня. Відгриміли конкурсні виступи учасників щорічного міського конкурсу «Студентська весна - 2011», є і перші результати. Вони стали, власне, як і завжди, доволі втішними для творчих колективів Національного університету цивільного захисту України. Серед більш ніж двадцяти навчальних закладів Харкова призовий здобуток МНСівців виявився надзвичайно багатим. Успішно дебютували танцівники тріо «Божья коровка» (вони ж – призери конкурсу художньої самодіяльності нашого Університету) з номером «Галопом по епохам», що отримали звання Лауреатів.


Третє призове місце дісталося танцювальному колективу «FLAME» - керівник Віктор Кульбакін за композицію «Однажды в Америке». Цього року Перше місце посіли аж два колективи НУЦЗУ – в номінації «оригінальний жанр» музично-спортивна композиція наших чемпіонів світу з гирьового спорту Олени Меркулової і Олександра Вінника, в номінації «театрально-розмовний жанр» жюрі взразила оригінальна робота нового керівника театральної студії «Дебют» Інни Бабаченко «Приключения солдата Ивана Чонкина». Тепло вітали глядачі визнаний вокальний колектив «Аніма» та наших виконавців - інструменталістів курсантів 4-го курсу, факультету №2 – Олександра Смолу, Олександра Приходька і Віталія Трояна. Треба сказати, що авторитетне журі конкурсу вразили всі номери НУЦЗУ, бо наша програма чи не єдина з усіх учасників творчіх перегонів була представлена у формі повноцінного концерту-дійства. Побажаймо ж нашим артистам творчого зростання та нових перемог у світі мистецтва!!!


26 березня У Національному університету цивільного захисту МНС України відбувся день відкритих дверей. Сотні майбутніх абітурієнтів разом з батьками ознайомилися з умовами вступу та навчання в вищому навчальному закладі. Настрій свята в університеті створювало все: подих весни і тепле сонце, привітні працівники і вихованці вишу, блискуча чистота і військовий вишкіл рятувальників, розмаїття наочної агітації, наукових видань і методичної літератури.


А бадьорі марші та мелодії духового оркестру робили святкову атмосферу «відкритих дверей» водночас і вишуканою, і дуже щиросердною. «Надзвичайна» харківська гостинність вже з перших хвилин спонукала гостей із різних областей не тільки на увагу і зосередженість до інформації про навчальний заклад, але і до особистої відкритості і знайомства одного з одним. Зазирнути у своє майбутнє мали змогу учні випускних і старших класів Полтавської, Дніпропетровської, Київської, Тернопільської, Сумської, Одеської, Запорізької, Донецької, Луганської, Львівської, Рівненської, Кіровоградської областей, Республіки Крим, а також двадцяти шкіл Харківщини, які побували 26 березня в Харкові на Дні відкритих дверей НУЦЗУ. Працівники і вихованці вишу зробили для гостей своєрідний «живий» коридор. Для зручності проведення екскурсії університетом весь особовий склад, задіяний у заходах до Дня відкритих дверей, отримав тимчасовий статус екскурсоводів. Гості дізнались про історію, традиції навчального закладу, освітньо-професійні програми та спеціальності за якими здійснюється підготовка фахівців, умови прийому на навчання, стовідсоткове працевлаштування випускників, які навчатимуться за державним замовленням, а також про можливість переведення студентів у курсанти. Так, за останні п’ять років майже двісті студентів були переведені у курсанти і під час випуску отримали лейтенантські погони. Перша частина Дня відкритих дверей завершилась зустріччю гостей із ректором НУЦЗУ, генерал-лейтенантом служби цивільного захисту Володимиром Петровичем Садковим. Далі автобуси перевезли гостей вишу на територію університету по вулиці Баварська, 7, де на спеціалізованому навчальному полігоні пройшло тактичне навчання курсантів за участі школярів, а знайомство з навчальною базою продовжилось. Програма заходів дуже насичена, цікава і, безумовно, корисна. Почуте і побачене нікого байдужим не залишить. А смачна і гаряча польова каша від харківських рятувальників додала всім присутнім тільки настрою.


26-го березня більше 500 українських школярів узяли участь у навчаннях рятувальників. Масштабний захід, проведений у рамках Дня відкритих дверей у Національному університеті цивільного захисту України, зібрав майбутніх абітурієнтів та гостей більше, ніж із 15 областей нашої держави.




31 березня. В Національному університеті цивільного захисту впроваджуються європейські норми безпеки. Харківські рятувальники повним ходом готуються до Євро–2012.

Це перші широкомасштабні навчання рятувальників в Національному університеті цивільного захисту Україні до проведення Єврочемпіонату-2012 із залученням сил і матеріально-технічних засобів вищого навчального закладу, ГУ МНС України в Харківській області, оперативно-рятувальної служби Харкова, мобільного шпиталю 65-військової частини військового медичного клінічного центру північного регіону, навчального центру оперативно-рятувальних сил цивільного захисту м. Мерефа. Навчання проводяться з метою тренування слухачів магістратури виконання обов’язків членів групи управління; розгортання пересувного пункту управління; розгортання роботи мобільного шпиталю; розгортання комплексу життєзабезпечення; тренування курсантів 4 курсу факультетів оперативно-рятувальних сил та пожежної безпеки.



КВІТЕНЬ


1 квітня. У Національному університеті цивільного захисту України триває ліцензування нових спеціальностей Наразі у Національному університеті цивільного захисту України працюють експертні комісії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України з ліцензування нових спеціальностей підготовки спеціалістів та магістрів: «Цивільний захист», «Управління у сфері цивільного захисту», «Управління пожежною безпекою», «Охорона праці у сфері цивільного захисту» та підвищення кваліфікації керівних кадрів у галузі «Цивільна безпека».


1 квітня. Грі КВН у 2011 році виповнюється 50 років. Тому кмітливі на винахідливі Національного університету цивільного захисту України теж святкують цей невеличкий ювілей, а також і свій п’ятирічний. Саме стільки років поспіль доводять вихованці університету свою причетність до свята гумору, граючи у КВН Цього разу честь своїх факультетів захищали команди КВН «Стиляги», «Как-то так», «Кокос», «Инь-янь» та «МНС».


Молодим жартівникам необхідно було проявити себе в чотирьох конкурсах: візитці, розминці, СТЕМі та відеоконкурсі. Найкраще впоралась з цими випробуваннями команда КВН соціально-психологічного факультету «Кокос», яка і виборола Кубок ректора. ІІ та ІІІ місце посіли команди КВН оперативно-рятувального факультету та факультету пожежної безпеки відповідно. Слід зазначити, що команда-переможець упевнено виступала протягом трьох перших конкурсів, в яких отримувала максимальну оцінку. Тільки в останньому відеоконкурсі вони поступилися команді «Инь-Янь» факультету пожежної безпеки. Проте це не завадило їм завоювати головний приз - Кубок ректора. 1-3 квітня.


Міжнародна студентська конференція «Громадський сектор та студентське самоврядування як складова розвитку українського суспільства» Комітетом Верховної Ради України з питань науки і освіти спільно із Студентською радою Тернопільського національного педагогічного університету імені ВолодимираГнатюка
1-3 квітня 2011 року проводилась Міжнародна студентська конференція «Громадський сектор та студентське самоврядування як складова розвитку українського суспільства». В межах конференції працювали такі секції: законодавча основа діяльності студентських організацій (органів студентського самоврядування, студентських профспілок, студентських наукових товариств та ін.) у вищих навчальних закладах; громадський сектор та студентське самоврядування як складова розвитку українського суспільства; популяризація здорового способу життя серед студентської молоді; міжнародна співпраця ОСС та міжнародні програми для студентів; розвиток студентських ЗМІ та особливості молодіжної журналістики.


У роботі конференції взяли активну участь понад 100 осіб: представники ВНЗ України, країн СНД, Польщі та Німеччини. Від Національного університету цивільного захисту в роботі конференції взяв участь заступник голови ради самоврядування НУЦЗУ курсант 4-го курсу факультету пожежної безпеки молодший сержант служби цивільного захисту Бондаренко Михайло Юрійович. Він виступив із доповіддю «Законодавча основа діяльності науково-дослідної роботи курсантів та студентів (на прикладі Національного університету цивільного захисту України)». Науковий керівник - Островерх Ольга Олександрівна, начальник кафедри наглядово-профілактичної діяльності, кандидат педагогічних наук, доцент. За підсумками роботи заходу Бондаренко М.Ю. був нагороджений Сертифікатом учасника конференції. Його доповідь визнана однією з найкращих.


Матеріали конференції було опубліковано у збірнику матеріалів Міжнародної студентської конференції: «Громадський сектор та студентське самоврядування як складова розвитку українського суспільства».
4 квітня 2011 р. на вул. Баварська, 7 пройшли масштабні навчання МНС України в рамках підготовки до Євро-2012. Усього в навчання прийняло участь понад 200 осіб рядового та начальницького складу, серед них переважна кількість курсантів нашого навчального закладу.


У цьому заході прийняло участь 60 курсантів 4 курсу факультету пожежної безпеки. Навчання поділялись на п’ять етапів та проходили під керівництвом начальника кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт факультету оперативно-рятувальних сил Бабенка Олексія Володимировича: «Гасіння пожежі та проведення рятувальних робіт з літака АН-26», «Проведення аварійно-рятувальних робіт в осередку хімічної аварії», «Проведення аварійно-рятувальних робіт при ДТП на міському транспорті», «Проведення пошуково-рятувальних робіт на зруйнованих будівлях», «Ліквідація наслідків НС на воді».


Також у навчаннях прийняло участь багато спеціалістів Харківського гарнізону, магістри управління Університету та викладачі кафедр. Після закінчення навчань керівний склад гарнізону та Університету зробив висновок, що курсанти Національного університету цивільного захисту України повністю готові до виконання цілей та задач, які покладено перед Міністерством.
8 квітня 2011 року в м. Харкові на базі ХОО «Динамо» України пройшов чемпіонат ХОО ФСТ «Динамо» України з гирьового спорту.


В командній першості І місце виборола команда нашого університету. В особистому заліку призові місця посіли курсанти факультетів Пожежної безпеки та Цивільного запхисту : 60 кг – І місце - Фелоненко Олекесандр -2 курс 65 кг – місце - Виник Олексій -2 курс 65 кг – І місце - Юхимець Олексій -1 курс 70 кг – ІІ місце - Елісеев Дмитро -2 курс 75 кг – І місце - Шетилов Євген -3 курс 80 кг – ІІІ місце - Щербань Михайло -2 курс 90 кг – І місце - Кудінов Михайло -5 курс Понад 90 кг - ІІІ місце - Мілющенков Євген -2 курс. Вітаємо наших чемпіонів та призерів!
13 квітня. Спокійно, не панікувати! Екстремальні психологи НУЦЗУ вчили харківських школярів та вчителів діям щодо прийняття рішень у кризовій ситуації. Згідно з легендою навчань, у приміщенні бібліотеки і на даху школи виникла пожежа, в приміщеннях навчального закладу були виявлені сучасний вибуховий пристрій і осередок хімічного зараження, на території школи - вибухонебезпечний предмет часів ВВВ.


Силами підрозділів МНС та працівників школи були евакуйовані діти, ліквідовані осередки займання. Врятованим була надана психологічна та медична допомога. Співробітниками групи радіаційної і хімічної розвідки аварійно-рятувального загону спецпризначення Головного управління МНС були проведені заходи по нейтралізації розливу хімічно небезпечної речовини. Також були відпрацьовані дії з ліквідації загрози виникнення вибуху від сучасних вибухових пристроїв вибухотехнічної службою ГУ МВС Україні та знешкодження боєприпасів часів війни піротехнічною групою ГУ МНС. За таким планом і сценарієм розгортались події у харківській школі під час тактико-спеціальних навчань «Дії органів управління, сил і засобів служб цивільного захисту у разі виникнення надзвичайної ситуації на території спеціалізованої загальноосвітньої школи 1-3 ступеня № 109». Основні цілі навчань - вивчення особливостей проведення рятувальних робіт у школі, перевірка реальної готовності органів управління, сил ЦО та обласних служб до дій у разі НС в школі, відпрацювання взаємодії всіх служб. У навчаннях взяли участь голова ХОДА - начальник територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту населення і території Харківської області Михайло Добкін, перший заступник Харківського міського голови Олександр Кривцов, підрозділи Головного управління МНС України в Харківській області, Харківського міського управління ГУ МВС України, підрозділи обласної служби медицини катастроф,обласна та міська санітарно-епідеміологічні станції, аварійно-технічні бригади і формування, комунальні служби цивільного захисту м.Харкова. «На початку року було прийнято рішення провести навчання в одній з харківських шкіл для того, щоб відпрацювати всі необхідні заходи. Тут важливий кожен момент. Наприклад, під час навчань з'ясувалося, що спеціальна великогабаритна техніка з труднощами проходить через вузькі вулички, які заставлені машинами. Це забирає час, який необхідно для гасіння пожежі», - заявив Михайло Добкін. Він особливо відзначив, що такі навчання необхідні, щоб представники усіх комунальних служб м.Харкова представляли свої задачі у випадку виникнення надзвичайної ситуації. Губернатор відзначив, що в кожному районі Харківської області будуть проведені подібні вищезазначеним тактико-спеціальні навчання.


«В цій 109-ій школі на сумісних навчаннях органів управління, сил ЦО і обласних служб присутні представники всіх районів Харківщини, керівники районних відділів освіти Харкова і області, директора харківських шкіл, - відмітив Михайло Добкін. – Вони отримають відеозапис навчань із коментарями. Це робиться для того, аби кожен керівник школи мав можливість ознайомитись із проведенням навчань у 109-ій школі і їх результатом». За словами голови області, ці навчання будуть проаналізовані на спеціальній нараді, після чого будуть проведені підсумки роботи всіх підрозділів і зроблені висновки.
14-го квітня, розпочала свою роботу міжрегіональна спеціалізована виставка «Освіта Слобожанщини – 2011», в якій бере участь Національний університет цивільного захисту України. Експозиції виставки націлені на інформування молоді про можливості отримання професійної освіти в Україні, підвищення громадського інтересу до освіти, пропаганду досягнень закладів вищої освіти Харківщини та інших регіонів України.


В освітянському заході взяли участь десятки провідних вищих навчальних закладів освіти. Відвідувачі виставки мають можливість безпосередньо від представників навчальних закладів узнати про деталі вступу та навчання у вишах, а також ознайомитись із новинками навчальної, професійної та розвиваючої літератури. Виставка триватиме до 16-го квітня.
15 квітня. Духовность и философия воспитания, анимационная подготовка социальных педагогов и экологизация общественной морали стали темами обсуждения ученых и педагогов высших учебных заведений Украины и России С приветственным словом к участникам форума обратился проректор по научной работе НУГЗУ, доктор технических наук, профессор Владимир Андронов.


В частности, Владимир Анатольевич отметил, что тема веб-конференции актуальна в аспектах перспективного развития социального воспитания детей и молодежи в условиях информационизации общества, а также формирования социально-профессиональных компетенций у современной молодежи в системе профессионального образования. Научный доклад профессора Андронова касался особенностей интеграции факторов социализации курсантов и студентов в системе современного высшего образования.


Следует отметить, темы научных исследований докладчиков конференции объединяла главная идея – идея формирования целостной личности. С украинской стороны в веб-конференции приняли участие 6 Харьковских гуманитарных высших учебных заведения и специализированный ВУЗ – Национальный университет гражданской защиты Украины. Российскую сторону представили ГОУ ВПО «Уральский государственный педагогический университет» Институт социального образования г. Екатеринбург и филиал ФГАОУ ВПО «Российский государственный профессионально-педагогический университет» (г.Первоуральск).
15-го квітня з нагоди свого 75-річчя з дня заснування духовий оркестр Національного університету цивільного захисту України дивував прихильників джазу незвичайними імпровізаціями. Концертна програма нікого не залишила байдужим, а джазова атмосфера огорнула присутніх надзвичайною енергією та неперевершеними звуками чаруючого джазу. Начальник оркестру лейтенант служби цивільного захисту Станіслав Ленівенко ділиться своїми враженнями: «Джаз потрібно розуміти, відчувати, переживати, тоді точно він тебе не залишить байдужим. До свята готувались ретельно, відпрацьовуючи кожну композицію до виснаги. Мені надзвичайно приємно, що концерт пройшов на одному диханні». І справді, вдячні глядачі довго не відпускали музикантів, дякуючи їм нестихаючими бурхливими оплесками.


З 11 до 15 квітня тривав робочий візит українських рятувальників до міста Баку Азербайджанської Республіки. Очолив делегацію ректор Національного університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий. Метою візиту стало вивчення питання щодо розширення масштабів співробітництва з МНС Азербайджанської Республіки у сфері підготовки професійних кадрів, у тому числі й за новими напрямами та спеціальностями, що університет акредитує для підготовки іноземних громадян у поточному році.


Представники української делегації ознайомились із структурою Міністерства з надзвичайних ситуацій Азербайджанської Республіки, діяльністю ключових органів та підрозділів міністерства, зокрема, Служби рятування особливого ризику. Також ректор університету відвідав та ознайомився із організацією діяльності Державної протипожежної служби та Центра управління у кризових ситуаціях МНС Азербайджанської Республіки. Основним моментом робочого візиту стала зустріч українських рятувальників із начальником Академії МНС Азербайджанської Республіки генерал-майором внутрішньої служби Панахом Сулеймановим щодо перспектив плідної співпраці між обома вищими навчальним закладами цивільного захисту та проведення переговорів із заступником міністра з надзвичайних ситуацій Азербайджанської Республіки генерал-лейтенантом внутрішньої служби Фаіком Тагі-заде щодо напрямів майбутнього співробітництва у підготовці кадрів для МНС Азербайджанської Республіки.


Результатом багаторічної співпраці Національного університету цивільного захисту України з МНС Азербайджанської Республіки, зазначає помічник ректора з питань міжнародного співробітництва майор служби цивільного захисту Денис Лєбєдєв, уже сьогодні є те, що в університеті здобувають вищу освіту за денною та заочною формами навчання 119 співробітників МНС Азербайджанської Республіки і з року у рік кількість кандидатів на навчання зростає, а здійснений робочий візит до МНС Азербайджанської Республіки сприятиме зміцненню ділових відносин та дозволить збільшити контингент іноземних студентів Національного університету цивільного захисту України з числа співробітників МНС Азербайджанської Республіки за рахунок залучення їх на навчання за новими напрямами та спеціальностями.
15-го квітня
екстремальні психологи науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології Національного університету цивільного захисту України провели тематичне заняття «Особливості поведінки в умовах терористичного акту та захоплення заручників». Захід відбувся у рамках проведення Дня цивільної оборони. У ролі школярів були учителі профільної загальноосвітньої школи № 36.


На психологічних заняттях були розглянуті питання щодо основних правил поведінки в умовах терористичного акту, а також наведені основні засоби психологічного впливу терористів на заручників. У ході занять було розглянуто наслідки у вигляді психічних змін у постраждалих внаслідок надзвичайної ситуації соціального походження. Як зазначила керівник заходу старший науковий співробітник науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології науково-дослідного центру університету старший лейтенант служби ЦЗ Наталія Оніщенко, психологічний урок мав два блоки: у першому, лекційному, було подано роз’яснювальну бесіду щодо особливостей поведінки як терористів, так і заручників на прикладі трагічної ситуації, що сталася в одній із шкіл Беслану 2004 року. Другий блок носив більш практичний характер із моделювання ризиконебезпечних ситуацій у середньому загальноосвітньому закладі. Підсумком зустрічі стала домовленість про подальшу співпрацю між навчальними установами з цього напрямку та проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед батьків учнів профільної школи. Бачити, щоб знати, бачити, щоб вижити. Таким є лейтмотив відеосюжету, запропонованого для перегляду науково-дослідною лабораторією екстремальної та кризової психології науково-дослідного центру університету.
15-го квітня в Національному університеті цивільного захисту України кафедрою управління та організації діяльності у сфері цивільного захисту факультету цивільного захисту було проведено круглий стіл за темою „Актуальні проблеми управління у сфері цивільного захисту”. Із привітальним словом виступив проректор з наукової роботи НУЦЗУ доктор технічних наук, професор Володимир Андронов, який підкреслив важливість удосконалення управління у сфері цивільного захисту в умовах подальшої розбудови МНС України.


В ході роботи обговорювалися такі питання, як загальні підходи до удосконалення структури органів управління та підрозділів цивільного захисту, загальні підходи до вироблення управлінських рішень, проблеми ресурсного забезпечення діяльності у сфері цивільного захисту.


Гостями круглого столу були заступник начальника Головного управління з питань надзвичайних ситуацій Харківської обласної державної адміністрації Володимир Щітов, тимчасово виконуючий обов’язки начальника відділу нормативно-технічної роботи з питань техногенної безпеки ГУ МНС України в Харківській області Володимир Назаренко, професор кафедри менеджменту та військового господарства Академії внутрішніх військ МВС України В’ячеслав Городнов, доцент кафедри менеджменту та військового господарства Академії внутрішніх військ МВС України Валерій Василенко, доцент кафедри економічних дисциплін Академії внутрішніх військ МВС України Станіслав Осипенко, доцент кафедри менеджменту та військового господарства Академії внутрішніх військ МВС України Володимир Третьяков. До роботи круглого столу були також залучені слухачі магістратури управління. За результатами круглого столу буде видано збірку матеріалів. 21-го квітня у кіноконцертній залі «Україна» відбулася фінальна гра Харківської відкритої міської молодіжної ліги КВН.


Приємно зазначити, що серед найсильніших команд КВН, що дійшли до головної гри сезону, була команда Національного університету цивільного захисту України „По форме”. Хотілося б нагадати, що на початку сезону, який мав назву «Сезон друзів», було зареєстровано близько 70 команд з різних вищих навчальних закладів міст та навіть з інших країн СНД, але до фіналу дійшли 8 найвеселіших та найкмітливіших колективів. Це - представники Національного аерокосмічного університету ім. М. Є. Жуковського „ХАІ”, Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна, Національного технічного університету «ХПІ», Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого, Харківського національного технічного університету сільського господарства. Команда КВН «По форме» достойно представила рідний навчальний заклад, змусивши «попереживати» своїх конкурентів, трішки не вистачило нашим гравцям для того, щоб стати чемпіонами. І, як результат, - почесне друге місце. Збірна університету була нагороджена Дипломом від міського голови та кубком фіналістів. 26-го квітня. Минають роки, і з’являються все нові і нові факти, що ще повніше відображають ті сумні та трагічні події 1986 року. А для людей, котрі були в повній мірі або частково причетні до Чорнобильської катастрофи, це не просто факт, а тяжкі спомини, покалічена душа, тіло, життя...

26-го квітня
у Харкові відбулися заходи, присвячені 25-им роковинам Чорнобильської катастрофи. Це покладання квітів у сквері Пожежних, мітинг у парку Молодіжному, де були присутніми представники облдержадміністрації, міської ради, обласних організацій у справах Чорнобильської катастрофи, ГУМНС у Харківській області, офіцери й курсанти Національного університету цивільного захисту України. У ці квітневі дні, віддаючи данину пам’яті, ми низько схиляємо голови перед тими, хто двадцять п’ять років тому усвідомлено і жертовно віддав своє життя і виконав свій найвищий синівський борг перед рідною землею і народом, зупинивши катастрофу, і віддаємо данину живим. 26-го квітня. Назавжди в пам’яті людській. 25-й рік не вгамовується біль, заподіяний нашому народові найтяжчою у світі радіаційною катастрофою, а проблеми, породжені нею, не втрачають своєї гостроти й актуальності до сьогодні. 1986 рік... Весна... Чорнобиль... Неможливо забути ці дати, ці слова. 26 квітня стало чорною датою не лише для українського народу, а й для всього людства. У кожній людській душі той трагічний день відізвався тривожним зойком, відчуттям біди, невизначеності майбутнього...


Не забуваючи всіх тих, хто заради нас ризикували своїм життям, відважно крокували назустріч незримій небезпеці, 26-го квітня у клубі Національного університету цивільного захисту України було проведено вечір-реквієм з нагоди 25-х роковин аварії на Чорнобильській АЕС. На заході були присутніми працівники навчального закладу, які першими відгукнулись на трагедію, - Микола Кулєшов, Юрій Сенчихін, Андрій Чернуха, Сергій Кулаков, В’ячеслав Мірошниченко, Олексій Микіша, Едуард Пащенко, Олександр Тімченко, Віталій Христенко, Іван Олексенко. Вони поділились спогадами про ті страшні дні. Всіх героїв Чорнобиля, які віддали своє життя, вшанували хвилиною мовчання та провели покладання квітів до пам’ятника Чорнобильцям у Молодіжному парку. Від Всеукраїнської асоціації ветеранів війни та МНС України за бездоганну службу та відданість Батьківщині, проявлений героїзм і сумлінну працю під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, високий професіоналізм, наполегливість, ініціативу і значний внесок у розвиток ветеранського руху, патріотичне виховання молоді, активну громадську діяльність та з нагоди 25-х роковин Чорнобильської катастрофи присвоєно звання «Почесний член асоціації ветеранів» Володимиру Палюху, відзнакою Асоціації «Медаллю – «За доблесть і звитягу» нагороджено Миколу Кулєшова, Почесною грамотою – Юрія Сенчихіна, грамотою – Андрія Чернуху. Оголошено подяку Івану Ляшевському, Олексію Микіші, Едуарду Пащенку. Грамотою ГУ МНСУ в Харківській області нагороджено Олександра Тімченка, Віталія Христенка, Олександра Дугіна, Сергія Кулакова, В’ячеслава Мірошниченка, Івана Олексенка, Сергія Душечкіна. Міцного здоров’я Вам, справжні герої, оптимізму й наснаги!


Приємно було спостерігати радісні зустрічі чорнобильців і водночас важко було дивитись, як ховаються в отих сміливих очах пекучі сльозинки пам’яті. Пам’яті про тих, хто віддав своє життя і здоров’я всепоглинаючому атому. 28-го квітня на базі Національного університету цивільного захисту України профільна середня загальноосвітня школа № 36 провела свято «День здоров’я» для своїх вихованців.


Активну участь у проведенні загальношкільного заходу взяли керівництво факультету пожежної безпеки, духовий оркестр, кращі спортсмени з пожежно-прикладного спорту навчального закладу. Свято Здоров’я було приурочене Дню Великої Перемоги. Вітаючи гостей університету, проректор з наукової роботи полковник служби цивільного захисту Володимир Андронов наголосив на винятково важливій ролі спорту у житті кожної людини, сьогоднішній потребі суспільства у фізично загартованій молоді, а також привітав присутніх із наступаючим святом – Днем Великої Перемоги, зазначивши безсмертний подвиг радянських людей у боротьбі із німецько-фашистськими загарбниками.


Школярам було вручено грамоти за спортивні досягнення у різноманітних видах спорту, а також у перемогах в малих олімпійських іграх. Свято завжди залишає по собі незабутні враження, а тим більше, якщо воно пропагує здоровий спосіб життя. 28-го квітня на базі середньої загальноосвітньої школи № 121 Орджонікідзевського району було проведено День цивільного захисту. Активну участь у проведенні загальношкільного заходу взяли керівництво соціально-психологічного факультету Національного університету цивільного захисту України, кафедра мовної підготовки, курсанти групи ПК-06-351.


Для керівництва школи та учнів старших класів було проведено круглий стіл з демонстрацією досягнень університету в галузі підготовки майбутніх фахівців для підрозділів МНС. Також курсанти Гасан Г.І., Рудий С.О., Щербина І.Є., Херхадзе І.А. провели соціально-психологічний тренінг “Психологія і безпека” з виконанням вправ щодо надання психологічної допомоги постраждалим внаслідок різноманітних надзвичайних ситуацій.


Проведені заходи залишили яскраві враження, суттєво поглибили знання з питань цивільного захисту та вплинули на подальші роздуми учнів щодо правильного вибору майбутньої професії та можливого зв’язку з рятувальними службами системи МНС. Адміністрація школи висловила подяку керівництву університету за підготовку і виховання справжніх майбутніх рятувальників.

ТРАВЕНЬ

6 травня. Скільки б не минуло часу, великий День Перемоги назавжди залишається для всіх нас Днем пам’яті, скорботи по загиблих та шани наших дорогих ветеранів. У ці весняні святкові дні проходять зустрічі, мітинги на честь вшанування дорогих нам людей. 6-го травня в Національному університеті цивільного захисту України радо зустрічали колишніх фронтовиків, ветеранів. Для ветеранів керівництвом навчального закладу було організовано екскурсію до Меморіалу «Висота маршала І.С.Конєва», що розташований у с. Солоніцівка Харківської області.


А у клубі відбувся святковий концерт. Спогади ветеранів про страшні часи Великої Вітчизняної війни надовго залишаться в пам’яті молодого покоління. Підполковникові у відставці Борису Григоровичу Козлову, в минулому – заступнику начальника навчально-методичного відділу Харківського пожежно-технічного училища, виповнилось 4 роки, коли почалась Велика Вітчизняна війна. Але запам’яталась вона йому з перших днів.


Рано-вранці 22-го червня сім’я Козлових разом із родичами збиралась відпочити за містом. Того сонячного дня ніхто й гадки не мав про жахливу подію, що станеться незабаром. Звістку про початок війни родина сприйняла лише ввечері на залізничному вокзалі станції «Основа». Тоді врізалось у пам'ять страшне слово «війна», похмурі та напружені обличчя громадян, сльози на очах жінок, збори брата В’ячеслава на фронт… Постійно говорили про жорстокості німців до населення, особливо до комуністів. Родина Козлових залишилась на окупованій території, жила вона приблизно у 3-ох кілометрах від аеропорту і в 15-ти хвилинах ходу до залізничного вокзалу станції «Основа». Особливо страшними стали часті бомбардування: німці їх здійснювали і вдень, і вночі.


Ховалась родина у щемі, зробленому батьком у їхньому саду. Одного разу, пригадує Борис Григорович, під час чергового артобстрілу у вікно будинку, де жила його сім’я, потрапив снаряд. На щастя, він не розірвався…А от від сусіднього будинку залишились лише зяючі вирви. Бачив він і знущання німців над людьми: як скидали фашисти з літака запалений мазут, у великі скупчення людей – колеса тощо. У паніці гинули люди… Жити на окупованій німцями території було просто неможливим. Розквартировані по домівках, вони відчували себе повними господарями. За будь-яку провину розстрілювали харків’ян. У місті тоді, особливо у центрі, згадує полковник Козлов, було багато повішених із надписом «партизан». Очевидно, дуже німці боялись наших народних месників…Довелось тоді маленькому Борисові, як пішли на фронт батько і сімнадцятирічний брат Анатолій, пережити поранення від бомби, причому медичну допомогу надав йому німецький лікар, на собі випробувати удари фашистської зброї... 23-те серпня – день визволення Харкова від німецько-фашистських загарбників, вкарбувалось у пам’яті загальним пожвавленням та радісними привітаннями радянським солдатам, що йшли вулицею Одеська. При визволенні рідного міста від фашистів й досі у голові гримлять залпи славнозвісної «катюші»…Але то вже сприймалось зовсім по-іншому – незабаром була Перемога! Сьогоднішній молоді Борис Григорович бажає не знати тих жахливих подій Великої Вітчизняної, по-справжньому любити свою Батьківщину, бути відданим патріотом своєї країни. Юнакам, що обрали професію рятівника, завжди бути готовими до захисту не тільки своєї Вітчизни, а й життя і здоров’я людей у будь-яких надзвичайних ситуаціях. А для цього необхідно готувати себе як морально, так і фізично. Швидкоплинне життя, на жаль, констатує: вже через декілька років ми не матимемо можливості почути про Великі Вітчизняну війну від людини, яка була її безпосередній учасником. Мало їх залишилось – ветеранів Великої Вітчизняної війни. Але не втрачають вони своєї сили духу. А головне, що, як йдеться у пісні, «не старіють душею ветерани» наші. Бо їм, енергійним життєлюбам, нема коли.


9 травня. Парадний розрахунок Національного університету цивільного захисту України взяв участь в урочистостях з нагоди 66-ї річниці Великої Перемоги 9-го травня офіцери та курсанти Національного університету цивільного захисту України стали учасниками урочистих заходів, що відбулися у Харкові на головній площі міста Харкові з нагоди 66-ї річниці Великої Перемоги.



10 травня
. Майбутні піротехніки МНС набувають професійних навичок Цьогоріч вже втретє курсанти-піротехніки Національного університету цивільного захисту України виїхали на літні збори до Навчального центру МНС України у селище Ватутіно.


Перші кроки щодо отримання курсантами фаху за робітничою професією «піротехнічні роботи» НУЦЗУ почало робити з 1-го вересня 2008 року, коли кафедрою піротехнічної та спеціальної підготовки ( а тоді це була кафедра організації забезпечення цивільного захисту в надзвичайних ситуаціях) започаткувалась робота із десятьма майбутніми спеціалістами із знешкодження боєприпасів. «Як свідчить досвід, - зауважує начальник кафедри піротехнічної і спеціальної підготовки НУЦЗУ, полковник служби цивільного захисту Віталій Барбашин, - до ліквідації надзвичайних ситуацій при зіткненні із вибухонебезпечними предметами активно залучаються піротехнічні підрозділи Міністерства оборони та МНС.


Саме їм доводиться виконувати бойове завдання щодо очищення території України від вибухонебезпечних предметів. На цей час наша рідна земля «насичена» не тільки «залишками» бойових дій часів Великої Вітчизняної війни, а й має близько 150 арсеналів та баз зберігання вибухонебезпечних предметів. Вочевидь, немає потреби переконувати в актуальності завдання з підготовки спеціалістів зі знешкодження боєприпасів». У Ватутінському Навчальному центрі чекають на майбутніх піротехніків 10 тижнів випробувань, де вони під керівництвом досвідчених фахівців, кожен з яких є учасником бойових дій та має за плечима тисячі розмінувань, навчаться тримати в своїх юних але вже в мужніх руках стихію вогню та хімічного перетворення. Цьогоріч керує тактико-навчальними зборами першокурсників-піротехніків НУЦЗУ майор служби цивільного захисту Андрій Бугайов.
14-го травня на базі навчально-тренувального полігону Національного університету цивільного захисту України, що у селі Фігурівка, розпочався табірний збір для курсантів-першокурсників.


Вітаючи присутніх, ректор навчального закладу генерал-лейтенант служби ЦЗ Володимир Садковий, побажав майбутнім рятувальникам успіхів у здобутті знань і практичних навичок.


У таборі створено всі умови для комфортного навчання та дозвілля. Сьогодні 286 першокурсників проходять тут справжню школу життя для майбутніх рятувальників: 76 курсантів факультету пожежної безпеки, 165 - факультету оперативно-рятувальних сил, 5 курсантів соціально-психологічного факультету та 40 факультету цивільного захисту. Тут на них чекають випробування не тільки фізичні: легкоатлетичні кроси, навчальні переходи, чергування у навчальній пожежно-рятувальній частині, відпрацювання навичок рятування людей на воді, гасіння пожеж, ліквідації наслідків будь-яких надзвичайних ситуацій техногенного чи природного характеру, а й моральні. За словами начальника табірного збору, проректора по службі університету полковника служби ЦЗ Олега Семківа, саме в таких умовах розкривається справжня товариська підтримка, формується курсантське братство. На відкритті табірного збору було продемонстровано комбіновану спортивну естафету з елементами фізичної підготовки та фрагментами занять з навчальних дисциплін. Вона включала 13 етапів: подолання водної перешкоди, біг пересічною місцевістю, плавання, плавання в одязі, рятування потерпілого на воді, підйом-переворот на перекладині, гирьовий спорт, розмінування та знешкодження знайдених боєприпасів, аварійно-рятувальні роботи, пожежний розрахунок з триколінною драбиною, надягання ОЗК, самогасіння, надання першої медичної допомоги в умовах небезпечної зони, перетягування канату, стометрова смуга перешкод, саморятування з 4-го поверху учбової башти тощо. Традиційним став спортивний захід з перетягування канату між першокурсниками та офіцерами. Як завжди, перемогли молоді, енергійні, відчайдушні. «Тут ми проходимо справжні випробування, – говорить першокурсник факультету оперативно-рятувальних сил молодший сержант служби ЦЗ Вадим Біда. – Для нас, майбутніх рятувальників, такі навчання вкрай необхідні. Це наш обов’язок – правильно спрогнозувати поведінку людини у тій чи іншій надзвичайній ситуації, правильно зробити бойовий розрахунок, своєчасно ліквідувати наслідки пожежі, а також зберегти життя постраждалого та своє. У таборі ми й маємо змогу це відпрацювати». Після урочистостей та показових навчань на гостей, ветеранів, батьків заходу чекав святковий концерт, організований силами курсантів та студентів навчального закладу. Беззаперечно, після проходження справжньої школи майбутні рятувальники стануть фізично та морально загартованішими.
15 травня. Психокорекційні тренінги, розроблені науковцями Національного університету цивільного захисту України, допомагають психологам МНС підтримувати професійне довголіття.


Науковий керівник дисертаційного дослідження Марини Лім - Лєбєдєва С.Ю., кандидат психологічних наук, старший науковий співробітник, провідний науковий співробітник науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології Національного університету цивільного захисту України, майор сцз. Світлана Юріївна зазначає, що при наданні екстреної психологічної допомоги психолог МНС України застосовує не один метод психологічної роботи, а використовує комплексний підхід. Залежно від конкретної ситуації, її умов, індивідуальних особливостей постраждалого обирається індивідуальна тактика роботи.


Виходячи з цього, психологу МНС України, який залучений до ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, необхідно дуже швидко приймати відповідальні рішення в умовах неоднозначних, суперечливих, чітко невизначених службових завдань. Особисті наукові дослідження Світлани Лєбєдєвої, яка вже безліч разів працювала із постраждалими, потерпілими та їхніми родичами у епіцентрі надзвичайних подій, засвідчують, що в осередку надзвичайної ситуації ця діяльність найчастіше відбувається у середовищі взаємодії з категорією «вбитих горем» людей. Причинами, що спонукають постраждалих до взаємодії з психологами МНС України, є, як правило, саме кризові проблеми, що пов’язані з переживанням негативних емоційних станів. Найчастіше доводиться працювати з людьми в шоковому стані. Психолог МНС України, виконуючи свої професійні обов’язки у надзвичайній ситуації, приймає на себе «психологічний тягар» людей, яким надає екстрену психологічну допомогу, упевнена дисертант Марина Лім.


На плечі психологів МНС України, що працюють в осередку лиха, «падає» неосяжна хвиля горя та людського болю. Мало хто приділяє увагу тому, з якими проблемами та труднощами доводиться стикатись психологам МНС України. І ще менш з них замислюється над тим, скільки разів вони змушують себе ковтати власні сльози від всього побаченого, скільки ночей після ліквідації надзвичайної ситуації вони не сплять. Таким чином, відбувається триваюче забруднення «психологічного простору» особистості психолога МНС України. І Світлана Лєбєдєва і Марина Лім однієї думки з того приводу, що з метою збереження психологічної гармонії особистості активізується робота механізмів психологічного захисту, яка з одного боку захищає особистість, а з іншого – може призводити до розвитку професійного вигорання та професійної деформації. На сьогодні з метою профілактики емоційного вигорання, а у подальшому і професійної деформації тільки начальник відділу психологічного забезпечення при Головному управлінні МНС України в Донецькій області проводить дебрифінг з психологами одразу після закінчення аварійно-пошукових та аварійно-рятувальних робіт, які надавали екстрену психологічну допомогу населенню в осередку надзвичайної ситуації, стверджує Світлана Лєбєдєва. Черга катастроф, які останніми роками відбулися в Україні, дають зрозуміти, що все актуальніше стає професія екстремального психолога. Саме психологи приймають на себе першу хвилю болю та жаху родичів та самих постраждалих. Як зізнаються рятувальники душ, головне в їхній професій не тільки допомогти в екстремальній ситуації, але й не зашкодити на майбутнє. Людей, що загинули не повернеш, тому під час надзвичайної ситуації найбільшої уваги потребують родичі та близькі постраждалих, а також психологічний стан рятівників, пульс яких під час виконання роботи досягає 160 ударів на хвилину. Розуміння цього прийшло ще наприкінці 30 років минулого століття, відкривалися спеціалізовані кабінети, клініки, інститути. Однак на сьогоднішній день по всій Україні нараховується лише 115 спеціалістів екстреної психології, які працюють під час надзвичайних ситуацій із населенням та рятувальниками. За статистикою навантаження одного психолога складає 700 осіб рятувального складу ГУ МНС України. Під час трагедії на шахті ім. Засядька у вересні 2006 році у Донецьку працювали 25 психологів, головною задачею яких було виведення членів сімей загиблих шахтарів із шоку та стану глибокого горя та пошуки необхідних шляхів установок на подолання виниклої життєвої кризи. Але, як розповідають самі екстремальні та кризові психологи, єдиний алгоритм поведінки спланувати неможливо, доводилось орієнтуватися стосовно кожної окремої людини. Внаслідок колективного психозу, депресії та неприйняття наслідків реальності події люди починають плакати та впадають в істерику за ланцюговою реакцією. Під час аварії на шахті ім. Засядька провокувався високий рівень вербальної агресії серед населення, через інформаційний голод люди були готові вчинити фізичний напад на керівництво шахти. І лише професійна робота спеціалістів екстремальної психології не допустила самосуду. Засобами раціональної терапії людей відволікали від внутрішніх проблем, зосереджували на подальших діях, на майбутньому, а також осмисленні безповоротності втрати. Головне, кажуть психологи, врятувати душу, надавши їй цінні орієнтири на майбутнє.
З 16-го травня у Головній школі пожежної служби Республіки Польща для курсантів Національного університету цивільного захисту України розпочались заняття.


За програмою навчань у Варшаві українські рятувальники вивчають європейські системи захисту населення, підготовки фахівців у цій галузі, організацію рятувальних операцій в міських агломераціях, а також відвідують практичні заняття та знайомляться із специфікою функціонування пожежно-рятувальної служби Польщі.


Як зазначив помічник ректора з питань міжнародного співробітництва майор служби ЦЗ Денис Лєбєдєв, наразі спільно із Головною школою пожежної служби Республіки Польща реалізуються два проекти, що фінансуються Міністерством закордонних справ Республіки Польща, щодо вдосконалення управління ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій та підвищення безпеки населення під час надзвичайних ситуацій в умовах міста. Наразі четвертокурсники факультетів пожежної безпеки, оперативно-рятувальних сил та соціально-психологічного Юлія Аверіна, Михайло Бондаренко, та Віталій Попов уже прослухали курс лекцій за темами «Європейська система захисту населення», «Структура захисту населення в Польщі», «Ознайомлення із специфікою і принципами діяльності пожежно-рятувальних частин у Варшаві», «Використання рятувального і пожежного обладнання в міських умовах», а також відвідали практичні заняття з використання пожежного обладнання. Наступна група курсантів та офіцерів Національного університету цивільного захисту України відбуде до Польщі у червні.
16 травня. Днями у Кам’янець-Подільському відбувся І міжнародний чемпіонат з гирьового спорту серед студентів та молоді.


Силою мірялися більше 200 спортсменів із 7 держав, у тому числі - 40 дівчат у вагових категоріях 50, 60, 70 і більше 70 кілограмів віком від 18 до 24 років. Приємно і водночас дивно, що саме на цих змаганнях І місце у ваговій категорії до 60 кілограмів посіла Олена Меркулова, п’ятикурсниця факультету техногенно-екологічної безпеки Національного університету цивільного захисту України. Така подія стала надзвичайною в навчальному закладі, що виховує й готує справжніх чоловіків – фахівців рятувальної справи – суворої, небезпечної, але водночас благородної професії. У ривку Олена підняла гирю 179 разів, що й визначило переможницю чемпіонату світу.
17-го травня фахівці Національного університету цивільного захисту України провели практичні заняття у рамках соціальної акції «Абетка рятувальників для школярів» з вихованцями та викладачами Харківської загальноосвітньої санаторної I – III ступенів школи-інтернату для дітей із захворюваннями серцево-судинної системи.


Вісімдесят учнів 5-9-их класів школи-інтернату змогли не тільки засвоїти пізнавальний матеріал з безпеки життєдіяльності при виявленні невідомих предметів, покупці піротехнічних засобів, наслідках і діях у випадку викиду хімічно небезпечних речовин, але й «пощупати» вибухонебезпечні предмети військового походження, побачити «шкоду паління» на іонізуючому очисникові повітря.


За словами начальника кафедри піротехнічної та спеціальної підготовки полковника служби ЦЗ Віталія Барбашина, вже три роки корисний винахід – іонізуючий очисник повітря - попереджає про небезпеку й шкоду здоров'ю завзятих курців. Прилад сам запалює сигарету, нібито хтось її запалив, «викурює» її, після чого на скляних стінках винаходу залишаються крапельки нікотину точнісінько, як вони осідають у легенях курців. Багато питань виникло у школярів, що разом із фахівцями кафедри за допомогою металодетектора «GARRETT» виявляли імітований вибухонебезпечний предмет, спостерігали діяльність приладів радіаційної і хімічної розвідки та контролю. Деяким кортіло «приміряти» гламурний МНСівський фільтруючий комбінезон, що стане в нагоді при виникненні радіаційної чи хімічної небезпеки. Досвідчені спеціалісти навчальної пожежно-рятувальної частини університету ознайомили школярів із правилами поведінки при виникненні пожежі, використання апаратів захисту органів дихання при гасінні пожежі та проведенні аварійно-рятувальних робіт, а також нагадали та наочно продемонстрували правила використання первинних засобів пожежегасіння. Учні залишились у захваті від почутого та побаченого. А головне, зазначає начальник навчальної пожежно-рятувальної частини університету майор служби ЦЗ Іван Горпинич, - один раз побачене залишиться надовго в їхній пам’яті.
19 травня, слухачі республіки Азербайджан та керівництво другого курсу факультету пожежної безпеки зустрілись з представником конгресу Азербайджану в Харкові Абасовим Г.І. та головою Ради старійшин, а також помічником депутата міської ради Абдулайовим А.Н.


Під час зустрічі обговорювались питання успішності службової діяльності та засвоєння навчальної програми, проблеми виконання вимог внутрішнього порядку курсантами-азербайджанцями. Результат зустрічі - прийняття рішення стосовно покращення співпраці й більш плідного спілкування з батьками слухачів щодо підвищення рівня службової дисципліни.
19 травня, у Палаці студентів Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» відбулися урочистості з нагоди нагородження переможців першого обласного фестивалю «Вихователь року – 2011».


У своєму вітальному зверненні до громади вихователів Харківщини генерал Садковий зокрема відзначив, що виховання малечі поєднує у собі цілий пласт чи напрямок педагогічної роботи і проводиться він впродовж десятиріч і сплітається у міцний ланцюг – сім’я-дитсадок-школа-вищий навчальний заклад-професія-досвід. У справжнього фахівця процес навчання, пізнання навколишнього світу і самореалізації не припиняється ні на мить, зауважив Володимир Петрович. «Завдяки саме вам, вихователям, першим наставникам у дитини починається процес її узгодження із навколишнім світом. Кожен вихователь розуміє довгу, кропітку індивідуальну роботу з вихованцями щодо входження їх у організований дитячий колектив, систему відносин, режим дошкільного закладу тощо. Ви, вихователі, завжди у пошуку найбезпечніших шляхів, підходів, методів, щоб зробити процес адаптації дитини в житті найкоротшим, безболісним, пізнавальним. І кожен із Вас обирає свій напрямок», - підкреслив генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий.
20-го травня у конференц-залі Національного університету цивільного захисту України під час проведення урочистостей з нагоди Дня науки було оголошено переможців конкурсу на кращий виставковий експонат.


За словами проректора з наукової роботи полковника служби цивільного захисту Володимира Андронова, такий захід у навчальному закладі буде проведено вперше, тому кожна кафедра та науково-дослідна лабораторія готувалися до нього протягом навчального року.


За підсумками конкурсу, Диплом І ступеня отримала кафедра фізико-математичних дисциплін, Диплом ІІ ступеня одержав науково-дослідний центр, Диплом ІІІ ступеня – кафедра автоматичних систем безпеки та інформаційних технологій. Конкурс у навчальному закладі відбувся уперше. Тож він стане уже традиційним.
20-го травня на базі Національного університету цивільного захисту України було проведено круглий стіл за тематикою «Цивільна безпека та перша медична допомога».


Захід відбувся у рамках Міжнародного семінару експертів з питань, пов’язаних із станом підготовки Харкова до Чемпіонату Європи з футболу. Учасниками круглого столу стали депутат міської ради м. Познань Анджей Бележевський, глава навчального центру Першої допомоги м. Лейпциг ФРН Роберт Душингер, заступник директора відділу охорони здоров’я й соціальних питань мерії м. Познань Ельжбета Дибовська, глава політичного відділу Федерального товариства технічної допомоги м. Бонн, ФРН Рене Лінден, координатор проекту DAAD в Україні Мартін Ройтер, заступник директора управління пожежної охорони Департаменту цивільного захисту м. Кайзерслаутерн, ФРН, директор Департаменту охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації Юрій Сорокалат. Національний університет цивільного захисту України представляли науково-педагогічні працівники науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології, медичної служби, кафедри тактики та аварійно-рятувальних робіт, а також командир Оперативно-рятувальної служби м. Харкова Юрій Куліш. Зарубіжні учасники круглого столу від польської та німецької сторони поділились досвідом пожежно-рятувальних підрозділів та медичних працівників щодо підготовки до Євро-2012. Науково-дослідна лабораторія екстремальної та кризової психології університету представила соціально-психологічний тренінг для рятувальників. Як зазначив головуючий круглого столу, помічник ректора з питань міжнародного співробітництва майор служби ЦЗ Денис Лєбєдєв, організаторами Міжнародного семінару експертів з питань, пов’язаних із станом підготовки Харкова до чемпіонату Європи з футболу, було дано високу оцінку професійній компетентності науково-педагогічних працівників Національного університету цивільного захисту України та рівню організації заходу.
23 травня. Відтепер на одну пожежну машину L 16 та карету швидкої допомоги в арсеналі спеціалізованої техніки Національного університету цивільного захисту України стало більше.


Такий подарунок зробили німецькі колеги Національному університету цивільного захисту України. 23-го травня представники міжнародного проекту з гуманітарних питань «Миргородський проект» на чолі із його координатором Манфредом Рюмландом в урочистій атмосфері вручили спеціалізовану техніку. «Ми загорілись ідеєю саме таких подарунків, - говорить Манфред Рюмланд, - побувавши в гостях минулого навчального року в Національному університеті цивільного захисту України та побачивши належний рівень професійної підготовки майбутніх рятувальників.


Сподіваємось, що вона стане в нагоді справжнім фахівцям своєї справи як в навчальних, так і в практичних цілях».


У свою чергу, ректор університету генерал-лейтенант служби ЦЗ Володимир Садковий вручив дипломи Почесного доктора та Почесного професора голові товариства «Миргородський проект» Мандфреду Рюмланду і кардіологу, професору, доктору медицини Крістіану Коте, бургомістру м. Барбі-на-Ельбі Йенсу Штрубе та головному комісарові кримінальної поліції Вольфгангу Фройду – відзнаки університету «За вагомий внесок у розвиток освіти і науки». 24-го та 25-го травня німецькі колеги проведуть лекційні заняття та семінари. 27-го травня офіцери та курсати Національного університету цивільного захисту України під керівництвом проректора по службі полковника служби ЦЗ Олега Семківа у рамках проведення профорієнтаційної роботи серед школярів відвідали свято останнього дзвоника в Есхарівській спеціалізованій школі-інтернаті “Козацький ліцей”. Зі зверненням до випускників ліцею виступив старший викладач кафедри піротехнічної та спеціальної підготовки підполковник служби ЦЗ Олександр Ігнатьєв.


Він побажав випускникам щасливої дороги у майбутнє та наголосив на тому, що науково-педагогічні працівники та керівництво навчального закладу будуть дуже раді бачити випускників «Козацького ліцею» в рядах абітурієнтів до вступу до Національного університету цивільного захисту України. «Мені дуже приємно бачити таких фізично розвинених молодих вихованців незвичайної школи, - висловив свою думку начальник курсу факультету цивільного захисту підполковник служби ЦЗ Андрій Мельниченко. - Випускники ліцею можуть стати потенційними абітурієнтами нашого навчального закладу". 23-27 травня делегація Харківського Національного університету цивільного захисту на запрошення начальника Головного управління державної протипожежної служби МВС Республіки Таджикистан генерал-майора внутрішньої служби Махмадсаіда Карімова перебувала у м. Душанбе із робочим візитом.


Очолив українську делегацію проректор з наукової роботи університету полковник служби ЦЗ Володимир Андронов. Метою візиту харків’ян стало ознайомлення з діяльністю підрозділів пожежної охорони Головного управління державної протипожежної служби МВС Республіки Таджикистан та вивчення питання щодо розширення масштабів співробітництва у сфері підготовки професійних кадрів. На сьогодні Національний університет цивільного захисту України акредитував для іноземних громадян такі напрями та спеціальності: «Цивільний захист», «Охорона праці», «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування», «Хімічні технології», «Психологія». Як зазначив проректор з наукової роботи полковник служби ЦЗ Володимир Андронов, Національний університет цивільного захисту України уже декілька років співпрацює з Головним управлінням державної протипожежної служби МВС Республіки Таджикистан у сфері підготовки професійних кадрів за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр», «спеціаліст» і «магістр» за спеціальністю «Пожежна безпека». На сьогодні в навчальному закладі здобувають вищу освіту за денною формою навчання три співробітника ГУ державної протипожежної служби МВС Республіки Таджикистан. У ході робочих зустрічей, говорить полковник Андронов, було також обговорено питання про збільшення у 2011-2012 навчальному році контингенту іноземних студентів університету з числа таджицьких колег за рахунок набору їх на навчання за новими напрямами та спеціальностями.


У ході візиту також відбулася зустріч харківської делегації із міністром внутрішніх справ Республіки Таджикистан генерал-полковником міліції Абдурахимом Коххоровим, головою Управління з міжнародних квот при міністерстві освіти Республіки Таджикистан, керівництвом Академії МВС Республіки Таджикистан, а також українські колеги відвідали музей МВС Республіки Таджикистан, центр пропаганди засобів пожежної безпеки, СЧ ВДПС № 6 міста Нурека, УДПС міста Душанбе та ГУДПС МВС Республіки Таджикистан.
28-го травня в Національному університеті цивільного захисту України відбувся випуск слухачів заочного та дистанційного навчання.


Працівники практичних підрозділів МНС пройшли повний курс навчання та отримали вищу спеціальну освіту з урахуванням специфіки комплектування підрозділів МНС України. Сьогодні випускники заочного навчання працюють у багатьох регіонах України та за його межами. Серед них є ті, хто згодом обійняв керівні посади, - Герой Радянського Союзу, в минулому - заступник начальника Управління пожежної охорони Білгородської області Мочалін М.Г., Кавалер ордена “За мужність”, перший заступник начальника ГУ МНС України в Харківській області полковник служби цивільного захисту Волобуєв О.В., заступник начальника ГУ МНС України в Харківській області полковник служби цивільного захисту Калітієвський М.М., заступник начальника Управління МНСУ в Кіровоградській області підполковник служби ЦЗ Володимир Водолазький, заступник начальника ГУ МНСУв Луганській області полковник служби ЦЗ Костянтин Мацюрак та інші.


Заочно також навчаються громадяни Росії та Республіки Азербайджан. У цьому році випускниками стали 606 слухачів. Серед них - 15 випускників Республіки Азербайджан поповнять лави пожежної охорони МНС рідної держави. «Важкувато було опановувати складні науки з теорії із-за мовних труднощів. – говорить майор внутрішньої служби Мірога Байрамов. – Але викладачі з розумінням ставились до наших проблем. За це їм особлива подяка. Ґрунтовний слід залишать по собі тактичні навчання з проведення аварійно-рятувальних робіт, комп’ютерні тренажери з відпрацювання практичних навичок щодо ліквідації надзвичайних ситуацій при виникненні пожежі тощо. Від усіх випускників хочу висловити велику подяку керівництву навчального закладу та керівництву пожежної охорони МНС Республіки Азербайджан за наданий шанс отримати пожежну освіту в Україні, у провідному навчальному закладі МНС. Дякуючи долі, ми не тільки отримали якісні знання, але й ознайомились із національними традиціями українського народу». Слід зазначити, що в цьому році дипломи з відзнакою отримали 7 випускників із різних регіонів України. 31-го травня в конференц-залі Харківської обласної державної адміністрації відбулося установче засідання Харківської обласної студентської ради під головуванням губернатора Михайла Добкіна.


У заході взяв участь заступник голови ХОДА Євген Савін, начальник управління внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю ХОДА Володимир Зінченко та члени Харківської обласної студентської ради вищих навчальних закладів міста. Національний університет цивільного захисту України представляв заступник голови ради самоврядування навчального закладу четвертокурсник факультету оперативно-рятувальних сил Михайло Бондаренко. «Основними питаннями, - говорить майбутній рятувальник, - що обговорювались на нараді, стали шляхи взаємодії студентських організацій з Харківським обласним центром молоді, відновлення студентських квитків, удосконалення нормативної документації, а також інші актуальні для харківського студентства питання». Слід зазначити, що молодшого сержанта служби ЦЗ Михайла Бондаренка було обрано до Харківської обласної студентської ради вищих навчальних закладів міста.

ЧЕРВЕНЬ

1 червня. У черговий раз випускники Національного університету цивільного захисту України доводять свою безмежну любов до рідної альма-матер. Так, 1-го червня Національний університет цивільного захисту України радо вітав близько десяти випускників 1961 року.


З’їхалися вони до Харкова з різних куточків України, Росії, Білорусії. П'ятдесят років тому закінчили вони Харківське пожежно-технічне училище МВС України, а сьогодні пригадують сивочолі ветерани свої курсантські будні.


Колишні випускники мали можливість ознайомитись із науковою, навчально-матеріальною базою закладу, побувати у казармах, посидіти за партами в аудиторіях, зустрітись із своїми однодумцями, поділитись своїми життєвими досягненнями. Спогади….спогади…Завжди приємні і хвилюючі…
14 червня. Марш-парад військових оркестрів Фестивалю Sevastopol Military Tattoo пройшов центральними вулицями Севастополя. Також відбулися сольні виступи оркестрів на майданчиках міста, плац-концерт у Військово-морському музеї України і гранд-дефіле оркестрів.


Фестиваль проходив за підтримки міністерств оборони України і Росії, посольств РФ, Білорусі, Франції й Алжиру.


Організатори Севастопольського фестивалю «Війна и мир» - президент Олексій Шеремет’єв і керівник Роман Мархолія – висловили щиросердну подяку Духовому оркестру Національного університету цивільного захисту України за участь в Sevastopol Military Tattoo і завірили, що висока майстерність харківських оркестрантів принесла задоволення тисячам глядачів, запам’ятається всім учасникам фестивалю і побажали музикантам успіхів в професійній діяльності.
18-го червня у Харківському національному університеті цивільного захисту відбувся масштабний випуск 2011 року спеціалістів, магістрів, бакалаврів. 306 підготовлених спеціалісти поповнили лави МНС України.


На урочистостях були присутніми директор Департаменту управління рятувальними силами МНС України Марченко Григорій Борисович, заступник начальника ГУ МНСУ в Харківській області Олександр Волобуєв, представники облдержадміністрації та мерії, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації Володимир Росоха, ветерани, батьки.


Вручаючи дипломи майбутнім спеціалістам, директор Департаменту управління рятувальними силами МНС України Марченко Григорій Борисович зазначив, що цей період у житті випускників – найвідповідальніший, і своєю професійною майстерністю майбутні рятувальники повинні активно сприяти зміцненню авторитету Міністерства.


Із напутнім побажанням до молодих офіцерів звернувся ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий. Зокрема, він зазначив, що науково-педагогічні працівники навчального закладу доклали всіх зусиль, аби майбутні спеціалісти стали справжніми людьми, громадянами українського суспільства, кваліфікованими фахівцями своєї справи, побажав успіхів у подальшій роботі, бути гідними звання Випускника Національного університету цивільного захисту МНС.


Також до молодих офіцерів із батьківським благословенням на добрі справи звернулись ветерани навчального закладу. Як і майже 50 років тому, сивочолі ветерани навчального закладу сьогодні в однострої з молодим поповненням МНС демонструють вправність та стройовий вишкіл. «Ще вчора, - ділиться своїми враженнями новоспечений лейтенант служби цивільного захисту Дмитро Орищенко, - здавалося, б я був курсантом-першокурсником, присягав на вірність українському народові та Батьківщині. Минуло чотири роки – і сьогодні я озираюсь і ніби переглядаю курсантський фотоальбом. Згадую своє активне життя в рідному університеті: і збори ради курсантського самоврядування університету, і веселі концерти художньої самодіяльності, і смішні виступи у КВН. Надовго запам’ятаються заняття з організації та тактики аварійно-рятувальних робіт, організації пожежно-профілактичної роботи, пожежно-рятувальної підготовки, хвилюючі миті захисту дипломного проекту. І це активне життя не закінчується, продовжується, але, на жаль, вже не в стінах рідної альма-матер. Попереду – нелегка робота в Управлінні МНС У в Миколаївській області, куди я отримав направлення для подальшого проходження служби. Та, незважаючи на буденні труднощі, я завжди житиму в серці зі своїм НУЦЗУ». Немов останній дзвоник, символічно пролунали звуки сирени та прогримів урочистий салют. В очах уже офіцерів – невгамовна радість і, водночас, сум. Надовго у пам’яті кожного залишаться товариські будні, розділені із своїми однокурсниками у казармах, і світла надія на те, що попереду – справжнє самостійне життя. Завершилася церемонія проходженням урочистим маршем особового складу університету.. Чеканячи крок, випускники підкидали вгору квіти та дрібні гроші – до зустрічі! Хочеться побажати всім випускникам – успіхів на професійній ниві, зміцнювати авторитет МНС, примножувати добрі традиції рідного навчального закладу, гідно нести почесне звання Випускника!
22-го червня на базі Навчального центру Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту МНС України у с. Ватутіне Харківської області курсанти 1-го курсу факультету цивільного захисту Національного університету цивільного захисту МНС взяли участь у підсумкових практичних заняттях за темою «Підривні роботи вогневим способом».


Тут майбутні піротехніки отримали перше «бойове» хрещення у реальних умовах. На першому етапі занять першокурсники отримали інструктаж із заходів безпеки та правил поводження з вибухонебезпечними речовинами та предметами, другий етап виявив практичні вміння курсантів щодо виготовлення запальної трубки, третій – визначився підривом вибухової речовини – тротилової шашки, вагою 400 грамів, вогневим способом за допомогою запальної трубки, а на четвертому етапі майбутні піротехніки виконали підривні роботи за допомогою детонуючого шнура.
25 червня. Не зупинятися на досягнутому – таке життєве кредо спортсмена-гирьовика Харківського національного університету цивільного захисту України, викладача кафедри фізичної підготовки підполковника служби ЦЗ В’ячеслава Кононовича.


А відтепер майстер спорту міжнародного класу, чемпіон світу з гирьового спорту, двократний призер чемпіонату світу В’ячеслав Генріхович – Заслужений тренер України. Високе звання титулований спортсмен отримав неспроста. Серед його вихованців – чемпіони світу з гирьового спорту Олена Меркулова, Олександр Вінник, Михайло Кудінов, Євген Шетілов, призери Всеукраїнських, міжнародних та регіональних чемпіонатів Олександр Філоненко, Дмитро Бондар, Іван Філей та багато інших, також 24 підготовлених ним майстрів спорту та 2 майстри спорту міжнародного класу. Усі вони – вихованці Заслуженого тренера підполковника Кононовича, за яких він вболіває та переживає, яким передає свою спортивну вдачу. Нагорода знайшла свого спортивного героя на чемпіонаті України з гирьового спорту, що наразі проходить у Кіровограді. Саме там чемпіоном України з гирьового спорту став другокурсник факультету пожежної безпеки Олександр Філоненко у вазі до 60 кілограмів. Такий приємний подарунок зробив вихованець своєму тренеру В’ячеславу Кононовичу. Мимоволі пригадується крилатий вислів: такими не народжуються - такими стають, виховуються, формуються, причому самі. Тільки завдяки рішучості, наполегливості, старанності. Тож, побажаємо В’ячеславові - так тримати, а його вихованцям – подальших перемог!

ЛИПЕНЬ

2-го липня до Національного університету цивільного захисту України з’їхалися випускники 1986 року. Із 226 курсантів 3-го дивізіону, які навчались на той час в Харківському пожежно-технічному училищі, на зустріч прибули 59 вихованців рідної альма-матер.


Були присутніми на урочистому заході випускники із Росії, Греції, Німеччини, різних регіонів України. Випуск 1986 року пишається своїми вихованцями, серед яких - заступник начальника ГУ МНС Росії в Бєлгородській області полковник Андрій Федоров, перший заступник У МНСУ в м. Севастополь полковник служби ЦЗ Олександр Супрун, начальник Київського РВ ГУМНСУ в Харківській області полковник служби ЦЗ Олег Гонтаренко, начальник Червонозаводського РВ ГУМНСУ в Харківській області полковник служби ЦЗ Костянтин Глущенко, начальник Харківського РУ ГУМНСУ в Харківській області полковник служби ЦЗ Геннадій Коновалов, начальник Балаклійського РВ ГУМНСУ в Харківській області полковник служби ЦЗ Сергій Черепаха, заступник начальника Головного управління міграційної служби в Бєлгородській області полковник служби ЦЗ Олег Жуковін та багато інших. Перед присутніми виступив ректор університету генерал-лейтенант служби ЦЗ Володимир Садковий. Вітаючи випускників, він побажав їм здоров’я, подальших успіхів на професійних теренах.


Гості навчального закладу ознайомились із матеріально-технічною базою університету, зустрілись із викладачами, побували у казармах та навчальних аудиторіях, де колись перебували протягом 3 років. Жваво випускники ділились своїми спогадами про колись безтурботне юнацьке життя та справжню чоловічу дружбу.


7-го липня у Харкові стартував чемпіонат України з пожежно-прикладного спорту серед юнаків. Двадцять п’ять команд із різних регіонів України візьмуть участь у спортивних перегонах.


250 юнаків, віком від 12 до 17 років, виборюватимуть звання бути найсильнішими, найспритнішими та найвитривалішими.


На урочистому відкритті змагань були присутніми головний суддя змагань, віце-президент Федерації з пожежно-прикладного спорту МНС України полковник служби ЦЗ Олександр Тарасов, начальник ГУ МНС України в Харківській області генерал-майор служби ЦЗ Павло Одарюк, ректор Національного університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби ЦЗ Володимир Садковий, начальники РВ ГУ МНСУ в Харківській області, представники міських та обласних громадських організацій, ветерани пожежної охорони.


Розпочалися спортивні перегони із підйому штурмовою драбиною на другий та третій поверх навчальної башти в залежності від вікової групи. Також на стадіоні ГУ МНСУ в Харківській області пройдуть змагання із пожежної естафети – 4х100 м.


Наступного дня юні рятувальники долатимуть 100-метрівку з перешкодами та виконуватимуть бойове розгортання. Після цього визначаться переможці чемпіонату України серед юнаків з пожежно-прикладного спорту і відбудеться урочисте закриття змагань. «Перспектива пожежно-прикладного спорту, - наголошує віце-президент Федерації ППС, головний суддя чемпіонату, суддя міжнародної категорії полковник служби ЦЗ Олександр Тарасов, - починається з юнаків. Це – наше спортивне майбутнє, який би результат вони не показували. Хочеться зауважити, що в тих областях, де керівники розуміють, що пожежно-прикладний спорт – одна із форм підготовки особового складу з виконання завдань за призначенням, що ставить наше Міністерство, підтримують та розуміють важливість цього напрямку, цей вид спорту і набуває розвитку». Як зазначає заслужений тренер України, суддя міжнародної категорії, ветеран пожежно-прикладного спорту Анатолій Шевченко, розвиток пожежно-прикладного спорту сьогодні відбувається завдяки оптимізму ветеранів спорту, підтримці міністерства та окремих керівників областей.


Після ІІІ чемпіонату світу з ППС спортивне керівництво ухвалило – омолодити тренерів, тим самим покращити якість фізичної підготовки спортсменів. Слід зазначити, що проведення юнацьких спортивних змагань – це, перш за все, міцне здоров’я нашого підростаючого покоління, формування їх духовного та морального егоклімату. Із сьогоднішніх юнаків, які брали участь у чемпіонаті України, зазначає віце-президент Федерації з пожежно-прикладного спорту Олександр Тарасов, формується майбутній потенціал кандидатів на навчання у вищих навчальних закладах МНС. І, як свідчить досвід, хороший спортсмен – це справжній керівник. Спорт завжди дисциплінує. Навіть найневгамовнішого та найнепосидючішого. А ще – дає путівку у життя, орієнтує на позитивізм та оптимізм, що сьогодні вкрай необхідні нашій молоді.
13 липня. Володимир Садковий: Державне замовлення вступної кампанії-2011 Національного університету цивільного захисту України буде виконано стовідсотково. Не залишаться порожніми в університеті і контрактні місця


Про це повідомив ректор Національного університету цивільного захисту України, генерал-лейтенант Володимир Садковий у своєму інтерв’ю інформаційній програмі «Факти» телекомпанії ICTV. Майже чотири сотні українських хлопців бажають стати курсантами Національного університету цивільного захисту України, повідомив ЗМІ ректор вишу. Вже із квітня особові справи кандидатів на навчання почали надходити до університету із всіх обласних управлінь МНС. Їх кількість цьогоріч удвічі перевищує необхідну кількість бюджетних місць. У новому навчальному році до лав МНС після складання присяги примкнуть 208 курсантів-першокурсників. Кандидати на навчання приїдуть в університет 24 липня. Впродовж тижня пройде медичний огляд і спеціальний іспит із фізичної підготовки. 1 серпня визначаться всі 208 майбутні офіцери МНС, для яких вже 15 серпня розпочнеться курс молодого бійця в Навчальному центрі під Харковом. 1 липня в нашому навчальному закладі розпочався прийом документів від бажаючих стати студентами НУЦЗУ. На сьогодні на студентський факультет подали заяви понад 150 осіб – це майбутні фахівці цивільного захисту, пожежної безпеки, хімічних технологій, охорони праці та екології. А ще майже сто документів подано на соціально-психологічний факультет. «Практика показує, що майже процентів 30 із тих, хто не поступить на бюджет, стануть студентами», - запевняє ректор. Національний університет цивільного захисту України входить до системи МОН України «Електронний вступ 2011» і в Інтернет на порталі Єдине освітнє інформаційне вікно України є зареєстровані на навчання в НУЦЗУ, повідомив Володимир Петрович Садковий. Усі абітурієнти, які вступатимуть на денну форму навчання, можуть подавати заявки на участь у конкурсному відборі для вступу. Учасники міжнародних олімпіад, призери IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад із базових дисциплін, випускники середньої загальноосвітньої школи, які нагороджені золотою (срібною) медаллю також можуть користуватися «Електронним вступом 2011». Генерал Садковий не втрачає оптимізму щодо успішності кампанії «Вступ 2011» в Національному університеті цивільного захисту, хоча разом із тим усвідомлює і замалу кількість випускників шкіл цьогоріч в державі, і перехідний етап вишу із системи МНС до МОН, і державні реформи, і оптимізацію кадрового ресурсу. «Мій особистий досвід дає мені упевненості у головному - професія рятувальника завжди була, є і буде почесною. Рятування людини у будь-якій надзвичайній ситуації — благородний, відповідальний і, водночас, небезпечний і складний шлях тих, хто за покликом серця обере професію рятувальника. Ці сміливі, мужні й рішучі люди у нелегкій соціально-економічній сьогодні з честю виконують свій обов'язок перед народом, демонструючи наполегливість у виконанні поставлених завдань. Висококваліфіковані фахівці своєї справи, яких готує Національний університет цивільного захисту України, завжди були, є і будуть взірцем високої професійної підготовки, самовідданості і мужності», - запевнив ректор НУЦЗУ Володимир Садковий. Наша довідка:«Електронний вступ 2011», впроваджений Міністерством освіти і науки, молоді та спорту як експеримент, не порушує права вступників. Відповідно до наказу МОН від 28.03.2011 N291 «Про запровадження у 2011 році у вищих навчальних закладах експерименту «Електронний вступ 2011», зареєстрованого Міністерством юстиції України 20.04.2011 N491/19229, вищі навчальні заклади III-IV рівнів акредитації усіх форм власності та підпорядкування повинні забезпечити участь в експерименті під час проведення вступної кампанії. Відповідно до зазначеного наказу, електронний вступ в 2011 році проводиться у формі експерименту, мета якого – удосконалення процедури подачі абітурієнтами заяв до вищих навчальних закладів, зменшення черг у приймальних комісіях та зменшення витрат вступників і членів їх сімей на транспорт. В експерименті можуть взяти участь абітурієнти, які вступають на денну форму навчання до ВНЗ III-IV рівнів акредитації, незалежно від форми власності. Вступники мають право подавати документи для вступу як в електронному, так і в традиційному (паперовому) вигляді. Абітурієнти, які зареєструвалися у системі «Електронний вступ 2011» мають можливість обрати 5 вищих навчальних закладів за трьома напрямами у кожному вищому навчальному закладі.
29 липня. Психологи Національного університету цивільного захисту України нададуть практичну допомогу постраждалим та сім’ям загиблих на шахті в Луганськой області. Сьогодні дев’ять психологів Національного університету цивільного захисту України виїхали на місце вибуху на шахту „Суходільськ-Східна” Краснодонського району Луганської області. Вибух стався о 1 год. 57 хв. 29 липня на горизонті 915 метрів.


Загинуло 17 гірників. Всього на аварійній ділянці працювало 28 гірників. Доля 9 гірників залишається невідомою. Практичні психологи та працівники науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології Національного університету цивільного захисту України працюватимуть безпосередньо в епіцентрі надзвичайної ситуації, надаючи допомогу постраждалому населенню, працівникам шахти та рятувальникам. На місці надзвичайної ситуації психологічна служба НУЦЗУ розмістить окремий намет для роботи з постраждалими.

СЕРПЕНЬ

18 серпня. Фоторепортаж з навчального полігону



З 16 по 21 серпня 2011 в с. Великі Сорочинці Миргородського району Полтавської області проводились культурно-масові заходи МНС України у рамках Національного Сорочинського ярмарку, в яких взяли участь творчі колективи ГУ МНС Вінницької, Донецької, Дніпропетровської, Львівської, Сумської та Хмельницької областей.


Традиційно кожного року творчо представляє Національний університет цивільного захисту України – керівник вокального ансамблю «Аніма» Тетяна Репіна. Професійне виконання тематичних пісень, неодноразово викликали позитивні емоції та оплески у гостей ярмарку. За активну участь в культурно-масових заходах у рамках проведення Національного Сорочинського ярмарку – Тетяні Репіній оголошено подяку Начальника Управління МНС України в Полтавській області, генерал-майора служби цивільного захисту Андріана Івановича Орліковського
30-го серпня в Національному університеті цивільного захисту України пройшли навчально-методичні збори. Науково-педагогічні працівники навчального закладу мали змогу ознайомитись із основними завданнями у 2011-2012 навчальному році щодо навчальної та методичної роботи, вимогами керівних документів МНС України з організації виховної та соціально-гуманітарної роботи. Перед присутніми виступив ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий.


Він вітав науково-педагогічних працівників із початком нового навчального року, бажав плідних результатів на освітянській ниві. Також на зборах було розглянуто питання щодо проблем екзаменації курсантів та студентів в умовах кредитно-модульної системи, нормативно-правових та організаційних питань діяльності Державної інспекції техногенної безпеки України, організації та проведення практичної підготовки курсантів і студентів за напрямом «Цивільний захист». Також було наголошено на підтриманні статутного порядку під час проведення занять, розглянуто сучасний стан вітчизняної системи охорони праці у процесі трудової діяльності, доведено до відома присутніх інформацію про положення нового антикорупційного законодавства, причини суїцидальної поведінки працівників МНС України. Ректор навчального закладу вручив працівникам університету заслужені нагороди.

ВЕРЕСЕНЬ

Першовересень привітав курсантів та студентів Національного університету цивільного захисту України теплим сонячним днем.


Зранку вишикувались вихованці навчального закладу на плацу навчального закладу. Цьогоріч велика університетська родина прийняла до себе 208 курсантів-першокурсників та 93 студенти.


На святі були присутніми заступник директора Департаменту управління рятувальними силами генерал-майор служби ЦЗ Василь Стоєцький, заступник начальника ГУ МНС України в Харківській області полковник служби ЦЗ Олександр Волобуєв, начальник Головного управління з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації Володимир Росоха, представники громадськості, ветерани, батьки.


Заступник директора Департаменту управління рятувальними силами генерал-майор служби ЦЗ Василь Стоєцький, вітаючи присутніх із Першовереснем зазначив, що сьогодні завдання усіх працівників органів управління та підрозділів цивільного захисту, яких готують навчальні заклади МНС, – забезпечити належний цивільний захист громадян України, оберігати їх життя, здоров’я та гарантувати безпеку, як вищі соціальні цінності, задекларовані Конституцією України. Він побажав курсантам та студентам витримки та наполегливості в отриманні нових знань. Ректор Національного університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби ЦЗ Володимир Садковий привітав першокурсників та усіх присутніх із Днем знань. Зокрема, він висловив щиру вдячність усім викладачам університету за високий професіоналізм, бажання зацікавити юних рятівників і створити умови для їх інтелектуального, духовного і фізичного розвитку. За словами проректора по роботі з персоналом полковника служби ЦЗ Вадима Попова, цьогоріч Національний університет цивільного захисту України повністю виконав держзамовлення та здійснив набір студентів за ліцензованими спеціальностями, а уже з першого вересня розпочалась профорієнтаційна робота серед потенційних абітурієнтів. Родзинкою проведення свята стало театралізоване дійство, що розгорнулося на плацу навчального закладу. Першокурсникам було вручено символ мудрості - Сову. Святкова лінійка закінчилась урочистим маршем особового складу. Традиції примножуються, велика родина рятувальників міцніє і росте. Тож, успіхів тобі, першокурснику, у бурхливому вирі університетського життя!
1 вересня. «Харківський Першовересень відверто можна назвати фантастичним.



Адже жодне місто в Україні, жодне місто в Європі не може хвастати таким святом для першокурсників», - був відвертим ректор НУЦЗУ Володимир Петрович Садковий. 1 вересня на площі Свободи 22 тисячі сердець билися в унісон та дуже хвилювалися, приєднуючись до чудової харківської студентської родини.


А серед цієї молоді – 208 курсантів першого курсу Національного університету цивільного захисту України і 93 студенти. У День знань всіх харківських першокурсників посвятили у студенти разом. У символічному величезному студентському квитку поставили свої підписи 32 ректори харківських вишів. Святкову колону першокурсників Національного університету цивільного захисту України очолював ректор, генерал-лейтенант Володимир Садковий. Головною площею Харкова прапороносна група НУЦЗУ несла прапор навчального закладу, а мелодії маршів університетського духового оркестру шикували не тільки курсантський однострій, а підбадьорювали всю площу. Дуже помітним у святковому концерті був танцювальний колектив університету «FLAME». Від імені керівників вищих навчальних закладів студентів та курсантів із Днем знань привітав голова Ради ректорів вишів III-IV рівні акредитації, ректор Харківського університету ім. Каразіна Віль Бакіров. - Харьков – это студенческая столица Украины. Слава харьковским студентам! Слава харьковским профессорам! Слава великому Харькову! Слава Украине! От имени всех харьковских вузов я горячо и сердечно поздравляю вас, первокурсников - самых счастливых людей на этой площади сегодня. Вы приняли правильное решение - приехать и учиться в лучших вузах нашей страны. В Харькове сконцентрирован наиболее мощный педагогический потенциал, классические школы, которые готовы подготовить вас как высококлассных специалистов, людей, которые будут создавать будущее для нашей страны. Я убежден, что Харьков рад этому пополнению и сделает все возможное, чтобы ваша студенческая жизнь была продуктивной, чтобы она была счастливой и комфортной. Чтобы, покинув Харьков, вы на всю жизнь сохранили светлую память об этом замечательном городе – студенческой, вузовской и научной столице Украины, - із такою вітальною промовою звернувся до всіх присутніх на святі голова Ради ректорів вузів III-IV рівні акредитації Віль Бакіров.
3-4 вересня 2011 року в місті Кременчузі пройшов ХХХІ Всеукраїнський турнір з боротьби дзюдо серед чоловіків. Ці змагання не є рейтинговими та заліковими, але участь в них є важливим стартом перед новим тренувально-змагальним роком.


У спортивних перегонах узяв участь командир навчального взводу курсу факультету оперативно-рятувальних сил Національного університету цивільного захисту України лейтенант служби ЦЗ Хмелюк Олександр. На жаль, Олександрові не вдалось позмагатись за першу сходинку п’єдесталу. Він поступився в зустрічі за вихід до півфіналу своєму землякові. Але, зібравшись, упевнено провів ще дві зустрічі та виборов бронзу турніру.
5 вересня. Нещодавно в Одесі пройшли міжнародні змагання з професійного боксу.


Національний університет цивільного захисту України на цих змаганнях представив командир навчального взводу курсу факультету оперативно-рятувальних сил старший лейтенант служби ЦЗ Валентин Головко. Протистояв йому молодий і до цього непереможний боксер із Узбекистану Шовхад Халілов. Бій розпочався під диктовку нашого спортсмена. Валентин працював швидко та тактично, передчасно зломивши волю супротивника. Під кінець другого раунду опонент Валентина пропустив потужний «крос» справа. У Халілова відкрилась сильна кровотеча з носу, і рефері змушений був зупинити бій технічним нокаутом.
9 вересня. Безумовно, стажування за кордоном має користь для випускників вишів за багатьма визначеннями: фаховим, пізнавальним, комунікаційним.


Перебуваючи безпосередньо на об’єкті вихованці вищих навчальних закладів набувають практичних навичок і перевіряють рівень засвоєної теорії в реальних умовах. Про свій заморський тримісячний практичний досвід на теренах Туреччини Олексій розповів ось що. - Я проходив практику у готельному комплексі "Аларга Сеіл" за спеціальністю інженер з техногенної безпеки За час стажування я побачив багато цікавого. Дізнався, як працює служба порятунку в Туреччині, як вона організовується. Хотів би виділити ось що. По-перше, служба дуже добре фінансується; по-друге, люди, які працюють у службі порятунку, приймають активну участь в упорядкуванні та обслуговуванні міста. Наприклад: пожежники міняють прилади вуличного освітлення, поливають квіти. Пожежні частини не великі, та кожна пожежна частина має в середньому три одиниці пожежної техніки: автодрабину та два пожежних автомобіля. Також, я звернув увагу, що пожежні колонки розташовуються безпосередньо на будівлях.. На території комплексу «Аларга Сеіл» розташовується пожежна частина. Працює 6 чоловік та один пожежний автомобіль, - ділиться враженнями студент НУЦЗУ Олексій Єфімов. - Кожен студент нашого університету може самостійно обирати місце свого стажування та подальшої роботи за фахом. Навчання в нашому університеті – це крок до успішної кар’єри, - переконливо запевняє майбутній фахівець з питань техногенно-екологічної безпеки.
9 вересня. На цю зустріч ми чекали з нетерпінням…


Так одностайно заявили випускники Харківського пожежно-технічного училища 1976 року, які зібрались у стінах рідного навчального закладу 9-го вересня. І не тому, що одним із вихованців альма-матер є сьогоднішній ректор Національного університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, а досить уже примітним на визначних людей є саме цей випуск.


Сьогодні у конференц-залі зібралися понад 35 випускників із Донецької, Полтавської, Чернігівської, Запорізької, Київської областей, Бєлгорода, Курська, Москви, АР Крим, м Севастополя, навіть Іспанії. Уродженець колишньої Азербайджанської РСР Вахід Агішев готувався до сьогоднішньої зустрічі за півроку.


«Це – наша молодість, - визначає він контекст радісної події, - найкращі роки, коли пізнаються такі сталі людські чинники, як справжня чоловіча дружба, взаємодопомога, розуміння свого «я». Вахід Фоатйович пішов батьківською стежкою: від курсанта ХПТУ до заступника начальника штабу пожежогасіння УВПО МВС України в Донецькій області. Родина Агішєвих – справжня пожежна династія. Син Вахіда Агішева теж закінчив Академію пожежної безпеки України у 2003 році і працює на цей час головним інспектором держпожнагляду Ясиноватського району Донецької області. Гості із Російської Федерації – Анатолій Козловський та Олександр Рудський пригадують, як були учасниками параду з нагоди 40-річчя Великої перемоги, що відбувся 9-го травня у Харкові на площі Свободи. Слід зазначити, що курсанти колишнього ХПТУ, а нині – Національного університету цивільного захисту України щороку брали і беруть участь у святкових парадах з нагоди Великої Перемоги. А оцінка проходження урочистим маршем головною площею міста Харкова була незмінною – «відмінно» та заохочення з боку керівництва міста. Ветеран МВС України, в минулому – начальник СВПЧ-30 міста Краматорська, Віктор Нагорний на все життя запам’ятав, як був старшим кабінету профілактики будівництва, який на той час в училищі був зразково-показовим. І пам’ятає він свого колишнього наставника – Василя Михайловича Попова, який і викладав однойменну дисципліну. «ХПТУ – кроки мого свідомого становлення як професіонала, так і справжнього чоловіка. – ділиться своїми спогадами колишній начальник протипожежної служби Генерального штабу Міноборони Російської Федерації Анатолій Корнієнко. – Основні навички майбутньої професії я набув саме тут. Особливо у моїй подальшій службовій діяльності знадобились знання з пожежної тактики, що на той час викладав полковник Сировий Володимир Васильович. Хоча за родом своєї діяльності у майбутньому я не тільки гасив пожежі, а й займався профілактикою». Колишній випускник Григорій Озарян після закінчення ХПТУ за розподілом почав свою службову діяльність інспектором оргстройового відділу УПО МВС Армянської РСР. Пішов у відставку з посади заступника начальника пожежної частини. Про свої курсантські роки згадує із посмішкою. Пам’ятає, як заснув, заступивши в наряд на господарчому дворі ХПТУ. Отямився, почувши гучний голос начальника курсу. Ось тут трапилось непередбачуване: підвівшись, курсант Озарян відразу впав - набряклі ноги не слухались господаря. Довелось по-справжньому плазувати аж до начальства. Полковник внутрішньої служби Олександр Дуб, колишній заступник начальника ОГПО міста Севастополя, теж ділиться своїми спогадами про навчання в ХПТУ. Тоді він був надзвичайно «поважною» людиною серед однокурсників: фізорг курсу мав право робити звільнення усім бажаючим. У свою чергу, товариші його ніколи не підводили, завжди вчасно повертались із звільнення, навіть колеги-азербайджанці. Чемпіон Радянського Союзу з підйому штурмовою драбиною 1977 року, чемпіон-рекордсмен світу з підйому штурмовою драбиною 1985 року, у період з 1979 до 1986 року – член збірної команди СРСР з пожежно-прикладного спорту Леонід Костенко на пенсію вийшов з посади заступника начальника штабу Головного управління державної пожежної охорони МВС України міста Києва. «Справжнім наставником на все життя для мене був і залишається Володимир Григорович Палюх. – розповідає Леонід Григорович. - На той час він був начальником УПО в Харківській області. Це – учитель з великої букви, цілеспрямований, наполегливий і справедливий. Справжній «батько». Всі свої позитивні риси характеру він втілив у своїх вихованцях – колишньому ректорові Академії цивільного захисту України генерал-лейтенантові внутрішньої служби Володимирові Рососі та сьогоднішньому ректорові Національного університету цивільного захисту України генерал-лейтенантові служби цивільного захисту Володимирові Садковому. Про останнього, з яким мене звела доля у юнацькі роки, можу сказати: порядний, благодушний, завжди підставить своє плече, не боїться труднощів, а взагалі – простий і надійний чоловік». Спогадів безліч…Непідробна радість і зацікавленість в очах колишніх випускників: все ж таки 35 років пройшло з моменту урочистого випуску молодих фахівців. А нові й нові подробиці курсантського життя виникають саме зараз при живому спілкуванні. Ознайомились випускники із сучасною матеріально-технічною та навчальною базою університету, зустрілись із викладачами, мали змогу свій досвід передати молодому поколінню університету. Зустрічі випускників – завжди приємна і хвилююча подія. Вони є славними традиціями, що поповнюють історичну скарбничку Національного університету цивільного захисту України.


10 вересня 208 курсантів Національного університету цивільного захисту України склали Присягу працівника МНС. Урочистості відбулися на Меморіалі Слави – священному та почесному місці для кожного харків’янина. Першокурсники присягнули на вірність своїй Батьківщині, своєму народові, готовність щомиті захистити життя людини у будь-якій надзвичайній ситуації.


На урочистій церемонії були присутніми начальник Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації Роман Шаповал, заступник начальника Головного управління МВС України в Харківській області з питань Євро-2012, заступник директора департаменту - начальник відділу у справах цивільного захисту Департаменту із взаємодії з правоохоронними органами, оборонної, мобілізаційної роботи та цивільного захисту міської ради Олександр Пушкарьов, заступник начальника ГУ МНС України в Харківській області полковник служби ЦЗ Олександр Волобуєв, представники громадськості та духовенства, ветерани пожежної охорони, батьки.


Особливим моментом надзвичайної події стала присутність на урочистостях випускників Харківського пожежно-технічного училища 1976 року, серед яких і ректор Національного університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби ЦЗ Володимир Садковий.


Він запевнив: керівництво та науково-педагогічні працівники докладуть усіх зусиль для успішного опанування курсантами навчальним матеріалом, набуття ними практичних навичок, виховання всебічно розвинених, фізично загартованих особистостей. Шановані випускники у напутньому слові до першокурсників по-батьківськи благословили першокурсників у добру путь та побажали успіхів у навчанні та службі. Серед «новоспечених» курсантів – Єгор Сергєєв. «Я дуже хвилювався, - поділився своїми враженнями першокурсник факультету пожежної безпеки, - бо свідомо виявив бажання присвятити себе гуманній, благородній, але водночас небезпечній професії рятувальника. Розумію, що віднині для мене – сувора дисципліна, розпорядок дня, фізичні навантаження. Але це вже не новина: курс молодого бійця довів, що я готовий до випробувань». За доброю традицією православний священик окропив святою водою майбутніх офіцерів МНС. Свято відбулося. Попереду в юнаків ще чимало труднощів і випробувань, але віриться, що вони наполегливо здобуватимуть знання й у майбутньому поповнять лави працівників служби цивільного захисту України.


15-го вересня. В Національному університеті цивільного захисту України відбулися урочистості до Дня рятівника На святі були присутніми заступник начальника ГУ МВС України в Харківській області з питань Євро-2012 Ігор Сенчук, начальник Головного управління з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації Володимир Росоха, представники Харківської єпархії, громадськості, ветерани.


Привітавши колектив університету із професійним святом, ректор Національного університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби ЦЗ Володимир Садковий зазначив, що це свято увібрало всю людську вдячність за мужність та самопожертву рятівників, тим, хто обрав складний та небезпечний, але благородний шлях допомоги постраждалим у будь-яких надзвичайних ситуаціях.


Він наголосив, що є одна служба, яка завжди поруч із людьми – служба постійної бойової готовності. Це – служба цивільного захисту. І колектив навчального закладу докладатиме всіх зусиль, аби якісно готувати справжніх фахівців своєї справи. Як зазначив начальник Головного управління з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації Володимир Росоха, університет робить вагомий внесок у справу підготовки висококваліфікованих кадрів для МНС за сучасними вимогами. Він привітав зі святом усіх присутніх, особливу данину віддав ветеранам пожежної охорони. Приємно зазначити, що на святі були присутніми також і журналісти регіональних та всеукраїнських ЗМІ. Акули пера були нагороджені грамотами за сумлінність, високопрофесійність, творче ставлення до справи, сприяння укріпленню іміджу професії рятувальника і популяризації провідного вищого навчального закладу системи МНС України та з нагоди Дня рятівника. Було ще безліч вручених відзнак та нагород. Але основне для служби цивільного захисту – людська вдячність, про що свідчать листи громадян. А це – найвища оцінка праці. Після урочистостей відбувся святковий концерт.
17-го вересня вокальний колектив «Аніма» під керівництвом Тетяни Репіної Національного університету цивільного захисту України став учасником святкових заходів, що відбулися у Києві з нагоди відзначення 15-ї річниці створення МНС України та Дня рятівника.


На великій сцені Міністерства надзвичайних ситуацій, що розташувалась на Хрещатику, пройшло нагородження учасників Всеукраїнської акції «Герой-рятівник року». Ії учасниками також стали відомі співаки Олександр Пономарьов, Марія Бурмака та інші. Бурхливими оплесками зустрічали присутні та гості заходу колективи художньої самодіяльності органів та підрозділів МНС України. Достойно представив Національний університет цивільного захисту України творчий колектив «Аніма». За словами Тетяни Репіної, репертуар творчого колективу, що було виконано на Хрещатику, складався із пісень на рятувальну тематикою та підтримувався відеорядом про життєдіяльність університету.
20-го вересня у Харкові в Національному університеті цивільного захисту України відбулась знаменна подія, що стала доброю традицією навчального закладу.


Курсанти 2-го, 3-го та 4-го курсів на урочистому розводі заступили на бойове чергування до навчальної пожежно-рятувальної частини університету. Уже традиційно біля стели Звитяга Пожежного, яку було урочисто відкрито у 2007 році, курсанти тримали обітницю вірності обраній справі, присягали, у разі виникнення екстремальної ситуації, своєчасно й оперативно «запобігти, врятувати, допомогти» постраждалим.


Звертаючись до курсантів, ректор Національного університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби ЦЗ Володимир Садковий побажав їм успіхів в оволодінні практичними навичками при гасінні пожеж, наказав слухатись своїх командирів та начальників караулів, завжди діяти у надзвичайній ситуації зважено та чітко. За словами начальника навчальної пожежно-рятувальної частини майора служби ЦЗ Івана Горпинича, у минулому навчальному році навчальна пожежно-рятувальна частина здійснила виїзди на 60 пожеж, де відзначились 32 курсанти. Їх результативна та оперативна діяльність при гасінні пожеж та ліквідації їх наслідків була заохочена керівництвом університету – почесними грамотами, короткотерміновими відпустками. Після урочистого покладення квітів до стели навчальна пожежно-рятувальна частина отримала подарунки від начальників факультетів. Урочистою посвятою в «бойове» життя став ритуал передачі бойового одягу курсантами 5-го курсу своїм молодшим товаришам – курсантам 2-го курсу, які щойно заступили на чергування. У повній амуніції за сигналом «Тривога!», на пожежних автомобілях «новачки» виїхали на імітований бойовий виклик. Урочистий розвід проведено – сухих рукавів вам, майбутні рятувальники!
23 вересня, в 02 год. 50 хв. караул НПРЧ під керівництвом викладача - методиста старшого лейтенанта служби цивільного захисту Клімова А.В. виїхав на пожежу за другим номером виклику адресою: Санаторій Роща, дачне господарство «Гермес», де горів дах двоповерхового приватного будинку, гараж, сарай та лазня.


По прибуттю на пожежу було подано 2 стволи «Б» на гасіння примикаючих приміщень. Загальна площа пожежі склала 100 кв. метрів, всього працювало 5 стволів "Б". Особовий склад караулу займався гасінням пожежі, розборкою та проливкою конструкцій. Жертв немає.
25 вересня, в 23 год. 00 хв. караул НПРЧ під керівництвом викладача - методиста старшого лейтенанта служби цивільного захисту Гарбуза С.В. виїхав на пожежу по другому номеру виклику за адресою, Полтавський шлях №147, де було загоряння торгівельних павільйонів. Загальна площа пожежі склала 50 кв. метрів, караул приймав участь у розборці конструкцій.
26 вересня. Сьогодні вночі курсанти НУЦЗУ гасили пожежу на харківському заводі. Курсанти одразу примкнули до бойових розрахунків харківського гарнізону. Вогнем був охоплений дах механічного цеху ТОВ «Харківський завод підйомно-транспортного обладнання». На час прибуття МНСників вогонь поширився площею близько 4000 квадратних метрів. Караулом НУЦЗУ було подано 5 стволів «Б» на гасіння пожежі, також курсанти займалися розкриттям, розборкою та проливкою конструкцій. Крім курсантів НУЦЗУ на місці події працювали 13 відділень МНС на автоцистернах та 8 одиниць спеціальної техніки. Як повідомили в ГУ МНС В Харківській області, 26-го вересня о 01:44 до чергової частини МНС надійшло повідомлення про пожежу, що виникла в Жовтневому районі Харкова, на проспекті Ілліча, 118. Загорання було ліквідоване о 05:50. На місці пожежі загиблих та постраждалих не має.
20 – 22 вересня у місті Києві відбувся ювілейний X Міжнародний виставковий форум «Технології захисту / ПожТех – 2011», організаторами якого виступили Міністерство надзвичайних ситуацій України та Державна інспекція техногенної безпеки України.


Форум об’єднав роботу виставкової експозиції, XIII Всеукраїнської науково-практичної конференції рятувальників, низку семінарів та круглих столів з питань протипожежного захисту та техногенної безпеки.


У роботі форуму взяли участь близько 150 організацій, компаній та фірм з України і закордонних держав, зокрема, Росії, Білорусі, Казахстану, Німеччини, Австрії, Іспанії, Чехії та ін. Були представлені зразки нової пожежної та аварійно-рятувальної техніки й обладнання, засобів пожежегасіння та індивідуального захисту, спецодягу, засобів зв’язку та пожежної автоматики. Національний університет цивільного захисту України став активним учасником виставкових заходів. Делегація навчального закладу на чолі з проректором з наукової роботи полковником служби ЦЗ Володимиром Андроновим привезла до Києва цікаву експозицію, що відобразила наукові досягнення університету. Також у роботі форуму взяли участь провідний науковий співробітник лабораторії моніторингу надзвичайних ситуацій підполковник служби ЦЗ Олександр Лєвтєров, начальник лабораторії екстремальної та кризової психології майор служби ЦЗ Світлана Лєбєдєва та ад’юнкт лабораторії управління у кризових ситуаціях старший лейтенант служби ЦЗ Дмитро Тарадуда. Представники університету стали учасниками XIII Всеукраїнської науково-практичної конференції рятувальників. З доповідями на конференції виступили начальник лабораторії екстремальної та кризової психології майор служби ЦЗ Світлана Лєбєдєва та ад’юнкт лабораторії управління у кризових ситуаціях старший лейтенант служби ЦЗ Дмитро Тарадуда. За підсумками форуму делегацію Національного університету цивільного захисту України було нагороджено дипломом. Результатом роботи форуму став діалог між науковцями, практиками та представниками влади щодо удосконалення систем попередження надзвичайних ситуацій, впровадження на потенційно-небезпечних об’єктах новітніх розробок у галузі безпеки, підвищення готовності аварійно-рятувальних служб з метою досягнення спільної мети – підвищення рівня захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
26 вересня. Кубок Європи серед європейських клубів з елітних боїв – у курсантів-рятувальників НУЦЗУ В цих перегонах брали участь бійці з Росії, Білорусі, Грузії, Молдови. Команда рятувальників НУЦЗУ була єдиною представницею з Харківщини.


Головними суперниками курсантів-рятувальників були бійці з Білорусі – клуб «Хантер» та столичний клуб «Катран». В елітні бої входять: бокс, кікбоксинг, таїландський бокс, кік джитсу. Нелегкими були зустрічі на помості рингу. «Саме між харків’янами, киянами та білорусами відбулись найзапекліші бої за Кубок – «кістка-в-кістку». Легких перемог ніколи не буває, - говорить тренер харківської команди з елітних боїв, викладач Національного університету цивільного захисту України, старший лейтенант служби цз Валентин Головко. – Своїм учням я завжди кажу, що авторитетів не існує на ринзі. Треба робити свою роботу і нав’язувати супернику свій бій, свою тактику». Настанови харківського тренера не пройшли марно для його учнів. Больових прийомів, нищівних ударів, раптових «елітних сюрпризів» від спортивної рятувальної когорти зазнали їхні суперники. А нокаутів від «елітних рятувальників» зазнали і білоруси, і кияни, і спортсмени із Молдови. Кубок Європи з елітних боїв знайшов господаря – це команда рятувальників Національного університету цивільного захисту України. Ось вони, герої столичного рингу, які в особистому заліку отримали перше місце: Айдер Османов (таїландський бокс, 81 кг), Юрій Кудлаєнко ( кікбоксинг, 75 кг), Сергій Ус ( бокс, 75 кг), Михайло Андрієць ( таїландський бокс, 66 кг), Олексій Козлов ( таїландський бокс, 63 кг), Руслан Парфілов ( бокс, +91 кг), Владислав Нікітенко ( кік джитсу, 90 кг), Семен Пахомов ( таїландський бокс, + 91 кг); отримали друге місце отримали: Олег Поляков (кік боксинг, 75 кг), Василь Ніколаєнко (бокс, 64 кг), Андрій Горлов (кік боксинг, 57 кг); отримали третє місце – Станіслав Ліверець (таїландський бокс, 65 кг), Вадим Ткачук (кік биксинг, 60 кг). До речі, Олексій Козлов – капітан команди НУЦЗУ - здобув перемогу над головним супротивником харків’ян - бійцем із Білорусі, неодноразовим чемпіоном світу з таїландського боксу Андрієм Захаровим. Це і стало вирішальною крапкою у завоюванні Кубка командою НУЦЗУ. Друге місце у командному заліку отримали бійці з клубу «Хантер» (Білорусія), третє – господарі рингу – клуб «Катран» (Київ).
28 вересня, о 20 год. 50 хв. черговий караул НПРЧ під керівництвом викладача – методиста прапорщика служби цивільного захисту Семикраса С.В. виїздив на пожежу за першим номером виклику за адресою, Ташкентська 7, де горів дах приватного одноповерхового будинку. По прибуттю на пожежу було подано 1 ствол «Б» на гасіння. Загальна площа пожежі становила 60 кв. метрів, усього було задіяно 3 ствола «Б». Особовий склад караулу займався гасінням пожежі, розборкою та проливкою конструкцій.
28-го вересня у клубі Національного університету цивільного захисту України відбулась ІІ Конференція студентського та курсантського самоврядування навчального закладу. Для участі у цьому заході було запрошено 200 делегатів з усіх структурних підрозділів університету. Керівництво університету представляли проректор по роботі з персоналом полковник служби ЦЗ Вадим.


Попов та керівники основних структурних підрозділів навчального закладу. На порядку денному Конференції було заслухано звіт Ради студентського та курсантського самоврядування за минулий навчальний рік та обрано шляхом таємного голосування новий склад Ради самоврядування університету. Під час Конференції всі присутні мали змогу обговорити нагальні проблеми студентства, особисто задати питання керівництву університету та представникам ради, а також внести пропозиції стосовно покращення діяльності студентського та курсантського самоврядування університету. За результатами таємного голосування, до складу ради студентського та курсантського самоврядування увійшли шістнадцять представників молодіжних колективів університету.


Головою ради було обрано курсанта 3-го курсу факультету пожежної безпеки Леоніда Заїченка. Заступниками голови було призначено курсанта 5-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил Михайла Бондаренка та студентку 5-го курсу факультету техногенно-екологічної безпеки Марину Бринчук. В цілому, робота Конференції пройщла злагоджено та організовано, а ухвалені рішення беззаперечно сприятимуть подальшому вдосконаленню роботи студентського та курсантського самоврядування університету.

ЖОВТЕНЬ

10 жовтня. Навчатись жити безпечно …


Саме таке гасло стало лейтмотивом соціально-просвітницької акції, проведеної 7-го жовтня харківськими рятувальниками Національного університету цивільного захисту України. Захід відбувся під патронатом Харківського міського голови на майданчику біля кіноконцертної зали «Україна» у саду ім. Т.Г.Шевченка.


Фахівці, викладачі та курсанти навчального закладу у простій і доступній формі для учнів 9-11-их класів, учителів, батьків загальноосвітніх шкіл та присутніх гостей акції нагадали про «ази» безпечної поведінки у разі виникнення пожежі, поглибили знання з правил використання первинними засобами пожежегасіння, надання першої медичної та психологічної допомоги в екстремальних ситуаціях. Рятувальники також розповіли дітям, наскільки небезпечні ігри із піротехнічними засобами та вибухонебезпечними предметами, яку шкоду здоров’ю завдає паління, а також про наслідки вогняної стихії, що нерідко трапляються внаслідок людської халатності.


Як зазначив проректор по роботі з персоналом університету полковник служби ЦЗ Вадим Попов, акція вкрай необхідна школярам, особливо напередодні осінніх канікул. Саме на таких заняттях учні вчаться, як правильно поводити себе в тій чи іншій надзвичайній ситуації. Як правильно користуватись вогнегасником, одягати протигаз, знаходити вихід із задимленого приміщення, спускатись із висоти тощо. Словом, аби впевнено орієнтуватись у сьогоднішньому просторі, кожний повинен навчитись правильно діяти у будь-якій надзвичайній ситуації. Одинадцятикласниця Інна Перегон, після одягання протигазу на швидкість, ділиться своїми враженнями: «Мені було надзвичайно цікаво. Звичайно, зробити це важко й незвично, тим більше за невеликий проміжок часу. Все ж таки, я вважаю, що це суто чоловіча робота. Але спробувати можна». Шкільний психолог Валентина Московченко упевнена, що діти, які побачили такого роду практичні заняття, уникнуть багатьох надзвичайних неприємностей. А, можливо, у майбутньому оберуть для себе благородну професію рятувальника. Крім цього, всі присутні змогли побачити можливості пожежно-рятувальної техніки, проведення аварійно-рятувальних робіт за участі Харківського аварійно-рятувального загону Оперативно-рятувальної служби. Взагалі, школярі, які стали на деякий час учнями відкритого уроку «Зробимо життя безпечним», спробували себе в якості рятувальників і в якості пожежних, а також екстремальних психологів. Захід супроводжувався виступом творчих колективів та духового оркестру університету.
12 жовтня. Днями фахівці Національного університету цивільного захисту України провели навчальні заняття для вихованців Харківського спеціалізованого навчально-виховного комплексу для дітей з вадами слуху. Науково-педагогічні працівники університету викладач кафедри пожежної та рятувальної підготовки капітан служби ЦЗ Чернуха А.А. та старший викладач факультету оперативно-рятувальних сил майор служби ЦЗ Третьяков В.А. нагадали дітям про правила безпечної поведінки під час проведення шкільних канікул, правила використання первинних засобів пожежегасіння та їх основні технічні характеристики.


Також було продемонстровано бойовий одяг рятувальника та апарати для захисту органів дихання. Дітям було надзвичайно цікаво "приміряти" бойове спорядження своїх шефів.
14-го жовтня на навчально-спортивному комплексі Національного університету цивільного захисту України стартували змагання з пожежно-прикладного спорту на Кубок ім. Ф. Лемка.


Такі спортивні перегони в навчальному закладі тривають з 1975 року. Випускник Харківського пожежно-технічного училища лейтенант Федір Лемко трагічно загинув у травні 1970 року при врятуванні людей під час гасіння пожежі.


Наказом МВС СРСР начальник караулу Ф.Лемко був навічно зарахований до списків особового складу училища, а на його батьківщині у місті Хусті Закарпатської області одну із вулиць назвали його ім’ям.
З того часу найсміливіші та найспритніші у змаганнях з пожежно-прикладного спорту отримують почесну та високу нагороду – Кубок ім. Ф. Лемка. Присутніх вітав із початком пожежно-прикладних змагань перший проректор університету полковник служби ЦЗ Олег Назаров. Він побажав учасникам змагань професійної вправності, рішучості та спритності. Як зазначив головний суддя змагань начальник кафедри пожежної та рятувальної підготовки полковник служби ЦЗ Олег Безуглов, сьогодні на старті - три збірні команди факультетів пожежної безпеки, оперативно-рятувальних сил та цивільного захисту. Змагатимуться вони у два етапи. Перший передбачає підйом висувною драбиною у вікно 3-го поверху, другий етап перевірить спритність майбутніх рятувальників при підйомі штурмовою драбиною у вікно 4-го поверху. За результатами пожежно-рятувальних змагань переможцям буде вручено перехідний Кубок ім. Ф. Лемка та грамоти. Тут юнаки матимуть можливість виконати нормативи з пожежно-стройової підготовки, а четвертокурсникам результати спортивних досягнень будуть зараховані при складанні державного іспиту з фізичної та пожежно-стройової підготовки. 20-го жовтня у клубі Національного університету цивільного захисту України відбулися загальні збори колективу фізичної культури. На засіданні були присутніми начальник Харківського обласного управління з фізичного виховання та спорту Олексій Савченко, заступник начальника Харківського обласного управління з фізичного виховання та спорту Андрій Кобзар, заступник голови Харківської обласної організації ФСТ «Динамо» України Анатолій Лимар, ветерани спорту.



Звітуючи перед присутніми, начальник кафедри фізичної підготовки університету підполковник служби ЦЗ Микола Краснокутський, зокрема, зазначив, що протягом 2010-2011 навчального року курсанти та студенти гідним чином захищали спортивну честь свого навчального закладу на змаганнях різних рівнів. Було взято участь 12 разів у міжнародних змаганнях з гирьового спорту, рукопашного бою, боротьби самбо, 16 разів - у змаганнях національного рівня з легкої атлетики, рукопашного бою, гирьового спорту, боротьби самбо та у 28 змаганнях обласного рівня. Протягом 2010-2011 навчального року тренерами секцій університету було підготовлено 4 майстри спорту України, 5 кандидатів у майстри спорту України та 112 розрядників. За підсумками «Спартакіади університету 2010-2011 р» серед постійного складу місця розподілились таким чином: - за ІІІ місце нагороджено соціально-психологічний факультет (начальник факультету Куфлієвський А.С.) - за ІІ місце - факультет оперативно-рятувальних сил (начальник факультету підполковник служби цивільного захисту Росоха С.В.); - за І місце - факультет пожежної безпеки (начальник факультету полковник служби цивільного захисту Удянський М.М.); серед перемінного складу: - за ІІІ місце нагороджено факультет техногенно-екологічної безпеки (декан факультету Мєтєльов О.В.) - за ІІ місце - факультет оперативно-рятувальних сил; - за І місце - факультет пожежної безпеки. У провідному вищому навчальному закладі МНС підготовка фізично здорової молоді є одним із пріоритетних напрямів діяльності. Вирішенню питань, пов’язаних із розвитком спорту та пропагандою в навчальному закладі здорового способу життя, приділяється багато уваги. Проректор по службі університету полковник служби ЦЗ Олег Семків наголосив, що фізичній підготовці кожного курсанта та студента приділяється особлива увага викладачів кафедри. Фізична підготовка, говорить Олег Михайлович, є невід’ємною частиною підготовки рятувальника. Так, багато з них проявляють свої фізичні здібності у спортивних секціях з дзюдо, самбо, кікбоксингу, рукопашного бою, гирьового спорту. Загальні збори колективу фізичної культури визнали стан фізичної діяльності як задовільний.
21-го жовтня було підписано угоду про співробітництво між кафедрою охорони праці та техногенно-екологічної безпеки Національного університету цивільного захисту України та кафедрою екологічної безпеки Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.


У планах на майбутнє – створення сумісних авторських колективів, участь науково-педагогічних працівників кафедр у роботі державної екзаменаційної комісії, організація між кафедральних науково-методичних заходів, підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників, у напрямі науково-дослідницької діяльності – виконання сумісних науково-дослідних робіт, керівництво науковою роботою курсантів та студентів, участь у студентських та курсантських конференціях з публікацією тез доповідей.


Крім того, як зазначається у документі, говорить проректор з наукової роботи університету полковник служби ЦЗ Володимир Андронов, буде надаватись обопільна допомога у вигляді матеріалів щодо ліцензування та акредитації спеціальностей за екологічними напрямами, при проведенні випускної державної атестації, навчально-методичних та науково-практичних заходів, а також при проведенні навчальної практики. Шанований гість університету завідувач кафедри екологічної безпеки Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Микола Юрим подякував за гостинність та висловив упевненість у позитивних результатах обопільної діяльності. У листопаді поточного навчального року планується відповідний візит науково-педагогічних працівників Національного університету цивільного захисту України до львівських колег.
25 жовтня на території підприємства «Хладопром» були проведені тактико-спеціальні навчання з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на виробництві. На масштабному заході був присутнім губернатор Харківської області Михайло Добкін та представники обласної ради.


У навчаннях взяли участь 40 курсантів Національного університету цивільного захисту України та 20 слухачів магістратури на чолі із заступником начальника кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт навчального закладу підполковником служби ЦЗ Лісняком А.А. Під час навчань були відпрацьовані дії щодо гасіння пожеж у холодильних установках, рятування людей з висоти за допомогою системи «Аскольд», евакуації людей з верхніх поверхів за допомогою автодрабини, рятування потерпілих з-під завалів та гасіння хімічних пожеж (аміак).


Було задіяно пожежні автоцистерни, автодрабину, пожежний потяг, автомобіль хіміко-дозиметричної розвідки, спеціальні аварійно-рятувальні автомобілі та автомобіль зв’язку й освітлення. Також у навчаннях взяли участь кінологи.
27-29 жовтня на базі спортивного комплексу Національного технічного університету “ХПІ» розпочала свою діяльність спеціалізована виставка «Освіта Слобожанщини – 2012».


Активну участь у масштабному заході бере Національний університет цивільного захисту України. Цей соціально значущий проект було започатковано у 2004 році і підтримується Головним управлінням освіти і науки Харківської облдержадміністрації. Головним завданням масштабної виставки є максимально ознайомити майбутніх абітурієнтів та їх батьків з учбовими закладами будь-якого рівня акредитації, дати можливість отримати вичерпну інформацію про той чи інший навчальний заклад, умови вступу та навчання у ньому.


Також гості заходу мали можливість пройти профорієнтаційні тестування. У виставці беруть участь навчальні заклади Харківщини всіх рівнів акредитації та форм власності, історико-культурні центри, професійно-технічні учбові заклади, науково-орієнтовані та авторські школи, професійні курси тощо. 28-го жовтня курсанти факультету цивільного захисту й оперативно-рятувальних сил та керівництво Національного університету цивільного захисту України взяли участь в урочистостях з нагоди 67-ї річниці звільнення України від німецьких загарбників.


Захід відбувся на Меморіалі Слави. Парадний розрахунок університету очолив старший викладач кафедри наглядово-профілактичної діяльності факультету цивільного захисту майор служби ЦЗ Сергій Волков.


Також відбулося урочисте покладання квітів до Меморіалу Слави.
25-28 жовтня. викладачі кафедри автоматичних систем безпеки та інформаційних технологій прийняли участь у роботі XVI міжнародної виставки "Безпека-2011" та встановлено десятки контактів, які дозволять постійно використовувати у навчальному процесі інформацію про останні технічні досягнення у сфері безпеки.


В експозиції «БЕЗПЕКА 2011» були представлені 167 учасників з України, Бельгії, Німеччини, Китаю, Польщі, Росії, Швеції, Франції, які представляють нові розробки, устаткування й інноваційні рішення в області технічних систем і засобів безпеки, систем і засобів пожежної безпеки, систем управління будинком і спорудою, послуг пультової й фізичної охорони, технологій захисту інформації.


Серед учасників виставки фірми - Axis Communications, Bosch Security Systems, Gunnebo, «Аванкард», «Аргус-Информ», «Артон», «Бастион-Киев», «Безпека», «Болид», «ВЕНБЕСТ», «Виатек», «Висек», «ДатаЛинк», «Диджитал энд Аналог Системз», «Интегратор», «Интегрейтед Техникал Вижн Лтд», «Интеллектуальные технологии видеонаблюдения», «Инфозахист», «Иста Групп», «Каштан», «Мортелеком-Сервис», «Обериг Ф», «Опта», «ОСТ», «Охрана и безопасность», «Охранные системы», «РИАС», «Ромсат», СБИ, ТД «СЕК», «Сенк», «СТА Электроника», «СтилАрм», «Техника-М», «Торговая Домофонная компания», «Форсаж-Юг», «Фортеза-Південь», «Яблотрон Украина», «Явір 2000» та ін. За словами президента Української федерації фахівців безпеки Володимира Олександровича Носача, міжнародна виставка "БЕЗПЕКА", безумовно, впливає на формування розвитку ринку індустрії безпеки в Україні та має всі шанси стати грандіозним заходом галузі.
29-го жовтня більше 300 українських школярів узяли участь у навчаннях рятувальників.


Масштабний захід, проведений у рамках Дня відкритих дверей у Національному університеті цивільного захисту України, зібрав майбутніх абітурієнтів та гостей більш ніж із 10 областей нашої держави. «Надзвичайний» день для школярів, їх батьків та гостей розпочався у головному корпусі навчального закладу.


Тут майбутні абітурієнти мали можливість познайомитись не тільки із славною історією першого в Україні вищого навчального закладу пожежно-рятувального профілю, а й із славними сьогоднішніми традиціями університету, його випускниками, навчально-матеріальною базою, умовами вступу та навчання. А ще - потрапити на виставку досягнень та набутків кафедр навчального закладу, що розташувалася на навчально-спортивному комплексі університету. Гості мали змогу потрапити до сучасно обладнаних навчальних аудиторій і дослідних лабораторій, мультимедійних класів, бібліотеки, казармених приміщень навчального закладу.


У клубі Національного університету цивільного захисту України відбулася зустріч керівництва навчального закладу із гостями. Перший проректор з навчальної та методичної роботи полковник служби ЦЗ Олег Назаров зазначив, що на сьогодні матеріально-технічна база навчального закладу дозволяє навчати до 3000 курсантів та студентів денної форми навчання. Приємним моментом є те, що кращі студенти мають можливість переходити в курсанти. Протягом останніх трьох років близько 150 студентів факультету техногенно-екологічної безпеки закінчили навчальний заклад уже в лейтенантських погонах. У доброзичливій та теплій атмосфері відбулася бесіда між керівництвом навчального закладу та майбутніми абітурієнтами. Питань було безліч, а основні – які бали повинні бути в сертифікатах та з яких предметів проходити тестування. Сертифікати з оцінками (кількістю балів) нижче 4 балів за 12-бальною шкалою оцінювання або 124 бали за 100-бальною шкалою оцінювання Національним університетом цивільного захисту України не прийматимуться, а з профільних предметів повинно бути не менше 140 балів. Потім гості навчального закладу автобусами дістались до навчально-тренувального полігону університету по вулиці Барській, 7. Саме тут вони стали спостерігачами демонстрації елементів висотної підготовки, а саме: евакуації постраждалих з 4-го поверху гуртожитку за допомогою рятувальних пристроїв та підйому рятувальників на дах гуртожитку за допомогою верхолазного спорядження. Також майбутні абітурієнти на власні очі переконались у небезпечності професії рятувальника при проведенні рятувальних робіт на воді, аварійно-рятувальних робіт на міському електротранспорті під час ДТП, при аварії на повітряному транспорті (літак, гелікоптер), в завалах зруйнованих будівель. «Я глибоко вражений побаченим, - ділиться майбутній випускник Донецької середньої загальноосвітньої школи № 24 Сергій Дмитерко. – Особливо зацікавили рятувальні роботи на воді. Сьогодні вже відчуваю свою причетність до обраної професії». Також гості відвідали зимовий сад, лабораторію спеціальної хімії та хімічної технології, науково-дослідну лабораторію управління у кризових ситуаціях, побачили тренувальну психологічну смугу перешкод. «Мій син, - зазначає Світлана Вагоненко із Полтавської області, - на жаль, в силу обставин не зміг приїхати до університету на День відкритих дверей. Тому я вирішила сама відвідати навчальний заклад – подивитись та все розпитати. Відтепер я підтримую вибір сина. Нехай в цих стінах він стане справжнім чоловіком та справжнім рятівником не тільки для своєї родини, а й для людей». «Сподіваюсь, - ділиться Євген Угрін із Миколаївської області, - що моя мрія нарешті здійсниться - влітку я стану студентом цього навчального закладу. Хочу стати інспектором пожежної безпеки, попереджувати та запобігати надзвичайним ситуаціям різного характеру. Я завжди захоплювався і захоплююсь героїзмом тих людей, які щодня зіткаються із пожежами». Оленка Садовниченко із Дніпропетровської області наголошує на виключно благородній професії практичного психолога. «Хочу бути лікарем людських душ. – зазначає дівчинка. – Це ж так почесно і відповідально турбуватися про людей та допомагати їм у скрутних ситуаціях». Найзахоплюючим моментом заходу стало спортивне перетягування канату між курсантами та майбутніми абітурієнтами. Переможених не було. Звичайно, перемогла дружба.
29-30 октября наши спортсмены принимали участие в ХI Всеукраинском турнире по самбо памяти В.Ф. Гловацкого. В результате упорных состязаний, наши борцы показали такие результаты: 2 место в категории до 82 кг занял Роман Доцюк, 3 место в этой же категории занял Эльдар Мамедов, также бронзовыми призерами стали Родион Рекуненко и Григорий Попов в категориях до 57 кг и +90 кг соответственно. Пожелаем спортсменам нашего Университета занимать только наивысшие ступени на пьедестале славы!


27-30 жовтня в італійському місті Маріна-ді-Каррара пройшов чемпіонат світу з бойових мистецтв. Помірятись силою на міжнародних перегонах з’їхалися близько 900 спортсменів із 20 країн світу.


Переможцем у ваговій категорії до 64 кілограмів став другокурсник факультету техногенно-екологічної безпеки Національного університету цивільного захисту України Максим Богданов. Золоту медаль виборов юнак у фіналі. «Бій із італійським спортсменом Дефапо закінчився нокаутом, - говорить «новоспечений» чемпіон. – Його я вважаю достойним суперником». Максим є вихованцем Заслуженого тренера України Андрія Літвіненка. Рішучий і наполегливий у досягненні своєї мети, чемпіон не хоче зупинятись на досягнутому. Юнак має ціль стати двократним чемпіоном світу і заслуженим майстром спорту з кікбоксингу.
31 жовтня. Екстремальні психологи НУЦЗУ презентували у Львові професійний тренінг «Психологічна безпека Евро-2012». Основна мета проведеного заходу - підвищення професійного рівня практичних психологів МНС України з питань психологічного захисту населення при надзвичайних ситуаціях та психологічного забезпечення особового складу органів та підрозділів цивільного захисту.


В Львові фахівці у галузі екстремальної психології і навчались, і дискутували, і обмінювались науковими наробками щодо психологічного захисту працівників МНС і населення. Звертаючись до учасників зборів, ректор ЛДУ БЖД Михайло Козяр зауважив, що жодна масштабна надзвичайна ситуація не обходиться без участі психологів, а у важку хвилину люди з надією вдивляються в очі рятувальників та потребують психологічної допомоги і поради. Підполковник Лєбєдєва, презентуючи учасникам зборів професійних тренінг фахівців НУЦЗУ «Психологічна безпека Евро-2012», зокрема, звернула увагу на те, що приїжджаючи до незнайомої країни, гості передусім зустрічаються із представниками правоохоронних органів – з людьми у формі. І якщо поведінка останніх буде некоректною, може виникнути почуття недружелюбності. Подібна ситуація може виникнути при зустрічі із міліціонером чи рятувальником. Фани можуть попросити одягти, наприклад, бойовку, розгорнути пожежний рукав, залізти на пожежну машину, аби сфотографуватись, тощо. І працівник МНС повинен бути до цього психологічно готовими, аби не відштовхнути, не нашкодити.


Адже в даному випадку ми імідж країни. В Європі, на Заході людина у формі – це авторитет. А гостей вабить новизна, вони приїжджають за кордон, аби почерпнути щось корисне, наповнитись позитивною енергією, отримати нову інформацію. І тут господарі приймаючої країни повинні поводити себе тактовно та коректно. Саме над цим і працюють практичні психологи лабораторії екстремальної та кризової психології Національного університету цивільного захисту України сьогодні.

ЛИСТОПАД

1 листопада. Як вже раніше повідомляли новини сайту університету, ректори вишів МНС Харкова та Львова дійшли згоди щодо обміну навчально-науковим досвідом між навчальними закладами.


У рамках цієї домовленості до ЛДУ БЖД приїхала професор кафедри пожежної і техногенної безпеки об’єктів та технологій НУЦЗУ, полковник служби цивільного захисту Олександра Михайлюк. Співпраця відбувається із колегами кафедри цивільного захисту та комп’ютерного моделювання екогеофізичних процесів. Як повідомляють колеги із прес-служби львівського університету, Олександра Петрівна вже провела лекцію на тему «Пожежна небезпека процесів буріння при видобуванні нафти». Лекція була надзвичайно цікавою, інформаційно-насиченою та пізнавальною. Викладений матеріал стане корисним науковцям та курсантсько-студентському науковому товариству ЛДУ БЖД для подальших досліджень. Гостя із Харкова ознайомилась із навчально-науковою базою навчального закладу. А двома тижнями раніше для харківських рятувальників провів лекції завідувач кафедри «Екологічна безпека» Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, кандидат технічних наук, доцент Микола Юрим.
2 листопада, в 18 год. 20 хв.3-й караул НПРЧ під керівництвом викладача - методиста старшого лейтенанта служби цивільного захисту Гарбуза С.В. виїхав на пожежу по першому номеру виклику за адресою, вул. Примакова № 20 , де було загоряння підвального приміщення. Загальна площа пожежі склала 50 кв. метрів, караул приймав участь у проливі та розборі конструкцій.


3 листопада. Львівський державний університет безпеки життєдіяльності та Національний університет цивільного захисту України продовжують співпрацю щодо обміну навчально-науковим досвідом між навчальними закладами. У рамках цієї домовленості до Львова з візитом прибув кандидат технічних наук, професор, доцент кафедри управління та організації діяльності у сфері цивільного захисту НУЦЗУ Микола Кулішов.


Пан Микола займається науковою діяльністю у галузях організації управління діяльності підрозділів МНС, роботи з персоналом та державного управління у сфері цивільного захисту. Обмін досвідом та науковою інформацією відбувається безпосередньо із колегами з кафедри управління, правового забезпечення та дізнання ЛДУ БЖД. Пан Микола провів відкриту лекцію для курсантів 5 курсу, що навчаються за напрямом підготовки «Пожежна безпека» на тему «Функції органів виконавчої влади щодо запобігання та реагування на надзвичайні ситуації». Протягом лекції викладач задавав тематичні запитань нашим курсантам і був приємно вражений високим рівнем знань та чітким розумінням даної галузі науки. Лекція викликала неабияке зацікавлення у слухачів та спровокувала досить насичену дискусію між курсантами та професором. Викладений матеріал стане корисним науковцям та курсантсько-студентському науковому товариству ЛДУ БЖД для подальших досліджень. Колезі з Харкова надзвичайно сподобався стан міжнародної діяльності Університету, хороші дружні відносини як із країнами СНД так і з Європейськими державами. Пан професор висловив приємне враження про те, як швидко навчальний заклад розвивається, похвалив матеріально-технічну та наукову базу, яка з кожним роком оновлюється та поповнюється. А ще висловив щире бажання про подальшу співпрацю між двома провідними навчальними закладами МНС України.
3 листопада під патронатом Головного управління освіти і науки Харківської облдержадміністрації у Харківському гуманітарному університеті «Народна українська академія» відбувся семінар «Студентська мобільність та громадянська відповідальність».


У заході активну участь взяли офіцери та куратори курсантських і студентських груп Національного університету цивільного захисту України. Основні питання, що обговорювались на семінарі, були присвячені формуванню громадянської відповідальності студентської молоді, обміну досвідом виховної діяльності між вищими навчальним закладами Харкова, формуванню громадянської позиції сучасного студента в умовах академічної мобільності. Представникам навчальних закладів було запропоновано стати учасниками обговорень тем у студентських групах.
З 17 жовтня до 4 листопада на факультеті цивільного захисту Національного університету цивільного захисту України проходили навчання начальники (заступники), старші інспектори відділів (секторів) з організації служби, реагування на надзвичайні ситуації та застосування пожежної та спеціальної техніки підрозділів МНС.


Сьогодні відбувся випуск слухачів, які підвищили свою кваліфікацію. Протягом трьох тижнів слухачі здобували знання, які їм будуть потрібні для подальшої роботи на нових посадах. Закінчилось навчання комплексним іспитом, на якому всі слухачі отримали позитивні оцінки.
4-го листопада виповнилось 5 років з дня утворення та функціонування соціально-психологічного факультету Національного університету цивільного захисту України.


Вітати ювілярів прийшли керівництво, начальники факультетів, структурних підрозділів, ветерани навчального закладу, а також більше тридцяти випускників факультету. Як зазначив начальник соціально-психологічного факультету полковник служби ЦЗ Андрій Куфлієвський, сьогодні структурний підрозділ навчає 152 студенти та 35 курсантів.


Протягом п’яти років свого функціонування більше 2000 випускників працюють не тільки в підрозділах МНС, а й у відомчих установах, закладах освіти, на державних та приватних підприємствах. Яскравою та захоплюючою була концертно-розважальна програма, підготовлена силами соціально-психологічного факультету та клубу університету.
2-4 листопада у Львові пройшли повномасштабні евакуаційні навчання за проектом польської допомоги у 311/2011 «Добре управління – координація дій захисту населення на території української міської агломерації – безпечна евакуація», де взяли участь представники Головної Школи Пожежної Служби у Варшаві й офіцери та курсанти Національного університету цивільного захисту України, Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, Академії пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля МНС України, а також запрошені представники влади і служб Львівської області.



10 листопада в Академії внутрішніх військ МВС України пройшла науково-практична конференція з міжнародною участю «Формування корпоративного іміджу сил охорони правопорядку як чинника психологічної безпеки».




У роботі конференції взяли участь 78 науковців, які представили 13 вищих навчальних закладів України. Національний університет цивільного захисту України представили кандидат психологічних наук, старший науковий співробітник науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології Тітаренко Діана Сергіївна із доповіддю «Сформованість образу працівника рятувальної служби у дітей молодшого шкільного віку» та кандидат психологічних наук, старший науковий співробітник науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології Поляков Ігор Олександрович із доповіддю «Роль та місце екстремальних психологів при проведенні Чемпіонату Європи з футболу в Україні у 2012 році: досвід міжнародних тактичних навчань».. У процесі роботи конференції науковці обговорили актуальні проблеми формування іміджу особового складу сил охорони правопорядку, авторитет та престиж професії правоохоронця. Не залишилися поза увагою соціально-психологічні дослідження громадської думки щодо діяльності військ, перспективні напрямки формування іміджу. Було всебічно проаналізовано сучасний стан психологічної безпеки особистості, визначено та обґрунтовано перспективні напрями формування, розвитку та корекції іміджу військовослужбовця. Жвавою була дискусія з теми «Засади психологічної безпеки персоналу екстремальних видів діяльності, історичні та правові засади їх формування». Також присутні висловили свої думки про формування іміджу правоохоронця як складової профорієнтаційної роботи з молоддю України та специфічної корпоративної культури системи МВС. Важливу роль було відведено обговоренню ролі засобів масової інформації у створенні і підтримці іміджу правоохоронця.
11 листопада. Ось і минув тиждень навчань на факультеті цивільного захисту у слухачів курсу підвищення кваліфікації за категорією «старших інспекторів (фахівців) по роботі з персоналом». Слухачі мали можливість ознайомитись з основами кадрової політики МНС України.


У ході практичних занять обговорювали проблемні питання стосовно порядку проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту.
11 листопада 2011 року слухачі склали іспит та отримавши свідоцтва встановленого зразку відбули додому.
16 листопада старший викладач кафедри загальної психології соціально-психологічного факультету Тетяна Селюкова та рада курсантського і студентського самоврядування Національного університету цивільного захисту України відвідали Харківський обласний спеціальний загальноосвітній навчально-виховний комплекс для дітей з вадами слуху.


Сім років поспіль вищий навчальний заклад МНС України опікується своїми підшефними, надає матеріальну допомогу, вітає із святами, проводить навчальні заняття не тільки для вихованців інтернату, а й для його викладачів. Так, відповідно до плану спільних заходів між навчальними закладами на 2011 рік старший викладач кафедри загальної психології Тетяна Селюкова провела заняття із педагогами спеціалізованої школи з теми «Особливості психологічного розвитку дітей з вадами слуху». А голова ради самоврядування Леонід Заїченко та четвертокурсниця соціально-психологічного факультету Тетяна Боровеньска нагадали вихованцям своїм підшефним про правила безпечної поведінки у позаурочний час, правила використання первинних засобів пожежегасіння та їх основні технічні характеристики.
17 листопада в Національному університеті цивільного захисту України розпочала свою роботу Х Міжнародна науково-практична конференція «Пожежна безпека - 2011». Майже 170 науковців, фахівців з питань пожежної безпеки, установ із виготовлення і впровадження продукції протипожежного призначення України, Республіки Азербайджан, Німеччини, Білорусії, Польщі, Таджикистану та Російської Федерації стали учасниками великомасштабного заходу.


На міжнародній науково-практичній конференції присутні начальник Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту, кандидат психологічних наук Олександр Євсюков, проректор з науково-дослідної роботи Львівського державного університету безпеки життєдіяльності кандидат технічних наук, старший науковий співробітник Василь Ковалишин, перший проректор з навчальної та методичної роботи Академії пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля, кандидат історичних наук, доцент Ігор Тищенко, проректор з науково-педагогічної роботи Донецького науково-дослідного університету, доктор технічних наук, професор Юрій Булгаков, голова Польської головної школи Міжнародної співпраці протипожежної служби Томас Звяглинський, начальник Головного управління Державної протипожежної служби МВС Республіки Таджикистан Махмадсаїд Карімов, начальник ГУ МНСУ в Харківській області, кандидат технічних наук, доцент Павло Одарюк, начальник відділу Головного управління з кадрової політики МНС Республіки Азербайджан Хікмет Османов, лектор Німецької служби академічних обмінів Мартін Ройтер, начальник Головного управління з питань надзвичайних ситуацій Харківської обласної держадміністрації, кандидат психологічних наук, професор Володимир Росоха.


Після реєстраційних заходів учасники міжнародного форуму на спортивному комплексі ознайомились із технічним надбанням кафедр та виробничими продуктами пожежної безпеки, представленими фаховими організаціями. Розпочалась міжнародна конференція відеоконференцзв’язком із Міністерством надзвичайних ситуацій України. Учасників масштабного заходу вітав виконуючий обов’язки голови Державної інспекції техногенної безпеки України Іван Кріса і бажав плідної роботи. На пленарному засіданні обговорюватимуться питання щодо програмного комплексу прогнозування вільного розвитку природної пожежі, математичних моделей теплообміну для удосконалення метрологічних особливостей вогневих випробувань залізобетонних будівельних конструкцій на вогнестійкість, також буде проаналізовано європейську нормативну базу в галузі забезпечення пожежної безпеки кабельних речей. Учасниками міжнародної науково-практичної конференції також стануть науково-педагогічні працівники Академії цивільного захисту МНС Російської Федерації. Вони працюватимуть в режимі online. 18 листопада конференція продовжить свою роботу у секціях: «Нормативно-правові та організаційно-управлінські аспекти у сфері пожежної безпеки», «Пожежна безпека будівництва та технологічних процесів виробництв», «Гасіння пожеж, аварійно-рятувальні роботи та техніка», «Природничо-наукові аспекти пожежної безпеки. Пожежна небезпека речовин та матеріалів», «Автоматичні системи безпеки та інформаційні технології», «Охорона праці та техногенно-екологічна безпека». Наука – запорука успішної практики. Тож, ефективної результативності та плідної праці учасникам міжнародного форуму!
17-го листопада в Національному університеті цивільного захисту України відбувся щорічний конкурс „Міс Університет – 2011”, де право називатися найпривабливішою, найкмітливішою, найерудованішою виборювали 8 чарівних претенденток навчального закладу.


Цей конкурсно-розважальний захід, присвячений Міжнародному дню студента, пройшов у стилі відомого серіалу «Не родись красивой». Здавалося б, незвичайною є традиція обирати королеву краси в такому навчальному закладі, що готує спеціалістів суворої і вкрай небезпечної професії – рятувальників. Але і тут спрацьовує усталене ствердження „Красота врятує світ”, і тут є справжні цінителі жіночої вроди. Беззаперечно, потяг до прекрасного формує у людини тільки позитивні якості та позитивні емоції. Конкурс складався з чотирьох турів. Перший, традиційно – візитка учасниць. У другому – «Спортивній аеробіці»- учасниці продемонстрували хореографічні прийоми черлідінгу. Це, так звані, групи підтримки з представниць прекрасної статі команди з футболу під час проведення Євро-2012, які виступатимуть у перервах між матчами. Третій тур визначив творчі здібності конкурсанток при зйомці відеоролика «Один день з мого життя». А четвертий етап виявив професійне виконання учасницями дефіле у вечірніх сукнях. Надзвичайно привабливими та по-жіночому граціозно-прекрасними виглядали дівчата. Без сумніву, компетентному журі, яке очолив проректор з наукової роботи полковник служби ЦЗ Володимир Андронов, довелось надзвичайно важко. Усі дівчата були добре підготовлені, упевнено тримались на сцені, майстерно справлялись із поставленими завданнями, а основне – кожна вірила у свою перемогу! Але конкурс є конкурс. І нагороди визначились таким чином: „Міс екстравагантність” стала Анна Мицик, «Міс шарм» - Ольга Філатова, „Міс привабливість» - Юлія Китань, «Міс елегантність» - Юлія Никоненко, «Міс грація» - Аліна Осьмухіна, «Другою віце-міс Університет – 2011» стала Анастасія Руско, «Першою віце-міс Університет - 2011” – Юлія Сердюк. А от «Міс Університет – 2011» стала Катерина Миргород, вона ж виборола титул «Міс інтернет». Усім конкурсанткам було вручено дипломи та цінні подарунки і, звичайно, кожна, виступаючи на сцені клубу університету, спіймала свою зіркову мить!
25 листопада керівництво та науково-педагогічні працівники Національного університету цивільного захисту Україии вітали Почесного майстра спорту СРСР, заслуженого тренера УРСР, відмінника народної освіти УРСР – Михайла Леонтійовича Кабанова. Великому Тренерові виповнилось 85 років! Ім’я цієї заслуженої, але напрочуд скромної й порядної людини відомо не тільки на Україні, а й далеко за її межами.


Саме йому належить заслуга у становленні, розвитку і зміцненні пожежно-прикладного спорту на регіональному та міжнародному рівнях. Тож побажаємо Михайлу Леонтійовичу довгих років та творчої наснаги! Справи твої, Великий Тренере, ніколи не будуть забуті!
28 листопада. Днями у Харківському Палаці Спорту відбувся міжнародний турнір з професійного боксу «Світовий бокс у Харкові». 8 пар боксерів-професіоналів із Франції, Грузії, Білорусії, Росії та України змагались на «світовому» ринзі.


Свою 15-ту перемогу у спортивних перегонах отримав викладач кафедри фізичної підготовки Національного університету цивільного захисту України старший лейтенант служби ЦЗ Валентин Головко. У ваговій категорії до 61 кілограмів зустрівся він із досвідченим джорнименом Кахабером Аветісяном. Незважаючи на рішучий опір грузинського супротивника, бій був не довгим. Після нетривалої розвідки Валентин узяв ініціативу та вів поєдинок. У третьому раунді його супротивник отримав розсіч на голові. Оглянувши травму, доктор рекомендував зупинити бій, і рефері зафіксував перемогу Головка технічним нокаутом.

ГРУДЕНЬ

2 грудня закінчили навчання слухачі органів Державної інспекції техногенної безпеки, які проходили курси спеціалізації за напрямом «Начальники (заступники) відділів (секторів) з питань НПД» та «старші інженери (інспектори), головні (провідні) фахівці відділів (секторів) з питань НПД»


Протягом двох тижнів слухачі здобували знання, які їм будуть потрібні для подальшої роботи на нових посадах. Навчальний процес організовувався з урахуванням можливостей сучасних інформаційних технологій навчання, стану матеріально-технічної бази Університету та орієнтувався на формування освіченої особистості слухача, здатної до постійного оновлення та поглиблення професійних знань. У ході лекційних, практичних занять слухачі обговорили проблемні питання та налагодили зв’язки для подальшої співпраці.
6 грудня, о 3 год. 30 хв. 4-й караул НПРЧ під керівництвом викладача - методиста старшого лейтенанта служби цивільного захисту Гарбуза С.В. виїхав на пожежу по першому номеру виклику за адресою, вул. Залютенская, 37. Де було загоряння приватного будинку.


Загальна площа пожежі склала 60 кв. метрів, караул приймав участь у проливі та розборі конструкцій. В наслідок пожежі загинула одна людина. 5-го грудня у Палаці студентів Національного університету «Юридична академія України ім. Ярослава Мудрого» відбулася церемонія нагородження учасників обласного конкурсу „Вища школа Харківщини – кращі імена”.


На заході були присутніми голова Харківської облдержадміністрації Михайло Добкін, голова міської ради Геннадій Кернес, ректори вищих навчальних закладів, представники освіти. Освіта і наука визначає рівень економічного та духовного зростання країни, прогресивного розвитку суспільства, нації та держави, є запорукою майбутнього України, найбільш масштабною і людиномісткою сферою нашого суспільства. Вони є найголовнішими умовами утвердження нашої держави на світовому ринку високих технологій. Освітяни й науковці Харківщини є містким та значущим осередком наукового потенціалу нашої країни. Успіхи та досягнення вищої школи Харківщини є яскравим тому прикладом. Найкращих визначив конкурс „Вища школа Харківщини – кращі імена”. Конкурс представив такі номінації – „Декан факультету”, „Завідувач кафедри”, „Викладач гуманітарних дисциплін”, „Викладач фундаментальних дисциплін”, „Викладач професійно орієнтованих дисциплін”, „Науковець”. Серед претендентів, яких налічувалось більше двадцяти на перемогу у номінації „Викладач професійно орієнтованих дисциплін”, була старший викладач кафедри охорони праці та техногенно-екологічної безпеки Національного університету цивільного захисту України Олена Шароватова, яка достойно представила провідний вищий навчальний заклад МНС. Вона стала дипломантом цього конкурсу.
6 грудня. Вихідними днями працівники Держтехногенбезпеки Червонозавдського району міста Харкова провели профілактичний рейд по житловому сектору району. «Будинки, де побували інспектори були обрані не випадково.


По перше це старий житловий фонд в місті, а по друге, люди, які мешкають в цих будинках самотні, похилого віку, і є ще такі що ведуть антисоціальний спосіб життя», - повідомляє прес-службі НУЦЗУ керівник сектора пропаганди та інформаційних технологій ГУ Держтехногенбезпеки у Харківській області, майор служби цивільного захисту Інна Шукшина. – Разом із фахівцями підрозділів Держтехногенбезпеки в рейди виходять курсанти 4 курсу факультету оперативно-рятувальних сил Національного університету цивільного захисту України, які зараз проходять практику у підрозділах Головного управління». Мета рейду - профілактика пожеж та загибелі людей на них. Статистика свідчить, що в Харківській області з початку року виникло 3 741 пожеж, при пожежах загинуло 144 людини із них 2 діточок.
6 грудня. Офіцери НУЦЗУ та їхні чарівні дружини отримали від відомих танцюристів та хореографів Владислава Ями та Олексія Літвінова майстер-клас із польки, танго та латиноамериканських танцівРятувальники НУЦЗУ розповіли, що із самого початку відчувалась атмосфера свята. Ювілейні урочисті заходи розпочались із вітання присутніх міською, обласною владою та народними депутатами України.


Відкриваючи бал, чиновники і депутати у своїх промовах звернули увагу на те, що у всі часи офіцери були честю, доблестю і совістю народу, вони служили і служать прикладом для наслідування, свято до Дня Збройних Сил України дає можливість підняти престиж цієї професії військового і людини у погонах. Під час урочистостей відбулося нагородження найкращих офіцерів Харківщини. Побажали українським офіцерам присутнім щоденного натхнення і гідної служби, а Харківський міський голова із словами «Покажіть, що ви танцюєте краще за всіх!» запросив присутніх на танцпол. Майстер-клас з польки для учасників заходу провів відомий танцюрист і хореограф Влад Яма, з танго та латиноамериканських танців - Олексій Літвінов. На балу виступили найкращі колективи міста й області, зокрема Великий Слобожанський ансамбль. Також на святі офіцерів виступила естрадна співачка Наталія Могилевська. Понад 300 офіцерських дружин побачили своїх чоловіків на балу зовсім у іншому амплуа, ніж вони бачать їх зазвичай. Танці робили офіцерів вишуканими і надзвичайно галантними. Офіцерський бал провели в Харкові вже вп'яте.
8 грудня. Китайські науковці планують плідно співробітничати із НУЦЗУ Початком співпраці стало ознайомлення китайських спеціалістів із науковою та навчально-лабораторною базою кафедри автоматичних систем безпеки та інформаційних технологій Національного університету цивільного захисту України.


Ними було визнано високий рівень оснащення навчальної лабораторії кафедри, що дозволяє якісно готувати спеціалістів. Сьогодні, як зазначає начальник кафедри автоматичних систем безпеки та інформаційних технологій полковник служби ЦЗ Олександр Дерев’янко, вирішуються питання щодо навчання китайських колег в університеті, а також проведення сумісних досліджень із впровадження сучасних методів гасіння пожеж та створення автоматичних засобів для їх реалізації.
13 грудня. Напередодні Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС у Харкові відбулися урочистості. Курсанти та представники Національного університету цивільного захисту України взяли участь у покладанні квітів до Пам’ятника чорнобильцям у Молодіжному парку.


На заході були присутніми голова Харківської облдержадміністрації Михайло Добкін, голова Харківської облради Сергій Чернов, заступник Харківського міського голови Світлана Горбунова-Рубан, голова Харківської обласної організації "Союз Чернобыль Украины" Анатолій Винник та інші. Священики Харківської єпархії Української православної церкви відслужили панахиду по рятувальникам і пожежним, загиблим внаслідок аварії на ЧАЕС.
14 грудня. Слово «чорнобиль» назавжди залишиться у пам’яті людей як символ великого лиха, мужності, відчайдушності й героїзму тих, хто з честю виконав свій обов’язок при гасінні пожеж та ліквідації наслідків аварії на АЕС.


13 грудня у клубі Національного університету цивільного захисту України відбувся вечір вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Віднині не лише у квітневий день 26-го числа, а й у грудні вже стало доброю традицією вшановувати пам'ять тих, хто пожертвував своїм життям, захищаючи нас від атомного лиха, а також висловлювати щирі слова подяки всім ліквідаторам за мужність, героїзм, самовідданість.


Їх імена увійшли до історичного літопису навчального закладу. Володимир Григорович Палюх був нагороджений орденом «За гуманність і милосердя», Микола Миколайович Кулєшов – орденом «За заслуги», Андрій Миколайович Чернуха – орденом «За заслуги», Сергій Володимирович Кулаков – медаллю «За мужність та честь», В’ячеслав Вікторович Мірошниченко – медаллю «За мужність та честь», Олександр Володимирович Тімченко – медаллю «За мужність та честь», Віталій Євгенович Христенко – медаллю «За мужність та честь», Юрій Миколайович Сенчихін – орденом «За гуманність і милосердя», Іван Васильович Олексенко – грамотою МНС України, Едуард Іванович Пащенко – медаллю «За мужність та честь», Олексій Васильович Мікіша – медаллю «За мужність та честь», Олександр Миколайович Дугін – грамотою МНС України, Іван Олександрович Ляшевський – медаллю «За мужність та честь». Для усіх присутніх пройшла концертна програма, що розпочалася інформаційним відео про працівників університету, які у різні роки брали участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Лейтмотивом вечора стало символічне дерево життя. Сухі гілочки, на яких висіли протигази та дитячі іграшки асоціювалося із страшенною трагедією. Але життя продовжується – учасники концертної програми прикрасили символічне дерево зеленими листочками. Пригадуючи ті жахливі дні, ми схиляємо голову перед світлою пам’яттю про загиблих, котрі у відсвітах Чорнобиля назавжди увійшли у безсмертя, і віддаємо данину живим! Міцного здоров’я, шановні ліквідатори, мирного неба, добробуту і благополуччя Вам і Вашим родинам!
16 грудня у клубі Національного університету цивільного захисту України відбувся підсумковий гала-концерт.


Захід складався із концертних номерів художньої самодіяльності колективів факультетів, що були яскравими, захоплюючими та цікавими для широкого загалу.


Курсанти та студенти у такому заході проявили свої творчі здібності, вокальні й танцювальні таланти. Перше місце посів творчий колектив факультету пожежної безпеки, а ІІ місце розділили між собою факультет цивільного захисту та техногенно-екологічної безпеки.
19 грудня у День Святого Миколая представники Національного університету цивільного захисту МНС, що у Харкові, відвідали своїх підшефних – вихованців обласного спеціалізованого навчально-виховного комплексу для дітей з вадами слуху.


Ось уже восьмий рік поспіль триває тісна співпраця між Національним університетом цивільного захисту України та незвичайною школою.


Цього дня малеча з нетерпінням чекала на зустріч із своїми шефами: бо ж завітали рятувальники у День Святого Миколая із подарунками. Шефи привезли не тільки солодощі, а й незвичайний сюрприз – цирковий номер із мильними бульками. Не залишились без подарунків і рятувальники: вихованці інтернату приготували для них концертні номери та новорічні поробки. Беззаперечно, така зустріч надовго запам’ятається малечі. „Ми завжди дуже раді нашим шефам і завжди чекаємо на них із нетерпінням. – говорить Надія Іванівна, директор інтернату, Заслужений працівник освіти України, відмінник освіти. – Вони уважно ставляться до наших проблем. Допомагають і матеріально, і фізично, активну участь у цьому беруть курсанти університету ”. У сумісних планах роботи на наступний рік – проведення Дня цивільної оборони та занять для підшефних щодо їхньої безпеки життєдіяльності. Мабуть, ніякі слова вдячності не замінять щирої, непідробної радості, яку випромінювали дитячі очі. Значить, заради цього і варто жити, і творити добро...
20 грудня. Ноу-хау разработано в научно-исследовательской лаборатории мониторинга чрезвычайных ситуаций НУЦЗУ В научно-исследовательской лаборатории мониторинга чрезвычайных ситуаций НУЦЗУ (Коллектив лаборатории: начальник лаборатории Чуб Игорь Андреевич, к.т.н., доц.; Басманов Алексей Евгеньевич глав.н.с., д.т.н., профессор; Левтеров Александр Антонович вед.н.с., к.т.н., с.н.с.; Кирочкин Алексей Юрьевич науч. сотр.) был разработан мобильный комплекс мониторинга зоны чрезвычайной ситуации с использованием беспилотных летательных аппаратов (БЛА).


Комплекс включает в себя: беспилотный радиоуправляемый летательный аппарат, снабженный видеокамерой, набором измерительных датчиков и приемо-передающим устройством по радиоканалу и наземный пункт управления с радиоаппаратурой для управления БЛА, регистрации информации от измерительных датчиков и компьютером с математическим и программным обеспечением для обработки данных. Данный комплекс может выполнять операции по воздушной разведки в зоне чрезвычайной ситуации с использованием БЛА и автоматической передачи видеоинформации на компьютер наземного пункта управления, наземной разведки в зоне чрезвычайной ситуации (ЧС) с приземлением БЛА на участках, где требуются данные об опасных факторах ЧС. Малые размеры БЛА, высокая маневренность и нечувствительность к воздействию опасных факторов ЧС позволяют использовать комплекс для проведения воздушной и наземной разведки в зоне ЧС при высокой концентрации ОХВ и в реальном режиме времени получать и обрабатывать информацию о ситуации в зоне ЧС.
21 грудня. Співпраця із польськими коллегами.Уже другий рік поспіль курсанти та викладачі Національного університету цивільного захисту України беруть участь у спільних навчальних заходах із Головною школою державної пожежної служби Польщі в рамках реалізації проектів, що фінансуються Міністерством закордонних справ Республіки Польща.


У поточному році представники університету декілька разів виїжджали до Польщі, де знайомилися із сучасними та останніми досягненнями польських колег у галузі цивільного захисту населення, обговорювали нагальні питання управління при ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій різного походження, а викладачі до того ж мали змогу підвищити свою педагогічну майстерність через ознайомлення із формами та методами викладання спеціальних навчальних дисциплін польськими колегами. Як зазначив помічник ректора з питань міжнародного співробітництва майор служби ЦЗ Денис Лєбєдєв, останнім у цьому році заходом стала участь з 13 до 15 грудня 2011 року делегації НУЦЗУ на чолі із проректором з наукової роботи доктором технічних наук, професором полковником служби ЦЗ Володимиром Андроновим у презентації створеного польськими колегами нового евакуаційного симулятора. Візит відбувся у рамках реалізації спільного Українсько-польського проекту «Ефективне управління - координація захисту цивільного населення в українській міській агломерації - безпечна евакуація». Крім Національного університету цивільного захисту України, у заходах проекту взяли участь делегації Академії пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля МНС України та Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.
22 грудня напередодні новорічних канікул у харківських школах та дитячих садках пройшла акція «Курсанти-рятувальники – за здоровий і безпечний спосіб життя». У рамках заходу фахівці Національного університету цивільного захисту України розширили та поглибили знання школярів з основ безпеки життєдіяльності, пропагували здоровий спосіб життя, доводили «ази» безпечної поведінки під час новорічних свят та у разі виникнення будь-якої непередбачуваної ситуації.


Також рятувальники розповіли дітям про небезпечні ігри із піротехнічними засобами. Спортсмени-рятувальники НУЦЗУ провели показові виступи з рукопашного бою, кікбоксингу, самбо та гирьового спорту, активно пропагуючи здоровий спосіб життя. Школярам та дітлахам цікаво було «приміряти» бойовий одяг рятувальників. Беззаперечно, проведення таких пізнавальних попереджувальних акцій дасть свої плідні результати, і надзвичайних ситуацій стане менше.
26 грудня у клубі «Меридіан» відбулося нагородження серед студентів та студентських організацій всіх вищих навчальних закладів та районів міста Харкова за напрямами діяльності: краща наукова робота, студентська організація та молодіжна організація. Харківський міський конкурс студентських рад – 2011 зібрав понад 20 організацій. В урочистостях взяли участь представники Харківської обласної державної адміністрації та управління у справах сім'ї молоді та спорту м. Харкова.


За підсумками роботи у 2011 навчальному році Раду самоврядування Національного університету цивільного захисту України було нагороджено як переможця в номінації «Краща студентська організація 2011 року – Рада студентського (курсантського, слухацького) самоврядування Університету». 27 грудня в культурно-розважальному центрі «Радмір Експохол» відбувся вечір «Святкуємо разом Новий 2012 рік».


Розпочався захід привітальним словом ректора Національного університету цивільного захисту України Володимира Садкового, де він підбив підсумки минулого року, подякувавши колективу за плідну роботу, а також побажав щастя, земних щедрот, новорічних див та жодних надзвичайних ситуацій на службі та вдома.












































































 

© 2019—2024 Национальный университет гражданской защиты Украины. Все права защищены