Місце зустрічі випускників ХПТУ, ХІПБ, АПБУ, АЦЗУ, УЦЗУ, НУЦЗУ
Національний університет цивільного захисту України
ХПТУ, ХІПБ, АПБУ, АЦЗУЗу, УЦЗУ, НУЦЗУ
Фотогалерея
Воспоминания
Страницы истории
Наши выпускники
Гостевая книга
Контакты

2008 рік

СІЧЕНЬ

І. 22 січня в рамках психологічної підготовки майбутніх фахівців Міністерства надзвичайних ситуацій з особовим складом 5-го курсу факультету ЦЗНіТ було проведено заняття на тему: „Формування лідерських якостей. Імідж керівника”. 

Після даного заняття з психологічної підготовки ми зробили висновок, що знання і практичні навички з психології вкрай потрібні курсантам у майбутній професійній діяльності, і що такі заняття треба організовувати як можна частіше – й не лише на випускних курсах. За сприяння таким заходам ми, курсанти, дуже вдячні плідній співпраці з психологами. Було розглянуто ряд питань: ключові характеристики лідера, фактори розвитку лідерських якостей, емоційний інтелект і його відношення до лідерства, взаємовідношення лідерства і диктаторства та інші. Встигли переглянути два відео фрагмента, де наглядно проілюстровано такий феномен як гала-ефект, характеристики іміджу керівника, приклади характеристик поведінки та діяльності видатних лідерів, керівників. Дана тема дуже велика й повністю не розкрита й тому на наступному занятті її розгляд з особовим складом курсу буде продовжено.
ІІ.  26 січня невипадково лейтмотивом такого масштабного сумісного заходу стало проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення Харківського району області. Адже, за інформацією начальника міського управління ГУ МНС України в Харківській області полковника служби цивільного захисту Володимира Юрченка, станом на 21 січня 2008 року у Харкові уже відбулося 90 пожеж, а це, в свою чергу, перевищує аналогічний показник минулого року. На жаль, ці ситуації стали для дев’яти чоловік трагічними. Ось чому на сьогодні так гостро постала проблема запобігання виникненню таким надзвичайним ситуаціям в приватних та житлових будинках, особливо в пожежонебезпечний період. «З цією метою, - говорить Володимир Юрченко, - до акції «Бережіть життя» було залучено управління житлового господарства, комунальне підприємство «Жилкомсервіс», Університет цивільного захисту України, а також здійснюються заходи щодо проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з безпеки життєдіяльності серед мешканців як приватних будинків, так і багатоповерхівок».

26 січня відповідні інструктажі відправились проводити курсанти 5-их курсів факультетів цивільного захисту населення і територій та оперативно-рятувальних сил серед населення Червонозаводського, Фрунзенського та Ленінського районів. Разом з інспекторами районних відділів ГУ МНС в Харківській області вони будуть розповсюджувати пам’ятки з протипожежної тематики, роз’яснювати правила безпеки в житлових будинках, правила використання газових та електроприладів у побуті. За фактом, кожне четверте займання трапляється через людську необережність чи недбалість. Особливу увагу МНСники приділятимуть самотнім людям похилого віку, інвалідам, багатодітним родинам. 
«Для наших курсантів, особливо випускників, - зазначає перший проректор з навчальної та методичної роботи Університету полковник служби цивільного захисту Олег Назаров, - це стане закріпленням практичних навичок роботи з населенням. Адже в подальшій службовій діяльності кожний з них прийде в гарнізон і буде обов’язково проводити профілактичну роботу. А досвід уже буде. В наших сумісних перспективних планах залучати до таких акцій не тільки курсантів випускних курсів, а й молодших. Їм це теж стане в нагоді».
Сумісними зусиллями акція стартувала – сподіваємось, що результати незабаром доведуть її ефективність. 
ІІІ.  25 січня на базі Народної Української Академії у Харкові відбувся міжвузівський конкурс – «И так, она звалась Татьяной…», в якому взяли участь двадцять чотири Тетяни. Кожна з них представляла свій вищий навчальний заклад. Так і студентка 2-го курсу факультету підготовки фахівців цивільного захисту Тетяна Приходько гідно представила свій – Університет цивільного захисту України. Вона увійшла до п’ятірки найкращих учасниць конкурсу.

Як зазначили організатори конкурсу, формат свята – не просто конкурс красоти. Тут потрібно було показати й інтелект, і кулінарні здібності. Саме в цьому конкурсі Тетяни продемонстрували всю свою фантазію, представивши на розсуд журі не тільки смачні торти, а й солодкі ракети та вогнегасники. Звичайно, зрозуміло, що останню незвичайну кулінарну фантазію у вигляді вогнегасника представила Тетяна Приходько.
«Це – звичайний бісквіт, - ділиться учасниця, - ми його накрутили, облили неперевершеним солоденьким соусом, який повинен був бути червоним, але, всмоктавшись, став бордовим. Назвали його «Солодка мить». Журі сподобалось».
Дівчата-учасниці повинні були пройти ще три завдання: традиційний – візитку, потім - інтелектуальний (він виявився найважчим) та творчий. Усі ці завдання наша учасниця виконала на високому рівні. І взагалі, конкурс видався на славу!
ІV.  З 26 січня у зв’язку зі збільшенням кількості пожеж в приватному секторі за ініціативою ГУ МНС України в Харківській області серед мешканців приватного сектору проводиться роз’яснювальна робота. Для участі в цих заходах також були задіяні курсанти 5-го курсу факультету ЦЗНіТ.
Перед безпосередньою роботою з населенням з курсантами 5-го курсу був проведений інструктаж, на якому були присутні проректор з навчально-методичної роботи полковник служби цивільного захисту Назаров О.О., представник ГУ МНС України в Харківській області та начальники ДПН Червонозаводського, Фрунзенського та Комінтернівського районів.

 Після інструктажу курсанти вирушили до закріплених районів, де вони разом з інспекторами проводили роз’яснювальну роботу серед мешканців приватного сектору. Кожній особі, з якою проводилася робота видавалася пам’ятка по дотриманню правил пожежної безпеки. Мешканцям доводилася статистика росту пожеж в приватному секторі, та в якості рекомендацій перелічувалися основні профілактичні заходи.
V.  28 січня 13 курсантів 1 курсу виїхав на зимову рибалку. Ця ідея одразу захопила багатьох курсантів, які з великим бажанням розпочали підготовку до зимової ловлі. Готуватися було необхідно дуже серйозно і хлопці приклали багато зусиль та з повною відповідальністю поставились до цього питання. А керівництво курсу в цей час, щоб весело та з користю провести час на рибалці, підготувало приємну новину – змагання з ловлі риби під кригою. Спортивний інтерес втричі підняв настрій та бажання курсантів як можна скоріше вирушити до Печенізького водосховища, саме там проводились ці змагання. 

Перед очима постав мальовничий краєвид та живописна природа Харківщини, яка приваблювала та надихала на позитивні емоції. Напевно тому хотілося скоріше розташуватися та приступити до рибалки. Все розпочалося з урочистого відкриття змагань, проходження додаткового інструктажу та жеребкування учасників змагань.
Перший скрегіт криги під лезами бура, перша лунка і ось з’явилася вода. Нажививши крючки хлопці розпочали ловлю. На перший улов знадобилося чекати півгодини, курсант Недзієльський Микола спіймав невеличкого окуня.
Але це був тільки початок. Всі хто приймав участь у змагання зробили не малий внесок до загального результату, який наблизився до показника 7кг. 300 г. Найбільш вдалим та майстерним рибаком став рядовий сл. цив. захисту Недзієльський Микола на рахунку якого 12 трофеїв. 
На церемонії урочистого нагородження були оголошені усі результати, підведений підсумок змагань, та вручені нагороди переможцям.
Самою приємною нагородою став святковий стіл з ухою та шашликом, який підготував курсант Педенко Олександр. За столом рибаки ділилися своїми враженнями про рибалку.
VІ. 29 січня за результатами ХІХ Міжнародного фестивалю команд КВК, що пройшов у місті Сочі з 12 до 29 січня, команда КВК «Чрезвычайная ситуация» Університету цивільного захисту України стала учасницею Вищої української ліги КВК.
Дев’ятнадцятий раз поспіль курортне місто Сочі гостинно приймало представників клубу веселих і кмітливих з різних куточків ближнього та далекого зарубіжжя.
Цього разу показати свої неперевершені здібності в іскрометному гуморі на фестиваль з’їхалось 555 команд. Традиційно фестиваль проходив у три етапи (так би мовити, тури). У першому турі кожна з команд показувала свій виступ у стилі КВКвського вітання. Саме після цього всім конкуруючим командам надавався спеціальний статус на майбутній сезон. Це залежало від того, який рівень мала команда («рейтинг», «підвищений рейтинг» або ж нічого не присвоювалось). А це, в свою чергу, надавало права брати участь в офіційних лігах Міжнародного союзу КВК. Кращі команди 1-го туру проходили до 2-го туру фестивалю з метою подальшого відбору до заключного гала-концерту й автоматично набували «підвищеного рейтингу». За результатами 2-го туру формувався склад команд для участі у гала-концерті. Потім проводилось телевізійну зйомку такого масштабного дійства, оголошення списку телевізійних ліг КВК і...всім велика подяка, всі вільні!!! Ось так і пройшов фестиваль..

 «Наша команда, - ділиться капітан збірної КВК «Чрезвычайная ситуация» Університету Сергій Кригін, - дуже ретельно готувалася до участі у такому почесному заході: все ж таки стільки різних команд майже із 14 країн ближнього й далекого зарубіжжя! Ми сперечались, а в суперечках, як відомо, народжувалась істина. Свої жарти ми буквально брали з повсякденного життя: їдучи в транспорті, йдучи повз базари і скупчення людей, перебуваючи у місцях дозвілля. А щодо нашої назви "ЧС"– то її можна трактувати по-різному: і як «чрезвычайная ситуация», і як «чесні й сміливі», і навіть як «смородина и чернослив». Все залежить від того, як кожний із її учасників розуміє один одного, зможе підтримати, «викрутитись» із тієї чи іншої несприятливої для появи жарту ситуації. Вкотре ще раз переконуємось: ми – одне ціле, неділиме».
Команда КВК «ЧС» після успішного виступу у 1-му турі пройшла епізодом, тобто скороченим варіантом виступу, до 2-го туру. Таким чином, вона автоматично отримала статус «команди підвищеного рейтингу». Учасниками гала-концерту наші кмітливі й винахідливі не стали, тому залишалось чекати на оголошення списку телевізійних ліг. І коли настав той кульмінаційний момент: «Команда КВК «ЧС» - Вища українська ліга! – неймовірна радість охопила учасників нашої команди. Попереду – важкий сезон ігор у Києві, достойні суперники.
 
ПЕРЕДАТИ ЕЛЕКТРОННОЮ ПОШТОЮ
 
Ректору Університету цивільного захисту України генерал-лейтенанту служби цивільного захисту Садковому В.П. 
Щиро вітаю команду Клубу веселих та кмітливих Університету цивільного захисту України «Надзвичайна ситуація» з виходом до Вищої української ліги КВК.  Бажаю вам досягати найвищих вершин у Клубі веселих та кмітливих. Вірю, що ваші здобутки слугуватимуть зміцненню авторитету МНС в державі то пропагуватимуть героїчну службу рятувальників.
 
Міністр                                                                                        В. Шандра

VІІ.
 30 січня уперше в системі МНС в Університеті цивільного захисту України відкрито курси робітничих професій. При зарахуванні на навчання обов’язково враховується вік, не менше 18 років, та стан здоров’я. На випускників чекатимуть сфери цивільного захисту та оперативно-рятувальних служб, сфери житлово-комунального господарства тощо.
На сьогодні вкрай актуальною та затребуваною виявилась професія «Верхолаз». «Вміння працювати на висоті із застосуванням верхолазного спорядження і страхувальних засобів, - говорить викладач кафедри організації служби та підготовки, чемпіон України зі скелелазіння Валентин Сепавін, - надає широкі можливості як при роботі в підрозділах МНС, так і в інших галузях виробництва. Наприклад, на будівництві, під час забудови багатоповерхівок. Це особливо актуально в наш стрімкий час розвитку екстремальних видів спорту, при будівництві канатних магістралей на гірськолижних курортах, або при встановленні кондиціонерів, рекламних банерів, біг-бордів, сіті-лайтів, при оштукатурюванні фасадів споруд тощо. Все це повинні вміти наші випускники – майбутні верхолази».

Один із слухачів даних курсів Максим Шаров після закінчення 11-го класу хоче йти працювати до будівельної фірми. Саме йому прийдеться працювати на висотних роботах. Сьогодні він тренується спускатися з четвертого поверху – і з ним трапляється надзвичайна ситуація: він втрачає свідомість внаслідок сонячного удару. Таких імітованих непередбачуваних випадків при навчанні Максима буде ще багато. З ними повинні вправно справлятися майбутні верхолази. Після свого «чергового» спуску з четвертого поверху Максим зазначає: «Найголовніше за все – перебороти страх висоти в собі. Правильно і точно використовувати спеціальне спорядження, дотримуватись правил з охорони праці. А ці знання та практичні навички я зможу отримати на чотиритижневих курсах в університеті». Після закінчення навчання Максим матиме також свідоцтво встановленого зразка.
А щоби стати професіональним матросом-рятівником або водолазом слід вивчити основні види рятувального і водолазного спорядження, вміло його використовувати. Випускники також матимуть знання з основ фізіології, медицини, зможуть надавати першу долікарьску допомогу. Сумна статистика свідчить, що протягом зимового сезону на харківських водоймах гине близько 10 людей. А що говорити про літній сезон!? Тому на сьогодні матроси-рятівники і водолази є теж затребуваними.
Павло Львов, курсант 5-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил, в цьому році закінчує навчання у водолазній групі. «Важко було перший раз зануритись під воду. – ділиться майбутній спеціаліст. – Але відчуття чогось невідомого, незнаного вабить, відчуття того, що, можливо, комусь під водою потрібна ще буде твоя допомога, переборює страх. А ще - якщо поруч злагоджено та оперативно працює справжня команда. Нічого не страшно».
Досить актуальними є професії «Дозиметрист» та «Дезактиваторщик» у зв’язку із наявністю в нашій державі великої кількості радіаційно та хімічно небезпечних об’єктів. Внаслідок аварій на таких об’єктах ефективність захисту населення і залежить від якості проведення радіаційної, хімічної та бактеріологічної розвідки, контролю, проведення відповідних профілактичних заходів, здійснення дезактивації, дегазації, дезінсекції техніки та майна, санітарної обробки постраждалих.
За словами начальника курсів Сергія Кулакова, заявки на навчання на подібних курсах отримано майже з усіх областей України. Сьогодні вже йде процес їх формування, кількість слухачів не повинна перевищувати двадцяти осіб.
VIIІ.  29 січня заступник Міністра МНС України Валерій Третьяков у рамках робочого візиту на Харківщину побував в Університеті цивільного захисту України. Він ознайомився із навчальною та матеріально-технічною базою навчального закладу.
 

До уваги заступника Міністра в Центрі інформаційних технологій було представлено сучасні інноваційні технології, що застосовуються у навчальній та науковій роботі (відеоконференції, сучасна електронна бібліотека, дистанційне навчання, програмний сімулятор оцінки навичок прийняття рішень начальником караулу тощо), загальна бібліотека представила електронні підручники, за якими можуть навчатись курсанти та студенти, а також своє укомплектування спеціальною, публіцистичною, художньою літературою.

Заступник Міністра мав змогу ознайомитись із майже 80-річною історією навчального закладу, мав можливість відвідати сучасно обладнані аудиторії, лабораторії та недобудовані об’єкти, що розташовані на базі навчального закладу.
ІХ. 29-31 січня в м. Донецьк відбулись змагання по гирьовому спорту серед працівників та підрозділів МНС України. В цих змаганнях приймали участь 28 команд з усієї України. В командному заліку наша команда Університету Цивільного Захисту України посіла перше місце з результатом в 5 балів. Друге місце посіла команда Харківського гарнізону з результатом 15 балів. Третє місце посіла команда Львівського ДУБЖД з результатом 21 балів.  
В особистому заліку наші спортсмени посіли такі місця:
в ваговій категорії 60 кг. перше місце посів Винник О.Л.
70 кг. перше місце посів Малишевський А.О.
75 кг. перше місце посів Яровий О.О.
80 кг. перше місце посів Бондар І.О.
до 90 кг. друге місце посів Кудінов М.Ю.
+90 кг. перше місце посів Кононович В.Г.
 

ЛЮТИЙ

І. 1 лютого з метою надання певної атрибутики, яка б могла повністю схарактеризувати всі особливості та напрямки роботи факультету Оперативно-рятувальних сил та його спеціальних кафедр був проведений конкурс на найкращу емблему факультету та кафедр. Роботи курсантів, які брали участь в конкурсі були представлені на розгляд комісії у складі начальника факультету п-ка сл. цив. зах. Сенчихіна Ю.М. та заступника начальника факультету п/п-ка сл. цив. зах. Роміна А.В. Найкращими роботами виявились малюнки курсанта 5-го курсу факультету ОРС Баглика В.С.

Він найкраще зумів відобразити всі завдання, цілі та функції структурних підрозділів. Курсанти факультету за час проведення конкурсу проявили розкішний політ фантазії та думки, гарну винахідливість та надзвичайну цілеспрямованість, загалом велась справжня боротьба, яка привела до довгожданої перемоги. 
ІІ. 4 лютого о шостій ранку на кризі Печенізького водосховища курсанти Університету цивільного захисту Володимир Дідяєв та Володимир Возвишаєв почали профілактичну роботу із рибалками щодо правил поводження на льоду та отримання першої медичної допомоги при переохолодженні. До рибалок на лід Печенізького водосховища, що під Харковом, висадився потужний десант. Одразу – і рибінспекція, і ДАІ, і рятівники. Якщо міліціянти та рибоохоронці складали протоколи, попереджати про незаконні дії, зупиняли автівки та любителів перегонів по льодяній кризі, то курсанти Університету цивільного захисту навчали всіх людей водночас: умовам безпечного перебування на льоду та першій медичній допомозі при обмороженні.
 

Погодні умови цьогоріч сприяють любителям зимової рибалки. Поки крига міцна – товща льоду 50 місцями 60 сантиметрів. Тільки за один вихідний день на Печенізьке водоймище, кажуть рибінспектори, на льоду водночас знаходиться 5-7 тисяч людей біля лунок. Дориваючись до азартної справи вилову карасів чи коропів, люди нехтують і правилами рибної ловлі, і правилами поводження на кризі.
Рибалки-професіонали кажуть: рибалити треба цілий рік. Кожна пора викликає свій азарт від цього хобі. Для багатьох непосвячених загадка: в чому „філософська суть” зимової риболовлі? Виявилося, в тому, що в цей час „мисливця” і рибу розділяє найменша відстань – 20-50 сантиметрів льоду. „Зимова риболовля – то особлива пристрасть, – каже мешканець Печеніг Федір Мотузка. Саме взимку ми опиняємося найближче один до одного – „ловець” та „звір”. Хоча взимку досить важко впіймати примхливу та полохливу рибу”.
Федір Миколайович уважно слухав курсантів, які розповідали правила поводження на кризі, взяв „ПАМ’ЯТКУ” і сказав, що за 25 років рибальства він вперше зустрівся на кризі із рятівниками, які не рятували, а попереджали і роз’яснювали. «Пам’ятку про правила обережного поводження на льоду» курсанти Володимир Дідяєв та Володимир Возвишаєв видавали і рибоохоронцям, і державтоінспекторам, і рибалкам, і журналістам, і перехожим, які опинилися біля водоймища. Для курсантів-рятівників це перша спроба профілактичної роботи з громадянами в реальних умовах, де може виникнути надзвичайна подія. Обидва Володимири кажуть, що ретельно пригадували теорію аби скласти саморуч корисну для людини пам’ятку. Випускники університету кажуть, що Зимова ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження на кризі: не можна пробивати поруч багато ополонок та на переправах, а також збиратися великими групами на одному місці та ловити рибу поблизу вимоїн і занадто далеко від берега, треба завжди мати під рукою міцну мотузку - метрів 15 та тримати поруч дошку, велику палку або льодоруб.

 
 Тільки за першу годину рейду рибінспектори склали шість протоколів – за протизаконний виїзд автівкою на лід, а також у відношенні рибалок, хто мав більше п’яти крючків та виловив риби більше 3 кілограмів. Кількість улову, згідно Закону, має обмеження, говорить держрибінспектор Іван Григорчук. І тільки за один суботній день із водоймища зникне більш 10 тонн риби. За умови, що на гачок до рибалки потрапить 1-2 кілограми. 
 Ось і виходить, констатує рибінспектор Григорчук, що відпочинок рибалок обертається для держави зменшенням живих водних ресурсів. Держрибоохоронці пропонують ввести плату за хобі з вудочкою. Для початку хоч би 3 - 5 гривень за квиток. Ці кошти аби частково могли б компенсувати збитки та пішли на зариблення водоймищ. А поки зусиль рибаків-промисловиків - користувачів водоймищ - та рибінспекції замало аби рибки донесхочу вистачало б усім. Біля 100 тисяч людей привітає цього зимового сезону Печенізька крига. А навесні, коли почне танути лід, хвилі викидатимуть на берег водоймища купи рибальського сміття. На водоймищах Харківщини профілактичні рейди рибінспекції, ДАІ та фахівців Університету цивільного захисту будуть проводить регулярно. І не тільки у зимовий період.
ІІІ 15 лютого виповнюється дев’ятнадцята річниця від часу виведення миротворчих військ колишнього СРСР з Демократичної республіки Афганістан. Це день, коли наше шановане суспільство зосереджує свою увагу на тих, хто переміг у собі Афганський синдром, хто вистояв й повернувся на свою Батьківщину, продовжує справу батьків та дідів своїх. Відомо, що понад чотирьохсот „афганців”, наших співвітчизників, на даний момент проходять звитяжну службу в системі МНС. 

В Університеті цивільного захисту України сьогодні працюють шість учасників тих подій. Вони гідно виконували свій інтернаціональний обов’язок - були учасниками бойових дій на території інших держав. Це – заступник начальника відділу організації служби підполковник служби цивільного захисту Олександр Явтушенко, старший викладач кафедри фізичної підготовки підполковник служби цивільного захисту Анатолій Білоусов, старший інструктор ГДЗС кафедри організації служби та підготовки старший прапорщик служби цивільного захисту Віктор Бойко, командир відділення навчальної пожежно-рятувальної частини прапорщик служби цивільного захисту Олег Оводов, столяр ремонтно-будівельної групи Василь Бобров.
Низка зустрічей цих шанованих людей із курсантами та студентами навчального закладу проходить напередодні Дня вшанування.
Олександр Явтушенко, перебуваючи у 1985 році на строковій службі у лавах Збройних Сил СРСР, написав рапорт із проханням направити його для подальшого проходження служби до Демократичної Республіки Афганістан. У січні 1985 року командир взводу, де служив новобранець, привітав Олександра із днем народження та довів, що його прохання задоволено. Таким чином в кінці 85-го молодий та відчайдушний солдат другорічної строкової служби потрапив до прикордонної застави в Афганістані.

Як пригадує Олександр, доводилось не тільки супроводжувати й охороняти на бронетранспортері колони своїх співвітчизників із зброєю, провіантом, а й ремонтувати техніку, готувати їжу. Але, як він зауважує, служба була перш за все. «Сприймали нас, миротворців, - пригадує Олександр Михайлович, - по-різному. Тоді ще, коли було введено війська у 1979 році, одні були нам раді, а та частина, що ворогувала навіть між собою – самі знаєте: все розтягнулося аж на 10 років. Іноді доводилось брати участь у посиленні охорони воєнної точки надзору, обстріл таких зосереджень траплявся частенько. І міг відбутися не тільки в нічний час, а й вдень. Тому, коли з нами проводився інструктаж, то політпрацівник наголошував нам бути надзвичайно уважними, не вступати ні в які конфліктні ситуації. Пам’ятаю, коли ми вели охорону колони...тоді я втратив трьох своїх найближчих друзів...й досі перед очима...й досі ятрить душу. Гіркі спогади. Пригадуються небезпечні «провокації» з боку протилежної сторони. Навіть підкинуті іграшки, цигарки, ручки могли бути начинені вибухонебезпечними речовинами. Там, далеко від рідної землі, спрацьовували почуття взаємопідтримки, дружби, взаємодопомоги. Там всі були земляками, незважаючи на те, з якого ти куточка великого колишнього СРСР».
Згадати і розповісти про ті історичні події разом із солдатами тієї миротворчої місії допоміг також документальний фільм про участь радянських воїнів у війні в Афганістані. 30 хвилин хроніки справили своє враження на кожного курсанта та студента.
ІV. 14 лютого року в рамках проведення семінарського заняття з предмету «Екологічна безпека» відбулося інноваційне заняття у вигляді групової динаміки, де розглядалася тема «Оцінка небезпечних факторів НС на промислових підприємствах за ступенем впливу на довкілля».
В кабінеті магістратури вирувала робоча атмосфера, сповнена знань та бажання їх здобути. В ході жвавої дискусії обговорювалися важливі питання світового масштабу, зокрема питання про вплив надзвичайних ситуацій техногенного характеру на навколишнє середовище.

Професор кафедри безпеки життєдіяльності та екології, доктор технічних наук Андронов Володимир Анатолійович розділив групу слухачів магістратури на три бригади, кожна з яких мала довільно вибрати надзвичайну ситуацію та проаналізувати її вплив на довкілля. Було прийнято рішення про аналіз таких надзвичайних ситуацій: пожежа в резервуарному парку, що виникла в м. Комсомольськ-на-Амурі Російської Федерації, пожежа в цеху фарбування поліетилену в м. Харкові та газова трагедія в Індії, внаслідок якої загинуло понад 18 тисяч людей. Завданням учасників семінару було встановити не тільки матеріальні збитки від аварій, а й детально визначити негативний вплив на атмосферу, гідросферу, літосферу та організм людини. В результаті активного та глибокого обговорення теми семінару, слухачі магістратури дійшли спільного консенсусу. Негативний вплив на екологію надзвичайних ситуацій техногенного характеру проявляється через два основні напрямки: безпосередню дію надзвичайної ситуації на навколишнє середовище через виділення небезпечних хімічних речовин, диму, теплового випромінювання і газообміну та небезпечні наслідки дії вогнегасник речовин. Було також відзначено, що питанням екологічних збитків внаслідок надзвичайних ситуацій різного характеру не приділяється належної увари в багатьох країнах світу. Ця проблема актуальна і для України.
За підсумками семінарського заняття Володимир Анатолійович відмітив кращі бригади та активних учасників. А в свідомості слухачів магістратури залишився безцінний дар – знання.
V. 14 лютого у День Святого Валентина в Університеті цивільного захисту України м. Харкова уперше пройшов конкурс «Любов з першого погляду». Почуття прекрасного, а тим паче кохання, притаманні майбутнім рятівникам. Учасники такого незвичайного конкурсу довели, що, навчаючись в університеті, вони не тільки засвоюють основи рятувальної справи, а й вчаться галантності та шляхетності стосовно жіночої статі. За словами режисера-постановника шоу-програми Миколи Целуйка, така задумка оформилась у певний сценарій миттєво. Сьогодні хочеться допомогти молоді пізнати ті перші основи спілкування, хочеться підказати їм, як краще взнати одне одного. Мабуть, увійшли в небуття ті прекрасні миті, що описані в кращих творах класиків. Сьогодні все інакше. Але все ж таки хотілось, щоби романтиків залишалось якомога більше.
Серед учасників конкурсу в основному були студентки та курсанти перших курсів. Вони теж брали активну участь у створенні сценарію. Серед сотні бажаючих було обрано тільки шістьох, бажаючих знайти свої половинки. Перш, ніж вибрати своїх обранців, хлопці й дівчата цікавились одне в одного особистими захопленнями, підтрунювали провокаційними запитаннями, вивуджували відверті признання-відповіді виходу з тієї чи іншої непередбачуваної ситуації. Усі три пари співпали. Ідеальною, за результатами глядацьких симпатій, визнано Сергія Кулікова, курсанта 1-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил, та Сніжану Туник, студентку також першого курсу факультету підготовки фахівців цивільного захисту. Вони зізналися, що познайомились щойно на репетиції та хочуть спробувати по-справжньому зустрічатись. 
Ідеальну пару вітав проректор по роботі з персоналом полковник служби цивільного захисту Вадим Попов. Вона отримала путівку до Аква-парку. Підтримати учасників прийшли й курсанти-п’ятикурсники, які тут, у рідних пенатах, знайшли свої половинки і вже мають невеликий шлюбний досвід. Тепер вони передали естафету молодшому поколінню.
VI. 23 лютого у клубі Університету цивільного захисту України радо вітав ветеранів, учасників бойових дій Великої Вітчизняної війни, тих, хто виконував інтернаціональний обов’язок в Демократичній Республіці Афганістан, а також багатьох працівників, офіцерів курсантів та студентів навчального закладу. Як зазначив ректор Університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий: «Почесне звання Захисника Вітчизни на все життя заслужили наші ветерани, всі, хто зі зброєю в руках на фронтах Великої Вітчизняної війни виборював наше сучасне та майбутнє, кував перемогу в ті важкі часи на підприємствах. Низький Вам уклін і щира подяка! Ваші повоєнні сторінки пам’яті із задоволенням перегорнуть курсанти та студенти нашого закладу, а подвиг Ваш стане невід’ємним прикладом для наслідування, сподвигне на виховання в собі патріотизму й любові до рідного краю, до рідного народу. Сьогодні ми вшановуємо наших дорогих ветеранів Великої Вітчизняної війни і пожежної охорони. З кожним роком, на жаль, ветеранів Великої Вітчизняної війни стає все менше і менше – таке швидкоплинне життя. Але пам’ять про ті героїчні події і подвиги повинна жити в віках. Це найкраща школа життя для нас, прийдешнього покоління, невмирущий приклад для тих, хто сьогодні будує і захищає нашу державу».

Щиро вітали присутні тих, хто став свідком і пережив страшні часи великої Вітчизняної ще в малому віці. Це полковник внутрішньої служби у відставці Палюх Володимир Григорович, який і сьогодні в строю своїх однодумів, передає свій багатий досвід підростаючому поколінню, є професором кафедри наглядово-профілактичної роботи та дізнання, Козлов Борис Григорович, Лебедєв Віктор Григорович, Орлов Анатолій Степанович, Перемот Геннадій Степанович, Яковлєв Віталій Григорович, Глуходід Володимир Миколайович.

У ці зимові дні майже співпадають дві важливі дати – День захисника Вітчизни та 19-та річниця виведення військ із Демократичної Республіки Афганістан. Остання – не менш значима, особливо для тих, хто ціною власного життя виконував інтернаціональний обов’язок. Це – підполковник служби цивільного захисту Явтушенко Олександр Михайлович, який за виконання інтернаціонального обов’язку був нагороджений Грамотою Президії Верховної ради СРСР, медаллю «Воїну-інтернаціоналісту від вдячного афганського народу»; підполковник служби цивільного захисту Білоусов Анатолій Володимирович, який перебував в Афганістані з 15 травня 1987 року до 14 серпня 1988 року, має безліч нагород, серед яких - медаль «Воїну-інтернаціоналісту від вдячного афганського народу», медаль «За бойові заслуги»; старший прапорщик служби цивільного захисту Бойко Віктор Вікторович, який за виконання інтернаціонального обв’язку був нагороджений Грамотою ПВС СРСР та нагрудним знаком воїна-інтернаціоналіста «За мужество и воинскую доблесть»; прапорщик служби цивільного захисту Оводов Олег Іванович; столяр ремонтно-будівельної групи Бобров Василь Іванович, який, будучи заступником командира 50-ого окремого змішаного полку військово-повітряних сил, виконував інтернаціональний обов’язок у ДРА з 10 травня 1980 року до 23 травня 1981 року, за що відзначений найвищою нагородою Уряду орденом «Красной звезды».
Щиро вітав всіх чоловіків, які виконували свій почесний обов’язок у лавах Збройних Сил, заступник міського союзу ветеранів Афганістану Володимир Грицай.
Також на урочистостях були присутніми наші ветерани пожежної охорони Балацький Валерій Васильович, Власенко Володимир Петрович, Сергєєв Геннадій Іванович, Котенко Микола Якович, Босенко Олександр Миколайович, Одражний Володимир Матвійович.
Але у мирний час частіше виникає необхідність захисту Вітчизни, її громадян та національного багатства від стихійних лих, надзвичайних ситуацій будь-якого характеру. Фахівці рятувальної справи були і залишаються тими захисниками Вітчизни, які щодня, щохвилини готові виступити на захист життя та добробуту людей від наслідків будь-яких надзвичайних ситуацій. Їх служба – це не менш почесна професія, ніж військовий!

БЕРЕЗЕНЬ

І. 4
березня майбутні рятівники вирішили здивувати студенток, своїх коханих, жінок, продемонструвавши їм наочно 8 правил самозахисту у разі виникнення непередбачуваної ситуації: нападу грабіжника, бандита, або просто п’яного залицяльника. Мовляв, якщо нас не буде поруч – то як поводити себе в такій непередбачуваній ситуації, як вміти себе захистити. 

Як свідчить сумна статистика правоохоронних органів, більша половина убивств трапляється через незнання та невміння людей захищати себе у небезпечних для їх здоров’я та життя ситуаціях. І логічним було б навчити вихованцям Університету цивільного захисту пересічних громадян, як діяти в тій чи іншій надзвичайній загрозливій ситуації. Таку благородну місію взяли на себе курсанти-спортсмени з рукопашного бою - Аркадій Данг, Валентин Головко, Руслан Панфілов, Айдер Османов, Роман Бахтін, Олексій Каракулін, Андрій Чуб та їх тренер – начальник кафедри фізичної підготовки підполковник служби цивільного захисту Микола Краснокутський. Вони стали ініціаторами створення спеціальної пам’ятки «Як бути сміливою та вміти захистити себе». Така незвичайна пам’ятка містить вісім нескладних правил, дотримання яких допоможе: по-перше, убезпечитися, по-друге, запобігти небезпеці, по-третє, навчитись володіти собою у разі виникнення непередбачуваної ситуації.
Вісім актуальних порад було вручено всім присутнім на акції представницям слабкої статі. До речі, в якості «постраждалих» при наочній демонстрації «актуальних порад» виступали дівчата Олена Малашук та Олена Дударєва – студентки факультету підготовки фахівців сфери цивільного захисту. Як і хлопці, вони теж вихованки Миколи Краснокутського, неодноразові призери змагань з рукопашного бою.
«Така акція є досить актуальною, - ділиться Олена Дударєва. - Сьогодні для дівчини необхідно вміти себе захистити. Тій дівчині, яка взагалі цього не вміє, хотілося б побажати ніколи не потрапляти в небезпечні ситуації. Але якщо таке трапилось, то головне, на мій погляд, не розгубитись, тримати над собою контроль. А потім діяти за обстановкою. І тут доречно буде пригадати ті вісім правил, що презентували нам хлопці».
Перед присутніми було продемонстровано та прокоментовано розроблені правила з техніки безпеки. Дівчата взнали, як реагувати на небезпеку у безлюдному місці, як не провокувати нападника, у випадку захвату – яким чином та за допомогою яких підручних засобів зберегти своє життя, як і яким чином вчасно й оперативно відреагувати на несподівану ситуацію. Без сумнівів, для дівчат це були уроки справжньої школи виживання в надзвичайних ситуаціях Але краще б таким ситуаціям у їх житті не траплятись.
Цікавим було завершення креативного жіночого дня – дівчата не залишились байдужими до несподіваних та корисних «подарунків». І у відповідь дали майстер-клас з танцювальних па найчарівнішого Віденського вальсу. А допоміг їм у цьому керівник танцювального колективу «Флєйм» Віктор Кульбакін.
Хоча спроби правильно та красиво провальсувати іноді були невдалими, зате всім було приємно і затишно – лунали заворожуючі, чарівні, живі звуки духового оркестру університету під керівництвом Олександра Мельника.
Нікого із присутніх не залишила байдужим проведена акція. Виходячи зі спортивної зали, дівчата та й хлопці жваво обговорювали побачене. Такий захід, безперечно, завжди буде передувати своєю пізнавальністю, благородністю, актуальністю та духовністю. А це – найвищі людські цінності, яких ми сьогодні не повинні зректись.  
ІІ. 12 березня п’ятий рік поспіль проходить обласний фестиваль «Молода жінка року», що збирає представниць прекрасної статі усіх сфер життєдіяльності нашого суспільства.
За словами заступника губернатора Людмили Бєлової, такий фестиваль дає змогу жінці ще раз заявити про свою причетність до розвитку нашої країни взагалі. Жінки сьогодні очолюють міністерства, великі установи і підприємства, є відомими науковими та громадськими діячами, провідними фахівцями медичної, економічної, освітянської сфер життєдіяльності нашої країни. І такий вагомий внесок на благо нашої держави роблять саме жінки – милі, прекрасні, тендітні...

Цього року фестиваль «Молода жінка року 2007» відбувся у клубі Університету цивільного захисту України.
До речі, однією з переможниць цього фестивалю у номінації «службовці Збройних Сил України» стала студентка 2-го курсу факультету підготовки фахівців цивільного захисту Тетяна Приходько.
ІІІ. 12-14 березня 2008 року в спорткомплексі ГУ МНС України в Чернівецької області був проведений Зимовий Чемпіонат України з пожежно-прикладного спорту в закритих приміщеннях. У змаганнях брали участь збірні команди 27 областей та 3-х навчальних закладів МНС України.
За підсумками змагань збірна команда університету залишилась в 10 – ці найсильніших збірних команд з пожежно-прикладному спорту ( 2007 рік – 15 місце в загальнокомандному заліку ).

Курсант-випускник Бушуєв О.А. (ПБ 03-151) показав 3-й результат серед всіх учасників з часом 13,88 сек.(майстер спорту України – 14,35 сек.) у вправі: «Підйом по штурмовій драбині у вікно 4-го поверху навчальної башти», що дало йому змогу прийняти участь у фінальному забігу (4-е місце).
Збірна команда захищала честь університету наступним складом:
1. Бушуєв О.А. курсант 5 курсу 1 факультету;
2. Паламар С.В. курсант 5 курсу 1 факультету;
3. Колчанов В.В. курсант 5 курсу 2 факультету;
4. Мартинов Є.С. курсант 5 курсу 2 факультету;
5. Вискуб В.О. курсант 4 курсу 1 факультету;
6. Романський С.О. курсант 4 курсу 1 факультету;
7. Мацюця С.О. курсант 2 курсу 1 факультету;
8. Бевз В.Ю. курсант 2 курсу 1 факультету. 
1 лютого з метою надання певної атрибутики, яка б могла повністю схарактеризувати всі особливості та напрямки роботи факультету Оперативно-рятувальних сил та його спеціальних кафедр був проведений конкурс на найкращу емблему факультету та кафедр. Роботи курсантів, які брали участь в конкурсі були представлені на розгляд комісії у складі начальника факультету п-ка сл. цив. зах. Сенчихіна Ю.М. та заступника начальника факультету п/п-ка сл. цив. зах. Роміна А.В. Найкращими роботами виявились малюнки курсанта 5-го курсу факультету ОРС Баглика В.С. 
ІV. 14-15 березня на сцені Палацу культури Червонозаводського району відбувся ІІ-й Харківський Відкритий конкурс балетмейстерів. Організаторами конкурсу були: Харківський обласний осередок Національної хореографічної спілки України, Управління культури Харківської обласної державної адміністрації, Управління культури Харківської міської Ради. Метою конкурсу було показати розвиток хореографічного мистецтва та підвищення його впливу на естетичне виховання дітей та молоді. На конкурс були представлені авторські твори народної, класичної та сучасної хореографії.
Танцювальний колектив «Флейм» Університету цивільного захисту України, керівником якого є методист клубу Віктор Кульбакін, успішно пройшовши перший тур цього змагання, на другий тур виставив хореографічну композицію «Героям Чорнобиля». Після закінчення танцювального номера на кілька секунд у залі запанувала тиша захоплення дійством, що відбулося на сцені при виступі курсантів та студентів УЦЗУ. Після цього – вибух оплесків.
У конкурсі також брали участь балетмейстери та постановники народних, сучасних, балетних ансамблів та виконавців з м. Харкова, області, інших міст України та з-за кордону.

До складу журі конкурсу входили провідні діячі хореографічного та інших видів мистецтв. Критеріями оцінки виступів були художній рівень хореографічного номера, рівень майстерності виконавців та відповідність костюмів і сценографії.
Гран-прі конкурсу отримав виконавець сольного танцю зі столиці Білорусії м. Мінська. Колектив «Флейму» УЦЗУ було нагороджено пам’ятною медаллю. Від багатьох фахівців та любителів хореографічного мистецтва лунали теплі відгуки та слова підтримки на адресу «Флейму».
V. 19 березня в Університеті цивільного захисту України традиційно відбувся розподіл майбутніх фахівців – випускників 2008 року. До когорти випускників, що отримали направлення для подальшого проходження служби, увійшли курсанти 4-их та 5-их курсів за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавр, спеціаліст, магістр, а також слухачі магістратури факультету післядипломної освіти. 

У присутності комісії з персонального розподілу випускників Університету, до складу якої увійшли начальник Управління освіти та науки МНС України полковник служби цивільного захисту Олександр Євсюков, ректор Університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, а очолив комісію директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант служби цивільного захисту Іван Шевченко, а також представників ГУ МНС України з десяти обласних гарнізонів кожний випускник був «згоден» із своїм майбутнім призначенням на посаду. До речі, представниками ГУ МНС України в областях були в основному заступники начальників від Головних управлінь по роботі з персоналом.
Досить швидко пройшов розподіл. Першими було заслухано відмінників та сиріт. Їм було надано право вибору за бажанням місця подальшого проходження служби. Слід зауважити, що бажання усіх сорока шести курсантів-відмінників при розподілі було враховано. Приємно зазначити, що в цьому році вперше отримали розподіл 25 курсантів-психологів. З деякими з них особисто мав розмову голова комісії - директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант служби цивільного захисту Іван Шевченко. 
Залишились задоволеними розподілом і курсанти-харків’яни. І цього року комісія знайшла можливість задовольнити їх бажання залишитись працювати за місцем їх проживання або місцем проживання їх рідних та близьких. Не залишились поза увагою і одружені курсанти, яких виявилось п’ятеро. І їх побажання були враховані теж. Тож, напевно, на практичній роботі кожний із випускників доведе якість засвоєних у навчальному закладі знань, умінь та навичок, а практичний досвід, хоча і невеликий, проявиться у повній мірі.
VІ. 24 березня було впроваджено нову лабораторію. Відтепер такі складні науки, як фізику і математику курсанти Університету цивільного захисту України зможуть опановувати набагато швидше та якісніше. Лабораторія механіки та молекулярної фізики - суттєво новий підхід не тільки при виконанні лабораторних робіт з фізики, а й при викладанні цієї навчальної дисципліни.
 

До речі, можна визначити ноу-хау: дослідницькі роботи проводитимуться курсантами та студентами як з фізики, так і з математики. Щойно відкрита лабораторія включає 8 лабораторних установок, під кожну з яких суміщений комп’ютер Це дозволить результати лабораторних робіт обробляти набагато швидше. До нововведення дані та заміри оброблялися довго і, як-то кажуть, «вручну». Якщо на виконання тієї чи іншої лабораторної роботи з фізики відводилось, наприклад, 2 години, то сьогодні в лабораторних умовах така робота виконується протягом 20 хвилин. Комп’ютерне оброблення даних - математичне обчислення, складення графіків, діаграм – сприятиме ліквідації цієї рутинної роботи при виконанні лабораторних робіт. В свою чергу, зосередить увагу на фізичній суті самого процесу. Крім того, лабораторія дозволить проводити й наукові дослідження, наприклад, з дослідження в’язкості рідини, або вимірювання теплопровідності газових середовищ.

Вісім комп’ютерів у лабораторії забезпечують шістнадцять робочих місць. Всі вони з’єднані у локальній мережі і підключені до 9-го комп’ютера. Він є викладацьким. Таким чином, лабораторну роботу можна проводити й на викладацькому комп’ютері, а обробку результатів здійснювати на одному із восьми. Крім того, викладацький комп’ютер може контролювати хід виконання восьми лабораторних робіт, якщо вони виконуються окремо. Після їх виконання та обробки результатів курсанти та студенти мають захистити дослідження у викладача. Цінність програмного забезпечення лабораторії у тому, що створюється певний архів, який при оцінюванні знань курсантів та студентів може завжди стати у пригоді.
«Курсанти та студенти дуже зацікавились цим нововведенням, – ділиться завідувач кафедри фізико-математичних дисциплін Валерій Мунтян. – Сьогоднішня молодь з комп’ютером на «ти». Їм набагато легше набувати знань з таких нелегких предметів, як фізика, математика у вигляді комп’ютерної обробки. Тут водночас і пізнання, і наочність, і логічна послідовність. Можна більше експериментувати. Більш того, наші установки дозволять проводити додаткові лабораторні дослідження. Наприклад, дослідження прискорення на маятникові Максвелла допомагають дослідити ще й коливальний процес, що в даній роботі первісно не значився. Нововведена лабораторія буде також тестувати курсантів та студентів з математики та фізики. А от в наступному році в планах кафедри проведення в даній лабораторії навчально-дослідницьких робіт з математики. Це буде справжнісіньким ноу-хау».

Хочеться зазначити, що таку лабораторію Валерій Карпович хотів запровадити ще три роки тому. Досліджуючи ринок та Інтернет, такі лабораторні установки він знайшов лише у Московському державному університеті ім. Ломоносова. Таким чином вони опинились у Харкові в Університеті цивільного захисту України. І тепер така лабораторія суттєво й якісно наповнить скарбничку знань кожного курсанта і студента, а фізика й математику стануть більш доступнішими в опануванні та науково привабливішими. Отож, зеленого світла тобі, лабораторіє!
VІI. 29 березня зазирнути у своє майбутнє мали змогу учні випускних та старших класів Полтавської, Закарпатської, Сумської, Одеської, Запорізької, Донецької, Луганської, Рівненської, Кіровоградської Херсонської, Івано-Франківської областей та Республіки Крим і шістнадцяти шкіл Харківщини, які побували на Дні відкритих дверей в Університеті цивільного захисту України. Цей масштабний захід відбувся 29 березня, зібравши понад 400 майбутніх абітурієнтів та гостей. 

Навіть хлопці й дівчата 36-ої, 126-ої та 13-ої харківських профільних шкіл університету, які не є новачками у стінах навчального закладу, побачили й почули цього разу чимало нового. Присутні мали змогу потрапити до сучасно обладнаних навчальних аудиторій і навчально-дослідницьких лабораторій, мультимедійних класів, укомплектованих бібліотек, затишного гуртожитку, спальних приміщень навчального закладу. Свою майстерність продемонструвала команда університету з пожежно-прикладного спорту.
А навчальна пожежно-рятувальна частина здійснила справжнісінький виїзд на виклик за тривогою. Гості та майбутні абітурієнти вочевидь спостерігали за бойовим розгортанням, гасінням пожежі.

«Сьогодні в навчальному закладі навчається 1068 курсантів та 881 студент, 1,5 тисячі слухачів заочного навчання, до 1,5 тисячі слухачів щорічно – на факультеті післядипломної освіти, – зазачає перший проректор з навчальної та методичної роботи полковник служби цивільного захисту Олег Назаров. – Сьогодні матеріально-технічна база університету дозволяє навчати до 3000 курсантів та студентів денної форми навчання. Приємним моментом є те, що студенти, які мають високий рівень успішності, можуть переходити в курсанти. Приміром, в минулому навчальному році випустились студентки факультету підготовки фахівців служби цивільного захисту із лейтенантськими погонами. Наш навчальний заклад постійно розширює і зміцнює міжнародні зв’язки. Так, делегація представників університету в минулому навчальному році відвідала Німеччину та привезла домовленість про стажування наших курсантів у німецьких колег – професіоналів рятівної справи міста Нюрнберга. А незабаром ще одна наша делегація, за планом, відвідає місто Магдебург. Хочеться зазначити, що в цьому навчальному році вперше в Україні університетом було здійснено набір слухачів за напрямами «Охорона праці» та «Цивільний захист».
В День відкритих дверей з самого ранку всі бажаючі мали змогу особисто поспілкуватись щодо вступу до університету з ректором навчального закладу генерал-лейтенантом служби цивільного захисту Володимиром Садковим у режимі відео-зв’язку в мережі Інтернет
У клубі присутні мали змогу зустрітись із ректором та ректоратом навчального закладу. У доброзичливій та теплій атмосфері відбулася бесіда між керівництвом університету та майбутніми абітурієнтами. Питань було безліч, а основне – як за новими правилами прийому буде здійснюватись набір кандидатів на навчання, які бали повинні бути в сертифікатах та з яких предметів слід мати сертифікати при вступі.
У клубі університету гості мали змогу також переглянути документальні фільми про життєдіяльність одного із найстаріших та провідних вищих навчальних закладів МНС України.

КВІТЕНЬ

І. 1 квітня уперше в системі МНС Харківські рятівники майстерно зіграли у Вищій Українській Лізі КВК.Символічно - саме 1-го квітня у Всесвітній День Сміху команда «ЧС» Університету цивільного захисту України заявила про себе на великій сцені Міжнародного Центру культури і мистецтв (палац «Жовтневий») м Києва, демонтсруючи майстерну гру кмітливих та винахідливих. Веселі та енергійні «люди в погонах» довели, що майбутні рятівники вміють не тільки справно виконувати своє безпосереднє завдання – рятувати життя людини у будь-якій надзвичайній ситуації, а ще й вдало та дотепно жартують. А мати здорове почуття гумору – це значить, що загальновизнані людські ціннності не втратили для таких людей своєї ваги.

Слід нагадати, що право на гру в 1/8 фіналу телевізійної Вищої Української Ліги КВК команда „ЧС” Університету цивільного захисту України виборола завдяки участі у 19-му Міжнародному фестивалі команд КВК у м. Сочі (Росія). Першого квітня суперниками збірної університету були достойні команди КВК. Це - "Вінницькі перці", які неодноразово брали участь у подібних іграх та показували високі результати, "Сургутнефтегаз" (Росія), "Принцип БГУ" (Білорусь), "Южнее некуда" (Росія), "Сборная Энгельса" (Росія) та „Причому тут ми” (Маріуполь). Але іскрометний гумор «ЧС» нікого не залишив байдужим та без посмішки. До речі, іх жарти були різноманітними. Вони стосувалися не тільки безпосередньої професійності. «Ми намагалися брати свої жартівливі номери із життєвого побуту. – говорить капітан команди «ЧС» Сергій Кригін. – Їдучи в метро, тролейбусі, буваючи на ринках міста, в інших людних місцях, ми збирали все нові й нові теми для наших номерів. І кожний представник нашої команди повинен був пройти крізь обраний образ певного номера – тільки тоді номер «приживався». Особливо відзначений був журі КВК 3-ій тур конкурсу - «Музичний». Хлопці з «ЧС» набрали однакову кількість балів із «Вінницькими перцями» за цей тур. Вирізнився також майстерно зіграний 1-ий тур конкурсу КВК – «Приветствие». Навіть сам лідер «свободи слова» Савік Шустер, що дебютував цього разу у журі Вищої української ліги КВК, визначив добрий дотепний та логічний гумор з боку «ЧС» про зміни в керівництві міністерства МНС України. Значить, вболівають мнсники за долю свого рідного міністерства. А президент Клубу веселих та кмітливих оголосив слова вдячності міністру МНС України Володимирові Шандрі.
Після підбитих підсумків та прорахованих балів журі КВК, до якого увійшли Ольга Сумська, Савік Шустер, Олександр Пономарьов, Олександр Горянський та інші – визначило три команди, що увійшли до ¼ фіналу. Це – Маріуполь, Мінськ та Вінниця. Та надія на те, що 5-го квітня, після закінчення останньої гри 1/8 фіналу, Олександр Масляков, у числі додаткових команд, візьме до чвертьфіналу і наш творчий колектив "ЧС" залишається. Вражень від її гри та підтримки болільників залишила по собі багато та надовго. «МЧС предупреждает: будет жарко!» - таке гасло стало основним лейтмотивом виступу команди КВК «ЧС». І нехай це перший вагомий крок у майбуття КВК – але він був виваженим, достойно представленим та відчайдушно майстерним. Отож, «ЧС» - все у вас попереду!
ІІ.  2 квітня під час засідання ради Харківської обласної організації спілки журналістів НСЖУ, мова йшла про здобутки, досягнення Університету цивільного захисту. «У створенні іміджу провідного навчального закладу МНС України значну роль відіграють засоби масової інформації, - зазначив голова Харківської обласної організації спілки журналістів НСЖУ Олександр Голуб. – Прес-служба університету тісно співпрацює із ЗМІ всіх рівнів, що дало свій позитивний та добрий ефект, так як діяльність та досягнення університету стали відомими не тільки на відомчому рівні, а й на рівні пересічних громадян».
 

Тому радою Харківської обласної організації НСЖУ було запропоновано працівникам прес-служби університету Ларисі Кошеваровій та Вікторії Коленко, що безпосередньо контактують із ЗМІ, поповнити лави Національної Спілки Журналістів України. 
ІІІ.  5-7 квітня відбулася Міжнародна науково-теоретична конференція „Харків в контексті світової музичної культури: події та люди”. З’їзд музикантів України та Росії було присвячено передусім історико-культурологічним аспектам музичного мистецтва Харкова та його ролі в розвитку світової музичної культури. Характерно, що значна увага дослідників приділялася висвітленню долі та творчого доробку видатних постатей музичного мистецтва. За матеріалами конференції було видано збірник доповідей музикантів, мистецтвознавців, діячів культури, істориків, культурологів – учасників конференції. 

Диригент оркестру УЦЗУ Олександр Мельник під час роботи конференції отримав слово для доповіді „Творчий шлях оркестру Університету цивільного захисту України”. Зокрема він зауважив, що за відносно короткий термін оркестр УЦЗУ набув статусу одного з найбільш популярних творчих колективів Харкова. Дні молоді, спартакіади, універсіади, свята і навіть просто вихідні в місцях відпочинку харків’ян завжди супроводжуються яскравими та неповторними виступами оркестру рятівників. Творча діяльність оркестру не обмежується творами для виступів на відкритому повітрі. Вже на початковому етапі на базі оркестру були створені колективи малої форми такі як диксиленд, мікс-бенд, та вокально-інструментальний ансамбль. 25-го травня 2006 року на сцені Черкаського обласного палацу культури зазначені колективи продемонстрували високий професійний рівень та широкий спектр різножанрового репертуару, зауважив Олександр Мельник. До речі, Олександр Мельник був єдиний учасник з’їзду митців, хто приділив увагу саме оркестровій музиці. 
За словами ректора Харківської державної академії культури, доктора історичних наук, професора Шейко В.М., мета конференції була досягнута. Учасникам конференції в повному обсязі було представлено комплексну культурологічноу панораму становлення і розвитку музичного мистецтва Харкова, відзеркалення подій його минулого та сучасного, узагальнення їх характеру і змісту, соціокультурної та семантичної специфіки, відбиття творчих досягнень і життєвої долі видатних харківських митців.
IV. 8 квітня в загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 127 імені Г.К.Жукова згідно плану основних заходів на 2007-2008 навчальний рік відбувся День цивільної оборони із залученням керівного складу навчально-виховних закладів Жовтневого району міста Харкова.
На прохання організаторів Дня цивільної оборони школи та з дозволу керівництва Університету цивільного захисту України активну участь в підготовці та проведенні цього заходу прийняла кафедра організації забезпечення цивільного захисту в надзвичайних ситуаціях.
Діти і вчителі, а також гості та запрошені, які були присутніми на уроках, з великою зацікавленістю зустріли курсантів, які демонстрували їм порядок використання засобів захисту органів дихання та шкіри: протигазів ПМГ-2 і ІП-4; сучасних промислових респіраторів; загальновійськового захисного комплекту ЗЗК, легкого костюму Л-1, сучасного фільтруючого комбінезону; засобів радіаційної та хімічної розвідки: військового приладу хімічної розвідки ВПХР, дозиметрів-радіометрів ДП-5В, МКС-У та Терра. Було задано величезну кількість питань, на які курсанти та керівник заняття із задоволенням відповіли.
Заняття було організоване і проведене на високому професійному рівні з показом практичних дій підрозділів МНС України при локалізації та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Директор школи Явтушенко Ірина Борисівна, керівний та вчительський колектив, високо оцінили знання, вміння та навички курсантів, висловили слова вдячності керівництву Університету: Ректору Університету генерал-лейтенанту служби цивільного захисту Садковому В.П., проректору по роботі з персоналом полковнику служби цивільного захисту Попову В.М., начальнику факультету оперативно-рятувальних сил полковнику служби цивільного захисту Сенчихіну Ю.М. та його заступнику підполковнику служби цивільного захисту Роміну А.В., начальнику першого курсу факультету оперативно-рятувальних сил підполковнику служби цивільного захисту Гребельнику К.В. та науково-педагогічним працівникам Університету: начальнику кафедри організації забезпечення цивільного захисту в надзвичайних ситуаціях підполковнику служби цивільного захисту Барбашину В.В. та старшому викладачу цієї ж кафедри підполковнику служби цивільного захисту Толкунову І.О., а також колективу залучених курсантів за надану методичну та практичну допомогу в організації і проведенні Дня цивільної оборони в школі. Було наголошено на необхідності подальшого розвитку співпраці між нашими навчальними закладами.
V. 11 квітня у ККЗ „Україна” пройшов гала-концерт Харківського міського конкурсу художньої самодіяльності „Студентська Весна - 2008”.
Цей конкурс проходить щорічно вже 13-й рік поспіль і став уже традиційним заходом для талановитої молоді ВУЗів Харківщини. Колективи художньої самодіяльності Університету цивільного заходу України є постійними учасниками цього конкурсу. За підсумками професійного журі, до гала-концерту увійшли вокально-інструментальний колектив „ФОРС”; вокально-інструментальний колектив „Арена”, вокальний колектив „Аніма” та танцювальний колектив „Флейм”.

Останній отримав Гран-прі конкурсу за найкращий номер „Герої Чорнобиля” та був нагороджений цінним подарунком - музичним центром.
Також було відзначено грамотою за виявлення та розвиток творчих можливостей талановитої молоді м. Харкова проректора по роботі з персоналом, полковника служби цивільного захисту Вадима Попова та начальника клубу, старшого лейтенанта служби цивільного захисту Тетяну Красюк.
VІ. В ніч з 12 на 13 квітня під час випробування нової системи охолодження реактора на атомній електростанції в районі селища П’ятихатки виникла аварія, внаслідок якої навколишнє середовище було забруднено радіаційними викидами. Керівництвом ГУ МНС України в Харківській області було прийнято рішення направити до місця надзвичайної ситуації зведений загін у складі І курсу факультету №1 Університету цивільного захисту України для ліквідації наслідків аварії та евакуації населення» – таким був тактичний задум.

Під керівництвом начальника курсу підполковника служби ЦЗ Авєріна Є.І. о 4 год. 10 хв. особовий склад курсу направився до місця аварії. Під час маршу особовий склад показав відмінну фізичну підготовку, злагодженість та рішучість. З поставленою задачею впоралися на відмінно, до місця аварії прибули вчасно, відпрацювали нормативи та дії особового складу при зараженні території СДОР, вправи щодо евакуації постраждалих.
Таким чином першокурсники показали рівень своєї бойової готовності та злагодженості. Зробили впевнений крок вперед у своєму навчанні. Це підтверджує прописні істини тільки кропітка, наполеглива щоденна праця дає у майбутньому відмінні результати, служить фундаментом для майбутніх фахівців МНС України.
   Залишилося ще одне випробування для першокурсників – традиційний для нашого ВУЗу табірний збір, після закінчення якого можна буде впевнено підвести підсумки навчання за І курс. Хлопці! Бажаємо Вам витримки та впевненості в своїх діях, чітко виконувати свої обов’язки, слухатись наказів своїх командирів.
VІІ. З 5 до 13 квітня з офіційним візитом делегація Університету цивільного захисту України перебувала у німецькій землі Заксен-Анхальт. Знайомство та встановлення ділових і партнерських стосунків між професіоналами у галузі захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій є невід’ємною складовою успішних міжнародних зв’язків та обміну корисною інформацією. До складу делегації  Університету цивільного захисту України увійшли перший проректор з навчальної та методичної роботи полковник служби цивільного захисту Олег Назаров та начальник сектора міжнародного співробітництва підполковник служби цивільного захисту Андрій Кобзар. З німецької сторони радо вітав наших посланців бургомістр м. Барбі (на Ельбі) Йенс Штрубе, який ініціював цю зустріч.
 

Харківська делегація мала можливість ознайомитись із діяльністю професійної пожежної охорони м. Магдебурга, добровільної пожежної охорони м. Барбі, організації Червоного Хреста та служби технічної допомоги землі Заксен-Анхальт.
До програми візиту делегації Університету цивільного захисту України було включено ознайомлення із функціонуванням як професійної пожежної охорони, так і добровільної, а також служб, до компетентності яких входить ліквідація надзвичайних ситуацій різного характеру. Представники Університету цивільного захисту України ознайомились також із діяльністю організації Червоного Хреста.

Звичайно, першого проректора з навчальної та методичної роботи Олега Назарова як безпосереднього керівника навчальним процесом у вищому навчальному закладі пожежно-рятувального профілю дуже цікавила система підготовки кадрів для пожежної охорони та інших служб. «Ми мали зустріч, - ділиться полковник Олег Назаров, - із завідувачем кафедри цивільної безпеки Магдебурзького Університету Отто-фон Геріка професором Маркусом Марксом. Він повідомив нам, що тільки останні 4 роки у них було поновлено підготовку бакалаврів та інженерів в галузі захисту від катастроф – це щось до аналогії нашої системи підготовки. Але слід зазначити, що у нас підготовка вищезгаданих фахівців ведеться на більш вищому рівні. Скрутно доводиться німецьким випускникам університету: після закінчення вони самі собі шукають роботу. Пощастило тим, хто влаштовується у професіональній пожежній охороні».
Харківська делегація відвідала також школу з підготовки спеціалістів пожежного захисту та захисту від катастроф м. Хайродсберга. На території цієї школи також розташований Інститут пожежної охорони землі Заксен-Анхальт. Школа готує професіоналів від рівня професіонала-пожежного і поступово до рівня керівника підрозділу. Тут також діють курси підвищення кваліфікації різних категорій працівників професійної пожежної охорони.

А це є аналогією факультету післядипломної освіти Університету цивільного захисту України. Школа готує фахівців не тільки для професійної пожежної охорони, а й добровільної та службовців інших структур, що займаються ліквідацією надзвичайних ситуацій. Там, як і на базі Університету цивільного захисту України м. Харкова, випускають фахівців робітничих професій - верхолазів, водолазів, з хімічного захисту тощо. Але школа не дає вищої освіти в галузі пожежної безпеки та цивільного захисту, а вирішує питання щодо професійної підготовки кадрів для конкретних посад у підрозділах професійної, добровільної пожежної охорони та інших структур.
«Інститут пожежної охорони, - зазначає Олег Олександрович, - займається науковими дослідженнями в галузі пожежної безпеки. Це єдиний в Німеччині заклад, експериментальна база якого є сучасною та інноваційно технологічно обладнаною. Тут проводяться наукові та практичні дослідження, які здійснюються в галузях пожежної безпеки та цивільного захисту і пов’язані із проблематикою, близькою до пошуків науковців Університету цивільного захисту України».

У ході переговорів з керівництвом інституту пожежної охорони та школи з підготовки спеціалістів пожежного захисту та захисту від катастроф складено протокол із врахуванням пропозицій Харківської делегації про тісне і плідне співробітництво. Протокол про співпрацю включає обмін науково-технічною та освітянською інформацією, вченими, викладачами, курсантами та студентами, стажування наших вихованців у колег-побратимів – фахівців пожежної охорони, в перспективі – сумісні наукові дослідження в галузі пожежної безпеки.
Міжнародні зв'язки міцніють – міцніє рятувальна основа, а значить, непередбачуваних ситуацій стане, сподіваємось, менше
VІІІ.  16 квітня перший віце-бургомістр міста Нюрнберга Хорст Фьортер у рамках візиту до Харкова відвідав Університет цивільного захисту України. У зв’язку із збільшенням випадків природних та техногенних катастроф, які все частіше стають причиною непередбачуваних трагедій, як українським рятівникам, так і німецьким доводиться все частіше залучати служби захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій. 

«Мені, як керівникові, що відповідає за роботу пожежних служб та служб медицини катастроф, - говорить пан Хорст Фьортер , - надзвичайно цікаво знати, як у провідному навчальному закладі МНС України навчають справжніх спеціалістів, хотілось би перейняти передовий науковий досвід роботи, пересвідчитись і переконатись, що сьогоднішнім візитом буде зміцнене вже закладене підґрунтя для більш тісного і плідного співробітництва у пожежно-рятувальній галузі між великими містами-побратимами - Нюрнбергом та Харковом».
Слід нагадати, що у квітні 2007 року наша делегація вперше побувала у Нюрнберзі. Саме тоді і було досягнуто домовленості про стажування наших курсантів у бойових підрозділах Пожежної охорони міста-побратима та вивчення передового досвіду у німецьких колег – фахівців пожежно-рятувальної справи.

Вельмишановний гість мав нагоду ознайомитись із матеріально-технічною базою навчального закладу: побував у загальній бібліотеці, на кафедрі технологічної та пожежної автоматики, мав можливість ознайомитись із передовими технологіями, інноваційними дистанційними програмами навчання центру інформаційних технологій, навчально-дослідних лабораторій, мультимедійних класів.
Як результат, перший віце-бургомістр міста Нюрнберга Хорст Фьортер зазначив, що незважаючи на відмінний стан побратимських зв’язків, їх потрібно зміцнювати та розширювати. «Я не приховую, - зазначає він, - що наша Пожежна охорона технічно забезпечена краще, але в організаційному плані та плані підготовки фахівців ваші професіонали мають суттєву перевагу. І в цьому на власні очі я мав переконатись».
Як зазначив ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий: «Із кількістю курсантів, що поїдуть на стажування до Німеччини ще не визначились – це технічне питання. Але в тому, що вони отримають надійну реальну практику на рівні європейських стандартів та досвід німецьких колег-рятівників, я впевнений. А це, в свою чергу, сприятиме відмінній фаховій підготовці наших випускників».
Якщо міцніють міжнародні зв’язки між цілими державами у справі рятування та збереження життя і здоров’я людей у будь-яких надзвичайних ситуаціях, то, сподіваємось, що непередбачуваних випадків буде все менше і менше.
ІX.  24 квітня ректор Університету цивільного захисту України Володимир Садковий підтримав гуманітарну ініціативу газети „Комсомольская правда в Украине”
До дня 85-річчя із часу свого заснування харківська середня школа № 36 отримала 30-томну колекцію книг із творами видатних класиків світової літератури Х1Х сторіччя. Ідею „Комсомолки” - відроджувати зацікавленність до класичної літератури у наших дітей, відразу ж підтримав ректор провідного вищого навчального закладу МНС, генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий.

Як сказав сам Володимир Петрович, він чудово розуміє і як педагог, і як батько, і як дідусь, що ані найгарніший фільм, ані Інтернет не замінять слово. Література збагачує пам’ять і мову людини. У тому, що стрімкий технічний прогрес день у день набирає обертів, є і свої огріхи. Інформаційна перенасиченість, спутнікове відео, вільний доступ до Інтернет, комп’ютерні ігри іноді відривають молодь від реальності, батьки втрачають контроль над вихованням дитини. Ніхто не буде сперечатися із тим, що „Великі імена Х1Х сторіччя” виховали цілі покоління, їх наслідували інші письменники, з них взяли початок літературні течії та напрямки. Книжкова колекція „Комсомольской правды” допоможе учням відкрити світ нових вражень, емоцій, почуттів, поширити свій кругозір, зауважив ректор під час поздоровлення учасників ювілейних заходів 36-ої харківської школи.
Провідний вищий навчальний заклад системи МНС – Університет цивільного захисту України, не один рік опікується 36-ою школою і допомагає педагогам у питаннях виховного процесу школярів. У 2004 році на базі школи вперше в Україні було відкрито профільний клас, де навчаються діти, які мають намір надалі вчитися в Університеті цивільного захисту та працювати в підрозділах МНС. Тому ювіляри вирішили 85-річчя школи відзначити саме в Університеті.
Акція „Класика – у класи” започаткована в січні поточного року, і щодня до цієї гуманітарної ініціативи відомої української газети приєднуються бажаючі зробити книжкові подарунки школярам. Завдяки соціальній місії небайдужих людей до виховання дитини майже 400 шкіл України вже поповнили бібліотеки творами відомих у світі класиків. І щодня українські школи продовжують отримувати книжки. За даними моніторингу „Комсомольской правды”, принаймні 1000 шкіл в державі потребують оновлення бібліотечних фондів».
X.  24 квітня у кіноконцертній залі «Україна» відбувся фінал Харківської міської відкритої молодіжної ліги КВК, в якому взяли участь 5 команд: «Роял Флеш» (Національний фармацевтичний університет), «В.В.» (Національний університет Внутрішніх Справ), «Сборная Бразилии» (Харківський держуніверситет ім. Каразіна), «Дети первой» (Національний педагогічний університет), а також збірна команда «ЧС» Університету цивільного захисту України. Прихильники команди вже добре знають «ЧС» за неперевершеними іграми у міській молодіжній лізі КВК, а основне – участь у Вищій Українській Лізі КВК. Їх іскрометний та дотепний гумор – саме ті чинники, що визначили чільне місце «ЧС» в 1/8 фіналу Вищої Української Ліги КВК 2008 року. 

У ході КВКвської гри 24 квітня п’ять команд змагались за перемогу у чотирьох конкурсах. Це – «Біатлон» (команда виступає із літературними жартами), «Візитка», традиційний «Конкурс капітанів» та «Відеоконкурс». Почавши з першого етапу, команда Університету поступово взяла лідерство. За кількістю підрахованих балів вона стала переможцем Харківської міської відкритої молодіжної ліги КВК на Кубок міського голови.
Ми щиро вітаємо збірну «ЧС» із впевненою перемогою. Нехай ця впевненість додасть сил, натхнення та наснаги представникам команди в ¼ фіналу Вищої Української Ліги КВК, що відбудеться 24 травня у Києві.

ТРАВЕНЬ

І. 16 травня Фестиваль під символічною назвою «Палаючі серця» розпочався у Харкові на базі Університету цивільного захисту України.
Фестиваль творчих колективів ВНЗів МНС України вперше було проведено за підтримки Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи на базі Черкаської Академії пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля.
Цього дня було проведено прослуховування та відбір найкращих виконавців та їх пісень, танцювальних колективів, артистів оригінального, мовного та літературно-поетичного жанру. Всі учасники Фестивалю – представники Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, Черкаської Академії пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля та Вінницького вищого професійного училища цивільного захисту – показали свої неабиякі творчі здібності та мистецький хист.
 

Їх виступи можна визнати справді професійними. Компетентному журі важкувато довелось при виборі переможців.
А вже 17 травня після визначення переможців у таких номінаціях: «Вокал», «Автор-виконавець», «Вокально-інструментальний ансамбль», «Хореографія», «Інструментальна музика», «Оригінальний жанр», «Мовний жанр» було проведено фінальний концерт.
Другий рік поспіль за підтримки Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Фестиваль колективів художньої самодіяльності, що відбувся у Харкові 16-17 травня на базі Університету цивільного захисту України, об’єднав творчі таланти майбутніх рятівників вищих навчальних закладів МНС України. «Палаючі серця» - саме такою була назва заходу. В значній мірі вона є символічною. Беззаперечно, саме «гарячих» та відчайдушних людей, вольових та рішучих, об’єднує у своїх лавах служба цивільного захисту. Але не тільки майбутня професія стала союзом «палаючим серцям» - учасникам славнозвісного Фестивалю ВНЗів МНС України. Близько 200 учасників – представників Університету цивільного захисту України, Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, Черкаської Академії пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля та Вінницького вищого професійного училища цивільного захисту – показали свої неабиякі творчі здібності та мистецький хист. Їх виступи можна визнати справді професіональними.
«Ми мали можливість переконатись, - наголошує голова журі Фестивалю начальник Управління соціально-гуманітарної роботи та психологічного забезпечення МНС України полковник Олександр Алімов, - що до лав МНС прийдуть не тільки професійно підковані люди, але й всебічно розвинені, ерудовані, яких об’єднує не тільки обрана професія рятівника, а здорове почуття гумору та великий потяг до прекрасного. Переконаний, що наше Міністерство й надалі буде підтримувати такі заходи. Саме тут й справді розкривається справжня людина. А захід стає не тільки культурно-розважальний, а й виховним».
Фестиваль довів, що «Палаючі серця» - це високий енергетизм, справжній ентузіазм, здоровий оптимізм. А ще й – міцна дружба, обмін досвідом, спілкування між учасниками заходу.
ІІ Фестиваль колективів художньої самодіяльності ВНЗів МНС України складався з двох етапів. І вже в перший день проведення заходу компетентному журі, до складу якого увійшли помічник начальника У МНС в м. Севастополь Сергій Курочкін, начальник сектора дозвілля при ГУ МНС в Донецькій області Олександр Назаренко та начальник відділу культурно-масової роботи та організації дозвілля МНС України Андрій Мельник стало очевидним – робота буде напруженою. На першому етапі було проведено прослуховування та відбір найкращих виконавців та їх пісень, танцювальних колективів, артистів оригінального, мовного та літературно-поетичного жанру.
А вже другий етап, що пройшов 17 травня, визначив переможців у номінаціях: «Вокал» - гран-прі отримав Юрій Зозуля (ЧАПБ ім. Героїв Чорнобиля) за пісню «Син України»; «Автор-виконавець» - гран-прі одержав Антон Крук (ЛДУБЖ) за власну пісню «О пожарных»; «Вокально-інструментальний ансамбль» - гран-прі одержав ВІА ЛДУБЖ за пісню «Зачаруй»; «Хореографія» - гран-прі отримав творчий колектив «Флейм» (УЦЗУ), «Інструментальна музика» - гран-прі одержав джаз-квартет УЦЗУ за музичну композицію «Мерсі, мерсі»; «Оригінальний жанр» - гран-прі отримав номер «Заряд энергии» (УЦЗУ); «Мовний жанр» - гран-прі одержала Оксана Сосніна (ЛДУБЖ) за номер «Сповідь». У кожній номінації визначались І, ІІ та ІІІ місця. А також від МНС України начальник Управління соціально-гуманітарної роботи та психологічного забезпечення МНС України Олександр Алімов вручив спеціальні призи.
Після визначення переможців та вручення нагород на сцену вийшли корифеї вокального жанру, водночас, члени журі Фестивалю - помічник начальника У МНС в м. Севастополь Заслужений діяч мистецтв України Сергій Курочкін та начальник сектора дозвілля при ГУ МНС в Донецькій області Олександр Назаренко. Це був яскравий приклад наслідування прекрасного для учасників заходу. «Така добра спільна традиція, - говорить Сергій Курочкін, - повинна жити, творити й розвиватись, нести добро, виховувати в наших вихованцях почуття високого й прекрасного. Те, що я побачив на Фестивалі, мене приємно здивувало. Тут вибухнув великий енергетичний запал. Скажу чесно, членам журі довелось дуже сутужно. Хочеться, щоби такі заходи продовжувались і розвивались». Але тут головне не конкурс. Найцінніше – дружба та співпраця між спорідненими вищими навчальними закладами МНС.
Учасники Фестивалю у вільний час мали змогу ознайомитись із пам’ятними та історичними місцями Харкова.
ІІ.  20 травня п’ятнадцять хвилин на восьму ранку у будинку № 51 по вулиці Київській прогримів вибух.
В результаті цього на четвертому та п’ятому поверхах з тильної сторони п’ятиповерхівки обвалились стіни, шість квартир повністю було зруйновано. Без домівок залишилось близько ста людей. Протягом проведення ремонтно-відновлювальних робіт вони перебувають в лікарні, інтернаті, готелі. На жаль, без постраждалих не обійшлося. На цей час обстановка в Ізюмі стабілізувалась.

Серед рятувальних загонів МНС безпосередню участь у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації брали також і курсанти 3-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил Університету цивільного захисту України під керівництвом майора служби цивільного захисту Володимира Тригуба та капітана служби цивільного захисту Сергія Шевченка.
Двадцять п’ять вихованців навчального закладу 21 травня проводили роботи з розкриття та розбору зруйнованих конструкцій, евакуації особистого майна мешканців будинку. Слід зазначити, що розбір завалів – надзвичайно технічно складна операція.
І наші курсанти надали вагому допомогу як рятувальним загонам МНС, так і постраждалим мешканцям. 
ІІІ.  З метою надання психологічної допомоги населенню, яке постраждало внаслідок вибуху побутового газу у п’ятиповерховому будинку по вул. Київська 51, 20 травня 2008 року було направлено фахівців науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології Університету цивільного захисту України - лейтенанта служби цивільного захисту Ігоря Полякова та наукового співробітника Яну Овсяннікову. Спільно з психологом ГУ МНС України в Харківській області був розроблений план щодо надання екстреної психологічної допомоги постраждалому населенню. 

На момент визначення надання тимчасового місця проживання постраждалим при надзвичайній ситуації основна увага психологів приділялася нормалізації психоемоційного стану, виваженості дій, прийняттю зважених рішень щодо доцільності надання допомоги, яка їм пропонувалась.
Була надана допомога близько 100 постраждалим та здійснювалась робота з мешканцями сусідніх будинків, очевидцями надзвичайної ситуації, а також проводилось психологічне супроводження виносу речей з будинку.
В ході проведеної психологічної роботи було сформовано атмосферу довіри з боку постраждалих до психологів МНС. Завдяки цьому психологам вдалося стабілізувати емоційний стан громадян, попередити розвиток агресивних та неадекватних дій з їхнього боку.
Робота психологів МНС з родичами проводилась спільно або в тісній взаємодії з медичними працівниками.
Основний зміст наданої психологічної, соціальної та медичної допомоги присутнім громадянам полягав у емпатичній підтримці, полегшенні психосоматичного стану та нормалізації самоконтролю серед потерпілих.
Робота психологів УЦЗУ отримала високу оцінку з боку Ізюмського районного управління МНС в Харківській області.
IV. 21-23 травня 2008 р. в м. Харкові відбулись змагання з офіцерського триборства у залік «Спартакіади 2008» ХОО ФСТ «Динамо» України. В напруженій боротьбі, яка складалась з трьох етапів ( стрільба, плавання та біг ), наша команда посіла почесне ІІ місце в загальнокомандному заліку.
До складу команди університету входили офіцери та курсанти:
- підполковник сл. ц. з. Сумцов Ю.О. – начальник курсу факультету № 1;
- підполковник сл. ц. з. Бєляєв – начальник курсу первинної підготовки;
- майор сл. ц. з. Щербак С.М. – викладач кафедри ОСіП;
- майор сл. ц. з. Волков С.В. – ад’юнкт ;
- майор сл. ц. з. Неронов О.О – заступник начальника курсу факультету № 1;
- рядовий сл. ц. з. Давиденко М.В. – курсант 4-го курсу факультету № 1;
- рядовий сл. ц. з. Остапов К.М. – курсант 1-го курсу факультету № 2;

На даний момент команда готується до навчально-тренувальних зборів які пройдуть в м. Львів, де й відбудеться відбір до «Динаміади 2008».
V. 28 травня кафедрою ОТ та ОТЗЦтаЗАРР проведено комплексне практичнее заняття. Тема заняття «Проведення аварійно-рятувальнихї робіт при ліквідації НС на об’єктах господарської діяльності. Технічне забезпечення проведення аварійно-рятувальних робіт».
Розглядались наступні питання:
- тактико-технічні характеристики та тактичні можливості аварійно-рятувальної техніки, яка знаходиться на озброєнні у відповідному підрозділ;
- порядок реагування та особливості проведення АРР при ліквідації НС природного та техногенного характеру;
- організація технічного забезпечення проведення АРР.
Активну участь у обговоренні навчальних питань взяв начальник оперативно-рятувальної служби Куліш Ю.О., який поділився досвідом щодо організації діяльності аварійно-рятувальних служб, які працюють на громадстких засадах, та перелікував ряд рятувальних робіт, які вони проводили при ліквідації наслідків НС, а саме: проведення демеркулізації ртуті та її шлаків в м. Києві з загальним об’ємом 80 тон; вилучення, фасування, перевезення в безпечне місце бертолетової солі з загальним об’ємом понад 110 том з території підприємства м. Києва.

Велике зацікавлення у слухачів викликали ряд питань щодо досвіду організації та проведення рятувальних робіт під час ДТП, проведення інших безвідкладних аварійно – рятувальних робіт на воді, на висотах, в шахтах, тунелях. В ході розгляду цих питань слухачам були продемонстровані основні прийоми деблокування постраждалих та реальні кадри відеозйомок роботи підрозділів при аваріях автотранспорті.

ЧЕРВЕНЬ


І. 
1 червня на вулицях міста Харкова з’явився відреставрований ретро-трамвай.
Теперішній «Аннушці» - так люб’язно на початку минулого століття харків’яни називали марку «А» - нарешті знайшли екскурсійний маршрут. «Аннушка» - точнісінька копія трамвая, на якому харків’яни їздили з 20-их до 60-их років минулого століття. Сьогодні він прямує від Південного вокзалу до Центрального парку відпочинку ім. Горького. Відновлену два роки тому за архівними кресленнями
«Міськелектротрансу», харків’яни бачили «Аннушку» тільки один раз. Позаминулого літа, до дня сторіччя харківського трамвая, вона зробила почесне коло та подалась на зйомки фільму «Ліквідація» до Одеси.
У свої вихідні курсанти 2-го курсу факультету цивільного захисту населення і територій Університету цивільного захисту України теж вирішили стати екскурсантами, проїхати визначними місцями рідного міста такими, як Південний вокзал, парк ім. Горького, найстарішими вулицями – Полтавський Шлях, Пушкінська та інші.
«Хоча вся поїздка тривала лише одну годину, - ділиться враженнями курсант Олександр Мусієнко, - але ми винесли дуже багато пізнавального та корисного. Сам факт – проїхатись трамваєм, яким їздили наші пращури, який має вікову історію, почесно і піднесено урочисто. Досить вагомою для нас була розповідь екскурсовода про відомих мешканців найстаріших будинків міста, що увійшли до маршруту слідування незвичайного трамвая. А в пам’яті у нас залишилось не тільки це. А ще й розповідь про найпершу пожежну частину міста Харкова».
ІІ. 2 червня пройшов випуск слухачів заочного навчання. В цьому році факультет заочного навчання університету святкує 52-гу річницю своєї плідної діяльності. Це певний рубіж, що визначає досягнуте, дає можливість згадати людей, які навчались протягом цих років, визначити нові перспективи розвитку та шляхи покращення діяльності структурного підрозділу. За цей час факультет закінчило понад 7000 фахівців, у тому числі 2500 - з вищою освітою. 

На заочному факультеті працівники практичних підрозділів мають змогу пройти повний курс навчання та отримати вищу спеціальну освіту з урахуванням специфіки комплектування підрозділів МНС України. Сьогодні випускники факультету працюють у багатьох регіонах України та за його межами. Серед них є ті, хто згодом обійняв керівні посади - Герой Радянського Союзу, в минулому - заступник начальника Управління пожежної охорони Білгородської області Мочалін М.Г., Кавалер ордена “За мужність”, перший заступник начальника ГУ МНС України в Харківській області полковник служби цивільного захисту Волобуєв О.В., заступник начальника ГУ МНС України в Харківській області полковник служби цивільного захисту Калітієвський М.М., заступник начальника ГУ МНС України в Рівненській області полковник служби цивільного захисту Юра С.В На факультеті також навчаються громадяни Росії та Республіки Азербайджан.
Як зазначив ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, випуск слухачів факультету заочного навчання проходить у визначний для навчального закладу рік - рік святкування навчальним закладом 80-ої річниці з дня заснування. Володимир Петрович наголосив, що випускники будуть примножувати славні традиції навчального закладу. 
П’ятсот дев’яносто дев’ять слухачів пройшли повний курс навчання, виконали всі контрольні завдання, склали державний іспит та захистили бакалаврські, магістерські роботи і дипломні проекти.
Дипломи магістрів з відзнакою отримали - підполковник служби ц.з. Собещанський Д.І.; майор служби ц.з.Чужбойський О.М.; майор служби ц.з. Донець О.П.; майор служби ц.з. Поляков С.В.; майор служби ц.з. Прокудін Є.В.; капітан служби ц.з. Бєлоусов А.В.; старший лейтенант служби ц.з. Церковний Р.С.; слухачка Власенко Т.В; диплом спеціаліста з відзнакою отримав капітан вн. сл. Кєрімов К.Д. огли (Республіка Азербайджан).
ІІІ.  «Таланти в погонах» - саме таку назву мав захоплюючий концерт, що відбувся 5 червня в Палаці культури Червонозаводського району міста Харкова. Тут звітували творчі танцювальні колективи «FLAME» Університету цивільного захисту України під керівництвом Віктора Кульбакіна та «STAR LIGHT» Академії внутрішніх військ МВС України під керівництвом Оксани Шевченко. Незвичайний творчий звіт «людей в погонах» мав за мету довести, що вони не тільки добросовісно виконують свої службові обов’язки, а ще й майстерно, майже професійно танцюють і співають.
Такий «союз» талантів у погонах, що відбувся на сцені, став черговим кроком до зміцнення дружби між воєнними навчальними закладами міста, а також вніс принципово новий повив взаєморозуміння між двома генераціями ВНЗів. Справді, в залі під час концерту панувала чаруюча атмосфера, виплекана почуттям прекрасного. 

До концертної програми було включено вальсові композиції, сучасну стилізацію українського народного танцю, сучасні танці, тематичні хореографічні композиції. У творчих доробках обох колективів були спільні роботи з вокальними колективами та солістами.
Активну участь у прекрасному заході взяв також вокальний ансамбль «Аніма» Університету цивільного захисту України під керівництвом Тетяни Репіної.
«Намагаючись об’єднати два творчих колективи, - ділиться керівник «FLAME» Віктор Кульбакін, - ми із керівником танцювального колективу «STAR LIGHT» мали за мету донести до глядачів почуття прекрасного, високого, довести, що і в танцювальному жанрі є скритий виховний момент, що, безумовно, впливає на розвиток особистісних якостей».
«Шлях до втілення такої спільної ідеї був непростим, - говорить керівник «STAR LIGHT» Оксана Шевченко. – Це – численні дискусії. Предметом жвавого обговорення були всі питання, навіть найдрібніші: де на сцені повинен бути розташований той чи інший колектив, з чого вони повинні починати свої виступи. Це навіть безсонні ночі. А скільки хвилювання...Але, на щастя, все вийшло якнайкраще!».
Та і як могло бути інакше, бо зібралися два професіонали, колективи яких мають невичерпний енергетичний потенціал!
На святі були присутніми два проректори обох вищих навчальних закладів, службова діяльність яких безпосередньо пов’язана із роботою з особовим складом. Це полковник служби цивільного захисту Університету Вадим Попов і полковник Академії внутрішніх військ МВС України Микола Товма.
«Я вважаю, - наголосив проректор по роботі з персоналом університету Вадим Попов, - що такі заходи повинні стати традиційними. І в перспективі - об’єднати творчі потенціали не тільки МНС та МВС, а й інших силових структур. Така акція і стане знаменним початком успішної співпраці «талантів у погонах».
Концерт не передбачав визначення, який колектив найкраще виступив чи яка композиція було більш захоплюючою. Обидва колективи результативно та успішно відзвітували про свої творчі надбання. Такий захід визначив позитивний курс вперед. Доказом цьому були «живі», іскристі очі учасників колективів. Нехай і надалі «Таланти в погонах» дарують всім радість та душевну насолоду!
ІV.  05 червня на базі ГСП „Полтавагазвидобуток” відбулися масштабні тактико-спеціальні навчання з відпрацюванням наступних питань:
- відпрацювання організації дій з ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру;
- гасіння пожеж на газоконденсатних родовищах з використанням різних способів (компактними водяними струменями; пневмопорошковим подавлювачем; багатоствольною установкою на базі танку; автомобілями порошкового пожежогасіння та АГВГ);
- припинення фонтанування газу за допомогою дистанційного гідравлічного запорного пристрою.
Вперше в Україні було продемонстровано мобільну установку для нейтралізації отрутохімікатів та добрив.
У проведенні навчань взяли участь представники УЦЗУ старший викладач кафедри ПТтаАРР, полковник служби цивільного захисту Дерев’янко І.Г.
V.  13 червня в Університеті пройшла зустріч випускників 1983-го року Харківського пожежно-технічного училища. Ініціатором такої зустрічі був працівник навчального закладу Володимир Казначеєвський, який 25 років тому пішов у «велике життя» із ХПТУ. Випускників у 1983 році було 226, через 25 років зустрілося 38. 

Прибули вони із Москви (Юрій Глуховенко), Тамбова (Віктор Кулей), Баку (Карім огли Бабаєв), Ставрополя (Ігор Требух), Дніпропетровська (Віталій Пуріс), Сум (Віталій Дудченко), Бєлгорода (Федір Бугайов). Душевною і відвертою була зустріч колишніх випускників із колишнім замполітом училища Володимиром Садковим та викладачем Володимиром Баркаловим. Пропонуємо вам фоторепортаж з цього приводу (зустріч дорогою у 25 років).

VI.  16 червня вихованці Університету цивільного захисту України побували на Чорнобильській АЕС.
Таку незвичайну екскурсію влаштували своїм курсантам начальник факультету оперативно-рятувальних сил університету полковник служби цз Юрій Сенчихін, начальник 2-го курсу підполковник служби цз Микола Нечипоренко, заступник начальника курсу капітан служби цз Андрій Федцов, а також рада самоврядування курсу.
Більше, ніж двадцять два роки минуло з того часу. Трагічного 1986 року посильну частину своєї праці до ліквідації наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС внесли і курсанти нашого навчального закладу (тоді – Харківського пожежно-технічного училища). Із МВС колишньої УРСР надійшла телеграма направити групу курсантів-добровольців із одинадцяти чоловік для виконання складної та небезпечної роботи з очистки від радіоактивного графіту та сміття технологічних площадок вентиляційної труби четвертого блоку. Щойно оголосили про спецзавдання особистому складові, курсанти всі як один виявили бажання взяти участь у його виконанні, хоча багато з них навіть не уявляли всієї складності і не думали про те, що не кожний з них був готовим морально та фізично зробити все, що від нього вимагалось.
Ретельно проводився відбір добровольців. До складу групи увійшли курсанти: Віктор Сорокін, Віктор Горбенко, Олександр Коцюба, Роман Кушхов, Олексій Лобов, Володимир Луконін, Анатолій Фролов, Автанділ Гагієв, Віктор Зубарєв, В’ячеслав Мішкевич, очолив групу старший лейтенант Валерій Косогов.
29 вересня вони прибули до Чорнобилю. Після страшної квітневої ночі на оглядові площадки вентиляційної труби не ступала нога людини, тому необхідно було провести ретельне обстеження, щоб з’ясувати обстановку. У надзвичайно складних умовах прийшлося виконувати поставлене завдання, навіть із ризиком для життя. Але перебуваючи під кратером ушкодженого ядерного реактора, жоден із них не відступив, не завагався у правоті своєї справи.
Майже всі вони зустрілись двадцять років по тому... вже в стінах рідної альма-матер. А сьогодні, переймаючись тими подіями, курсанти 2-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил Університету цивільного захисту України вперше ступили на землю відчуженої зони. Вони, сьогоднішні, мають і хочуть знати, як все було і що залишила по собі страшна катастрофа. Їм, сьогоднішнім майбутнім рятівникам, варто і потрібно знати, ціну людського життя.
Сьогодні, коли тривожні дзвони затихли і стволи з язиками полум’я перестали створювати жахливі рингтони, дорогою Харків-Чорнобиль вирушили вони з метою проведення екскурсії місцями, що обвіяні мужністю та славою, насичені гордістю та пошаною за людей-героїв, які, ризикуючи власним життям, подарували життя мільйонам, переборовши «збунтований атом».
Такої почесної екскурсії були удостоєні курсанти, які під час навчального семестру брали активну учать у житті курсу, мали відмінні показники у навчанні та спорті, відповідально ставились до виконання поставлених завдань, пильно несли службу у добових нарядах та зразково виконували функціональні обов’язки.
На контрольно-перепускному пункті «Дитятко» зони відчуження групу зустрів начальник відділу з охорони ДСП Чорнобильської АЕС полковник служби цз Олександр Хоменко.

На підступах до електростанції курсанти побували в Прип’яті. Його сьогодні називають місто-привид. Сповнене воно відголосками минулого та позбавлене життя. Потім побували в Головному управлінні МНС України в м. Чорнобиль, що на сьогодні має в наявності п’ятдесят одну одиницю пожежно-рятувальної техніки, серед якої - чотири надважких танки. Після цього екскурсанти відправились безпосередньо на місце трагедії – Чорнобильську АЕС. Побували на оглядовій площадці. Саме там довелось колишнім курсантам Харківського пожежно-технічного училища виконувати свою відповідальну місію. Хвилиною мовчання віддали данину світлій пам’яті загиблим пожежним біля Пам’ятника пожежним, які перші дали відсіч вогняній стихії, віддали своє життя за майбутнє нащадків. Потім відвідали пожежно-рятувальну частину, яка безпосередньо охороняє ЧАЕС.
«Екскурсія сама по собі, - ділиться курсант Олег Пересадько, - була морально важкою, але водночас надзвичайно повчальною та корисною. Побачити місто Прип’ять, де не проживає жодної людини, де стоять пусті багатоповерхові будинки, де зарослі хащами вулиці, а від давнини – занедбана техніка, було якось не по собі, моторошно. Побачивши все це на власні очі, уявляєш – наскільки великою і страшною була катастрофа. У пам’яті назавжди залишаться слова, викарбувані на Меморіалі пошани «Життя заради життя».Після закінчення екскурсії на виїзді з тридцятикілометрової зони був проведений дозиметричний контроль, який всі пройшли успішно.
VII.  21 червня в Університеті цивільного захисту України відбувся масштабний випуск 2008 року спеціалістів, магістрів, бакалаврів. 236 підготовлених спеціалісти поповнять лави служби цивільного захисту МНС України. Серед випускників – 23 слухачі Республіки Азербайджан. На урочистостях були присутніми заступник Міністра МНС України Валерій Третьяков, мер міста Харкова Михайло Добкін, начальник ГУ МНС України в Харківській області Павло Одарюк, начальники ГУ МНС областей України, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Харківської облдержадміністрації Володимир Росоха, ректори вищих навчальних закладів, ветерани. Вручав дипломи майбутнім спеціалістам заступник Міністра МНС України Валерій Третьяков, який зазначив, що цей період у житті випускників – найвідповідальніший і своєю професійною майстерністю майбутні рятувальники повинні активно сприяти зміцненню авторитету Міністерства. Із напутніми побажаннями до молодих офіцерів звернувся ректор Університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий.
 

Зокрема, він зазначив, що науково-педагогічні працівники навчального закладу доклали всіх зусиль, аби майбутні спеціалісти стали справжніми людьми, громадянами нашого суспільства, кваліфікованими фахівцями своєї справи, побажав успіхів у подальшій роботі, бути гідними звання Випускника Університету цивільного захисту України. „Новоспеченим” спеціалістам доведеться працювати у складній обстановці, усвідомлюючи велику відповідальність перед державою та народом, ризикуючи власним життям, вести рішучу боротьбу за життя людей, збереження національного багатства і навколишнього середовища А сьогодні вони показують стройовий вишкіл. Зі словами подяки звернулися до керівництва та особового складу навчального закладу батьки випускників, молоді офіцери, які запевнили, що з честю та гідністю будуть нести високе звання Випускника Університету, подякували за постійну увагу, підтримку та турботу, дали врочисту клятву вірності та відданості Українському народові та обраній професії. Зворушливо проходив ритуал прощання з прапором. Серед сьогоднішніх випускників, що п’ять років тому обрали мужню та благородну професію рятівника, – відмінник Університету цивільного захисту України курсант 5-го курсу факультету цивільного захисту населення і територій Олексій Алфьоров. Говорить, що прикладом для наслідування став його дідусь – Володимир Назарович Алфьоров. Свого часу Володимир Назарович викладав у Харківському пожежно-технічному училищі дисципліну «Пожежна техніка», потім був командиром дивізіону, у 80-ті роки разом зі своїми вихованцями – курсантами ХПТУ виїжджав до Москви для забезпечення порядку на Олімпійських іграх. Сьогодні він – викладач кафедри інженерної та аварійно-рятувальної техніки. Є з кого брати приклад. Ось і онук серйозно ставиться до обраної справи. Навчався у групі магістерської підготовки науково-педагогічного спрямування. У 2007 році вперше в історії Університету разом з кількома одногрупниками захищав бакалаврську роботу англійською мовою. І захистив на «відмінно». До речі, магістерську роботу теж захищав англійською мовою, і теж – на «відмінно». «Я обрав ту професію, - говорить новоспечений лейтенант служби цивільного захисту Олексій Алфьоров, - яка за своєю суттю має благородне покликання – реально допомагати людям. Я хочу реалізуватись як грамотний спеціаліст, намагаюсь досягти у житті якомога більшого, при цьому залишатись порядною людиною, хочу реалізувати сповна всі ті знання, що набув в навчальному закладі протягом п’яти років, на практиці. До речі, за попереднім розподілом залишаюсь працювати у рідному Харкові, інспектором пожежного нагляду на ТЕЦ-5». Кульмінацією урочистостей стало театралізоване дійство, що розгорнулось на плацу Університету. Після виконаної вокально-танцювальної композиції на середину майданчика вийшов маленький хлопчина у формі рятівника, якого підхопив на плечі випускник Університету. Немов останній дзвоник у середніх загальноосвітніх навчальних закладах, символічно пролунали звуки сирени та прогримів урочистий салют. В очах вже офіцерів світилась радість і водночас сум. Сум за тими роками, що разом із товаришами ділили у казармах, і світла надія на те, що попереду – справжнє самостійне життя. Завершилася церемонія проходженням урочистим маршем особового складу Університету. Чеканячи крок, випускники підкидали вгору квіти та дрібні гроші – до зустрічі! Так щороку проходить один із найяскравіших, найзворушливіших, найзахоплюючих традиційних заходів навчального закладу – ритуал урочистого випуску офіцерів Університету цивільного захисту України .
VIIІ. 28 червня науково-педагогічний склад та курсанти 3-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил взяли участь у проведенні комплексних тактичних навчань за темою „Гасіння пожеж на станціях метрополітену”. У навчаннях брали участь підрозділи оперативно-рятувальної служби ГУ МНС України в Харківській області, Державний спеціалізований воєнізований аварійно-рятувальний загін, Університет цивільного захисту України, персонал метрополітену. За тактичним задумом навчань пожежа виникла у вагоні потягу, що рухався між станціями метрополітену „Холодна гора” та „Південний вокзал”. У вагоні знаходилось біля 20 осіб. Завдячуючи швидким злагодженим діям рятувальників умовна пожежа була швидко приборкана та ліквідована.
ІX.  Молодий, але впевнено крокуючий вперед... Саме так охарактеризував молодий перспективний колектив духового оркестру Університету цивільного захисту України міста Харкова головний військовий диригент Збройних Сил України, народний артист України генерал-майор Володимир Деркач на ІХ Всеукраїнському фестивалі «Сурми Конституції», що відбувся 27-28 червня у місті Суми. Чарівну назву мав цей масштабний захід, який проходив під егідою мера міста Геннадія Мінаєва, - «Свято музики й краси». Дев’ятий рік поспіль збирає Сумщина найкращі творчі колективи із різних куточків колишніх країн СНД: духові оркестри військового-музичних центрів Росії (м. Курськ), Білорусії (м. Мінськ), Грузії (м. Тбілісі). Втретє на славнозвісний захід приїжджають недалекі зарубіжні учасники із Польщі (м. Люблін), не «новачками» були військово-показові оркестри із Києва, Львова, Вінниці, Одеси. А от вперше продемонстрував професіоналізм та непідробну любов до духової музики і передав її сумчанам творчий колектив із Северодвінська. Слід зазначити, що духовий оркестр під керівництвом старшого лейтенанта служби цивільного захисту Олександра Мельника Університету цивільного захисту України вже третій рік поспіль представляє на святі Міністерство з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Цьому молодому колективу, який вже встиг про себе завити та зарекомендувати, випала честь відкривати фестиваль своєю професійною програмою та разом із сумським вокально-інструментальним ансамблем виконувати урочистий гімн гостинного міста. «Насправді, духовий оркестр університету професійно підкований, - зазначає одна із організаторів фестивалю начальник відділу культури Сумської міської ради Наталя Цибульська, - зі своїми національним колоритом та неповторно яскравою палітрою вишуканих музичний композицій, вдало побудованими та логічно сформованими «па» дефіле. На фестивалі повністю розкрив свою розмаїту самобутність. Він хоч і молодий, але вже подає надії на успішні перспективи. Нам приємно співробітничати із таким колективом. Сподіваємось, що він стане постійним учасником нашого свята». Неповторний оазис духової музики залишив по собі урочистий парад всіх оркестрів безпосередньо у день святкування Дня Конституції на Театральній площі міста - яскраве і захоплююче дійство, на яке зібралися майже всі мешканці міста. «Ми цілий рік чекаємо на це дивне свято, - говорить сумчанин Олег Яворницький. – І щороку пишаємося, що саме такий захід уже вкотре проходить у нашому місті. Це ж прекрасно...така чудова і чаруюча музика.. Особливо у захваті від побаченого і почутого мої онуки». На проходженні урочистим маршем духовий оркестр Харкова був першим. Гордо і приємно. Після цього, за програмою фестивалю, усі колективи роз’їхались демонструвати красоту і неповторність духової музики до районних центрів Сумщини.
 

Наш оркестр відвідав Краснопілля. Краснопільчани радо вітали своїх гостей, навіть пританцьовували, почувши знайому мелодію. Закриття Всеукраїнського фестивалю відбулося того ж дня на стадіоні «Ювілейний». І знову оркестр університету першим відкривав програму закриття фестивалю, де Сумський міський голова висловив упевненість, що такий фестиваль у майбутньому повинен стати провісником Міжнародного. Закінчилося свято, а з ним і фестиваль яскравим фейєрверком. Свою благородну місію – нести прекрасне людям, розширювати духовну палітру кожного, об’єднувати творчі серця, зміцнювати суцільний музичний простір – фестиваль виконав на «відмінно» .
X. 26 червня Президент України Віктор Ющенко вітав випускників Університету цивільного захисту України Випускники Дмитро Тарадуда та Володимир Возвишаєв мали нагоду отримати привітання Президента України Віктора Ющенка з приводу успішного закінчення навчання в Університеті цивільного захисту України.
 

Загальний настрій офіцерів - випускників системи МНС висловив лейтенант служби цивільного захисту Тарадуда Дмитро: "Ми горді, що з доленосною віхою в житті нас вітає Президент України. Свою долю ми обрали свідомо та твердо переконані, що рятування людей - найблагородніша із всіх справ на землі." Президент України Віктор Ющенко та Міністр України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Володимир Шандра у Залі для прийомів, що у секретаріаті Президента, вітали випускників вищих навчальних закладів Збройних Сил та інших військових формувань, серед них - системи МНС, які у 2008 році закінчили навчання та отримали дипломи з "відзнакою". Цього року вищі навчальні заклади системи МНС закінчили 676 офіцерів. Шість із дев’яносто п’яти випускників - відмінники відомчих навчальних закладів були присутні на урочистостях. 
Це лейтенанти служби цивільного захисту Тарадуда Дмитро та Возвишаєв Володимир, які на "відмінно" закінчили Університет цивільного захисту України /м.Харків/, лейтенанти служби цивільного захисту Гасек Дмитро та Комісаров Максим - Академія пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля /м.Черкаси/, лейтенанти служби цивільного захисту Лазаренко Олександр та Хлевний Олег - Львівський державний університет безпеки життєдіяльності.
 
ЛИПЕНЬ

І. 1-3 липня в Харкові пройшли Всеукраїнські змагання з пожежно-прикладного спорту.На змагання прибули юнаки із всіх регіонів країни, крім Сумщини. Кожну область представляють по 8 спортсменів-прикладників. Всього змагатимуться більш двохсот учасників перегонів. До збірної команди із Харківської області ввійшли двоє курсантів Університету цивільного захисту України – брати Серго та Отар Берідзе. Також серед харків’ян змагатимуться: Артем та Деніс Шаповалови, Олександр Мартинов, Олександр Кошаренко, Андрій Рубанник, Дмитро Яковенко, а серед самих юних спортсменів-прикладників – Дмитро Акімов та Олексій Стасенко. За словами тренера харківських спорстменів Володимира Пастушенка, на Акімова і Стасенка, а також братів Берідзе він покладає великі надії у перегонах першого етапу змагань – підіймання штурмовою драбиною.
Урочисто відкрили Чемпіонат начальник Головного Управління МНС у Харківській області, генерал-майор служби цивільного захисту Павло Одарюк та заступник Президента з пожежно-прикладного спорту Олександр Тарасов. Прапор змагань підняли переможці минулорічних змагань – команда з Черкащини.

Добра підготовка господарів до свята була переконливою для всіх учасників.
Прогнози на переможця одразу після відкриття Чемпіонату неможливо дати і рівень всіх команд дуже високий, сказав у своїй промові генерал Павло Одарюк. Але з року в рік кількість спортсменів-прикладнів тільки зростає, а їх світові рекорди з цього виду спорту не вимушують чекати на себе. Цьогоріч липень відкриє для України нові імена юних спортсменів із пожежно-прикладного спорту, а може попередні рекордсмени закріплять в перегонах досягнення та результати в особистих та командних заліках. Найспритніших, найрішучих та цілеспрямованих чекатиме перемога та вітання вболювальників.
Зацікавленність присутніх результатами першого дня змагань була дуже високою. Розпочалися перегони за планом змагань Чемпіонату. Юнаки-прикладники шаленим темпом забігів виборювали першість в підйомі по штурмовій драбині у 2 та 3 поверхи навчальної вежі. За ними, як кажуть, аж свистіло.
ІІ. 11 липня року Омбудсманом України Ніною Карпачовою було створено спеціальну групу Уповноваженого Верховної Ради України з справ людини для надання всебічної допомоги екіпажу судна «Леманн Тімбер» («Lehmann Timber»), звільненого 8 липня 2008 року з піратського полону в Аденській затоці. За проханням омбудсмана України та на виконання наказу Міністра МНС України до складу цієї групи від МНС України було включено екстремального психолога – провідного наукового співробітника науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології доцента Віталія Христенка. Під час підготовки до польоту у м. Салала з омбудсманом України були обговорені питання щодо надання екстреної психологічної допомоги членам екіпажу судна «Леманн Тімбер» («Lehmann Timber») та визначення їх психічного стану. Після внесення судновласником викупу, пірати дали свободу дій екіпажу судна «Леманн Тімбер» («Lehmann Timber»), який 8 липня 2008 року вирушив у напрямку порту Салала Султанату Оман, але за різних причин прибуття до порту відкладалося, тому відкладався й виліт спеціальної групи до міста Салала. Нарешті 20 липня 2008 року спеціальна група дісталася чартерним рейсом до міста Салала Султанату Оман. Під час перебування у м. Салала були проведені заходи з невідкладної психологічної допомоги членам звільненого екіпажу – чотирьом громадянам України та громадянину Російської Федерації. На момент обстеження, проведеного відразу після сходу членів екіпажу судна «Леманн Тімбер» («Lehmann Timber») на берег порту Салала Султанату Оман, всі моряки перебували у важкому стані: вони були виснажені фізично і психічно. У всіх членів екіпажу спостерігалася кумулятивна (накопичена) психотравма, яка була отримана ними внаслідок комплексної психотравмуючої ситуації тривалої дії. Всі члени екіпажу були захоплені разом із судном піратами у полон, де безперервно пробули 42 дні. Знаходження у стані заручника було пов’язане з постійними емоціями страху, безпорадністю, неможливістю впливати на перебіг подій. З боку злочинців вживались постійні погрози зброєю. Іноді лунали епізодичні цілеспрямовані постріли з автоматів в бік екіпажу. Всі члени екіпажу утримувалися протягом майже місяця у дуже стислому, тісному, не придатному для постійного проживання приміщенні (капітанському мостику), загальна площа якого складала 9 квадратних метрів. В цьому ж приміщення знаходилося працююче устаткування для керування судном. Заручники утримувались в умовах підвищеної температури. Денна температура повітря у капітанському мостику, де вони знаходились, постійно була 32-34°С та сягала 38-39°С в тіні. А ще – вони були обмежені у воді та продуктах харчування, отриманні інформації. Крім того, з метою посилення психологічного впливу, раптом пірати змусили майже всіх моряків (13 членів екіпажу) зійти з корабля на берег і протягом 4 діб утримували їх у ямі з реальною загрозою подальшого продажу у рабство. Також під час знаходження у полоні, майже на очах екіпажу, загинув з власної необережності один з піратів. Родина цього загиблого вважала винними у цій трагедії екіпаж «Леманн Тімбер» («Lehmann Timber») і наполягала на розстрілі всіх моряків судна, що ще більш посилювало тиск психотравмуючої ситуації на психіку членів екіпажу. Пірати, під час охорони полонених, майже постійно жували траву, яка вміщувала наркотичні речовини, вони постійно перебували у стані середнього наркотичного сп’яніння. У свою чергу, це суттєво впливало на їх настрій та манеру поведінку: різка зміна настрою, весілля без причини, зміна рухової активності, підвищена жестикуляція, неадекватна обставинам координація рухів, похитування тулубом під час ходи та в положенні сидячи, неможливість здійснювати точні рухи, блиск очей. Все це призводило до посилення емоційної напруги у членів екіпажу, тому що дії піратів були майже неочікуваними та не прогнозованими. Крім того, вони разом з травою вживали алкогольні напої, що робило дії піратів майже неконтрольованими. Поведінка піратів у цьому стані значно ускладнювала прогнозування їх намірів, що підсилювало силу психотравмуючої ситуації, під впливом якої знаходилися моряки. Майже всі особисті речі членів екіпажу судна «Леманн Тімбер» («Lehmann Timber») у перші дні полону були відібрані злочинцями. Всі моряки під час знаходження в полоні чітко зрозуміли знецінення свого життя для судновласника. Так, під час проведення сеансів зв’язку з представниками судновласника, вони чули зневажливе ставлення до всіх членів екіпажу судна з боку цих представників, які постійно наголошували на тому, що їм потрібно лише судно, а долею екіпажу, в тому числі навіть їх життям, вони (представники) не переймаються. Так, на пряму пропозицію піратів зняти екіпаж з судна, представники судновласника відповідали, що їм потрібно лише судно та вантаж, а екіпаж хай турбується про себе сам. Все це призвело до розуміння моряками великої вірогідності саме трагічного закінчення їх полону, що значно впливало на їх загальний психічний стан, погіршувало його, з кожним днем зменшувало надію на врятування, викликало почуття неминучості смерті. Два члени екіпажу – Алимов С.М. (1984 року народження) та Барташов В.В. (1964 року народження) свій день народження змушені були зустрічати у полоні серед піратів. Психотравмуючим фактором також стала неможливість членів екіпажу швидко дістатися у безпечне місце після того, як пірати звільнили судно та екіпаж. Перехід морем у безпечне місце тривав 12 днів і був дуже важким: судно постійно знаходилося у зоні шторму 7-8 балів. Їжі та питної води було вкрай обмаль. Екіпаж змушений був вживати технічну воду. Під час цього переходу декілька разів виходили з ладу основний двигун, навігаційне обладнання, система керування судном. Капітан судна змушений був передати сигнал «SOS» На жаль, жоден з кораблів, які отримали цей сигнал, не зміг за різних причин надати допомогу. Відразу після сходу на берег порту Салала Султанату Оман психологи надали постраждалим екстрену психологічну допомогу. Внаслідок впливу протягом 54 діб вищезазначеного комплексу психотравмуючих ситуацій у всіх членів екіпажу спостерігаються всі ознаки процесу розвитку кумулятивної психічної травми, що у подальшому з високою вірогідністю може негативно впливати на виконання ними своєї професійної діяльності. Спостерігається трансформація ціннісно-смислової та мотиваційної сфери особистості, особливо їх відношення до життя та смерті. Виявленні ознаки зміни ієрархій потреб призводять до зниження життєвої активності та деформації поведінки. Не виключено розвиток посттравматичного стресового розладу, який може викликати клінічно значущі тяжкі емоційні стани, порушення у соціальній, професійній чи інших важливих сферах життєдіяльності. Кожному з моряків були надані рекомендації. 

Також під час перебування в м. Салала та під час перельоту до міста Києва екстремальним психологом були проведені такі заходи: 
• психодіагностична бесіда з кожним членом екіпажу,
• спостерігання за поведінкою та емоційними реакціями кожного із звільнених моряків, 
• психологічний супровід процесу адаптації кожного з моряків до нормальних та звичних умов існування, 
• структуроване інтерв’ю. 
Необхідно зазначити зневажливе ставлення представників судновласника судна «Леманн Тімбер» («Lehmann Timber»), які зустрічали екіпаж судна у місті Салала Султанату Оман, до членів цього екіпажу, а також до членів спеціальної групи омбудсмана України. Під час спілкування представників судновласника з моряками цього судна – громадянами України, з боку представників судновласника використовувалися методи цілеспрямованого психологічного тиску на моряків. Це проявлялося у вигляді: 
• обмеження часу для адекватної оцінки ситуації моряками та на прийняття ними адекватного рішення, 
• цілеспрямованого нарощування емоційної напруги у моряків (крики, різкі рухи, втручання в інтимну територіальну зону моряка, перебивання моряків), • наполегливих неодноразових пропозицій підписати заздалегідь підготовлену та надруковану відмову від претензій моряків до судновласника, 
• затягування переговорів, перенесення часу прийняття рішення, 
• переключення уваги з основних питань на другорядні, 
• часті дзвінки по телефону нібито судновласнику, 
• переконливої інтонації мовлення, 
• маніпулювання паспортами та візами моряків. 
Для досягнення своєї мети, а саме – обмеження витрат на компенсацію постраждалим морякам, представники судновласника намагалися розпорошити екіпаж, що їм частково вдалося. Штурман (громадянин Естонії) та матроси (громадяни М’янми) піддалися психологічному тиску представників судновласника і виїхали додому самостійно, погодившись на запропоновані їм умови. З боку цих представників постійно були неодноразові спроби завадити зустрічі моряків – громадян України з омбудсманом України, але це їм не вдалося завдяки рішучим, сміливим та винахідливим діям омбудсмана України. 

Підтримка членів екіпажу з боку спеціальної групи омбудсмана України допомогла зберегти нашим морякам свою людську гідність і не піддатися на ганебні умови судновласника. Весь час перельоту до м. Києва протягом 6 годин проводилося психологічне супроводження звільнених моряків, індивідуальне психологічне консультування кожного з урахуванням психічного стану, життєвого та професійного досвіду, сімейного положення. Проводилося групове психологічне консультування зі всіма членами екіпажу одночасно. Для полегшення подальшої адаптації до мирних умов життя зі всіма звільненими моряками було проведене навчання методам психологічної самодопомоги. Також проводилася психологічна підтримка та мотивування на адекватне сприйняття можливих запитань з боку журналістів, близьких та тих, хто просто цікавиться перебігом подій, учасниками яких були моряки морського судна «Леманн Тімбер». Одразу після повернення звільнених моряків до аеропорту Бориспіль, 22 липня 2008 року, з їх дружинами та родичами було проведено психологічне консультування, навчання їх методам психологічної допомоги та самодопомоги.
 
СЕРПЕНЬ

І. 14 серпня розпочався табірний збір для курсантів набору 2008 року. Літня пора року в Харкові завжди бурхлива емоціями абітурієнтів які складають вступні іспити до вищих учбових закладів першої столиці. Різноманітні інститути, академії та університети пропонують випускникам шкіл та училищ набути освіту вищого рівня за багатьма спеціальностями та напрямками. Одним з перспективнішим напрямком був та залишається напрямок підготовки майбутніх працівників Міністерства з надзвичайних ситуацій. В липні місяці в Університеті цивільного захисту було проведено вступну компанію серед 943 абітурієнтів. Після успішного складання іспитів на бюджетну форму навчання були зарахованими 254 курсанти та за рахунок контракту – 213 студентів. По спеціальності «Пожежна безпека» в цьому році будуть навчатись 214 курсантів та 213 студентів. На спеціальність «Цивільний захист» було зараховано 30 курсантів та 49 студентів. Також на сьогодення в університеті активно розвивається напрямок кризової психології, на спеціальність «Психологія» у цьому році зараховано 10 курсантів-психологів та 27 студентів. Таким чином перший курс денного навчання Університету цивільного захисту поповнився 467-ма майбутніми фахівцями МНС. Якщо навчання студентів розпочнуться з першого вересня то навчання курсантів вже розпочались з «курсу молодого бійця». 14 серпня на плацу університету були вишукуванні майбутні стрункі і підтягнуті курсанти. Після організаційних питань, невмілих шикувань по групах, суєти та зайвих розмов молоді хлопці були направлені до урочища Фігуровка для проходження первинної підготовки за різноманітними напрямками. Кожен рік молоде поповнення прийшовши до воєнізованого закладу не може одразу прийняти норми та правила поведінки майбутнього курсанта. В перші дні ніяк не можуть відхлинути думки про рідних батьків, друзів та «тепличних» домашніх умов. Для того щоб об’єднати колектив, щоб перший курс став однією бойовою одиницею, щоб кожен хлопець показав свої навички та вміння і існує «курс молодого бійця». На протязі двох тижнів викладацький склад буде проводити заняття для юнаків з нормативно-правової бази цивільного захисту, гуманітарної, медичної та психологічної підготовці. Для встановлення норм відносин та спілкування між атестованим складом університету, організації несення внутрішньої та караульної служби та початку виховання майбутнього офіцера МНС України вивчають статути. Для укріплення фізичного стану юнаків велике зосередження ставиться на загальну та спеціальну фізичну підготовку, а також на стройову підготовку. Поряд з проведенням учбового процесу юнаки починають нести службу в добових чергуваннях по табору. Як зазначив проректор університету по роботі з персоналом, полковник служби цивільного захисту Попов Вадим Михайлович «Початок становлення майбутнього висококваліфікованого фахівця починається з труднощів до яких він ще не звикнув після шкільного життя. Курс молодого бійця загартовує юнаків та підготовлює їх до життя єдиним колективом з університетом, старшими курсами викладацьким складом. КМБ це перші пам’ятні кроки майбутнього офіцера!» Подальше в розмові полковник Попов В.М. розповідав, що перші чергування в учбовій пожежній частині, участь в пожежно-рятувальних навчаннях, участь в житті університету також залишаться в пам’яті курсантів, але курс молодого бійця буде самою пам’ятною та важливішою подією. Зміна повсякденного життя це велике психологічне навантаження для підлітків, тому на протязі усього часу проходження «курсів молодого бійця» психологи університету будуть проводити обстеження, вести бесіди та давати поради для зменшення психоемоційних навантажень у курсантів, підвищувати рівень психофізіологічного стану майбутнього фахівця. В такі тяжкі, не звичні для юнаків моменти життя поруч з ними завжди остаються «батьки»-курсові офіцери. Тепер на усі 5 років в стінах університету вони будуть хлопцям і за батько і за матір. А по закінченню КМБ, коли позаду перші кроки - першого вересня в університеті стрункими рядами іде перший курс на святковому розводі на заняття.
ІІ. 27 серпня  більше 18-ти тисяч чоловік було евакуйовано безпосередньо із Лозової та неподалік розташованих населених пунктів із-за вибухів боєприпасів, що зберігаються на військових складах. Уламки снарядів можуть розлітатись у радіусі 5-ти кілометрів. Як констатують ЗМІ, на сьогодні вибухи стали рідше, але не припиняються. Практичні психологи науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризисної психології Університету цивільного захисту України, яку очолює полковник служби цивільного захисту Олександр Тимченко, на цей час надають психологічну допомогу евакуйованим мешканцям із центральних районів Лозової. На цей час в епіцентрі події працюють 17 практичних психологів МНС України, 9 з яких – психологи Університету цивільного захисту України, 3 – із Дніпропетровська, 5 – із Донецька. За словами полковника служби цивільного захисту Віталія Христенка, саме в такій ситуації, коли нормована кількість людей, що потребують психологічної допомоги, зашкалює, працювати дуже важко. Тут вкрай необхідним стало застосування інновацій лабораторії – валізи практичного психолога. 

Серед предметів першої необхідності – заспокійливі ліки, термос та пакетики з чаєм – гаряча вода, пояснює спеціаліст, діє дуже заспокійливо. А також – блокноти та ручки, альбоми та м’які іграшки (окремо - для хлопчиків та дівчаток), шоколад, цигарки, карточки поповнення телефонного рахунку, м’який м’ячик (людина заспокоюється, коли щось перебирає у руках), одноразові серветки та стаканчики, свічки та ікони, ковдра - причому не обов’язково тепла, бо, в першу чергу, повинна викликати у людини, що потрапила у стресову ситуацію, почуття захищеності. Валіза також містить і флягу з коньяком. Таку валізу вже випробували в Донецьку. І ось, на жаль, довелось використати і в Лозовій. Майже всі предмети, а їх близько 20 найменувань, що входять до складу валізи, були використані спеціалістами минулої ночі 27 серпня. Ця ніч була найважчою, говорить Віталій Євгенович, занепокоєні люди встигли схопити тільки найнеобхідніше і документи. Їх було розміщено у трьох школах. Проблематичним також було розміщення людей на ніч, бо місця для ночівлі були відсутніми. Паніка відсутня, тому що проводиться активна роз'яснювальна робота. Люди забезпечені питною водою та харчуванням. З'явився мобільний зв'язок .

ВЕРЕСЕНЬ

І. 1 вересня Університет цивільного захисту України зустрів першовересень напередодні 80-річчя свого заснування Як відомо, Перше Вересня – свято в нашій країні традиційно всенародне. У всі віки наш народ шанував освічених людей. За ними – прогрес в усіх напрямках діяльності суспільства. Українцям завжди був властивий нестримний потяг до знань, тому викладач, учитель – найпочесніші звання, а люди, що працюють на освітянській ниві, - справжні подвижники. 

Такими є науково-педагогічні працівники Університету цивільного захисту України – провідного вищого навчального закладу МНС України, який має за плечима 80-річний багатий досвід підготовки висококваліфікованих спеціалістів рятувальної справи, усталені традиції та зміцнені міжнародні відносини. Пріоритетним завданням цього навчального року стає підготовка високопрофесійних, морально загартованих фахівців, здатних в будь-яких умовах приймати правильні управлінські рішення та ефективно вирішувати складні завдання з попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій, надання необхідної психологічної допомоги постраждалим. Останні події у регіонах Західної України, лісові пожежі на Харківщині та вибухи боєприпасів на армійських складах у Лозовій свідчать про беззаперечну важливість і затребуваність професії рятівника. Ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий привітав першокурсників, усіх присутніх із Днем Знань. Зокрема, він зазначив: «Колектив університету готовий до роботи. Протягом минулого місяця зроблено все можливе, щоби новий навчальний рік розпочався організовано, в оновлених навчальних аудиторіях і лабораторіях. Ми маємо 80-річний вагомий досвід з підготовки справжніх спеціалістів своєї справи. Саме таку Ювілейну дату відзначатиме наш Університет 20 вересня цього року». На урочистостях були присутніми заступник начальника Управління освіти і науки Харківської облдержадміністрації Тетяна Рищенко, заступник начальника ГУ МНС України в Харківській області полковник служби цивільного захисту Микола Калітієвський, ветерани пожежної охорони, батьки. Університет радо приймав подарунок від ГУ МНС України в Харківській області – комп’ютер. У цьому навчальної році 214 студентів та 254 курсанти влились у велику родину навчального закладу. Напевно, всі вони усвідомили, з якою метою прийшли до вузу, визначили для себе виняткову важливість рятувальної справи, можливість допомогти людям у будь-якій надзвичайній ситуації. Віталій Шевчук, курсант 1-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил, поділився своїми враженнями: «Я вже вдруге вступаю до Університету цивільного захисту України. Так сталося, що не пощастило з першого разу. Сам – мешканець АР Крим.
 

І з другої спроби мені це вдалося. Моя мрія, виплекана ще з дитинства, нарешті здійснилась. Я впевнений, що бути корисним людям, допомагати їм, рятувати їх у будь-якій надзвичайній ситуації – це моє покликання. Я докладу всіх зусиль, аби бути достойним звання курсанта Університету». Родзинкою проведення Дня Знань стало театралізоване дійство, що розгорнулось на плацу навчального закладу. Першокурсників вітали козаки. Символічно передавали вони свої козацькі традиції у спадок новачкам. Однією з них стало забивання у «колоду бажань» цвяха «знань». Це право надалось достойним студентці та курсантові навчального закладу. Неважко здогадатись, яким було бажання першокурсників та усіх присутніх вихованців університету. Це – добре вчитись та якісно засвоювати ті знання, що знадобляться їм у подальшому. Від того, які знання отримають майбутні фахівці, залежатиме зміцнення та розвиток служби цивільного захисту. Тож побажаємо університету нових звершень і великих досягнень у новому навчальному році, і нехай величне 80-річчя стане символом добра, благородства та життєдайності для «первачків»!
ІІ. 4 вересня на чемпіонаті МНС з рукопашного бою команда Університету цивільного захисту України виборола перше місце. З очікуваною перемогою на чемпіонаті МНС України з рукопашного бою, що відбувся 2-4 вересня 2008 року у Дніпропетровську, повернулась команда Університету цивільного захисту України м. Харкова до свого рідного навчального закладу. Оперативно телефоном капітан команди - Заслужений тренер України начальник кафедри фізичної підготовки Микола Краснокутський зазначив, що перемога дісталась нелегко. На чемпіонаті змагались 23 команди із областей України та навчальних закладів МНС. Серед найдостойніших суперників Микола Іванович визначив команди м. Житомир, Харківської області, Черкаської Академії Пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля. До речі, в минулому році на чемпіонаті МНС з рукопашного бою наша команда теж виборола перше місце. Неспроста заявили вони в цьому році, що приїхали суто за перемогою. А для цього був потужний потенціал. Перемозі передували виснажливі тренування. До складу нашої команди увійшли Роман Хмелюк, Валентин Головко, Роман Бахтін, Роман Пацюк, Володимир Савченко, Сергій Дехтяр. Ними сьогодні пишається навчальний заклад напередодні свого 80-річчя.
ІІІ. 9 вересня майбутні рятівники присягали на вірність обраній справі, заступаючи на бойове чергування до навчальної пожежно-рятувальної частини Університету цивільного захисту України. Відтепер кожний курсант, починаючи з 2-го курсу, перш ніж приступити до чергування, повинен дати клятвену обіцянку захищати та берегти життя і здоров’я людини у будь-якій надзвичайній ситуації перед стелою Доблесть Пожежного, що розташована на території навчальної пожежно-рятувальної частини. 

І справді, викарбувані на стелі слова Володимира Гіляровського «Каждый пожарный – герой, он каждый день рискует жизнью», взяті із його книги «Москва и москвичи», вже стали символом вірності обраній професії – пожежного-рятівника. Сьогодні біля стели зібралися почесні гості та господарі урочистого розводу – ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, проректор – начальник факультету післядипломної освіти полковник служби цивільного захисту Леонід Ушаков, ветерани пожежної охорони, начальник навчальної пожежно-рятувальної частини полковник служби цивільного захисту Дмитро Каскевич, керівництво факультетів університету, курсанти, представники гарнізонів, гості. За минулий навчальний рік проходження стажування нашими курсантами у пожежно-рятувальній частині Університету сталося 103 виїзди на надзвичайні ситуації, з них за третім номером складності було здійснено 7 виїздів, за 2-им номером – 16, за 1-им – 80. Найбільш масштабними та складними виявились надзвичайні ситуації, що сталися по вул. Іванова, вул. Станціонна, де довелось не тільки ліквідувати наслідки пожежі, а й евакуювати людей, у с. Васіщево, де довелось боротися нашим курсантам з вогнем, що охопив територію майже 6000 квадратних метрів. Багатьох наших курсантів було заохочено під час проходження стажування поза межами Університету. Слід назвати імена тих курсантів, що найбільш відзначились на стажуванні. Це – Сергій Гавриленко, Дмитро Маковоз, Ігор Корюшко, Максим Дорофєєв, Павло Коновалов, Сергій Лепський, Ігор Анопрієнко, Олексій Нікітін, Андрій Зипуляк, Станіслав Приходько та інші. Їх результативна та оперативна діяльність при гасінні пожеж та ліквідації їх наслідків була заохочена керівництвом університету – почесними грамотами, короткотерміновими відпустками. Звертаючись до курсантів, що заступають на стажування до навчальної пожежно-рятувальної частини, ректор університету Володимир Садковий побажав їм успіхів в оволодінні практичними навичками при гасінні пожеж, наказав слухатись своїх командирів та начальників караулів, завжди діяти у надзвичайній ситуації зважено та чітко. «Професія рятівника – це те, що йде в мене від душі, - говорить Андрій Максюта, курсант 2-го курсу оперативно рятувальних сил університету. - Той, хто любить свою професію і хоче присвятити їй все своє життя, вболіває за результати своєї діяльності та виконує її добросовісно і з любов’ю. Заступити на бойове чергування для мене – урочисто і відповідально. А особливо напередодні 80-річчя мого рідного навчального закладу. Я вважаю, що присягнути на вірність обраній справі, пожежному гаслу «Запобігти, врятувати, допомогти» біля священного місця світлій пам’яті про загиблих пожежних при виконанні свого обов’язку, це те, чого ми повинні неухильно дотримуватись та вчитись, до чого прагнути». Мешканка приватного будинку по вулиці Цитовська, 9 сімдесятирічна Лідія Петрівна, чоловіка та сусідку якої курсанти навчального закладу Олег Шипулинський, Віталій Кірюшин та Андрій Крак винесли із задимленого будинку, щиросердно дякувала рятівникам. Нагадаємо, що трагедія сталася 9 березня 2008 року по вулиці Цитовська, 9. Підступний вогонь, що накоїв лиха в одному приватному будинку охопив полум’ям і сусідній. Тому курсантам, що були у складі чергового караулу, довелось не тільки гасити пожежу, ліквідувати її наслідки, а ще й надавати екстрену психологічну допомогу постраждалій літній жінці та її сусідові – чоловіку теж похилого віку. Завдяки їх оперативності та своєчасності трагедії вдалося уникнути. Жінка, що за сили хвороби не могла самостійно рухатись, була врятована нашими курсантами. Свої професіональні здібності та людські якості й майбутні психологи-рятівники. Взагалі, є багато листів-подяк, де постраждалі щиро дякують викладачам університету за добре підготовлені кадри. І як урочиста посвята в бойове життя – передача бойового одягу курсантами 5-го курсу своїм молодшим товаришам – курсантам 2-го курсу, які щойно заступили на чергування до навчальної пожежно-рятувальної частини. У повній амуніції за сигналом «Тривога!», на пожежних автомобілях «новоспечені» рятівники НПРЧ виїхали на імітований бойовий виклик. 

«Стела – це моя душа, - говорить начальник навчальної пожежно-рятувальної частини полковник служби цивільного захисту Дмитро Каскевич, про якого говорять – «справжній тушило». – Мій батько був пожежним, це передалося у спадок і мені, а я, в свою чергу, передаю накопичений досвід своїм вихованцям. Я задоволений, що сьогодні наші курсанти в урочистій обстановці біля стели Доблесть Пожежного заступають на бойове чергування. Це досить відповідально. Стела - пам’ять про загиблих пожежних, пам’ять про врятовані від підступного ворога вогню людські життя, врятовані національні багатства. Це їм надасть відповідальності й натхнення при виїздах на надзвичайні ситуації». Священне місце відсьогодні стало символом берегині та честі рятівного гасла «Запобігти, врятувати, допомогти». 
ІV. 9 вересня відбувся 1-й конкурсний вступний іспит до ад'юнктури. Кандидати на навчання в ад'юнктурі складали вступний іспит зі спеціальності: 21.02.06-"Пожежна безпека" (Алфьоров О.В., Виноградов С.А., Рибка Є.О., Самоляк О.Ф.); 21.02.03-"Цивільна оборона" (Рашкевич О.С., Тарадуда Д.В.); 19.00.09-"Психологія діяльності в особливих умовах" (Побідаш А.Ю., Колесніченко О.С., Борисова Н.П., Ткач М.І.). До складу комісій з приймання іспиту входили: – проректор з наукової роботи, д.т.н., проф., полковник служби цивільного захисту Кривцова В.І.; – начальник факультету цивільного захисту населення і територій, д.т.н., доц., полковник служби цивільного захисту Андронов В.А.; – начальник соціально-психологічного факультету, к.психол.н., полковник служби цивільного захисту Куфлієвський А.С.; – начальник факультету оперативно-рятувальних сил, к.т.н., доц., полковник служби цивільного захисту Сенчихін Ю.М.; – головний науковий співробітник відділу ОНДР, д.т.н., проф. Абрамов Ю.О.; – головний науковий співробітник лабораторії ДПМНС, д.т.н., с.н.с. Басманов О.Є.; – професор кафедри фізико-математичних дисциплін, д.т.н., проф. Комяк В.М.; – професора кафедри фізико-математичних дисциплін, д.ф.-м.н., проф. Сознік О.П.; – начальник кафедри загальної психології, д.біол.н., доц., полковник служби цивільного захисту Перелигіна Л.А., – начальник кафедри прикладної психології, к.психол.н., доц., полковник служби цивільного захисту Шапар В.Б. Всі претенденти склали іспит на позитивні оцінки.
V. Пройшов майже місяць з моменту повернення з експедиції на Кавказ (Росія, Кабардино-Балкарська республіка) збірної команди м. Харкова з альпінізму, до складу якої входить викладач кафедри ОСтаП Сипавін Валентин Вікторович. Метою експедиції було здійснення горосходжень найвищих категорій складності та участь цими горосходженнями у Чемпіонатах Украйни з альпінізму в скельному та технічному класах. Важкі погодні умови, які склалися цим літом в гірському районі Кавказу, обумовили небезпеку у місці базування експедиції – ущелині Адил-Су. Гірські озера льодовикового походження були близькі до прориву, усі пошуково-рятувальні загони МНС Росії чергували в ущелині. Але не дивлячись на такі складні умови, наша команда спромоглася здійснювати заплановані сходження. Після циклу тренувальних занять, команда здійснила тренувальне сходження на пік Кавказ. Потім були здійснені сходження найвищих категорій складності. 

А саме: сходження на пік Вільної Іспанії 5Б категорії складності та на вершину Башкара 6А категорії складності. Зазначу, що сходження здійснювались удвох, тобто на найвищому спортивному рівні. Потім команда переїхала у найсуворіший район Кавказу – ущелину Безенгі, де вже у складі чотирьох спортсменів здійснила сходження на вершину Крумкол по найрейтинговому маршруту 6А категорії складності, керівником якого був Сипавін В.В. Дуже цікаво, що коли ми здійснювали сходження (а це зайняло три дні вгору та один день вниз), на всьому (!) Кавказі не було здійснено складних сходжень в силу непогоди. Чотири доби дощу, хуртовин, граду додавали складності і так нелегкому сходженню. Але все колись закінчується, і ось ми вже підходимо до базового табору, де нас зустрічають із привітаннями спортсмени зі Львова, Одеси, Києва та інших міст України та Росії, які дуже високо оцінили наші спортивні досягнення. Цими сходженнями команда показала свій високий клас, спортсмени підтвердили звання «Кандидатів у майстри спорту» та зробили вагомий внесок для виконання звання «Майстер спорту України».
VI. 17 вересня учні підшефної профільної загальноосвітньої школи № 36 м. Харкова щиро вітали колектив Університету цивільного захисту України із професійним святом – Днем рятівника.
 

Символічним і знаменним стало привітання школярів напередодні 80-річного Ювілею навчального закладу. «Я пишаюсь, тим, що у нас такі шефи, - говорить Богдан Липовий, учень 3-го класу ЗОШ № 36. – Вони завжди допомагають нам. В майбутньому я хочу вступити до університету. Хочу допомагати людям, бути справжнім рятівником». Нагадаємо, що у 2004 році Харківська середня загальноосвітня школа № 36 стала першою профільною школою серед загальноосвітніх закладів в системі МНС України та Міністерства освіти і науки України. За участі школярів та педагогів цієї школи пройшли перші заняття у Школі медицини катастроф для пересічних громадян, започаткованої університетом у 2006 році. 
VII. 20 вересня Святкування ювілею Університету цивільного захисту України – 80 славних, завзятих, звитяжних років. 80 років – значима та почесна дата, що визначає багатий досвід підготовки справжніх фахівців своєї справи, усталені славні традиції та високий авторитет Університету цивільного захисту України. 

Слід зазначити, що за роки свого існування він підготував понад 22 тисячі висококваліфікованих фахівців. Багато його випускників очолювали гарнізони пожежної охорони різних регіонів України та країн СНД, в теперішній час обіймають керівні посади в багатьох підрозділах МНС України. Випускники навчального закладу очолювали Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерство з надзвичайних ситуацій Республіки Білорусь. Двадцяти п’яти випускникам були присвоєні генеральські звання, трьом – високе звання Героя Радянського Союзу за мужність та героїзм, проявлені під час Великої Вітчизняної війни. 

Серед випускників – визначні спортсмени, які свого часу виборювали золоті медалі на чемпіонатах світу. До рідної альма-матер 19 вересня з’їхалися гості не тільки з різних куточків України, а й з далекого зарубіжжя. Актова зала навчального закладу зібрала понад 200 учасників святкових урочистостей. Були присутніми гості із Москви, Білорусії, Республіки Азербайджан, Російської Федерації, із міста-побратима Нюрнберга, споріднених навчальних закладів МНС України. Приємно, що серед гостей були випускники різних років. «Мій дідусь служив у царській армії, - пригадує Дмитро Федосійович Мірошниченко, випускник Харківського пожежно-технічного училища 1958 року. – І я для себе визначив, що буду військовим. Так, моя доля стала пов’язаною із пожежним навчальним закладом. Ми, діти «післявоєнщини», уперше в училищі відчули запах і смак білого хліба та масла. Зазначу, що з дисципліною було дуже суворо. Пам’ятаю за мого часу навчання, що з третього курсу було відраховано хлопця за самовільне відлучення. Щоби вступити до училища – складав українську мову (диктант) та математику. Після закінчення навчального закладу – гасив пожежі, ліквідував їх наслідки. Так склалася доля, що потім служив у Збройних Силах». А от випускник училища 1961 року – генерал-лейтенант внутрішньої служби Валерій Петрович Астапов, в минулому - Міністр з надзвичайних ситуацій Республіки Білорусь - пригадує, як більша частина його навчання в училищі була присвячена несенню варти біля Прапора училища. «А взагалі, - говорить Валерій Петрович, - навчали дуже добре. 

Коли після закінчення училища я вступив до Білоруського політехнічного інституту, то старші мої товариші із заздрістю ставились до мене, бо дуже чудово я розбирався в механіці, автомобільній справі, прекрасно «читав» креслення. Із гордістю відповідав – ґрунтовні знання дало мені рідне училище – за що я дуже вдячним своїм викладачам: Бронішевському, якого між однокурсниками звали «Бронік», Кабанову, завдяки йому не тільки я, а багато з нас стали чемпіонами спорту та майстрами спорту, Капустянського, Феденка, які повчали, наставляли». До речі, саме 50 років тому Валерій Петрович присягав на вірність Батьківщині, рідному народові у стінах ХПТУ. Після урочистого засідання, де ректор Університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий вітав всіх із Ювілеєм рідного навчального закладу, гості мали змогу ознайомитись із досягненнями кафедр, матеріально-технічною базою альма-матер не тільки в центральному корпусі, а й по вул. Баварська. 7, де на сьогодні функціонують три факультети. 
VIII. 20 вересня 2008 року 254 курсанти-першокурсники прийняли Присягу працівника МНС України. Відбулися урочистості на Меморіалі Слави. І знаменно, що це сталося саме у день 80-річного Ювілею Університету цивільного захисту України. 

Це стало символічною, а відтак, відповідальною та хвилюючою подією у житті курсантів-першокурсників. Перед своїми товаришами, особовим складом університету, батьками, високими гостями вони присягнули на вірність українському народові, рідній державі. Надзвичайно приємним став той факт, що серед юнаків-першокурсників приймали Присягу й чотири дівчини. «Я дуже хвилювалась, - ділиться своїми враженнями «новоспечена» курсантка Юлія Аверіна, - бо свідомо взяла на себе обов’язок мужньо і рішуче діяти в надзвичайних ситуаціях, виявила бажання присвятити себе гуманній, благородній, але водночас небезпечній професії рятівника. Розумію, що віднині для мене – сувора дисципліна, розпорядок дня, фізичні навантаження. Я готова до цього». На урочистій церемонії були присутніми начальник Управління освіти і науки МНС України полковник служби цивільного захисту Олександр Петрович Євсюков, начальник Головного управління МНС України в Харківській області Павло Одарюк, начальник з питань надзвичайних ситуацій Харківської облдержадміністрації Володимир Росоха, керівники правоохоронних органів, ветерани пожежної охорони, ректори вищих навчальних закладів. А особливо приємно, що курсантам-першокурсникам наставницькі поради дали шановані випускники навчального закладу: генерал-полковник внутрішньої служби Григорій Васильович Рева, колишній Міністр України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, генерал-лейтенант внутрішньої служби Валерій Петрович Астапов, колишній Міністр з питань надзвичайних ситуацій Республіки Білорусь, генерал-майор міліції Юрій Васильович Тарабрін, колишній перший заступник Міністра внутрішніх справ Республіки Білорусь, генерал-майор внутрішньої служби Пилип Миколайович Десятніков, колишній начальник Головного управління пожежної охорони України. Як зазначив Пилип Миколайович у слушному слові до першокурсників: «Всього слід досягати наполегливістю та старанністю, вчитись долати всі труднощі із оптимізмом. Для вас, першокурсники, ці риси повинні стати невід’ємними складовими при формуванні особистості». 

Із привітальним словом звернувся ректора університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, який наголосив на значенні прийняття Присяги першокурсниками. Це не тільки урочистість, а висока честь та відповідальність. Ректор університету запевнив, що керівництво, науково-педагогічні працівники докладуть усіх зусиль для успішного опанування курсантами навчального матеріалу, набуття ними практичних навичок та вмінь з метою виховання всебічно розвинених, фізично загартованих, морально стійких особистостей. Хвилюючим був традиційний ритуал вшанування пам’яті загиблих пожежних, За традицією, представник Харківської єпархії освятив першокурсників. Після урочистого прийняття Присяги відбувся святковий концерт У БК «Залізничник». Високі гості начальник Головного управління МНС України в Харківській області Павло Одарюк, начальник з питань надзвичайних ситуацій Харківської облдержадміністрації Володимир Росоха були удостоєні звання «Почесного професора Університету цивільного захисту України, а шановані почесні ветерани отримали пам’ятний знак «Золота каска». 

Зеленого світла тобі, Університете, та довголіття! У добру путь, первачки! Вікторія Коленко, прес-центр університету 
IX. Свято здорового способу життя урочисто розпочалось 23 вересня в Навчальному центрі оперативно-рятувальної служби МНС України (с. Ватутіно Нововодолазького району Харківської області). Сюди завітали учні загальноосвітніх шкіл із Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Київської, Одеської, Сумської, Хмельницької, Черкаської та Харківської областей. Вік учасників змагань – від 10 до 15 років. Слід зазначити, що гра-випробування «Котигорошко» проводиться вже вдесяте за ініціативи Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства освіти і науки України, Міністерства оборони України та Державної прикордонної служби. 180 юнаків та дівчат протягом шести днів будуть виявляти свої можливості орієнтуватись у надзвичайних ситуаціях.
 

А допомагати, можливо, і навіть давати слушні поради, як правильно виявити свої рятувальні якості в умовах, максимально наближених до реальних, будуть курсанти-«куратори» Університету цивільного захисту України. За словами начальника Управління соціально-виховної роботи та психологічного забезпечення МНС України полковника служби цивільного захисту Олександра Алімова, цей захід передбачає пропаганду здорового, активного способу життя, оцінює якості дітей орієнтуватись у надзвичайних ситуаціях, повсякденному житті. «Це – гра, але насправді для нас, школярів, - певні випробування, які ми повинні подолати, - говорить представниця Дніпропетровської команди, учениця 7-В класу Поліна Левкович. – А знання, отримані на таких змаганнях, стануть в нагоді і в реальному житті. Я вже вдруге беру участь у подібному заході. Наприклад, мені довелось надавати першу медичну допомогу дівчині-однолітці при нападі епілепсії. Мої друзі були здивовані, як вміло я діяла. А я просто застосувала навички, набуті на грі «Котигорошко». До речі, дніпропетровська команда неодноразово ставала призером Всеукраїнських змагань. Слід зауважити, що програма гри дуже насичена. Школярі будуть долати техногенну смугу перешкод з елементами рятувальних робіт, гасити пожежі та ліквідувати їх наслідки, орієнтуватись у надзвичайних ситуаціях природного та техногенного характеру, випробовувати себе у знанні правил дорожнього руху, спортивній естафеті. Навіть зможуть стати кухарями – взяти участь у конкурсі приготування їжі на вогнищі. Протягом Всеукраїнських змагань поряд із учасниками будуть психологи-рятівники. Вони проводитимуть тестування на відповідну тематику. Гра-випробування триватиме до 27 вересня. Переможці будуть нагороджені грамотами МНС та цінними подарунками від організаторів і спонсорів. Ініціатори й організатори гри-випробування – Національна Рада дитячих організацій України. Відділення цього руху діють у всіх регіонах. 
X. 25 вересня до Університету цивільного захисту України завітали представники влади міста Нюрнберг У рамках проходження «Днів культури міста-побратима Нюрнберга в Харкові», що триватиме з 23 по 28 вересня у нашому місті, до Університету цивільного захисту України 25 вересня з офіційним візитом прибула делегація міста Нюрнберг на чолі з особистим представником обербургомістра Нюрнберга, депутатом міської ради Нюрнберга, заступницею голови фракції Соціал-демократичної партії в міській раді панею Ренатою Блюменштеттер.
 

У ході візиту між керівництвом університету та високопосадовцями міста-побратима було досягнуто домовленості про тісне співробітництво та підтримку. Німецька делегація ознайомилась із науково-методичною та матеріальною базою навчального закладу.
 

Слід зауважити, що 26 вересня курсанти університету братимуть участь у культурних заходах міста-побратима. Як повідомили у прес-службі Харківської міськради, крім зустрічі із керівництвом Університету цивільного захисту, офіційна делегація Нюрнберга проведе зустріч з заступником Харківського міського голови-директором Департаменту охорони здоров’я та соціальних питань І.М. Шурмою, відвідає міську клінічну лікарню швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. Мещанінова, Центр з реабілітації дітей-інвалідів «Промінь», будівництво хоспісу.
 
ЖОВТЕНЬ

І. 2-3 жовтня делегація Університету цивільного захисту України відвідала Командно-інженерний інститут МНС Республіки Білорусь. У Мінську зібралися представники – спеціалісти рятувального профілю, аби на конференції «Інноваційні технології захисту від надзвичайних ситуацій» обговорити нагальні фахові проблеми. Слід зауважити, що в цьому році навчальному закладу, що радо зустрічав учасників конференції, виповнилось 75 років з дня заснування. Делегація університету у складі: начальника соціально-психологічного факультету полковника служби цивільного захисту Андрія Куфлієвського, начальника відділення соціальної і гуманітарної роботи полковника служби цивільного захисту Юрія Хуртова та старшого інспектора соціально-психологічного факультету капітана служби цивільного захисту Ігоря Хмирова відвідала Командно-інженерний інститут та привітала з нагоди ювілею. 

Під час перебування в Командно-інженерному інституті присутні та гості мали змогу ознайомитись з навчально-матеріальною базою інституту, організацією навчально-виховного процесу, спортивними досягненнями та дозвіллям вихованців навчального закладу. Слід зазначити, що теплі, доброзичливі стосунки із колегами Командно-інженерного інституту МНС Республіки Білорусь зародились ще у 90-их роках, і з кожним роком вони міцніють та дають плідні результати. 
II. З 10 жовтня в Університеті цивільного захисту України поглиблено вивчають німецьку мову. Створено таку групу на кафедрі мовної підготовки Університету цивільного захисту України. Працює вона з початку нового 2008-2009 навчального року. Ця інновація виникла внаслідок тісного співробітництва університету із пожежною охороною та мерією міста-побратима Нюрнберга. Слід нагадати, що у квітні 2007 року наша делегація вперше побувала у Нюрнберзі. Тоді було досягнуто попередньої домовленості про стажування наших курсантів у бойових підрозділах Пожежної охорони міста-побратима та вивчення передового досвіду у німецьких колег – фахівців пожежно-рятувальної справи. 

Зі своєї сторони вже тричі побували в університеті делегації з Німеччини, які очолювали керівник німецької громадської організації „Миргородський проект” професор Манфред Рюмланд, особистий представник обербургомістра Нюрнберга пані Рената Блюменштеттер та перший віце-бургомістр міста Нюрнберга Хорст Фьортер. Результатом теплих та корисних для обох сторін зустрічей та перемовин стала домовленість про спільну роботу щодо надання німецькими державними і громадськими організаціями технічної допомоги університету з метою удосконалення навчального процесу, а також про початок роботи з налагодження сталої співпраці з профільними навчальними закладами Німеччини. У наступному році перший десант курсантів відвідає місто-побратим Нюрнберг. Планується, що вони будуть включені до бойових розрахунків пожежних частин Нюрнберга та зможуть за европейськими стандартами набути практичних навичок у ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Ось чому поглиблене вивчене іноземних мов стало першочерговим навчальним завданням для курсантів – майбутніх стажерів. До речі, на кафедрі мовної підготовки університету вже є досвід поглибленого вивчення англійської мови. Перший захист дипломних і магістерських робіт відбувся англійською мовою у травні 2004 року. Група з поглибленим вивченням іноземних мов налічує 19 курсантів 1-4-их курсів. Хоча інновація щойно впроваджена, але вже має перші позитивні результати. Успішно засвоюються слухачами програмні продукти з німецької мови, курсанти також мають виділений за програмою час для самостійної праці у мультимедійній мовній лабораторії. А основне – вони мають змогу через мережу Інтернет безпосередньо спілкуватись із носіями німецької мови – слухачами Школи з підготовки пожежних-рятівників (м. Хайрдсберг) та Інституту Пожежної охорони (м. Магдебург). «Для поїздки на стажування до Німеччини, - говорить один із слухачів групи курсант 4-го курсу Олександр Мовчан, - мені потрібні не тільки фахові знання, а й знання німецької мови. Хочеться все знати, все розуміти, спиратись не тільки на спеціалізовану лексику, а й вільно спілкуватись із колегами німецькою мовою у побуті. Я би зауважив, що ці знання мені потрібні в першу чергу. Пригадуються слова відомого німецького поета Гете: скільки ти знаєш мов, стільки разів ти людина. А сьогодні я ретельно готуюсь до поїздки і впевнений, що буду готовий достойно представити свій навчальний заклад за кордоном».
III. 17 жовтня у Харкові в Університеті цивільного захисту України розпочато підготовку фахівців зі знешкодження боєприпасів. З першого вересня поточного навчального року кафедрою організації забезпечення цивільного захисту в надзвичайних ситуаціях Університету цивільного захисту України вже розпочато підготовку 10 майбутніх спеціалістів цієї нелегкої та небезпечної справи. Сумний досвід констатує, що 27 серпня 2008 року на території нашої держави, включаючи надзвичайні ситуації в Артемівську та двічі в Новобогданівці, пролунали вибухи на території 61-го арсеналу Південного оперативного командування Сухопутних військ Збройних Сил України у Лозовій. «Як свідчить досвід з ліквідації таких непередбачуваних ситуацій, - говорить начальник кафедри організації забезпечення цивільного захисту в надзвичайних ситуаціях підполковник служби цивільного захисту Віталій Барбашин, - поряд з підрозділами Міністерства оборони України, активно залучаються піротехнічні підрозділи МНС України. 

Саме їм доводиться виконувати бойове завдання щодо очищення території України від вибухонебезпечних предметів. На сьогодні наша рідна землі «насичена» не тільки залишками ведення бойових дій часів Другої світової війни, а й має близько 150 арсеналів та баз зберігання вибухонебезпечних предметів. Вочевидь, немає потреби переконувати в актуальності завдання з підготовки спеціалістів зі знешкодження боєприпасів». В навчальному закладі вже проведено певну роботу з підготовки до навчання вказаної категорії фахівців. Сьогодні функціонує постійнодіючий лекторій з основ організації піротехнічних робіт. Створено аудиторну базу. Майбутні спеціалісти можуть практично відпрацьовувати набуті знання та навички на полігоні навчального центру Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (с. Ватутіне Харківської області). Вже після закінчення першого курсу курсанти матимуть робітничу професію «сапер (розмінування)». Матиме її й молодший сержант служби цивільного захисту Олександр Козидуб. «Я відразу виявив бажання отримати таку професію, - ділиться майбутній спеціаліст, мешканець Полтавської області. – Мені ще не доводилось зіткатися з подібними надзвичайними ситуаціями. Але я давно усвідомив, що чоловік такої професії повинен бути рішучим, сміливим, наполегливим, а, в першу чергу, тямущим у цій справі. Не дай Боже потрапити у таку ситуацію – вибирати не прийдеться: або – «так», або – «ні», третього – не дано. І я до цього готовий. Вже знаю, як діє той чи інший вибуховий пристрій, але ще недосконало. Знаю, що програма важка і досить насичена, але я обрав – значить, здолаю».
IV. Курсанти та студенти навчального закладу 23 жовтня провели у 36 харківській школі практичні тренінги на уроках з „Основ здоров’я”, цивільного захисту та ОБЖ. Готуючись до проведення занять із школярами з безпеки життєдіяльності та основ здоров’я, майбутні рятувальники вирішили, що це будуть уроки з набуття життєвих навичок з питань: першої медичної допомоги потерпілим, основ самозахисту та самооборони, інформаційного захисту. 

Учасниками тренінгу стануть учні 7-их, 10-их, 11-их класів, вчителі, адміністрація школи, батьки. На Харківщині опікуються безпекою дітей. Роблять це працівники, курсанти, студенти, викладачі, керівники відділів та факультетів провідного вищого навчального закладу МНС України. Відомо, що навчати дітей засадам безпечної поведінки – процес кропіткий, творчий та дуже цікавий. Учні та вчителі харківської 36 середньої школи давно вже порозумілися та здружилися з працівниками УЦЗУ. Люди в погонах вже стали не просто частими гостями для вчителів та учнів, а частиною шкільного викладацького колективу, які приймають активну участь у проведенні заходів навчального закладу та придбанні необхідних засобів як навчальних так і досить специфічних пожежно-рятівних приладів, макетів. Кабінети Захисника Вітчизни, Основ здоров’я, Цивільного захисту та ОБЖ – гордість школи. Унікальні макети, якими оснащено ці шкільні кабінети, зроблені за участі працівників Університету. І все заради головного – навчити дітей бути завбачливими, вести здоровий спосіб життя та вміти допомогти самому собі та товаришеві у разі виникнення надзвичайної ситуації. Курсанти-рятівники кажуть, що раніше цих важливих навичок не формували у школі. Більшість людей набували їх упродовж життя методом „проб і помилок”. У школі вони проводитимуть заняття не випадково, бо знають, що в житті кожної людини трапляються ситуації, яких можна було б уникнути, якби була можливість заново прожити цей момоет. Та життя одне, і кожен з нас набиває власні гулі. Але той, хто підкований теоретично, навчений книгою і педагогом, має більше шансів уникнути невдач. Також еменесовці зауважують, що на уроках ОБЖ, Основ здоров’я, Цивільного захисту, Захисника Вітчизни школяри вивчають алгоритми поведінки в ексремальних ситуаціях, дізнаються, як рятувати своє життя й життя інших людей під час пожеж на надзвичайних ситуацій, надавати невідкладну допомогу потерпілим. Звісно, ці уміння неможливо відпрацювати лише за підручником. Особиста зустріч школярів на уроці із рятівниками – це чудова нагода здобути практичних навичок, потренуватися під керівництвом майбутнього професійного рятувальника. У свою чергу курсанти дізнаються від учнів, що вони запам’ятали з уроків ОБЖ, чи навчились орієнтуватися та захищати себе у надзвичайній ситуації, наскільки знайомі із службами екстренного виклику і чи зуміють операторові надати повну інформацію як свідки НС. За словами директора Лариси Ричкової, результат співпраці з Університетом цивільного захисту не очікує на себе. Школа є прикладом у питання формування навичок культури безпечної поведінки. Разом з фахівцями Університету цивільного захисту України вже започатковані спільні проекти „Школа безпеки”, „Медицина катастроф”, „Профорієнтаційна школа – соціально-орієнтовані технології”, „Я буду рятувальником”; акції „Вогнегасники на ялинці”, „Зроби життя безпечним” та інші. Це творчі та інтелектуальні конкурси з протипожежної тематики, строю та пісні, екскурсійні програми, спортивні заходи та змагання, пожежні естафети, випуски тематичних газет, вікторини, ігри, орієнтовані на практичну підготовку до дій в НС, відвідування виставок дитячої творчості, розробок в області пожежної безпеки та ліквідації НС, пожежного аварійно-рятувального обладнання. Продовженням цієї співпраці є тренінги під всеукраїнським гаслом МНС „Запобігти. Врятувати. Допомогти”, на яких спільними зусиллями вчителів та курсантів, студентів УЦЗУ і формуються навички безпечної поведінки дітей. Курсанти кажуть, що докладуть зусиль до того, щоб діти по-справжньому були захоплені, їм також було цікаво спілкуватися, обмінюватися враженнями і досвідом. Зараз на етапі завершення проект щодо патріотичного виховання підростаючого покоління „За честь Вітчизни”. Крім того, адміністрація школи має намір якнайшвидше приступити до започаткування на базі школи юнацького клубу та первинної організації рятувальників. Ці заходи, тренінги та акції дадуть змогу реалізувати в життя головний проект – зльот команд юних рятувальників із всієї України з тематичного напрямку „Надзвичайні ситуації у моїй країні”. До речі, вперше в Україні профільній клас з пожежно-рятувального напрямку з’явився саме у Харкові, у 36-ій школі, у 2004 році. Результатом співпраці школи та Університету цивільного захисту України директор 36-ої школи Лариса Ричкова та ректор вищого навчального закладу, генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий вважають те, що можливість практичної реалізації набутих знань учнями є запорукою зменшення показників дитячого травматизму під час науково-виховного процесу та у побуті, молодь залучається до пропаганди безпечного способу життя, з кожним роком співробітництво набуває обертів, у підростаючого покоління розвиваються лідерські якості, громадська відповідальність, а також співпраця сприяє популяризації професії рятувальника. Чимало випускніків СШ № 36 виявили бажання своє життя зв’язати із професією пожежно-рятівного напрямку і вони сьогодні працюють у підрозділах МНС, а також і зараз навчаються в провідному навчальному закладі МНС – Університеті цивільного захисту України.
 V. 23 жовтня в рамках проведення семінарського заняття з дисципліни «Екологічна безпека» в групі слухачів магістратури під головуванням професора кафедри безпеки життєдіяльності, доктора технічних наук Андронова Володимира Анатолійовича було проведено ділову гру з теми «Пріоритети при розробці стратегії здоров`я населення». Ділова гра як одна з найбільш складних і одночасно ефективних форм навчання, дозволила відтворити у навчальному процесі реальну діяльність, імітувати реальні та умовні ситуації і процеси, програвання яких дозволило слухачам магістратури шляхом активної взаємодії приймати самостійні рішення, відстоювати свою точку зору та досвід мовленнєвого спілкування. Слухачі закріпили одержані теоретичні знання, вдосконалили вміння обговорювати, аналізувати і раціонально використовувати інформацію, критично оцінювати різні точки зору, приймати і формулювати рішення, робити висновки із особистих і чужих помилок тощо. Ігрова імітація передбачала рольову поведінку учасників, яка регламентувалася деякими правилами, але, в той же час, припускала індивідуальні рухи, вільну імпровізацію. Правила, які визначали рольову поведінку учасників відбивали реальні суспільні і міжособистісні стосунки, в них був свій вираз соціального досвіду, володіння яким можливе лише в діяльності, навіть якщо вона лише тільки ігрова. Протиріччя між регламентацією правилами і свободою ігрової поведінки надало грі властивості релевантності, і її розвиток протікав як процес активної взаємодії граючих: вони наступали на партнерів, відступали, захищалися та переходили у контратаку. Слід визначити, що деякий процент слухачів-магістрів не в повній мірі змогли проявити власні можливості в міру своєї підготовленості, на що було звернено увагу головуючого. Ми вважаємо за доцільне проводити заняття не тільки у вигляді ділових ігор, а й у інших формах занять, які дозволяють більш відкрито проявляти інтелектуальні можливості кожного. За підсумками семінарського заняття Володимир Анатолійович відмітив кращі бригади та активних учасників. А в свідомості слухачів магістратури залишився безцінний дар – знання. 
VI. 27 жовтня психологи Університету цивільного захисту України прийшли на допомогу 28-річній жінці, син якої випав з балкону п’ятого поверху. 10 вересня стане для півторарічного харків’янина Владика Пономаренка другим днем народження. Після падіння з висоти малюк залишився неушкодженим - без сінців, переломів і струсу мозку. Хлопчина одразу і не зрозумів, що саме з ним. Він не втрачав свідомості, не плакав, а лежав на кучі листя і трави, та тільки оченятами шукав маму та тягнув рученята. Мами поруч не було, а раптово з’явився незнайомець. Ставши свідком пригоди, чоловік не розгубився і почав одразу ретельно досліджувати тіло „космонавта”. Перехожий виявився дитячим лікарем. Тут підбігли і сусіди. Упізнали малого Владку-вертуна, та від шоку самі не знали що робити. Сусідський галас почула і мама Владика – Світлана. Жінка кинулася бігти до дитини, та сусіди стримували її і не пускали з кімнати на вулицю, аж поки дитячий лікар не підтвердив, що хлопчина живий, у свідомості, реагує на навколишнє середовище і пізнає людей. Та ризикувати не стали, викликали „швидку”. Медики двох харківських лікарень обстежували малого „чудо”-пацієнта два тижні і не могли повірити у таке спасіння. Побажали матері ще якнайпильніше дивитися за малим, сходити до церкви, та через деякий час все ж таки ще раз обстежити сина у лікарів...Резонансна подія стала відома правоохоронним органам і соціальним службам. Після перевірок, бесід із членами родини та сусідами, чиновники і „люди в погонах” дійшли висновку, що родина благополучна, діти ростуть у повній сім’ї і за ними доглядають. Подія із Владиком – сумний збіг обставин, коли мати відволіклася, а хлопченя вийшов на балкон і потягнувся за кішкою Кузею. У Світлани ще є шестирічний Сашко. Він інвалід з народження (сліпий на одне око) та вчиться у спеціалізованому інтернаті. Про незвичайну пригоду Владика дізналися харківські журналісти. Світлана не ховалася від них. Давала всім інтерв’ю. Жінка раділа втішному завершенню історії з малим, корила себе за недогляд та благала всіх батьків не відходити від дітей, стежити за ними дуже пильно, аби ж з дітьми нічого надзвичайного не траплялося. Вважає, що її синок народився не в сорочці, а в кожусі. Тому що поруч із купою листя, на яку упав Владик, лежало каміння, розбите скло, стирчав пеньок старої яблуні та розташовувались погреби мешканців дому. Саме харківські журналісти повідомили фахівцям Університету цивільного захисту про те, що молода жінка знаходиться у стані стресу. (Авт.: харківські ЗМІ неоднаразово розповідали про психологічну службу Університету та МНС) Журналісти, які писали про чудодійне спасіння Владика, розповіли психологам УЦЗУ, що через півтора місяці після надзвичайної події, Світлана не позбулася шоку, має поганий сон, не припиняє корити себе за те, що сталося із Владиком, не дуже бажає зустрічатися із подругами, аби не відволікатися від догляду за сином ні на секунду, боїться малого залишити і вдень, і вночі. Психологи Університету Григорій Середа та Олексій Косолапов вирішили негайно зустрітися із жінкою, членами її родини та дітьми, сусідами. Світлана радо вітала гостей. З перших хвилин зустрічі психологів із жінкою було вочевидь, що розмова відбудеться відвертою і допомога „цілителів душ” буде не марною. Велика іграшка „пожежна машина” від рятівників-психологів та кульки із солодощами прийшлися до смаку Сашкові та Владикові. Малі задружилися із Олексієм миттєво. Йому дітлахи розповідали про свої іграшки, маму, папу, бабусю, сусідку тьоту Аллу, друзів, а ще тягли з вугла кубики, щоб разом будувати дім. А тим часом, граючись із дітьми, Олексій вів виважену та тонку бесіду із Світланою, проводив свій психоаналітичний тренінг...потрібний їм обом. Про тонкощі роботи з людьми психологи ніколи не розповідають. Таємницею у них є все, про що дізнаються вони від людини, яка потребує на допомогу, каже Олексій Косолапов. Єдине, на чому зауважив Олексій, Світлана дуже мужня, світла, вольова жінка і до глибокої депресії у неї не дійде. Вона абсолютно адекватна, цікавиться подіями у світі, збирається їхати із своєю сім’єю у гості до батька на Луганщину. А стресові ситуації, каже Олексій Косолапов, виникають у людей навіть тоді, коли надзвичайні історії мають „хєпі енд”. Зустрічі фахівців-психологів із Університету цивільного захисту України із Світланою продовжаться на такий термін, який потрібен буде саме Світлані, до її повного душевного спокою, завірив Олексій. 
VII. 8 жовтня Олена Меркулова отримала спеціальне звання майстера спорту. Студентка Університету Цивільного захисту України Олена Меркулова: «Зусиллями багатьох людей та завдяки особистій цілеспрямованості і тренуванням, мені присвоєно спеціальне звання майстер спорту” Нещодавно Олена Меркулова виборола перемогу на міжнародних змаганнях із гирьового спорту.
 

Вона стала Чемпіонкою України і рекордсменкою. За два тижні „новоспечений” майстер спорту Олена Меркулова буде захищати честь України на Чемпіонаті світу в Італії. На відпочинок часу не має. До виїзду у Турин залишилось тільки 14 днів. У Олени і її тренера В’ячеслава Кононовича зараз „гаряча” пора. Тренування і фізична підготовка проходять щоденно. Та молода „надія країни” та гордість УЦЗУ знайшла час для невеликого інтерв’ю. Олена Меркулова: „На мою думку, мій шлях у спорті ще не дуже вагомий, але вже результативний. За три роки, починаючи з нуля, мій тренер В’ячеслав Кононович „зліпив” рекордсменку України, і разом із ним ми отримали моє спортивне звання „майстер спорту з гирьового спорту”. Із самого дитинства мої рідні і мама, і батько знайомили мене із цікавим світом спорту. Займалась я боротьбою, спортивними танцями, плаванням. До всього була зацікавленість. Бажання ходити у спортивні секції швидко виникало, але також швидко і зникало. У 2006 році я стала студенткою Університету цивільного захисту України. Викладач із фізичної підготовки В’ячеслав Нікітін побачив у мене здібності до силових навантажень. В’ячеслав Іванович і привів мене до тренера-гирьовика, майстра спорту міжнародного класу, Чемпіона і рекордсмена світу В’ячеслава Кононовича. Він мене переконав серйозно зайнятися гирьовим спортом. Відверто кажучи, я спочатку здивувалась дуже. Жінка і гирі? Навантаження дівчині? Якось не ліпиться одне до одного. Але. Але взяла до рук гирю вагою у 16 кг. Ой, і важкі були перші ті підйоми! І важко, і ніяковито було попервах. Тренер, В’ячеслав Генріхович, тільки і підбадьорював, цінував мої зусилля, казав, що вже дуже добре все виходить у мене із гирьками, говорив, що я красиво і технічно роблю підйьоми і ривки (жінки тільки ривки із гирями виконують на змаганнях), і обов’язково стану незабаром дуже відомою спортсменкою. Я тільки посміхалася, та гирь з рук не кидала. Тренування непомітно для мене самої стали щоденними, посмішки де і поділися, раз-у-раз навантаження додавалися, і через де-який час я вже поїхала на свої перші змагання. З’явилися і перші успіхи. Вони додавали мені і тренерові Кононовичу тільки наснаги. Линув час. Робота у спортзалі та тренування таки дали вагомий результат – я стала Чемпіонкою України. Побила рекорд України – 146 підйьомів у ривку. За ці досягнення отримала спортивне звання „майстер спорту. Я пишаюсь тим, що навчаюсь в Університеті цивільного захисту України. Мої спортивні досягнення не тільки йдуть у залік держави. Це досягнення і моїх тренерів, фахівців УЦЗУ, які доклали чимало зусиль до моїх особистих рекордів. Маю сказати, що спорт додав мені ще й особистої впененості. Гадаю, що мало стати лідером, треба спробувати це лідерство ще й утримати. Аби хоч років на п’ять”. 
VIII. 28 жовтня караул №3 під керівництвом полковника сл. ЦЗ Каскевича Д.Ю. та викладача-методиста капітана служби ЦЗ Федоренко Р.М. виїхав на пожежу № 3 за адресою бульвар Нетечинський 19, де на площі 1500 м2 горіли приміщення виробничого цеху по виготовленню поліетиленової плівки (раніше в будівлі були розташовані цехи текстильної фабрики). Караул приймав участь у гасінні пожежі та розборці конструкцій 
IX. 25-26 октября в Черкассах прошел турнир сильнейших боксеров под эгидой К2 PROMOYHIN. Курсант 5-го курса Головко Валентин проводил бой-андэкарт (рейтинговый бой) с Арутюном Хачатряном. С первых секунд боя Валентин захватил преимущество и не упускал его до развязки поединка. Валентин сполна пользовался тотальным превосходством в росте и длине рук и буквально расстреливал соперника с дальней дистанции джебами и хлесткими двойками. Уже во втором раунде Головко, промахнувшись очередной двойкой, продолжил атаку точным левым боковым, и Хачатрян оказался в тяжелом нокдауне, но сумел подняться и достоять до конца раунда. В третьем раунде Головко откровенно «играл» с соперником, менял стойки и работал на выбор, и после очередной двойки Хачатрян вновь оказался в нокдауне. После третьего раунда тренер Аруюта благоразумно не выпустил подопечного из угла, и рефери зафиксировал победу Головко техническим нокаутом .
ЛИСТОПАД

І. 2-го листопада на території факультету №2 Університету цивільного захисту України, з’явились нові абітурієнти, які приїхали до нас навчатися із республіки Азейбарджан. Ці хлопці не так давно були ще школярами, а тепер вирішили присвятити своє життя боротьбі з вогняною стихією, тому зараз вони поповнили наші ряди вогнеборців і проходять курс молодого бійця. І незважаючи на усі тяготи, які стають на їхньому шляху, вони намагаються їх мужньо подолати. З самого першого дня перебування в Університеті цивільного захисту України, абітурієнти зіштовхнулися з багатьма проблемами, адже вони майже не розмовляють українською чи російською мовами. Хлопці не адаптовані до нашого клімату. Вони відірвані від рідної домівки на багато тисяч кілометрів. А найголовнішим є те, що потрібно надолужити час, та наздогнати курсантів І-го курсу, у яких навчальний процес триває уже понад два місяці. Але хлопці стараються, вивчають нашу нелегку мову і ще більш нелегку справу. Тому побажаймо їм мужності та витримки, вона їм не завадить! 
II. 4-го листопада відбулися змагання з волейболу на першість факультету між збірними командами 1-го і 3-го курсів. На підтримку своєї команди прийшов весь особовий склад першого курсу. Гра виявилась не тільки цікавою, а ще й високо тактичною. Спільність дій, сколоченність команди зіграли важливу роль у перемозі для наших волейболістів. Спортсмени показували свою спритність, швидкість, точність та професіональну гру. До складу збірної першого курсу факультету ЦЗНіТ увійшли: молодший сержант Назаренко А.М. та молодший сержант Омельченко Б.П., курсанти: Струкало В.В., Воронько А.О., Маслик А.В., Грудко Ю.В., Лукиша Р.Т., Кащавцев М.І. Найпалкішими вболівальниками виявились: молодший сержант Холоднюк Р.І., курсанти: Фір Д.Ф., Малахов М.А., Дорофєєв О.І. Ці курсанти найбільше хвилювались за наших спортсменів та всім серцем жадали перемоги. Завдяки висококласній грі наших «збірників» та гучних оплесків і вигуків вболівальників, ми змогли з легкістю здобути перемогу. У загальному заліку рахунок склав 2:0 на нашу користь. 
III. 5 листопада відбулась зустріч відмінників навчання нашого курсу з начальником кафедри фізико-математичних дисциплін професором Мунтяном Валерієм Карповичем. Ми були одні із перших, хто побачив подаровану колекцію книг з бібліотеки професора фізико-математичних наук Дюженка Михайла Георгійовича. Близько 500 книг на різну тематику, переважно наукового характеру, було передано дружиною Дюженка М.Г. до нашого університету. Серед книг є такі, яким налічується 100 і навіть 200 років! «У першу чергу,- як сказав Валерій Карпович, - ця бібліотека буде дуже корисною для професорсько-викладацького складу, але і курсанти, і студенти за бажанням зможуть користуватись цими примірниками». Найближчим часом, всі бажаючі зможуть відвідати бібліотеку Дюженка М.Г., яка буде зберігатись на кафедрі. 
IV. 7 листопада відбулася конференція трудового колективу, де Володимир Петрович звітував про виконання протягом останнього року Програми діяльності відповідно до Закону України «Про вищу освіту» та підбив загальні підсумки організаційної, навчальної, наукової, виховної та господарчої роботи колективу. 

Слід зауважити, що минулий рік для навчального закладу був знаменним – це рік 80-річчя з дня заснування нашого навчального закладу, якому не одне покоління працівників віддавало та віддає свої знання, енергію та сили. Зокрема ректор зазначив, що проводився захист інтересів провідного навчального закладу МНС України - Університету цивільного захисту України на рівні МНС та МОН відносно статусу Національного. Цей напрямок діяльності поки що залишається відкритим. У рамках реформи системи вищої освіти України на базі Університету та Науково-методичного центру навчальних закладів МНС сьогодні плідно та результативно працюють Науково-методична комісія МОН та робочі групи щодо розробки навчальних стандартів у нових напрямах підготовки бакалаврів у галузі знань «Цивільний захист». Слід зауважити, що сьогодні в умовах, коли Міноборони відмовилось готувати кадри для МНС спеціалістів-інженерів з ліквідації боєприпасів, саме Університет виявився готовим взяти на себе розв’язання досить непростої проблеми. Сьогодні вирішується в МНС питання щодо додаткового створення спеціалізованої кафедри з підготовки піротехніків, що дозволить знизити навантаження не тільки на інші кафедри, а й дасть можливість вирішення низки кадрових питань. У цьому році вперше внесено до держзамовлення МНС та здійснено набір на спеціальність «Цивільний захист» та «Охорона праці». Слід зазначити, що в Університеті, поки що єдиному на Україні, уже навчаються курсанти за спеціальністю «Цивільний захист». На сьогодні проходять процедуру ліцензування дві нові бакалаврських програми «Хімічні технології» та «Екологія». Приємно, що за рейтингом, проведеним у квітні 2008 року за ініціативи міжнародної організації ЮНЕСКО, Університет увійшов до 200 найкращих вищих навчальних закладів України (газета «Зеркало недели» № 16 від 26 квітня 2008 року). Ректор зауважив, що досягненням минулого року стало введення в експлуатацію науково-лабораторного корпусу кафедри процесів горіння, лабораторії фізики – уперше наші курсанти та студенти отримують повноцінні лабораторії хімії, термодинаміки, фізики тощо. Зміцнюється та розширюється навчальний полігон по вул. Баварська, 7, в тому числі база ГДЗС. Сподіваємось, що найближчим часом на навчально-тренувальному полігоні буде справжній літак, а закуплені додаткові мультимедійні комплекти та 3 комплекти озвучення закладуть основу для створення кризисного центру на базі факультету післядипломної освіти. Подальший розвиток наукових досліджень в університеті, зміцнення та розширення експериментальної бази, підготовка наукових кадрів , залучення до наукової роботи кращих курсантів та студентів, молодих працівників було, є та буде пріоритетом діяльності Університету. В цьому році рішенням вченої ради Університету вчене звання доцента присвоєно 5 працівникам навчального закладу, крім того присвоєно звання та справи знаходяться на розгляді в МОН: 5 – на звання доцента, 4 – на звання професора, 1 – старшого наукового співробітника. Одним із пріоритнтних напрямків роботи коллективу є також сприяння подальшому формуванню курсантів, студентів та слухачів як соціально зрілих творчих особистостей, виховання їх морально, фізично та гармонійного здоровими із активною життєвою позицією. Слід зазначити, що все наведене вище - це загальні підсумки нашої роботи щодо виконання завдань з підготовки та післядипломної освіти фахівців для сфери цивільного захисту, за якими не завжди видно кропітку працю всього колективу, основним підсумком якої ректор вважає те, що колектив зміг впровадити у роботу принцип, що основними особами у навчальному процесі є курсант, студент, слухач з одного боку та викладач – з іншого. Не зупинятись на досягнутому – таке життєве кредо Університету! 
V. 5-го листопада кафедрою мовної підготовки разом із курсантами ІV курсу факультету ОРС проведено захід, присвячений Дню української писемності та мови, та відкрито І етап конкурсу з української мови імені Петра Яцика. У читальному залі бібліотеки (вул. Баварська 7, корпус №1) відкрито виставку експонатів, що розповідають про історію української писемності (книги давні і сучасні, твори з автографами писемників-класиків, зразки вишивки з різних регіонів України). 

Організатори виставки: Тамара Олександрівна Герус, Марія Василівна Микитюк. Також, кафедрою мовної підготовки проводиться конкурс творчих робіт курсантів та студентів УЦЗУ. Просимо подавати роботи (вірші, оповідання, гуморески, пісні та інші літературні твори) за адресою: вул. Чернишевського 94, кафедра мовної підготовки, Богдановій І.Є.; вул Баварська 7, корпус №1, викладацька кафедри мовної підготовки, Микитюк М.В. 
VI. 10 листопада Уперше в системі МНС в Університеті цивільного захисту України здійснено випуск водолазів, верхолазів та матросів-рятівників Відтепер не тільки курсанти навчального закладу й працівники МНС, а й пересічні громадяни, що виявили бажання отримати відповідні робітничі професії за спеціальностями «Верхолаз», «Водолаз», «Дозиметрист», «Дезактиваторщик» і «Матрос-рятівник» та свідоцтва про закінчення спеціалізованих курсів, можуть це зробити в Університеті цивільного захисту України. Нагадаємо, що такі курси було відкрито у січні 2008 року. І вже здійснено перші випуски фахівців. На сьогодні професію «Водолаз» отримало 36 чоловіків, професію «Верхолаз» - 30, а матросами-рятівниками стало 20 бажаючих. На цей час на курсах навчаються 19 майбутніх водолазів та 20 верхолазів. Приємно зазначити, що три курсанти факультету оперативно-рятувальних сил також виявили бажання одночасно із своїм основним навчанням отримати професію «Верхолаз». Слід зазначити, що до Університету вже надходять перші відгуки про рівень теоретичної та практичної підготовки випускників курсів. Як констатують офіційні документи, підписані начальником Спеціального морського загону підполковником служби цивільного захисту Альбертом Романовичем Літвіним, випускники курсів сержант служби цивільного захисту Петро Смаль та молодший сержант служби цивільного захисту Сергій Могільний під час проходження служби на місці призначення виявили добрі знання та відмінну фахову підготовку на посадах старшого водолаза-сапера та водолаза-сапера відповідно відділення спеціальних водолазних робіт. Щоби стати професіональним матросом-рятівником або водолазом слід вивчити основні види рятувального і водолазного спорядження, вміло його використовувати. Тому випускники також отримують знання з основ фізіології, медицини, вони мають змогу надавати першу долікарьску допомогу. Сумна статистика свідчить, що протягом літнього сезону на харківських водоймах гине близько ста чоловік. Тому, на жаль, є смисл говорити про затребуваність таких професій. Вкрай актуальною та затребуваною виявилась і професія «Верхолаз». «Вміння працювати на висоті із застосуванням верхолазного спорядження і страхувальних засобів, - говорить викладач кафедри організації служби та підготовки, чемпіон України зі скелелазіння Валентин Сепавін, - надає широкі можливості як при роботі в підрозділах МНС, так і в інших галузях виробництва. Наприклад, на будівництві, під час забудови багатоповерхівок. Це особливо актуально в наш стрімкий час розвитку екстремальних видів спорту, при будівництві канатних магістралей на гірськолижних курортах, або при встановленні кондиціонерів, рекламних банерів, біг-бордів, сіті-лайтів, при оштукатурюванні фасадів споруд тощо. Все це повинні вміти наші випускники – майбутні верхолази». Сьогодні на випускників чекають сфери цивільного захисту та оперативно-рятувальних служб, сфери житлово-комунального господарства тощо. 
VII. 11 листопада фахівці та курсанти 4-го курсу факультету цивільного захисту населення і територій Університету цивільного захисту України взяли участь у відкритому уроці, що пройшов у профільній загальноосвітній школі №36. Темою проведеного спільного заняття стало дотримання правил поведінки та дії школярів у разі виникнення надзвичайних ситуацій в школі. На даному заході були присутні директори загальноосвітніх шкіл Київського району м. Харкова. В ході заняття розглядалося питання щодо правил поведінки учнів та адміністрації навчального закладу у разі захоплення школи терористами. Учні разом з курсантами практично відпрацювали норматив щодо надягання протигазу, а також було відпрацьовано елементи надання першої медичної допомоги. На відкритому уроці був присутній начальник факультету цивільного захисту населення і територій полковник служби цивільного захисту Володимир Андронов, який зауважив, що саме такі спільні заняття перевіряють та якісно закріплюють знання учнів та вихованців Університету з основ безпеки життєдіяльності, вони є доцільними та результативними. 

В ході заняття між школярами та курсантами було досягнуто повного розуміння, а сам захід пройшов у теплій та дружній атмосфері. До речі, фахівцями Університету цивільного захисту України та керівництвом профільної школи вже започатковані та успішно впроваджуються спільні соціально-виховні проекти „Школа безпеки”, „Медицина катастроф”, „Профорієнтаційна школа – соціально-орієнтовані технології”, „Я хочу бути рятівником”; акції „Вогнегасники на ялинці”, „Зроби життя безпечним” та інші. Продовженням цієї співпраці є тренінги під Всеукраїнським гаслом МНС „Запобігти, врятувати, допомогти”, на яких спільними зусиллями вчителів та курсантів, студентів УЦЗУ і формуються навички безпечної поведінки дітей. 
VIII. 11 жовтня, напередодні Дня студента фахівцям та вихованцям Університету цивільного захисту України було подаровано раритетні видання XIX – XX століття. Такий безцінний скарб передала безкоштовно після смерті чоловіка дружина професора, доктора технічних наук , члена Міжнародної академії наук екології та безпеки життєдіяльності Михайла Георгійовича Дюженка. Юлія Інокентіївна, дружина відомого професора, зазначила, що її чоловік заповідав передати свою велику бібліотеку, що накопичувалась десятками років, тільки тим, хто справді потребує достатньо якісних знань з фундаментальних дисциплін, тим, хто по-справжньому хоче більш глибоко зануритись у наукову площину та прагне розширити свій кругозір. Передачу бібліотеки було здійснено 11 листопада у читальній залі Університету цивільного захисту України. Як зазначив син професора Михайло Михайлович, що приїжджав презентувати цінні томи, невипадково було обрано для передачі у спадок Університет, бо справді батько, Михайло Георгійович, був тісно пов’язаний із спеціалізованою вченою радою, що функціонувала в Університеті. 

Взагалі, бібліотека вміщує 1,5 тисячі томів. За словами начальника кафедри фізико-математичних дисциплін Університету Валерія Мунтяна, бібліотека, в основному, насичена спеціалізованою літературою, тому має цінність для науковців навчального закладу. Проректор по роботі з персоналом полковник служби цивільного захисту Вадим Попов висловив велику подяку за переданий скарб, що буде тепер зберігатись відтепер у загальній бібліотеці, та вручив подячний лист від керівництва Університету. Раритетна колекція вміщує книги, датовані 1885 роком – «Исчисленію безконечно-малыхь» (збірник вправ), 1909 роком - «Прямолинейная тригонометрія» (для середніх навчальних закладів), 1915 роком – «Воспитаніє вніманія», 1930 – «Элементы дифференциального и інтегрального исчеслений», тощо. Також є оригінали творів зарубіжних класиків художнього слова. Знання – це скарб, а книга – джерело знань. Тож, передана бібліотека є безцінним скарбом, яку отримали науковці та вихованці Університету.
IX. Напередодні Дня працівників радіо, телебачення та зв’язку, 12 листопада, Університет цивільного захисту України радо зустрічав одну із „піонерів” вітчизняного телебачення, одну із перших телережисерів Жанну Прокофіївну Чайкіну. Конференц-зала Університету на півтори години перевтілилась на телевізійну студію, гостем якої і стала Жанна Прокофіївна. Курсантам випала нагода переглянути телевізійний фільм про історію зародження телебачення в Харкові, послухати цікаві розповіді про створення програм та випуск їх у телеефірах 50-70-их років двадцятого століття, саме в час зародження телебачення. Цікаві та курйозні історії викликали захоплення та жвавий інтерес у присутніх.

Але справжньою сенсацією для вихованців Університету цивільного захисту України стала екскурсія до справжнісінького телецентру, де зародилось і живе сьогодні обласне Харківське телебачення. На деякий час курсанти 5-го курсу факультету цивільного захисту населення і територій, слухачі курсу первинної підготовки факультету післядипломної освіти та слухачі магістратури поринули в атмосферу «відкритого ефіру». Слова «Внмание! Говорит и показывает Харьков!», що пролунали в ефірі 7 травня 1951 року, стали поштовхом для імітованого випуску «Новин» у студії «ОТБ» (обласного телебачення). Але цього разу ведучим став майбутній рятівник – сержант служби цивільного захисту Геннадій Петренко. «Охоплює почуття гордості, - ділиться п’ятикурсаник, - коли сидиш за пультом ведучого. Уявляєш тільки, що ти зараз на тому місці, звідки доходять до широкого загалу новини політики, суспільства, спорту...і ніяковієш...». Таку незвичайну екскурсію організувала та провела провідний фахівець відділення зв’язків з громадськістю та ЗМІ Лариса Кошеварова. Саме тут, на Харківському телебаченні, починалась її журналістська кар’єра. Лариса Василівна розповіла, що саме у Харкові з’явилась перша та єдина в країні телевізійна станція, сконструйована радіолюбителями. Тоді місто стало третім після Москви та Ленінграда, де стало «жити» телебачення. Вона поділилась своїми спогадами про те, які курйозні та непередбачувані ситуації траплялись у прямому ефірі, як готували випуски телепередач, як організовувались студійні інтер’єри. А от про технічне оснащення розповів Сергій Леонідович Черкасов, який працює на телебаченні з моменту його заснування. 
X. 17 ноября очередную досрочную победу одержал перспективный легковес (до 61,2 кг) Валентин Головко - курсант 5-го курса факультета № 2. Бой проводился под эгидой К2 PROMOYHIN Его соперник Денис Верба смело бросался в атаку с размашистыми ударами, но Валентин все видел и без труда избегал неприятностей. Во втором раунде Головко сам стал действовать более решительно, и один из его ударов, пришедшийся в печень Вербы, который поставил точку в этом поединке. Это уже 5 победа Валентина на прфесиональном уровне! 
XI. 19 листопада у спортивній залі на Баварській, 7 було проведено конкурсно-розважальну естафету між двома потоками первинної (курсової) підготовки під керівництвом підполковника Бєляєва В.Ю.Це команди “Рятівники Малібу” та “Козаки”. До складу жюрі увійшли: голова комісії - заступник начальника ФПО, підполковник Мозговий Г.О.; начальник навчально-методичного відділення ФПО підполковник Волков Д.М.; начальник відділення по роботі з персоналом майор Фомініченко Ю.А. та секретар старший лейтенант Юрченко О.О. Конкурс проводився у гумористичній формі і мав на меті трохи прикрасити та пожвавити трьохмісячне перебування хлопців та дівчат у стінах університету. Якщо свої розумові здібності і навички фахівця офіцери змушені доводити на практиці, то під час конкурсу вони мали виявити спритність, миттєву реакцію та увагу, проявити фантазію та імпровізацію. Командам було запропоновано 10 конкурсів, головним серед яких був – “Спритні рятівники”. Суть конкурсу полягала в тому, аби на швидкість і за всіма правилами вдягти ЗЗК. Жюрі вагалося, як виявити переможця серед двох претендентів. Але завжди дотепний підполковник Мозговий Г.О. запропонував додаткові умови (дістатися наміченої цілі з вантажем у вигляді стільця), аби остаточно довести глядачам, чий ЗЗК був удягнений за всіма правилами. Варто зазначити, що вперше проведений захід між молодими офіцерами, був сприйнятий з ентузіазмом і захопленням. Глядачі (серед яких були офіцери курсу перепідготовки та підвищення кваліфікації підполковника Іващенка С.В. та працівників ФПО) сприйняли програму оптимістично і виявили бажання зробити цей захід традиційним. І хоча наприкінці програми було помітно втому наших героїв (адже деякі з них щойно змінилися з наряду), вони з честю і гідністю провели змагання до кінця.

За оцінками компетентного жюрі перемогу здобула команда “Козаки”, девізом якої й було вищезгадане гасло: “Козацькому роду нема переводу”. У нагороду вони отримали торт, а переможена команда підсолодила смак поразки цукерками. 
XII. Уже вшосте Університет цивільного захисту України обирає найкмітливішу, найерудованішу, найпривабливішу, що достойна звання «Міс Університет 2008». Так, 20 листопада таке право виборювали 8 чарівних претенденток нашого студентства та, приємно зазначити, курсантства. Адже цього року вперше за всю історію проведення традиційного конкурсу участь у ньому взяла курсантка 2-го курсу факультету цивільного захисту населення і територій університету Юлія Авєріна. В цьому році вона присягнула на вірність рідному народові і визначила для себе всю відповідальність та почесність обраної справи. Тендітна, врівноважена, із великими блакитними очима, мужня дівчина - готова витримати всі труднощі курсантського життя, буденність, злети та падіння. «Весь курс допомагав мені у підготовці до конкурсу, - ділиться Юлія. – Особливо важкуватим виявився перший етап – візитка...Потрібно було достойно себе представити. Вірш, що я декламувала про себе, якось тривалий час не складався, але я дуже старалась і вважаю, що це в мене вийшло...». Цей конкурсно-розважальний захід було присвячено Міжнародному дню студента. Приємно зазначити: щороку такий красивий масштабний захід зазнає певних змін на краще, динамічно прогресує та удосконалюється. Гості чарівного конкурсу змогли побачити професіонально вишукану поставу, неперевершену гру акторів, задіяних між етапами конкурсу, майстерно розкриті здібності учасниць, естетично та художньо завершено оздоблену сцену. Глядачі немов поринули у світ справжнього пригодницького фільму «Гардемарины, вперед!» і разом з його головними героями французом де Брильї та курсантами Навігацької школи Олександром Бєловим, Олексієм Корсаком та Микитою Олєнєвим помандрували на пошуки тієї чарівної красуні, в яку повинен закохатись француз. Право бути таким «скарбом», аби від’їхати до Франції, і виборювали чарівні претендентки університету. Здавалося б, незвичайною є традиція обирати королеву краси в такому навчальному закладі, що готує спеціалістів суворої і вкрай небезпечної професії – рятівників. Але і тут спрацьовує усталене ствердження „Красота врятує світ”, і тут є справжні цінителі жіночої вроди. Беззаперечно, потяг до прекрасного формує у людини тільки позитивні якості та позитивні емоції. Конкурс складався з чотирьох турів. Перший, традиційно – візитка учасниць. Кожна з претенденток повинна була якомога детальніше та повніше представити себе, свої уподобання та життєве кредо. А також розкрити секрети планів на майбутнє. У другому етапі, яке було домашнім завданням, учасниці демонстрували свої відеороліки «Я та мої друзі». Третій тур, традиційно, визначив творчі здібності конкурсанток. Він, мабуть, був найцікавішим. Дівчата представляли свої вокальні та танцювальні дані, ерудованість і жіночість, граціозність та кмітливість. Четвертий тур виявив професійне виконання учасницями дефіле у вечірньому вбранні, люб’язно наданих модельним агентством PRADA. Взагалі, всі учасниці показали добру підготовленість, прекрасно виступили, проявивши надзвичайну майстерність, тому компетентному журі, яке очолила начальник кафедри прикладної психології полковник служби цивільного захисту Ліна Перелигіна, прийшлося дуже важко у виборі найталановитішої та найдостойнішої. І все ж таки конкурс є конкурс. Як зазначила Ліна Анатоліївна: «Такі конкурси справді сприяють вихованню прекрасного та зародженню доброго. Всі конкурсантки показали свою неабияку майстерність та творчість. Щодо мене, то я гублюсь, кому віддати перевагу, але зробити це потрібно». Перед конкурсом на внутрішньому сайті університету було розміщено візитку та фото кожної учасниці, аби всі бажаючі мали змогу проголосувати за обрану красуню. Так от, титул «Міс INTERNET» було віддано студентці 1-го курсу соціально-психологічного факультету Тетяні Боровенській, титул «Міс Привабливість» дістався студентці 2-го курсу факультету підготовки фахівців цивільного захисту Осиновик Ірині, а «Міс Екстравагантність» - студентці 1-го курсу того ж факультету Шаптала Оксані. Титул «Міс Чарівність» виборола студентка 3-го курсу факультету підготовки фахівців цивільного захисту Новікова Оксана, а «Міс Елегантність» - курсантка 2-го курсу факультету цивільного захисту населення і територій Авєріна Юлія, «Міс Шарм» – студентка 1-го курсу факультету підготовки фахівців цивільного захисту Панова Вілена. Другою „Віце-міс Університет” стала студентка 3-го курсу факультету підготовки фахівців цивільного захисту Бондаренко Ксенія, першою „Віце-міс Університет» – Тетяна Боровенська, їм було вручено цінні подарунки. А от титул „Міс Університет” отримала студентка 3-го курсу соціально-психологічного факультету Юлія Данільченко, якій ректор університету вручив мікрохвильову піч. Слід зазначити, що всі конкурсантки були нагороджені цінними подарунками. 
XIII. 24 листопада Університет цивільного захисту України – в п’ятірці кращих та найпомітніших вищих навчальних закладів Харківщини. Рейтинг регіонального щотижневика „Газета по-харьковски”. Як повідомила прес-службі Університету цивільного захисту головний редактор видання „Газета по-харьковски...” Євгенія Цинклер, міні-рейтинг складали журналісти „Газети...” за особистої ініціативи, колегіально, керуючись кількістю статей в „Газеті...” за останні два роки, в яких розповідалось про життя студентів (курсантів) навчальних закладів першої столиці, навчально-виховний процес та наукові здобутки вишів. Рейтинг учбових закладів Харкова „акули пера” щотижневика провели за пятьма номінаціями: наймасштабніший вищий навчальнйи заклад – Харківський національний університет імені В.Каразіна; найпрестижніший – Харківська національна юридична академія імені Ярослава Мудрого; найміжнародніший – Харківський національний медичний університет; найперспективніший – Харківський державний технічний університет будівництва та архітектури. Університет цивільного захисту України перевершив всі ВУЗи Слобожанщини своєю активністю і став найактивнішим вищим навчальним закладом Харківщини. Євгенія Цинклер зауважила, що за останні два роки провідний Університет МНС, який готує для країни рятівників та працівників служби цивільного захисту, став помітним у ЗМІ. Інформації про діяльність УЦЗУ багато не тільки на шпальтах „Газети по-харьковски”, але й в цілому, по країні. Головний редактор каже, що увага журналістів щодо діяльності Університету цивільного захисту зосереджується не стільки на учбовому процесі, як на виховному. Всі акції, заходи та проекти, які впроваджуються Університетом і до них залучаються ЗМІ, соціально-корисні, помітні і зрозумілі. УЦЗУ постійно розважає своїх курсантів, студентів, мешканців та гостей Харкова різноманітними заходами. То ялинки вогнегасниками прикрашають до Нового року, то вчать дівчат бути сміливими і запам’ятати 8 правил із самооборони , а хлопців-рятівників - танцювати бальні танці, то якісь незвичайні перегони влаштують, та багато-багато іншого цікавого та несподіваного. І переможці в Університеті теж нестандартні, дивується пані Цинклер. Скажімо, на жовтневому турнірі з гирьового спорту перемогу отримала тендітна дівчина Олена Меркулова. З кількості реальної користі, яку отримує Харківщина, Університет цивільного захисту України теж попереду інших вишів Слобожанщини. Курсанти УЦЗУ пожежі гасять, виїжджають на ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій, надають потерпілим не тільки фізичну, першу медичну, але й психологічну допомогу. А зараз Університет планує підключитися до підготовки Харкова до Євро-2012, підкреслила Євгенія Цинклер. 
XIV. 22 листопада вихованці Університету цивільного захисту України взяли участь у ритуальних заходах щодо 75-их роковин Голодомору. ....Свічка, що ніколи не згасне в українській душі...Напередодні 75-их роковин Голодомору 32-33-іх років курсанти факультету цивільного захисту населення і територій Університету цивільного захисту України впорядкували історичний пам’ятник – монумент пам’яті жертвам страшних подій. Він символізує українську родину: жінка молить Бога дати родині вижити, батько уособлює боротьбу, а діти – символ безсмертя України та її майбутнє. Історичну пам’ятку, що розташована на пагорбі в Черкаській Лозовій Харківської області, відкрив 19 листопада сам Президент України Віктор Ющенко. Зокрема, він зазначив: «Чому це відбувалося на українських землях, де господарювали самі українці. Чому тут стояли люди із простягнутою рукою. Ця трагедія сталася тут, і вона була проти нашої нації». Слухачі магістратури Університету також взяли участь у мітингу пам’яті жертвам Голодомору 32-33-іх років у Молодіжному парку. У колоні ритуальної процесії вони пройшли до площі Незалежності. Саме там всі присутні прослухали звернення Президента України до українського народу. Разом із всіма харків’янами слухачі магістратури запалили Свічку Пам’яті. У Харкові у кожному вікні 22 листопада горіла свічка в пам’ять про дітей, батьків, матерів, що загинули від голоду. 
XV. 30 листопада в Українському культурному центрі «Юність» відбувся IX обласний фестиваль гумору та сатири «Шельменко вітає», де вперше взяв участь танцювальний колектив Університету цивільного захисту України «Flame» під керівництвом Віктора Кульбакіна. Успішно пройшовши відбірковий тур, колектив виборов право на виступ у гала-концерті фестивалю. Слід зазначити, що за перемогу боролися творчі колективи різних жанрів мовного, пісенного, театрального, танцювального. На незвичайний гумористичний фестиваль приїхали учасники з різних куточків України. Колектив «Flame» на розсуд компетентного журі та глядачів представив жартівливу композицію «Сільський Казанова». Голова журі – член національної спілки письменників України, лауреат премії журналу «Перець» Володимир Субота особливо визначив тематичну витримку, логічну завершеність представленого номера та неперевершену майстерність учасників танцювального колективу. Cаме ці чинники спричинили отримання «Флеймом» 3-ого місця за краще виконання творів гумору і сатири. До речі, «Flame» - в перекладі з англійської мови – полум’я. Щось гаряче, енергійне, вируюче… Таким танцювальний колектив представ і запам’ятався присутнім фестивалю. Слід зауважити, що «Flame» є призером Міжнародного фестивалю мистецтв «Кимерійські зорі 2007», переможцем фестивалю-конкурсу «Студентська весна – 2008», дипломантом відкритого Харківського конкурсу балетмейстерів 2008 року. І це – не остання перемога наших танцюристів. Як зазначив директор УКЦ «Юність» Олександр Гава: «Такі колективи потрібні Харкову. Вони формують піднесений і позитивний дух громадян, забезпечують моральне задоволення, створюють доброзичливу душевну ауру». Олександр Васильович запросив «Flame» до подальшої співпраці у творчих заходах культурного центру .

ГРУДЕНЬ

І. 5 грудня слухачі магістратури Університету цивільного захисту України спільно з кафедрою наглядово-профілактичної роботи та дізнання, яку представляла старший лейтенант служби цз Ольга Островерх провели заняття з учнями середньої школи №129. Темою занять було закріплення знань школярів з основ безпеки життєдіяльності, а також перевірка знань з правил пожежної безпеки, навчання діям при виникненні надзвичайних ситуацій, що було наочно представлено слухачами магістратури. В ході проведення занять найбільшу активність проявили учні 2-х, 4-х та 7-х класів. Цікаво, що учні 2-х класів, не дивлячись на свій вік, а також «вік комп’ютерних технологій», знають різні причини виникнення пожежі та деякі загальні правила щодо поводження при виникненні пожежі. Учні 4-х класів упевнено відповідали, що таке пожежа і які її наслідки. Наприклад, Кирило М., 9 років: «Паніка під час пожежі – приводить до людських жертв, тому не потрібно панікувати, викликати пожежну охорону та спокійно слідувати до виходу». Тетяна В. 9 років : «Дим легший за повітря, і він завжди буде підніматися вгору, а повітря - вниз, і щоб вийти із задимленого приміщення потрібно опуститися якомога нижче до підлоги і слідувати до виходу». Щодо учнів 7-х класів - вони вже більше знають про пожежну безпеку, тому що згідно із шкільною програмою з ними проводяться заняття з правил пожежної безпеки. Виступи слухачів магістратури викликали жваві дискусії, і в цей момент учні немов перетворювалися в один великий «генератор питань». Проте, для слухачів магістратури, завдяки їх практичному досвіду та знанням, отриманими в Університеті цивільного захисту України, не було важких питань. А бойовий одяг викликав захоплення і з іскрою радості, всі як один, учні міряли його. Приємно було й те, що учні підходили й цікавилися умовами вступу до Університету. Загалом, поставлена мета була досягнута. І, як підтвердженням тому, висловлювання учнів між собою, під час перерви про бажання стати «Рятівником!»  
II. З 1 до 6 грудня делегація від МЧС України, до складу якої увійшов ректор Університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, відвідала муніципальний навчально-методичний Центр з перепідготовки і Школу з підготовки спеціалістів пожежно-рятувального профілю міст Сундсваль та Тімри. 

Такий візит було здійснено у рамках проекту співробітництва «Україна – НАТО». Уже в січні планується приїзд представника від міста Сундсваль до Університету цивільного захисту України та ГУ МНС України в Харківській області для перемовин про більш тісне співробітництво та обмін досвідом. Делегацією у ході візиту було відвідано практичні заняття, де відпрацьовувались надзвичайні ситуації з ліквідації наслідків дорожньо-транспортних пригод, ліквідації наслідків повені та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на об’єктах з хімічно небезпечними речовинами. Як зазначив ректор Університету, саме ці три питання є найбільш актуальними не тільки в нашій державі, а й далеко за її межами. «Навчально-методичний центр, - зазначає Володимир Петрович, - протягом двох років готує пожежних-рятівників. Слід зазначити, що майже щодня слухачі – майбутні спеціалісти – мають практично відпрацьовувати теоретичний матеріал. Після закінчення Центру фахівець повинен обов’язково протягом п’яти років закріпити практично отримані знання, набуті навички у підрозділах пожежної охорони. В травні – червні наступного року ми плануємо візит наших викладачів до братньої за родом діяльності країни». До речі, Університет цивільного захисту України вже має тісні міжнародні відносини із спорідненими навчальними закладами Російської Федерації, Чехією, Польщею, Угорщиною, Німеччиною. 
III. 4 грудня делегація Університету цивільного захисту у складі начальника кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт полковника служби цивільного захисту Аветісяна В.Г. та начальника кафедри організації служби та підготовки полковника служби цивільного захисту Безуглого О.Є. взяла участь у роботі міжнародної науково-практичної конференції „Актуальные вопросы образовательной и инновационной деятельности в образовательных учреждениях МЧС России. Опыт, проблемы, перспективы”, яка проводилась в „Академии Государственной противопожарной службы МЧС России” (м. Москва). Протягом візиту представники університету ознайомились із матеріальною базою академії, взяли участь у роботі секції „Образовательные учреждения МЧС России, образовательные учреждения УМК «Пожарная безопасность»”. 
IV. 11 грудня в Університеті цивільного захисту України відбулися урочистості з нагоди Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Клуб навчального закладу радо відкрив двері шанованим гостям. Серед них були не тільки працівники Університету, а й запрошені. У кожній людській душі той трагічний день, коли сталася Чорнобильська трагедія, відізвався тривожним зойком, відчуттям біди, невизначеності майбутнього... Своїми спогадами поділились ліквідатори наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 

Володимир Палюх, Андрій Чернуха, Віталій Христенко, Олександр Тімченко, Іван Олексенко, Сергій Кулаков, Микола Кулєшов, Юрій Сенчихін, В’ячеслав Мірошніченко, Валерій Єлізаров, Олексій Микиша, Сергій Душечкін, Едуард Пащенко, Ігор Васильєв, Олексій Лобов, Олександр Дугін були заохочені керівництвом МНС України, міста та навчального закладу. У ці дні, віддаючи данину пам’яті, ми низько схиляємо голови перед тими, хто усвідомлено і жертовно віддав своє життя і виконав свій найвищий синівський борг перед рідною землею і народом, зупинивши катастрофу, і віддаємо данину живим. 
V. 16 грудня відбулось відкриття кімнати Ради студентського самоврядування на яке було запрошено ректора університету генерал-лейтенанта служби цивільного захисту Садкового Володимира Петровича, проректора по роботі з персоналом Попова Вадима Михайловича.

Кімната ради студентського самоврядування забезпечена меблями, 3 комп’ютерами, які підключені до локальної сітки університету та Інтернету, стендами які сприяють профорієнтаційному та патріотичному вихованню студентів факультету. Крім цього, зібрана та висвітлена на стендах інформація про місця можливих навчальних практик (стажувань) на базі різних організацій та підприємств України, а також інформація про кращих випускників останніх 3 років, які служать або працюють за фахом. 
VI. 19 грудня в актовій залі МНС України відбувся прийом Міністром Володимиром Шандрою кращих спортсменів системи МНС за підсумками спортивно-масової роботи 2008 року. На прийом прибуло 35 кращих спортсменів з усіх регіонів України як з числа курсантів, так і з числа офіцерів. Наш університет представляли неодноразові чемпіони та призери змагань різних рівнів. До їх числа увійшли Михайло Богданов, викладач кафедри фізичної підготовки, Роман Хмелюк, командир навчального взводу, Валентин Головко, курсант 5-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил, Олександр Хмелюк, курсант 3-го курсу факультету цивільного захисту населення і територій, Роман Бахтін, курсант 3-го курсу факультету цивільного захисту населення і територій, Єльдар Мамєдов, курсант 2-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил, Ігор Гайдуков, курсант 2-го курсу факультету цивільного захисту населення і територій, Олена Меркулова, студентка 3-го курсу факультету підготовки фахівців цивільного захисту, Олена Сердюк, методист експертного науково-дослідного сектору. За виявлення старання, особистий внесок та розвиток фізичної культури і спорту, особисті досягнення під час проведення змагань, створення позитивного іміджу МНС в Україні та за її межами всі спортсмени були нагороджені Почесними грамотами Міністерства МНС України, врученими особисто Міністром МНС України Володимиром Шандрою. 
VII. 24 грудня в Університеті цивільного захисту України стартував соціальний медіа-проект „Віра. Надія. Любов. Або один день із життя лікарів та рятівників”. Цей корисний захід було започатковано й проведено напередодні Новорічних свят з метою запобігання побутовим пожежам та травмам від піротехнічних розваг. Новорічні свічі, фейєрверки та петарди, як відомо, - традиційні святкові забавки. Проте дуже часто вони призводять до несприятливих побутових або непередбачуваних, що виникають у побуті, невиробничій сфері, які становлять загрозу життю та здоров’ю людей, а також до матеріальних збитків.
 

Саме про це йшла мова на зустрічі із лікарем-комбустіологом Харківського опікового центру міської клінічної лікарні швидкої та невідкладної допомоги, Заслуженим лікарем України Валерієм Кімом та кандидатом медичних наук, головним обласним комбустіологом Григорієм Олійником. Внаслідок пожеж та надзвичайних ситуацій громадяни, як правило, із «рук» рятівників потрапляють до лікарів саме опікових центрів та спеціалізованих лікарень. І тут медична допомога та „чародійство” комбустіологів повертає до життя людей після уражень шкіри та внутрішніх органів вогнем, електричним струмом, хімічними речовинами, окропом тощо. Кульмінацією заходу стало несподіваний для присутніх візит врятованих лікарем Валерієм Кімом людей. Семирічна Мадіна Рахматіллаєва, що прийшла подякувати «чародійнику» опікового Центру за врятовані частини тіла, дарувала не тільки квіти, а й «застерігала» всіх бути обережними із киплячою рідиною. Так сталося, що випадково мати вилила на неї киплячу олію. Вся родина самотужки боролася за її життя, але хеппі-енд стався лише після того, як до справи взялися медики. Серед врятованих була й наша колега начальник Центру Пропаганди ГУ МНС України в Харківській області Інна Шукшина. Вона потрапила до опікового Центру внаслідок променевого опіку і говорить, що лікар Кім робить неможливе. Присутні мали змогу переглянути відеоматеріали проведення унікальних операцій із особистого архіву лікарів. «У перспективі, - ділиться своїми думками заслужений лікар України Валерій Кім, - зустрічатися із вихованцями Університету, аби мати можливість убезпечити їх життя та їхніх близьких від непередбачуваних ситуацій у побуті та на виробництві. Передати ті знання та досвід вихованцям рятувального навчального закладу, що, можливо, знадобляться їм при наданні першої медичної та психологічної допомоги під час ліквідації наслідків пожеж, ураження електрострумом тощо». «Із цієї зустрічі, - ділиться своїми враженнями Сергій Михайлюк, курсант 5-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил, я і, сподіваюсь, не тільки я, виніс багато корисного. Вразили мене відеокадри про постраждалих людей. Думаю, що в моїй подальшій службовій діяльності у гарнізоні я використаю ті знання, що почерпнув від шанованих практиків. Сподіваюсь на подальші такі корисні та пізнавальні зустрічі». Так, при роботі рятівника основним правилом є не нашкодити постраждалим внаслідок надзвичайних ситуацій. Саме це є головним чинником тих, хто обрав небезпечну, але благородну професію та за життєве кредо - «Запобігти, врятувати, допомогти». 
VIII. 25 грудня у приміщенні художнього музею відбувся традиційний щорічний фестиваль «Жінка року 2008». Такий захід Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Київської районної у місті Харкові ради проводить уже втретє. Метою фестивалю є підвищення соціального статусу жінки у сучасному суспільстві. Серед дванадцяти номінацій, визначених умовами фестивалю, були дві номінації «жінки – працівниці освіти ВНЗ І – IV рівнів акредитації” та «жінки – працівниці охорони здоров’я», в яких отримали Дипломи Інна Герасименко, викладач кафедри соціальних та гуманітарних дисциплін університету, та Олена Зелінська, фельдшер медичного пункту медичної служби університету. Активну участь у заході взяли також магістри управління навчального закладу. Приємно зазначити, що в основному серед 24 вишів Харківщини переможницями у номінаціях фестивалю стали представниці Університету цивільного захисту України, Харківського державного технічного університету будівництва та архітектури, Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого. Після урочистого нагородження відбувся святковий концерт для всіх присутніх. 
IX. 22 до 26 грудня на базі факультету післядипломної освіти Університету цивільного захисту України працівники кадрових апаратів ГУ МНС України в областях підвищували свій професійний рівень. Тридцять п’ять кадровиків проходили курси підвищення своєї кваліфікації за спеціальною програмою, до якої увійшли питання повсякденного забезпечення діяльності органів та підрозділів цивільного захисту щодо проходження служби. «У зв’язку з переходом на суттєво нові умови проходження та комплектування служби, - говорить головний фахівець відділу комплектування служби цивільного захисту Департаменту кадрової політики МНС України підполковник служби цз Ярослав Кондауров, - на сьогодні система кадрової політики зазнала значних змін, тому проведення таких курсів стало просто необхідним. Потрібно було обговорити наші нагальні питання, з’ясувати нові напрямки роботи кадровиків в областях у зв’язку із переходом на контрактну форму проходження служби, змінами в інструкції про порядок атестації, звільнення зі служби та багато інших злободенних питань. Та й керівні нормативні документи, якими ми керуємось вже десять років, вкрай застаріли. Як на мене, сьогодні такі курси виправдовують себе, адже люди поїдуть на місця роботи із певними роз’ясненнями та усвідомленням правильності своєї діяльності». Одночасно із теоретичним матеріалом, що подавався на курсах з урахуванням останніх змін у чинному законодавстві, слухачі мали можливість набути й практичних навичок. «Кадрова робота, - наголошує заступник проректора по роботі з персоналом полковник служби цз Лідія Маліновська, - це, перш за все, робота з людьми. Повсякдення, кропітка. Тому неспроста, реалізуючи тематику спеціальної програми проведення курсів підвищення кваліфікації для такої категорії слухачів, було включено соціально-психологічний тренінг «Професіонал», що провела науково-дослідна лабораторія екстремальної та кризової психології університету. Тренінг допоміг розкрити особистісні та ділові якості працівників кадрового апарату системи МНС, а також сформувати навички роботи з людьми. 

Слухачі отримали свідоцтва як про проходження тренінгу, так і про підвищення свого професійного рівня». До речі, головним розробником спеціальної програми, за якою пройшло навчання кадровиків, і була Лідія Тимофіївна. Програму підтримало та ухвалило МНС України. «Хотілося би, - ділиться своїми враженнями начальник відділу комплектування служби в АР Крим капітан служби цз Владлен Галітко, - аби такі заняття проходили не менше 10 днів. Багато було теорії, а от часу на практику залишилось малувато. Як на мене, то такі збори мають бути виїзними, в різних областях. Це сприяло би більш тісному співробітництву». За словами старшого інспектора відділу по роботі з персоналом Голосіївського РУ ГУ МНС України в місті Києві капітана служби цз Віктора Ярмоли, за шістнадцять років його професійної діяльності такі курси він відвідав уперше. Віктор Анатолійович висловив побажання, щоби працівники всіх категорій кадровиків від начальника до молодшого інспектора мали змогу проходити курси підвищення свої кваліфікації, від цього кожна область тільки виграє, бо обмін досвід – то є велика підмога у службовій діяльності. Курси закінчились, але залишили по собі непідробні позитивні враження, почерпнуті «родзинки», корисне й пізнавальне для успішної діяльності кадровиків. «Перші курси пройшли, - говорить проректор по роботі з персоналом полковник служби цз Вадим Попов, - люди поїдуть на місця з більшим обсягом знань в кадрових питаннях, і на нарадах поділяться набутим досвідом.
 

Сподіваємось, що на проведення наступних занять було відведено вдвічі більше часу, так як питання проходження служби дуже специфічні і потребують тривалого обговорення та обґрунтування» .
© 2019—2024 Национальный университет гражданской защиты Украины. Все права защищены