13 січня у Південній Кореї відбувся чемпіонат світу зі скелелазіння. Показати свою спритність та альпіністську вправність до Сеулу з’їхалися майже 60 спортсменів із 21 країн світу. Україну на змаганнях міжнародного рівня представив викладач курсів гірничої та рятувально-спеціальної підготовки Національного університету цивільного захисту України Валентин Сипавін.
У ході всіх раундів спортивних перегонів тривала напружена боротьба за перемогу. Срібним призером чемпіонату світу зі скелелазіння став харків’янин Валентин Сипавін. У фіналі лише 8 секунд він поступився росіянину Олексію Томілову. Слід зазначити, що у минулому році на чемпіонаті світу зі скелелазіння, що проходив теж у Південній Кореї, Валентин посів 4 місце. Тож, вітаємо нашого земляка із відмінним результатом та вдалим початком сезону 2013 року!
Як зазначив проректор з наукової роботи Національного університету цивільного захисту України полковник служби цивільного захисту Володимир Андронов, у сумісних планах також створення авторських колективів для написання науково-дослідних робіт, монографій, статей до збірок наукових праць, проведення міжнародних конференцій, виставок наукових досягнень, семінарів, обмін науковою літературою, участь у наукових експериментах, дисертаційних дослідженнях, здійснення рецензування статей, посібників, випускних кваліфікованих робіт, впровадження у практику спільних розробок у галузі науки.
21 січня Проведено перший збір Ради самоврядування у 2013. На засіданні Ради самоврядування був присутній проректор по роботі з персоналом полковник служби ЦЗ Попов В.М., який закликав увесь склад Ради самоврядування до плідної праці та високих досягнень у 2013 році. Старший інспектор сектора зв'язку з громадкістю та засобами масової інформації майор служби ЦЗ Коленко В.В. виступила з пропозицією, провести на 1-3-х курсах агітаційну роботу стосовно участі у конкурсі "Ніхто не забутий, ніщо не забуто..." Також на засіданні був оголошений звіт Ради самоврядування за 2012-2013 навчальний рік, особливу увагу було звернено на телепроект «Битва ВНЗ», де наш університет у першому етапі зайняв перше місце і отримав кубок гран-прі. Загалом роботу Ради самоврядування було оцінено на оцінку задовільно. На засіданні розглянули лист Міністерства освіти і науки про проведення проекту «Новий старт. Сценарій майбутнього», було роз’яснено ціль та мету проекту. Не обійшлося й без розгляду питань, щодо святкування майбутніх свят, Рада самоврядування заслуховувала пропозиції, щодо святкування Дня Святого Валентина та Дня Захисника Вітчизни.
У рамках акції «Абетка рятувальників» курсанти та студенти Національного університету цивільного захисту України розпочали проведення низки надзвичайних занять з безпеки життєдіяльності харківських школярів, розкриваючи особливості сучасних напоїв. «Культура вживання сучасних напоїв: безпека і захист» під такою назвою 25 січня стартував надзвичайний захід у Харківському педагогічному ліцеї № 4 серед педагогів, учнів та їх батьків. На заняттях спеціалісти провідного вишу Державної служби України з надзвичайних ситуацій мають за мету розкрити та поглибити знання школярів щодо особливостей сучасних напоїв. Корисно чи небезпечно вживати сучасну мінеральну воду, як правильно дбати про своє здоров’я при вживанні сучасних напоїв – питної і мінеральної води, солодких газованих, слабоалкогольних і спиртних напоїв. Неспроста фахівці-екологи порушують проблему культури вживання напоїв: на сьогодні – їх безліч і слід правильно орієнтуватись при виборі питної води, аби не зашкодити своєму здоров’ю. Вичерпну інформацію та наочну демонстрацію щодо цієї проблеми надали завідувач кафедри охорони праці та техногенно-екологічної безпеки НУЦЗУ Олександр Васюков, доцент кафедри Олена Шароватова, третьокурсниця факультету техногенно-екологічної безпеки Аліна Карлюк, а також курсанти – майбутні спеціалісти з охорони праці Михайло Тищенко та Вадим Мурза.
У рамках акції фахівці навчального закладу попереджують школярів про небезпеку вживання змішаних напоїв, наприклад, мінеральної води із міцними спиртними напоями, шампанського із соком тощо, чому влітку не можна вживати солодкі напої для втамування спраги, про шкоду енергетичних та слабоалкогольних напоїв, а також – до чого може призвести зловживання цими напоями. Заняття не залишило байдужих. Питань у школярів випускних класів було безліч: яку воду – газовану, слабогазовану чи сильногазовану і як правильно вживати, чим корисна джерельна вода, який хімічний вміст енергетиків, чи можна пити воду, «настояну» на срібній монетці тощо.
Газовану мінеральну воду одинадцятикласник Сергій Субочев п’є завжди, але до сьогодні не знав, що різні види її по-різному впливають на організм. Про шкоду алгокольних напоїв, говорить випускниця 11-го класу Вікторія Ріяка, загальновідомо, а от наскільки небезпечними є слабоалкогольні напої, де поєднуються барвники, смакові домішки та неякісний алкоголь, я дізналася сьогодні.
Десятикласниця Вікторія Штельмах навіть і не здогадувалась, що мінеральною водою можна лікуватись.
«Ці заходи, - говорить доцент кафедри охорони праці та техногенно-екологічної безпеки НУЦЗУ Олена Шароватова, - плануємо провести не тільки для харківських школярів, а й для студентів інших вищих навчальних закладів Харкова. Вважаємо, що проблема вживання сучасних напоїв є актуальною на сьогодні, коли ринок нам пропонує безліч напоїв. Мало хто замислюється над тим, який напій обирати, – це пропонує щодня суцільна реклама. Але кожний для себе повинен визначити, що вживати, аби залишатись здоровим».
Соціальна акція «Абетка рятувальників» стартувала. Майбутні екологи та спеціалісти з охорони праці Національного університету цивільного захисту України, як завжди, - на варті людського здоров’я.
Щиро вітаю вас з Днем вшанування ветеранів пожежної охорони!
Завдяки вашому професіоналізму, мужності та рішучості не раз були врятовані сотні людей, збережені матеріальні цінності. Багатий досвід у вихованні та навчанні особового складу пожежно-рятувальних підрозділів є надзвичайно цінним для молодих працівників. Прийміть слова вдячності за сумлінну та відповідальну працю, за кожну хвилину ризику у боротьбі з вогняною стихією. У цей святковий день зичу вам міцного здоров’я, сімейного затишку, злагоди та довгих років щасливого життя!
Шановні ветерани та пенсіонери пожежної охорони!
Від усієї душі вітаємо Вас - хоробрих та мужніх героїв, що присвятили себе захисту людських життів, збереженню національного багатства від вогню.
Ваш життєвий та професійний шлях є прикладом для наслідування нових поколінь пожежних-рятувальників.
Прийміть слова вдячності за вашу сумлінну та відповідальну працю, за кожну хвилину ризику у боротьбі зі стихією. Щиро зичимо Вам міцного здоров'я, щастя, бадьорості духу та довгих років життя!
Шановні ветерани пожежної охорони!
Прийміть теплі, щиросердечні вітання з нагоди професійного свята – Дня ветеранів пожежної охорони!
Без перебільшення можна визначити, що цей день – усенародне свято, про що свідчать вагомий копіткий досвід ветеранів, неприхована вдячність громадян за врятовані життя та майно, за гідне виконання нами службового обов’язку.
Людство завжди пам’ятатиме, що саме працівники пожежної охорони були першими, хто ціною свого життя зупинив Чорнобильську катастрофу. Імена цих героїв – наших товаришів за професією – золотими літерами вкарбовано в історію.
Висока майстерність, мужність та відчайдушність вогнеборців завжди викликали шановану повагу та були прикладом взірцевого виконання професійного і громадського обов’язку.
Сердечно вітаю славних ветеранів, які сьогодні в однострої зі своїми однодумцями готують висококваліфікованих спеціалістів рятувальної справи, передаючи свій багатий досвід молодому поколінню.
Нехай ваша діяльність увінчається достойними результатами, а безстрашність та самовідданість, притаманні пожежним-рятівникам, надають нам сили у нелегкій, благородній справі врятування людей.
Бажаю вам оптимізму, життєвої вдачі, невичерпної наснаги у реалізації високої гуманної місії. Доброго здоров’я, щастя й родинного благополуччя!
Протягом навчання слухачі вивчали нові нормативні акти та покращували свої знання в галузях тактики ліквідації та застосування спеціальної техніки підрозділів цивільного захисту.
Випускник Харківського інституту пожежної безпеки 1998 року Ситник Роман Сергійович, який проходить службу на посаді старшого помічника начальника зміни оперативно-координаційного центру Територіального управління в Сумській області, висловив свої враження стосовно навчання на курсах підвищення кваліфікації: "Досвіду роботи з особовим складом на пожежах в мене достатньо, адже довелось попрацювати начальником караулу. А тепер набираюсь практичних навичок в галузі координації дій підрозділів при ліквідації наслідків різних надзвичайних ситуацій. Багато чого пізнав і на цих курсах - зокрема, з курсу вивчення сучасної аварійно-рятувальної техніки, озброєння, щодо правил рятування людей під час ДТП та на водних об’єктах. Дуже задоволений рівнем матеріальної бази Університету та кількістю практичних виїзних занять на об’єктах Харкова". Навчання завершилось складанням комплексного екзамену з дисциплін курсів спеціалізації та підвищення кваліфікації, а також урочистим врученням свідоцтв про закінчення навчання. Проректор – начальник факультету цивільного захисту полковник служби цз Андрій Ромін побажав офіцерам щасливо дістатися до своїх домівок і з користю застосовувати набуті знання.
1 лютого о 17 год. 00 хв. 4 караул НПРЧ під керівництвом викладача – методиста НПРЧ ст. лейтенанта служби ЦЗ Семикрас С.В. виїхав на пожежу № 3 за адресою : просп. Московський, 199., ООО «Турбоатом» ливарний цех № 50 де на S – 200 м² горів трансформатор з об’ємом мастила 12 м³ та дах триповерхового цеху. Караул займався прокладанням магістральних ліній. Для гасіння пожежі були задіяні 8 стволів ГПС – 600,та 6 стволів «Б», дві авто драбини, ПДПЧ – 11, ПДПЧ – 8, ПДПЧ – 5, ПДПЧ – 18, ПДПЧ – 9, ПДПЧ – 4, ПДПЧ – 2.
Якісне проведення занять з гуманітарної підготовки – належний рівень службової компетентності працівників НУЦЗУ
5 лютого у народознавчій світлиці 2 курсу факультету пожежної безпеки Національного університету цивільного захисту України відбулося інструкторсько-методичне заняття з керівниками та помічниками керівників груп гуманітарної підготовки. Такі заняття проводяться систематично відповідно до наказу МНС України від 06.03.2008 № 177 «Про затвердження Настанови з організації соціально-гуманітарної роботи з особами рядового та начальницького складу та працівниками органів і підрозділів цивільного захисту».
У вирі наукових досліджень НУЦЗУ
8 лютого Щойно закінчилась кропітка і тривала робота над ІІ етапом наукового дослідження «Виконання комплексного аналізу ефективності існуючих систем пожежегасіння каналів систем безпеки № 1,2 Південноукраїнської АЕС з визначення доцільності проведення робіт з резервування систем пожежегасіння у рамках існуючих проектів».
9 лютого Фахівці, що прибули з територіальних підрозділів, мали можливість ознайомитись з основами кадрової політики служби цивільного захисту. У ході практичних занять обговорювались проблемні питання стосовно порядку проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Старший інспектор по роботі з персоналом Державної пожежно-рятувальної частини №15, що розташована селищі Андріївка Балаклійського району Харківської області, майор служби цз Любов Поповіченко зазначила: "Дуже вдячна викладачам університету, а особливо полковнику служби цз Маліновській Лідії Тимофіївні. Пізнала багато нового за час, який провела на курсах. Вивчений матеріал дуже знадобиться в подальшій праці».
Поряд з працівниками територіальних підрозділів курс спеціалізації пройшли працівники Національного університету цивільного захисту України. Навчання завершилось складаням екзамену та врученням свідоцтв встановленого зразка.
15 лютого о 22:18 караул НПРЧ під керівництвом заступника начальника НПРЧ майора служби ЦЗ Федоренко Р.М. у складі двох відділень на АЦ виїхав на пожежу №4, яка виникла за адресою вул. Красноармейська 8/10. За даною адресою відбулося загорання даху житлового будинку на площі 600м2 та виникла велика зона задимлення на вище розташованих поверхах. По прибуттю до місця пожежі караулу НПРЧ сили та засоби були введені на рятувальні роботи та організовано проведення розвідки з метою виявлення виходу на чердак будівлі. Особовий склад караулу займався евакуацією мешканців будинку. Була організована евакуація людей по внутрішнім сходовим клітинам. Караулом НПРЧ проводились роботи по перевірці квартир на наявність постраждалих. Також караул НПРЧ займався прокладкою магістральних та робочих рукавних ліній, розбиранням конструкцій та працювали зі стволами.
18-20 лютого на базі Національного університету цивільного захисту України проходять масштабні міжвузівські змагання, присвячені Дню захисника Вітчизни. П’ятий рік поспіль вищий навчальний заклад Державної служби України з надзвичайних ситуацій приймає талановиту молоду спортивну еліту із 23 вищих навчальних закладів Харківщини. Такий захід уже вдванадцяте збирає майже 500 кращих спортсменів Харківщини. Спортивні перегони проходять у два етапи. 18 лютого на навчально-спортивному комплексі Національного університету цивільного захисту України відбулося урочисте відкриття міжвузівських змагань. Цього дня стартував їх перший етап, що включив вправи з гімнастики, гирьового спорту та перетягування каната.
Як зазначив головний суддя спартакіади, заслужений тренер України, начальник кафедри фізичної підготовки Національного університету цивільного захисту України підполковник служби цз Микола Краснокутський, у гімнастичній вправі третьокурсником факультету пожежної безпеки навчального закладу Романом Копилом було поставлено рекорд серед спортсменів-студентів: за 57 хвилин ним було виконано 520 разів підйом переворотом на перекладині. До речі, в минулому навчальному році випускник НУЦЗУ Сергій Денькович виконав цю вправу 505 разів.
22 лютого у клубі Національного університету цивільного захисту України пройшов розважальний шоу-конкурс «Містер Університет 2013». За право називатись найелегантнішим, найерудованішим, найпривабливішим змагались шестеро представників сильної статі навчального закладу. Учасниками надзвичайного шоу стали: капітан служби цз В’ячеслав Шеховцов, слухач магістратури; курсант 3 курсу факультету цивільного захисту Валерій Баланда; першокурсник факультету техногенно-екологічної безпеки Пилип Клименков; курсант другого курсу факультету пожежної безпеки Олександр Руснак; курсант п’ятого курсу соціально-психологічного факультету Олексій Гончаренко; курсант 4 курсу факультету оперативно-рятувальних сил Роман Пислар.
Цікавий сюжет конкурсу пройшов за мотивом гостросюжетного фільму «Агент 007», в якому спеціальні агенти шукали найкращого учасника конкурсу, який гідний звання «Містер Університет 2013». Конкурсанти виконали чотири завдання. Перше - візитна карточка, в якій учасники представили себе глядачу; друге - відеоконкурс – «Агенти НУЦЗУ відмінили кінець світу», де учасники проявили свою фантазію в озвученні обраного фільму. У третьому, творчому турі, конкурсанти предстали в образах улюблених всіма кіноперсонажів та артистів шоу-бізнесу. Четвертий тур визначив танцювальні можливості учасників – у стилі румби вони продемонстрували свої здібності з хореографії. Усі учасники шоу креативно підійшли до випробувань конкурсу. Тому журі довелось важкувато обрати «Містера Університет 2013»». Але конкурс є конкурс. У номінації «Містер Галантність» переміг В’ячеслав Шеховцов, «Містер Стиль» - Роман Пислар, «Містер Драйв» - Валерій Баланда, він же отримав ще один титул «Містер Інтернет», «Містер Креатив» - Олексій Гончаренко, «Містер Позитив» - Пилип Клименков. Титул «Містер Університет 2013» отримав Олександр Руснак. Усі учасники конкурсу отримали цінні подарунки. Як зазначив проректор по роботі з персоналом університету полковник служби цз Вадим Попов, такий феєричний конкурс проводиться в навчальному закладі четвертий рік поспіль - тож славні традиції НУЦЗУ примножуються.
22 лютого Науково-дослідна лабораторія екстремальної та кризової психології Національного університету цивільного захисту України продовжує цикл досліджень, спрямованих на розробку дієвих методів та методик щодо надання екстреної психологічної допомоги дитині, яка волею долі опинилася в осередку надзвичайної ситуації.
22 лютого 2013 року відбулася зустріч науковців університету з дитячим психологом вищої категорії Харківського обласного спеціалізованого будинку дитини №1 Юлією Анатоліївною Алімовою.
23 лютого У всі часи захищати рідну землю було справою честі та гідності мужніх людей, патріотів свої країни та святим обов’язком кожного громадянина.
Цього дня ми знову повертаємося пам’яттю і серцем до незабутніх сторінок минулого, щоб ще раз осягнути, кому зобов’язані мирним небом над головою, можливістю жити й ростити дітей та онуків.
Свято 23 лютого – це не тільки свято військових. Виконуючи завдання, поставлені Президентом України Віктором Федоровичем Януковичем, весь особовий склад органів і підрозділів Державної служби України з надзвичайних ситуацій забезпечує надійний захист народу України від надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, знаходиться в постійній готовності прийти на допомогу тим, хто її потребує.
Своїх захисників вшановує вся Україна. Та найбільша шана вам, дорогі ветерани. Перед вами ми схиляємося, у вас вчимося любити Вітчизну.
Зичу вам міцного здоров’я, надійного родинного тилу, звершення всіх ваших мрій і побажань та високих досягнень у нелегкій праці на благо держави!
24 лютого о 14:15 караул НПРЧ під керівництвом заступника начальника НПРЧ майора служби ЦЗ Федоренко Р.М. у складі двох відділень на АЦ виїхав на пожежу №2, яка виникла за адресою ПГТ Солоніцевка провул. Пушкіна 1, де на території ФОП Целеп М.П. відбулося загорання складу зберігання олії та жмиху на площі 500м2. По прибуттю до місця пожежі караулу НПРЧ була виділена оперативна дільниця. Особовий склад караулу займався розбиранням будівельних конструкцій та працювали зі стволами. На гасіння пожежі було задіяне штаб пожежогасіння, ДПРЧ -3, ДПРЧ-6, ДПРЧ-7, ДПРЧ -53
27 лютого науково-педагогічні працівники факультету цивільного захисту - заступник начальника кафедри наглядово-профілактичної діяльності майор служби цз Савченко О.В., викладач кафедри управління та організації діяльності у сфері цивільного захисту майор служби цз Полковниченко Д.Ю. та слухач магістратури управління капітан служби цз Клімов А.В. були присутніми на командно-штабних навчаннях територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Харківської області та Печенізького району. Командно-штабні навчання за темою «Дії органів управління та сил територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Харківської області, евакуаційних органів області, Печенізького району при проведенні евакуації населення та ліквідації надзвичайної ситуації природного характеру в умовах пропуску льодоходу та загрози виникнення НС, яка пов’язана з можливим паводком» відбулися на базі Печенізького району. У навчаннях також узяв участь директор департаменту цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації Фадєєв Володимир Ілліч.
У роботі форуму взяли участь науковці з Росії та України. На конференції обговорювались питання щодо забезпеченості Харківської області водними ресурсами, прогресивних технологій у галузі очистки природних та стічних вод, проаналізовано проблему роботи окремих елементів систем водопостачання та водовідведення.
4 березня в Національному університеті цивільного захисту України по вулиці Чернишевська з особовим складом факультету пожежної безпеки та соціально-психологічного факультету було проведено загальноуніверситетський розвід.
На розводі був присутній ректор та проректори університету. Особовому складу було доведено інформацію щодо реорганізації міністерства в службу, щодо виконаних задач та поставлено задачі на наступний семестр.Також ректором університету організовано вручення нагород за спортивні та наукові досягнення.
На розводі особовому складу були доведені підсумки роботи за минулий місяць та поставлені задачі на наступний місяць. Також ректором університету було вручено ряд нагород за спортивні досягнення та навчання.
6 березня Сборная команда КВН «1-01» Национального университета гражданской защиты Украины стала участником полуфинала Харьковской открытой молодежной лиги КВН. В мероприятии приняли участие 10 команд из высших учебных заведений Харьковщины. Команда «1-01» выступала первой. А первым, как известно, выступать тяжеловато, так как зал еще не разогрет и холодно воспринимает шутки. Первый конкурсный тур «Визитная карточка» закончился видеоконкурсом. Вторым этапом был «Биатлон». В этом конкурсе команде КВН НУЦЗУ повезло меньше всего, они ушли со сцены в первой тройке выбывших команд. Но, благодаря хорошим оценкам за приветствие, «1-01» попала в финал. И теперь перед командой стоит не простая задача победы в Молодежной лиге КВН.
До місця події негайно було направлено 12 підрозділів Державної служби з надзвичайних ситуацій. Крім того, в зону пожежі виїхав 1 караул навчальної пожежно-рятувальної частини НУЦЗУ під керівництвом викладача – методиста НПРЧ старшого лейтенанта служби цивільного захисту Семикраса С.В.. Горіли цеха з виробництва склопластикових виробів. Курсантський караул безпосередньо приймав участь у гасінні пожежі, було подано 2 ствола Б на оперативній ділянці № 4. Взагалі було задіяні ПДПЧ 5,11,9,8,3,31,23, штаб, 2 АД – 50. В гасінні пожежі приймало участь близько 50 осіб особового складу. На момент прибуття пожежних, вогнем вже була охоплена площа у 2500 кв.м. Крізь світові ліхтарі вогонь почав перекидатися на дах. Всередині будівлі горіли відходи деревообробки та готова продукція з деревини та пластику. З різних боків було подано 9 ручних та 1 лафетний ствол. Рятувальникам зрештою вдалось відстояти другу половину виробничої будівлі, яка була відділена протипожежною стіною. О 04:52 пожежу було ліквідовано. Жертв та постраждалих немає.
7 березня Бронза в Кубке и Чемпионате Мира по ледолазанию досталась Украине – спортсмену и преподавателю Национального университета гражданской защиты Украины
Также, одновременно в Кирове проходил Чемпионат Мира в скорости. Дебютанты соревнований Мельников Илья (Харьков), Кайдаш Владимир (Одесса), Ольга Гуз (Донецк) и Алексеева Евгения (Севастополь) в командном зачёте заняли третье место и завоевали бронзовые медали Чемпионата мира. Впервые команда Украины выступала в командном зачете и получила бронзу. Первая в командном зачете - сборная России, вторая - сборная Азербайджана. Поздравляем участников и победителей!
12 березня Надзвичайно приємно, що сьогодні ветерани Національного університету цивільного захисту України в однострої із своїми однодумцями, вболівають за долю навчального закладу, дають слушні поради, щедро передаючи свій накопичений досвід. Так, 10 та 11 березня керівництво та науково-педагогічні працівники університету вітали із 90-річним Ювілеєм одного із досвідченіших представників ветеранської організації навчального закладу Валентина Прокофійовича Іваннікова.
Вісімнадцять кращих років життєвого шляху (1965-1983 р.р.) пов’язують шанованого ветерана з Харківським пожежно-технічним училищем МВС СРСР. Полковник у відставці, а в минулому – старший викладач пожежно-тактичного циклу Харківського пожежно-технічного училища Валентин Прокофійович сьогодні співпрацює із курсантами та працівниками навчального закладу, передаючи свій безцінний багатий практичний та життєвий досвід молодому поколінню. Багато років невтомної педагогічної праці позначились достойним випуском не одного покоління фахівців для органів Державної пожежної охорони. Багато його вихованців сьогодні трудяться у підрозділах Держслужби з надзвичайних ситуацій України, установах, відомствах, обіймаючи різні посади.
Валентин Прокофійович був закоханий у свою професію, віддавав їй усі свої сили та енергію. Сьогодні шанований педагог перебуває на заслуженому відпочинку. Як ветеран пожежної охорони та Великої Вітчизняної війни Валентин Прокофійович бере активну участь у патріотичному вихованні молоді університету. Його біографія є однією з тих, що завжди була, є і буде прикладом для наслідування. Великі результати його діяльності, вражаючі, відчутні, значить, недарма живе людина, неперевершений його авторитет. Особливо у наш екстремальний час багатющий досвід Валентина Прокофійович , його високий професіоналізм та талант педагога, як ніколи, потрібний не тільки вихованцям, а й викладачам університету. Є в кого вчитись. І майбутні рятівники вчаться. Тож нехай буде Божа ласка прихильною до нього і довгих йому років життя!
12 березня творчі колективи Національного університету цивільного захисту України стали учасниками щорічного міського фестивалю «Студентська весна-2013», що проходить 12-13 березня у кіноконцертній залі «Україна». Колективи художньої самодіяльності навчального закладу: танцювальні - «Флейм», «Ультрафіолет», «Чудаки», вокальний ансамбль «Аніма» та театральна студія «Лицедій» - представили на розсуд компетентного журі свої концертні номери.
Вишукано та майстерно танцювальний колектив «Ультрафіолет» представив номер «Амазонки», захоплюючою була концертна композиція «Вечірній блюз» у виконанні танцювального колективу «Флейм», художнім керівником якого є Віктор Кульбакін, а також хореографічна композиція «Ревнощі» танцювального колективу «Чудаки». Чарівними піснями та професіональним вокалом заворожив присутніх ансамбль «Аніма» під керівництвом Тетяни Репіної. Піднесено патріотичною була літературно-музична композиція «Крила», присвячена пам’яті Героя України – Богдана Ступки у виконанні театральної студії «Лицедій» під керівництвом Інни Бабаченко.
14 березня на плацу Національного університету цивільного захисту України розгорнулось справжнє театралізоване дійство з нагоди свята Масляної. На урочисто прикрашеному майданчику відбулася розважальна програма, учасниками якої стали курсанти та студенти навчального закладу. У спортивному дусі вихованці університету піднімали гирі, перетягували канат, билися подушками, змагалися на руках. Виборювали майбутні рятувальники частування – переможцям вручали талони на смачну польову кашу та традиційні для свята Масляної ароматні млинці з медом. Але найцінніші подарунки, за старою російською традицією, довелось діставати з висоти. Сміливці, котрі змогли піднятися по голому стовпу, одержували у нагороду наручні годинники, берці, а, найголовніше, - добове звільнення. «Для курсантів, студентів, гостей та всіх присутніх, - говорить ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, - це справжнє свято. Головне – наші вихованці пройнялися часами минулих традицій, народних гулянь, стародавніх обрядів, яких в наш час не можна зректись. Приємно, що на цьому святі панує атмосфера тепла і доброзичливості, згуртованості і приємних відчуттів, спортивної конкуренції». Від університетської родини Володимиру Петровичу з нагоди свята Масляної було вручено коровай – символ добра і благополуччя.
Радували та приємно дивували присутніх виступи танцювального колективу «Флейм», фольклорного ансамблю «Слобожаночка», вокального ансамблю «Аніма», також розважали гостей скоморохи, ряжені та ерудовані ведучі в обрядових костюмах своїми конкурсами, вікторинами та загадками. Кульмінаційним моментом університетського свята стало спалювання чучела Масляної. За народним повір’ям, водячи хоровод навколо цього дійства, проводжають зиму та зустрічають теплу весну-красну.
«В університеті, - зазначає проректор по службі полковник служби цивільного захисту Олег Семків, - шанують і поважають традиції наших предків. Така спадкоємність виховує у молоді почуття патріотизму. І те, як наші вихованці, ставши учасниками народного дійства, перейнялись атмосферою свята, як вболівали за «своїх» на спортивних змаганнях, доводить, що курсанти та студенти університету є активними, ерудованими та фізично розвиненими».
«Красиве і феєричне свято Масляної, - ділиться своїми враженнями п’ятикурсник Дмитро Стельмах. – Відчуваєш свою причетність до історії. Вразили організовані спортивні заходи, театралізовані дійства. А головне – це свято залишить по собі незабутні враження у душах кожного з нас». Закінчилось свято Масляної в НУЦЗУ традиційним масовим хороводом із піснями та грою у сніжки.
«Культурно-мистецькі заходи, що проходять в університеті,- говорить проректор по роботі з персоналом полковник служби цивільного захисту Вадим Попов, - доводять, що в навчальному закладі сприяють відродженню народних традицій, вихованню патріотизму, любові та поваги до історичного минулого, духовному збагаченню, потягу до прекрасного і піднесеного. Керівництво Національного університету цивільного захисту України підтримує такі починання і всіляко сприяє їх проведенню».
17 березня на базі Національного університету цивільного захисту України відбулися обласні змагання юних туристів-пішоходів. Організаторами спортивних перегонів стали Харківська обласна станція юних туристів та курси рятувальної спеціальної підготовки університету. Сім команд з Харківської області змагалися у «Верхолазному манежі» курсів рятувальної та спеціальної підготовки навчального закладу. «Прокладена траса, - говорить завідувач курсів Сергій Кулаков, - складалася з чотирьох етапів: підйом та спуск потерпілого за допомогою альпіністського спорядження, крито-похилі переправи, скельні підйоми по штучній стінці, виготовлення ношів із підручних засобів та транспортування на них потерпілого». Перше загальне командне місце в обласних змаганнях з туризму посіла команда Чугуївського району, ІІ місце - команда Велико-Бурлуцького району, а третіми стала команда Жовтневого району м. Харкова. Переможці пройшли дистанцію за 44 хвилини.
Із привітальним словом до учасників та гостей конференції звернувся проректор з наукової роботи навчального закладу полковник служби цивільного захисту Володимир Андронов. Зокрема він зазначив, що проведення науково-практичних конференцій в навчальному закладі є актуальним в сучасному науковому просторі. Він побажав учасникам нових звершень та досягнень у пошуку істини.
Всеукраїнська науково-практична конференція «Об’єднання теорії та практики – запорука підвищення боєздатності оперативно-рятувальних підрозділів» зібрала провідних фахівців, науковців вищих навчальних закладів, науково-дослідних інститутів, галузевих виробництв, підприємств. Шанованим гостем та активним учасником заходу став заступник начальника управління організації пожежегасіння піротехнічних робіт та підготовки підрозділів оперативно-рятувальних сил цивільного захисту Департаменту реагування на нс ДСНС України Павло Коротинський. «Цей сплав досвіду й пошуку, - зазначив начальник факультету оперативно-рятувальних сил університету підполковник служби цивільного захисту Сергій Росоха, - є запорукою нових досягнень і символом збереження кращих міжнародних наукових традицій. У цьому році вперше науково-практична конференція набула статусу всеукраїнської. А це означає розширення низки завдань, нагальних питань заходу, а також обмін безцінним високоякісним досвідом на міжнародному рівні, що є надзвичайно важливим».
Всеукраїнська науково-практична конференція «Об’єднання теорії та практики – запорука підвищення боєздатності оперативно-рятувальних підрозділів» зібрала провідних фахівців, науковців вищих навчальних закладів, науково-дослідних інститутів, галузевих виробництв, підприємств. Шанованим гостем та активним учасником заходу став заступник начальника управління організації пожежегасіння піротехнічних робіт та підготовки підрозділів оперативно-рятувальних сил цивільного захисту Департаменту реагування на нс ДСНС України Павло Коротинський. «Цей сплав досвіду й пошуку, - зазначив начальник факультету оперативно-рятувальних сил університету підполковник служби цивільного захисту Сергій Росоха, - є запорукою нових досягнень і символом збереження кращих міжнародних наукових традицій. У цьому році вперше науково-практична конференція набула статусу всеукраїнської. А це означає розширення низки завдань, нагальних питань заходу, а також обмін безцінним високоякісним досвідом на міжнародному рівні, що є надзвичайно важливим».
Питання дослідження надійності засобів індивідуального захисту пожежних під час дії небезпечних факторів надзвичайної ситуації, екологічних аспектів розробки та використання вогнегасних речовин в Україні, особливостей управління силами цивільного захисту при ліквідації надзвичайних ситуацій, аспектів дослідження пожеж, підвищення ефективності рятувальних робіт на авіаційному транспорті та багато інших стали стрижневими та обговорювались учасниками пленарного засідання, після якого фахівці наукового форуму продовжили свою роботу у секціях: «Моніторинг надзвичайних ситуацій, пожежегасіння та аварійно-рятувальні роботи», «Інженерна та аварійно-рятувальна техніка», «Проблемні питання професійної підготовки», «Дослідження процесів горіння», «Пожежевибухопрофілактичні заходи».
Того ж дня відбулося підбиття підсумків і закриття Всеукраїнської науково-практичної конференції «Об’єднання теорії та практики – запорука підвищення боєздатності оперативно-рятувальних підрозділів». Активні учасники заходу були нагороджені грамотами та дипломами.
22 березня в Національному університеті цивільного захисту України відбулися комплексні тактико-спеціальні навчання за темою “Управління силами та засобами під час ліквідації наслідків надзвичайної ситуації техногенного характеру ”.
«За легендою, - зазначив начальник факультету оперативно-рятувальних сил університету підполковник служби цивільного захисту Сергій Росоха, - у Харкові о 9 годині 10 хвилин здійснив аварійну посадку вантажний літак АН-26. Біля місця аварійної посадки розташоване підприємство з переробки та зберігання небезпечних хімічних речовин. При падінні літак зруйнував адміністративну будівлю підприємства, ємність з небезпечними хімічними речовинами зазнала пошкоджень, а також на маршруті міського транспорту були пошкоджені декілька міських автобусів, що стало причиною масштабної дорожньо-транспортної пригоди. В той же час будівлі зазнали різних ступенів руйнування, там виникли пожежі. Для з'ясування обставин аварійної посадки виникла необхідність пошуку та підйому чорної скрині, що орієнтовно впала в озеро».
З метою ліквідації наслідків надзвичайної ситуації техногенного характеру, що несподівано виникла, до місця події було направлено аварійно-рятувальні підрозділи, розпочали свою роботу мобільні оперативні групи. Практично відпрацьовували п’ять епізодів навчань понад 190 курсантів та 7 слухачів магістратури. Це - гасіння пожежі та проведення рятувальних робіт з літака АН-26, проведення аварійно-рятувальних робіт в осередку хімічної аварії, проведення аварійно-рятувальних робіт при дорожньо-транспортній пригоді на міському транспорті, проведення пошуково-рятувальних робіт на зруйнованих будівлях, ліквідація наслідків надзвичайної ситуації на водi.
Слід зазначити, що під час 4 епізоду працювали представники науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології НУЦЗУ. За легендою, при розборі завалів рятувальники знаходять живу людину, яка пролежала майже 10 годин під будівельною плитою. Потрібна інженерна техніка, аби його звільнити. Саме в цей момент практичні психологи проводять психологічну інформаційну терапію, поряд – рятувальники і медики. До ЗМІ доходить інформація про знайдену живу людину і з ним проводять роботу психологи. Якими є дії представників мас-медіа, що вони правомірні роботи в цьому випадку?
«Представники ЗМІ, - говорить провідний науковий співробітник науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології капітан служби цивільного захисту Наталя Оніщенко, - офіційну інформацію мають отримати від речника штабу з ліквідації надзвичайних ситуацій під час прес-конференції або іншої офіційної особи, уповноваженої такими правами, або ж від представника відділу зв'язків із засобами масової інформації та роботи з громадськістю в областях. Під час проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт представники ЗМІ не мають права проходу до зони надзвичайної ситуації: зона відгороджується спеціальною смугою. Дуже часто під час висвітлення подій з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації журналісти поводять себе не зовсім етично, намагаються будь-яким чином показати глядачеві жахливу картинку, сфотографувати вбитих горем людей, взяти інтерв’ю у доведених до відчаю постраждалих. При цьому вони зовсім не переймаються станом людей, наслідками таких своїх дій, а це може викликати панічні реакції, а також призводити до психологічної травматизації масової свідомості людей, особливо осіб схильних до депресії або соматичних захворювань».
Майбутні рятувальники – вихованці університету, зазначив ректор Садковий, повинні бути готовими взяти участь у ліквідації будь-якої надзвичайної ситуації – будь-то евакуація постраждалих із літака, з-під уламків зруйнованої будівлі чи з пошкодженого внаслідок дорожньо-транспортної пригоди авто. Причому, беручи участь у навчаннях, говорить Володимир Петрович, курсанти не знали точно, в яких епізодах їм доведеться взяти участь. І спрацювали на «відмінно».
Мету навчань було досягнуто. Як-то кажуть, практика – запорука успіху. Тож, майбутні рятувальники Національного університету цивільного захисту України – у всеозброєнні!
22 березня делегація Національного університету цивільного захисту України у складі проректора по роботі з персоналом полковника служби цивільного захисту Вадима Попова та декана факультету техногенно-екологічної безпеки Олександра Мєтєльова взяла участь у ІІ міжнародній науково-практичній конференції «Пожежегасіння: проблеми, технології, інновації», що відбулася на базі Академії державної протипожежної служби МНС Російської Федерації. На пленарному засіданні конференції «Актуальні проблеми, нормативно-правова база, нові технології і міжнародні інновації у галузі гасіння пожежі і рятування людей» виступили представники Департаменту пожежно-рятувальних сил, спеціальної пожежної охорони та сил цивільного захисту, територіального гарнізону пожежної охорони ГУ МНС Росії у м. Москві, а також керівництво та науковці академії. Актуальні питання реагування на надзвичайні ситуації і пожежі, інноваційні розробки МНС Росії у галузі пожежно-рятувальної техніки і технології попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій і пожеж, розробка сучасних технологій пожежегасіння, інноваційні засоби і методи гасіння пожеж та інші стали стрижневими питаннями заходу.
Після пленарного засідання робота конференції тривала у секціях: «Пожежегасінная» та «Горіння, вибух і екологічна безпека».
«Участь у таких конференціях, - зазначив полковник Попов, - сприяють обміну досвідом між науковцями на міжнародному рівні, зміцненню зв’язків, а також впровадженню інноваційних технологій у сфері цивільного захисту».
Слід зазначити, що одночасно на конференції пройшла виставка нових технологій та обладнання пожежегасіння, а також засобів рятування людей на пожежах.
26 березня Науковці НУЦЗУ розробили курс лекцій для Технічного університету – Варна (Болгарія) з спеціальності „Защита на населението при бедствия и аварии”
Підготовка студентів і курсантів Національного університету цивільного захисту України та Технічного Університету-Варна здійснюватиметься за програмою подвійного диплома у галузі цивільного захисту
Такої угоди було досягнуто у результаті п’ятиденного візиту делегації Національного університету цивільного захисту України, у складі першого проректора з навчальної та методичної роботи полковника служби цивільного захисту Олега Назарова та помічника ректора з питань міжнародного співробітництва майора служби цивільного захисту Дениса Лєбєдєва, до Технічного Університету-Варна, м. Варна, Болгарія. 19-25 березня українські та болгарські фахівці обговорювали питання щодо перспектив розвитку співробітництва між двома вищими навчальними закладами, погодження взаємних дій щодо захисту подвійних дипломів, узгодження навчальних планів, обміну науковими матеріалами, викладацькими та студентськими групами.
1 квітня
Основными задачами творческого конкурса есть возрождение, сохранение и развитие национальных культур; установление профессиональных и творческих связей между участниками и руководителями коллективов; привлечение ведущих специалистов культуры и искусства для повышения профессионального мастерства руководителей и педагогов творческих коллективов; повышение исполнительского мастерства отдельных исполнителей и творческих коллективов. В номинации «Эстрадный вокал» принимал участие дуэт вокального коллектива «АНИМА» Национального университета гражданской защиты Украины, руководителем которого является Татьяна Репина. Дуэт в составе третьекурсниц социально-психологического факультета Елены Ефименко и Ирины Николайцевой занял почетное ІІІ место и получил диплом лауреата 3 степени, руководителю Татьяне Репиной было вручено сертификат «За высокий профессионализм и мастерство». Выступление исполнительниц было одобрено аплодисментами зрителей и высокими оценками жури. Кстати, участниками олимпиады стали более 800 представителей творческой элиты из России, Украины, Китая, Казахстана, Белоруссии и Германии, а конкурировали между собой около 300 исполнителей в номинации «Эстрадный вокал».
У науковому форумі взяли участь фахівці з Польщі, Болгарії, Росії, Білорусі, Республіки Азербайджан, різних регіонів України. Відкрив науково-практичну конференцію у форматі відеоконференц-зв’язку заступник Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій Анатолій Бойко.
4 квітня у клубі Національного університету цивільного захисту України відбулося нагородження переможців ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з професійно-орієнтованих дисциплін "Цивільний захист" та "Основи охорони праці". Майже 150 інтелектуалів із 67 регіонів нашої держави взяли участь в інтелектуальних перегонах.
У ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни "Цивільний захист взяли участь 60 представників різних вищих навчальних закладів України. Так, дипломом за І місце у Всеукраїнській студентській олімпіаді з дисципліни «Цивільний захист» була нагороджена студентка Національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова Тетяна Довбня, дипломи за ІІ місце отримали студентки Національного університету цивільного захисту України Альона Мащенко і Сумського державного університету Ірина Кулижко, дипломи за ІІІ місце – представники Національного транспортного університету (м. Київ) Іван Павленко, Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Роксолана Окіс та Національного авіаційного університету (м. Київ) Анна Димура. Представники 24 вищих навчальних закладів було заохочено Грамотами за активну участь у Всеукраїнській студентській олімпіаді з дисципліни «Цивільний захист». У II етапі Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Основи охорони праці» взяли участь 88 представників із майже 40вищих навчальних закладів України. Переможці отримали дипломи: за І місце - студентка Національного університету цивільного захисту Аліна Руденок, за ІІ місце – студенти Національного університету водного господарства та природокористування (м. Рівне) Людмила Сульжук, Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» Катерина Очковська, Полтавської державної аграрної академії Ярослав Лютенко, за ІІІ місце – вихованці Харківського національного університету будівництва та архітектури Дар’я Самойлова, Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля (м. Луганськ) Наталія Підгорна, Національного університету цивільного захисту України Артем Біловол, Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» Аліса Цуканова. Усі інші учасники отримали Сертифікат,який засвідчив їх участь в олімпіаді.
5 квітня в Національному університеті цивільного захисту відповідно до наказу ДСНС України від 25 лютого 2013 року № 46 відбувся персональний розподіл випускників 2013 року, які закінчують навчання за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавра, спеціаліста, магістра, магістра управління, а також ад’юнктів.
Свою роботу комісія з персонального розподілу випускників університету провела під головуванням директора Департаменту персоналу апарату Державної служби України з надзвичайних ситуацій полковника служби цивільного захисту Олександра Євсюкова. До складу комісії увійшли начальник відділу комплектування служби цивільного захисту та адміністративної роботи Департаменту персоналу апарату ДСНС України полковник служби цивільного захисту Ярослав Кондауров, ректор Національного університету цивільного захисту генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, начальник Головного управління ДСНС України в Харківській області генерал-майор служби цивільного захисту Павло Одарюк, а також представники ГУ (У) ДСНС України в АР Крим, областях та місті Севастополі.
Завдяки попередній кропіткій роботі, проведеній керівництвом університету, факультетів, курсів, відділу комплектування та проходження служби університету з курсантами-випускниками, досить швидко пройшов розподіл. Перед комісією звітували випускники окремо з кожної області та підтверджували свій намір про відбуття на місця для подальшого проходження служби. Особливу увагу було приділено випускникам-сиротам та одруженим, які мають дітей, їх побажання було повністю враховано та задоволено. Після випуску поповнять лави служби цивільного захисту 224 молодих фахівців.
У 2013 році в НУЦЗУ випускається 4 ад’юнкти, 7 магістрів управління, 10 магістрів, 121 спеціаліст та 82 бакалаври. Відтепер на них чекають ще три місяці напруженого навчання та стажування, захист дипломних робіт і хвилюючий день випуску, після чого 213 молодих лейтенантів служби цивільного захисту матимуть змогу на практичній роботі повною мірою проявити набуті в університеті знання, уміння й навички рятувальника.
6 квітня майже 500 українських школярів узяли участь у навчаннях рятувальників. Масштабний захід, проведений у рамках Дня відкритих дверей у Національному університеті цивільного захисту України, зібрав майбутніх абітурієнтів та гостей більш ніж із 10 областей нашої держави.
«Надзвичайний» день для школярів, їх батьків та гостей розпочався у головному корпусі навчального закладу. На навчально-спортивному комплексі Національного університету цивільного захисту присутні ознайомились із виставкою навчально-методичної літератури для абітурієнтів, переглянули виставку науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології науково-дослідного центру, а також експозиції виставок досягнень факультетів навчального закладу.
Бажаючі отримували вичерпну інформацію від представників презентаційно-консультативного пункту та безпосередньо науково-педагогічних працівників кафедр щодо питань вступу до навчального закладу та реєстрації майбутніх абітурієнтів за спеціальностями «Цивільний захист», «Хімічна технологія», «Психологія», «Пожежна безпека», «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування», «Охорона праці».
Майбутні абітурієнти мали можливість познайомитись не тільки із славною історією першого в Україні вищого навчального закладу пожежно-рятувального профілю, що у цьому році святкуватиме свій 85-річний ювілей, а й із славними сьогоднішніми традиціями університету, його випускниками, навчально-матеріальною базою, умовами вступу та навчання. А ще - потрапити до сучасно обладнаних навчальних аудиторій і дослідних лабораторій, мультимедійних класів, укомплектованих бібліотек, затишного гуртожитку, спальних приміщень навчального закладу. Після ознайомлення гостей із навчально-матеріальною базою університету у клубі навчального закладу для присутніх було організовано перегляд фільму про життєдіяльність НУЦЗУ, а також зустріч гостей Дня відкритих дверей з керівництвом університету.
Перший проректор з навчальної та методичної роботи університету полковник служби цивільного захисту Олег Назаров зазначив, що на сьогодні матеріально-технічна база навчального закладу дозволяє навчати до 3000 курсантів та студентів денної форми навчання. У доброзичливій та теплій атмосфері відбулася бесіда між керівництвом навчального закладу та майбутніми абітурієнтами. Питань було безліч, а основні – які бали повинні бути в сертифікатах та з яких предметів проходити тестування. Сертифікати з оцінками (кількістю балів) нижче 4 балів за 12-бальною шкалою оцінювання або 124 бали за 100-бальною шкалою оцінювання Національним університетом цивільного захисту України не прийматимуться, а з профільних предметів повинно бути не менше 140 балів. Також гості заходу активно цікавились питаннями вступу та навчання дівчат в університеті. Автобусами майбутні абітурієнти та гості університету дістались до навчально-тренувального полігону університету по вулиці Баварській, 7.
Саме тут вони мали змогу стати спостерігачами демонстрації елементів висотної підготовки, а саме: евакуації постраждалих з 4-го поверху гуртожитку за допомогою рятувальних пристроїв та підйому рятувальників на дах гуртожитку за допомогою верхолазного спорядження. Також майбутні абітурієнти на власні очі переконались у небезпечності професії рятувальника при проведенні рятувальних робіт на воді, аварійно-рятувальних робіт на міському електротранспорті під час ДТП, при аварії на повітряному транспорті (літак, гелікоптер), в завалах зруйнованих будівель.
4-5 квітня на базі Державного закладу освіти «Командно-інженерний інститут» МНС Республіки Білорусь відбулася VII Міжнародна науково-практична конференція курсантів та студентів, слухачів магістратури та ад’юнктів «Забезпечення безпеки життєдіяльності: проблеми і перспективи». Активними учасниками пленарного засідання стали завідувач кафедри мовної підготовки Національного університету цивільного захисту Ірина Богданова і курсанти 3 курсу факультету пожежної безпеки Богдан Дзирук та факультету оперативно-рятувальних сил Семен Алфьоров.
До Мінська на конференцію з’їхалися науковці з 54 вищих навчальних закладів 9 країн світу. Понад 500 науковців обговорювали питання пожежної безпеки та попередження надзвичайних ситуацій, технології ліквідації надзвичайних ситуацій, пожежної, аварійно-рятувальної техніки та обладнання, радіаційної безпеки, психолого-педагогічних факторів забезпечення безпеки життєдіяльності, соціально-правових, ідеологічних та економічних аспектів безпеки життєдіяльності, іномовної комунікації тощо.
Молодих вчених із різних країн світу вітала завідувач кафедри мовної підготовки НУЦЗУ Ірина Богданова, бажала нових наукових звершень, творчих злетів та натхнення. Доповіді курсантів Богдана Дзирука «Полимерные композиционные материалы пониженной горю чести на основе косующихся связующих» і Семена Алфьорова «Температура самовоспламенения кетонов» на пленарному засіданні були відзначені провідними фахівцями у галузі цивільного захисту з Білорусі, Росії, Польщі, а також начальником Командно-інженерного інституту кандидатом технічних наук, доцентом Іваном Полеводою. Крім наукової компетенції і професійної підготовки вихованців університету, було вказано на їх уміння володіти технікою ведення наукової дискусії, культурою мовлення та моралі. Теми наукових досліджень курсантів викликали жвавий інтерес, були визнані кращими і заохочені дипломами.
11 квітня науково-педагогічні працівники Національного університету цивільного захисту України провели заняття з пожежної і техногенної безпеки для начальників груп пожежної безпеки і старших офіцерів з підготовки та організації дій при надзвичайних ситуаціях природного та техногенного характеру органів та підрозділів Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України. Офіцери, які на сьогодні час проходять службу в прикордонних загонах регіонального управління, дізналися про відповідальність за порушення вимог у сфері пожежної і техногенної безпеки, аналіз пожеж на об’єктах різного призначення та їх протипожежний захист, проведення ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки та потенційно небезпечних об’єктів, ознайомились із системами раннього виявлення пожежі та оповіщення про її виникнення, сучасними зразками спеціальної пожежної техніки.
«Такі заняття, - зазначив старший офіцер з організації дій при надзвичайних ситуаціях природного та техногенного характеру Східного регіонального управління підполковник Олег Мельник, - нам вкрай потрібні. При виконанні службових обов’язків у небезпечних зонах прикордонникам доводиться стикатись із різними непередбачуваними ситуаціями, такими, як наприклад, виявлення вибухонебезпечних предметів, радіаційне та хімічне ураження території тощо. Тому ми звернулися до кваліфікованих спеціалістів для отримання більш ґрунтовних знань». Також прикордонники мали змогу навчитись діям при виявленні витоку небезпечних речовин із залізничних та автоцистерн, вибухонебезпечних предметів, під час оперативного розгортання, на випадок пожежі або іншої небезпечної події, а також вивчили основні правила користування первинними засобами пожежегасіння.
«У перспективних планах сумісної роботи, - говорить координатор семінару начальник факультету пожежної безпеки університету полковник служби цивільного захисту Микола Удянський, - після теоретичного курсу - проведення практичних занять з пожежної і техногенної безпеки з офіцерами Східного регіонального управління». Такі заняття науково-педагогічні працівники Національного університету цивільного захисту України уже проводили для працівників органів та підрозділів МВС, СБУ, спеціальних проектних організацій та установ, підрозділів метрополітену.
11 квітня у Києві в Національному центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім» відбулося урочисте відкриття XXIII Міжнародної спеціалізованої виставки «Освіта та кар’єра - 2013» та ХІІ Міжнародної виставки закордонних навчальних закладів «Освіта за кордоном». Право відкрити представницький освітянський форум на сцені «Українського дому» було надано творчим колективам Національного університету цивільного захисту України. Гран-прі Міжнародної виставки «Освіта та кар’єра - 2013» колектив НУЦЗУ отримав у номінації «Розвиток матеріально-технічної бази навчального закладу». Почесного звання «Лідер національної освіти» університет удостоєний «За багаторічну інноваційну педагогічну діяльність з модернізації освіти в Україні». Нагадаємо, що у листопаді 2012 року Національний університет цивільного захисту України отримав гран-прі Міжнародної виставки у номінації «Профорієнтаційна робота серед молоді» і почесне звання «Лідер національної освіти». Тоді, у листопаді, право відкрити представницький освітянський форум на сцені «Українського дому» було надано творчим колективам Національному університету цивільного захисту України. Так стало і в нинішньому квітні.
Цьогоріч харківську делегацію Національного університету цивільного захисту України очолив ректор генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий. Сімдесят представників університету, серед яких - проректори вишу, керівники підрозділів, викладачі кафедр, творчі колективи, університетський духовий оркестр, курсанти та студенти, представляли провідний вищий навчальний заклад Державної служби України з надзвичайних ситуацій на міжнародному рівні. Творча молодь НУЦЗУ підготувала різножанрову концертну програму для учасників Міжнародної виставки. Активність самодіяльних університетських колективів не залишилася поза межами керівництва МОН. Дипломом нагороджені творчі колективи НУЦЗУ за високий організаційний та фаховий рівень виконавської майстерності, творчу активність, популяризацію розвитку естетичного виховання та активну співпрацю в проведенні ХХШ Міжнародної виставки «Освіта та кар’єра – 2013».
Ректор НУЦЗУ генерал-лейтенант Володимир Садковий зауважує, що за останній рік провідний вищий навчальний заклад Державної служби України з надзвичайних ситуацій зробив величезний прорив у покращенні матеріально-технічної бази – створено нові лабораторії, аудиторії, лекційні зали, оснащені сучасними технічними засобами. «До нового 2012-2013 навчального року вихованці отримали 20 нових класів і навчально-тренувальних комплексів: кабінети первинної підготовки рятувальника, техногенної безпеки, пожежної тактики, спеціалізовану аудиторію для майбутніх піротехніків, верхолазний манеж з підготовки рятувальників-верхолазів. З’явився навчально-тренувальний комплекс для підготовки газодимозахисників, а також відкрився телецентр. У студії викладач може читати лекцію, а курсанти – зайти в Інтернет і прослухати її, упродовж року лекція буде розміщена на сайті НУГЗУ», - підкреслив Володимир Петрович. Від Міністерства освіти і науки України та Національної академії педагогічних наук України ректор НУЦЗУ Володимир Садковий отримав Подяку за багаторічну інноваційну педагогічну діяльність з модернізації освіти України. В урочистому відкритті виставки взяли участь тимчасово виконуючий обов’язки Міністра освіти і науки України Олексій Дніпров, заступник голови Київської міської державної адміністрації Віктор Корж, Президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень, заступник Міністра науки та вищої освіти Республіки Польща Яцек Гулінський, Надзвичайний і Повноважний Посол Польщі в Україні Генрик Літвін, другий секретар Посольства Чеської Республіки в Україні, директор Чеського центру у Києві Дагмар Остржанська, керівники вищих навчальних закладів з усієї України, науковці, студенти, а також представники засобів масової інформації. Звертаючись до присутніх, тимчасово виконуючий обов’язки Міністра освіти і науки України Олексій Дніпров зазначив: «Освіта – це фундамент держави, суспільства, це те, на чому базується все функціонування нашої країни. На сьогодні сфера освіти – пріоритетний напрям діяльності Уряду України, і наше завдання – перевести її на новий рівень якості». Виставка «Освіта та кар’єра» має стати для цьогорічних більш ніж для 300-тисячної армії абітурієнтів українських вишів орієнтиром у виборі подальшої долі, а насичена програма заходу – допоможе визначитися з вищим навчальним закладом та майбутньою професією. Міжнародна виставка «Освіта та кар’єра» проводиться щороку з метою залучення суспільного інтересу до освіти, пропаганди досягнень України у цій сфері, формування єдиного освітнього простору. Під час роботи виставки проводяться інтерактивні тренінги для молоді, яка знаходиться у пошуках роботи, а також відбувається презентація передового навчально-методичного досвіду: посібників та освітніх комп’ютерних програм тощо. Виставка розрахована на людей, які хочуть навчатися як в Україні, так і за кордоном. При цьому відвідувачів можуть цікавити різні програми – когось зацікавлять програми вивчення іноземних мов, когось – середня освіта за кордоном, та, звичайно, вища освіта. Цьогоріч на виставці представлені 65 українських та 71 закордонний вищий навчальний заклад, серед яких - представники навчальних закладів та організацій з Республіки Польща, Російської Федерації, Чеської Республіки, Канади, Французької Республіки, Латвійської Республіки, Литовської Республіки, Федеративної Республіки Німеччина, Швейцарської Конфедерації, Держави Ізраїлю, Італійської Республіки, Великої Британії, Сполучених Штатів Америки тощо.
16 квітня у кіноконцертній залі «Україна» пройшов гала-концерт колективів художньої самодіяльності міського конкурсу «Студентська Весна - 2013». У масштабному заході взяли участь понад 300 творчих колективів Харківщини. Цьогоріч колективи НУЦЗУ посіли такі місця у номінаціях: «Стилізована хореографія» - експериментальний студентський танцювальний колектив «Ультрафіолет», чоловічий танцювальний ансамбль «Чудаки» і танцювальний колектив «Флейм» під керівництвом Віктора Кульбакіна – стали лауреатами, а в номінації «Театрально-розмовний жанр» - театральна студія «Лицедій» під керівництвом Інни Бабаченко посіла ІІ місце.
20 квітня Марш-перехід факультетів №3 та №4, згідно наказу №66 від 29.03.2013 р. ректора НУЦЗУ генерал-лейтенанта служби ЦЗ Садкового В.П., проведений по маршруту вул. Артема – вул. Весніна – вул. Сумська – Білгородське шосе – П’ятихатки – вул. Сумська – вул. Весніна – вул. Артема – НУЦЗ України. Заняття було проведене під керівництвом проректора по службі полковника служби ЦЗ Семківа О.М. Старт був даний 20 квітня 2013 р. о четвертій годині керівником занять підполковником служби ЦЗ Толкуновим І.О. Взяли участь в ньому всі, окрім п’ятьох хворих, які знаходились в лазареті і стількох же – у відряджені. Першу частину дистанції курсанти пройшли на одному подиху.
Національний університет цивільного захисту України гідно представив викладач кафедри фізичної підготовки старший лейтенант служби цивільного захисту Валентин Головко. У рейтинговому поєдинку із досвідченим джорджменом з Грузії Михайлом Авакяном одностайним рішенням суддів перемогу здобув харківський рятувальник у ваговій категорії до 61 кілограма. Валентин Головко має за плечима 17 поєдинків, 17 перемог, серед яких 12 виграні нокаутом. У Михайла Авакяна 28 боїв, 20 перемог, серед них – 7 виграних нокаутом. Чемпіон України з професійного боксу, чемпіон Європи з рукопашного бою, чемпіон СНД з кікбоксингу, сьогодні Валентин Головко тренує збірну команду університету з рукопашного бою. Його вихованці є володарями Кубку Європи 2011 року з елітних боїв, срібними призерами чемпіонату України серед вищих навчальних закладів 2012 року з кікбоксингу, срібними володарями Кубку України 2011 року з універсальних боїв.
З 15 до 26 квітня на запрошення мерії міста Кайзерслаутерн, земля Рейнланд-Пфальц, у Федеративній Республіці Німеччина перебуває делегація Національного університету цивільного захисту України. На базі Управління пожежної охорони та цивільного захисту у місті Кайзерслаутерні проходить міжнародний форум рятувальників з навчального курсу з висотних та підводних рятувальних робіт.
Участь делегації НУЦЗУ у визначеному заході дозволить вивчити передовий європейський досвід організації та проведення висотних та підводних рятувальних робіт. Всім членам делегації буде надана можливість виступити із лекціями з тематики навчань англійською та німецькою мовами.
До Німеччини для участі у зазначеному заході із Харкова виїхали: викладачі кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт факультету оперативно-рятувальних сил Юрій Куліш та Віталій Собина, капітан служби цивільного захисту; Ігор Поляков, старший науковий співробітник науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології науково-дослідного центру, капітан служби цивільного захисту, а також курсант 3-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил Сергій Білоус.По закінченні курсу всі учасники отримають сертифікати про проходження навчання європейського зразка.
23 квітня на території ПАО «Харківська ТЕЦ-5» були проведені тактико-спеціальні навчання органів управління та сил цивільного захисту Харківської області щодо готовності їх до ліквідації надзвичайних ситуацій. На масштабному заході були присутніми перший заступник губернатора Харківської області Дулуб Валентин Григорович, представники міськради. Учасниками навчань стали слухачі магістратури управління та курсанти Національного університету цивільного захисту України на чолі із доцентом кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт Аветісяном Вадимом Георгійовичем. Під час навчань були відпрацьовані дії щодо гасіння пожеж у машинному залі ТЕЦ, рятування та евакуації людей, рятування потерпілих з-під завалів та гасіння хімічних пожеж, а також задіяні пожежні автоцистерни, автодрабина, пожежний потяг, автомобіль хіміко-дозиметричної розвідки та спеціальні аварійно-рятувальні автомобілі. У навчаннях взяли участь кінологи.
24 квітня у аудиторії № 113 по вул. Баварська, 7 Національного університету цивільного захисту України було проведено вечір-реквієм з нагоди 27-х роковин аварії на Чорнобильській АЕС.
На заході були присутніми працівники, які одними з першиих відгукнулись на трагедію - Сергій Кулаков, В’ячеслав Мірошниченко, Олександр Дугін, Юрій Сенчихін.
Аудиторія №309 для проведення занять з дисципліни первинна підготовка пожежного-рятувальника та аудиторія №308 для проведення занять з дисципліни рганізація роботи в непридатному для дихання середовищі.
29 квітня у рамках заходів до Дня охорони праці на кафедрі охорони праці та техногенно-екологічної безпеки Національного університету цивільного захисту України відкрито спеціалізовану навчальну аудиторію з охорони праці, яка створена відповідно до Рекомендацій Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України щодо організації роботи кабінету промислової безпеки та охорони праці як відповідний прототип.
9-го травня представники Національного університету цивільного захисту України взяли участь в урочистому покладанні квітів на Меморіалі Слави, параді на головній площі у місті Харкові з нагоди 68-ї річниці Великої Перемоги та музично-театральному фестивалі «Поклонимся великим тем годам!», який відбувся у Центральному парку культури й відпочинку ім. Горького.
До Меморіалу були покладені квіти, у пам'ять про загиблих від рук фашистських загарбників пролунали залпи. Під гімн України відбувся парад за участі курсантів вишів силових структур, серед яких був парадний розрахунок Національного університету цивільного захисту України.
О 10:00 на площі Свободи стартувало військово-театралізоване дійство «Священной памяти связующая нить», присвячене 68-й річниці Великої Перемоги. Під час урочистостей учасники та гості параду, ветерани війни вшанували хвилиною мовчання героїв, загиблих на полях битв.
Після цього на площі Свободи відбувся урочистий парад, учасниками якого стали майже дві тисячі військовослужбовців. Зокрема, взяли участь прикордонники, парадні розрахунки Академії внутрішніх військ, Харківського національного університету внутрішніх справ, Академії військово-морських сил України ім. Нахімова (м. Севастополь), високомобільні десантні війська (м. Новомосковськ), Академії сухопутних військ ім. Сагайдачного (м. Львів), Воронезького військового навчально-наукового центру Військово-Повітряної академії (Росія) тощо. Парадний розрахунок Національного університету цивільного захисту України очолив ректор навчального закладу генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий.
Цього ж дня у Центральному парку культури й відпочинку ім. Горького стартував музично-театральний фестиваль «Поклонимся великим тем годам!» з нагоди Великої Перемоги. Активними учасниками масштабного заходу стали творчі колективи Національного університету цивільного захисту України, а також курсанти та духовий оркестр. Цього ж дня о 16:00 центральною алеєю міського парку пройшли, чеканячи крок, курсанти та духовий оркестр навчального закладу.
13 травня 155 першокурсників навчального закладу виїхали на навчально-тренувальний полігон для проходження справжньої школи життя для майбутніх рятувальників. Це - 51 курсант факультету пожежної безпеки, 61 - факультету оперативно-рятувальних сил, 9 курсантів соціально-психологічного факультету та 34 факультету цивільного захисту. На них чекають випробування не тільки фізичні: легкоатлетичні кроси, навчальні переходи, чергування у навчальній пожежно-рятувальній частині, відпрацювання навичок рятування людей на воді, гасіння пожеж, ліквідації наслідків будь-яких надзвичайних ситуацій техногенного чи природного характеру, а й моральні.
Станіслав і Сергій, скрутивши злодія, доставили зловмисника до Фрунзенського райвідділу міліції. Як повідомив офіційний сайт Головного управління МВС України в Харківській області, наразі 45-річний крадій знаходиться під вартою. За свій негідний вчинок чоловік може сісти за грати на довгі чотири роки. А заслужена нагорода повернулась її власникові.
15 травня Надзвичайно приємно, що сьогодні ветерани Національного університету цивільного захисту України в однострої зі своїми однодумцями, вболівають за долю навчального закладу, дають слушні поради, щедро передаючи свій накопичений досвід. Так, 15 травня керівництво та науково-педагогічні працівники університету вітали із 65-річним Ювілеєм шанованого ветерана пожежної охорони та Харківського пожежно-технічного училища Миколу Яковича Котенка.
Більше десяти кращих років життєвого шляху (1983-1993 роки) присвятив він службі у курсантських підрозділах. «За час службової діяльності Миколи Яковича, - зазначає ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, - тодішні курсанти та викладачі знали його як працівника, якому притаманні високий професіоналізм, принциповість та відмінна виконавча дисципліна».
Сьогодні підполковник у відставці, а в минулому – командир дивізіону ХПТУ Микола Якович активно співпрацює із курсантами та працівниками навчального закладу, передаючи свій безцінний досвід молодому поколінню. Вітаємо шановного Миколу Яковича і бажаємо міцного здоров’я, довголіття, миру та злагоди, оптимізму і всіляких гараздів.
Конкурси на кращі монографію, винахід та виставковий науковий експонат в НУЦЗУ стають уже традиційними - тож поповнюється скарбничка славних традицій навчального закладу.
17 травня Талановита молодь НУЦЗУ здобула головний приз та звання «Зірка Фестивалю - 2013» у IV Всеукраїнському фестивалі героїко-патріотичної пісні у Житомирі.
Керівник підприємства-спонсора фестивалю «ДІК-Техніка» Василь Власенко вручив приз «Зірка Фестивалю 2013 року» ансамблю «Аніма» (Національний університет цивільного захисту, Харків). Вокально-інструментальний ансамбль НУЦЗУ отримав подяку від начальника відділу соціально-гуманітарної підготовки та патріотичного виховання ДСНС України – Алімова Олександра Федоровича.
155 першокурсників проходять тут справжню школу життя для майбутніх рятувальників: 51 курсант факультету пожежної безпеки, 61 - факультету оперативно-рятувальних сил, 9 курсантів соціально-психологічного факультету та 34 факультету цивільного захисту. На них чекають випробування не тільки фізичні: легкоатлетичні кроси, навчальні переходи, чергування у навчальній пожежно-рятувальній частині, відпрацювання навичок рятування людей на воді, гасіння пожеж, ліквідації наслідків будь-яких надзвичайних ситуацій техногенного чи природного характеру, а й моральні. За словами начальника табірного збору, проректора по службі університету полковника служби цивільного захисту Олега Семківа, саме в таких умовах розкривається справжня товариська підтримка, формується курсантське братство. Для випускника НУЦЗУ полковника Семківа це 20 відкриття табірних зборів.
На сьогодні у таборі створено всі умови для комфортного навчання та дозвілля. 18 травня відбулося урочисте відкриття зборів, присвячене 70-річчю визволення Харківщини від німецько-фашистських загарбників. На заході були присутніми керівництво навчального закладу, представники Чугуївської міської влади, ветерани та батьки першокурсників. На відкритті табірних зборів за участі першокурсників пройшла комбінована професійно-спортивна естафета з елементами фізичної підготовки та фрагментами занять з навчальних дисциплін. Вона включила подолання водної перешкоди, біг пересічною місцевістю, плавання, плавання в одязі, рятування потерпілого на воді, підйом переворотом на перекладині, гирьовий спорт, розмінування та знешкодження знайдених боєприпасів, аварійно-рятувальні роботи та евакуацію постраждалих внаслідок надзвичайних ситуацій, пожежний розрахунок з триколінною драбиною, надягання загальновійськового захисного комплекту, самогасіння, надання першої медичної допомоги в умовах небезпечної зони, доставку водолазів на швидкісному водному транспорті. Потім пройшла пожежна естафета, що включила подолання 100-метрової смуги перешкод, саморятування з 4-го поверху учбової башти, гасіння умовної пожежі тощо.
Традиційно відбувся спортивний захід з перетягування канату між першокурсниками та їх командирами. Перемога була за молодими та сильними курсантами. Слід зазначити, що протягом табірного збору працівники сектора психологічного забезпечення проводитимуть із курсантами психологічні дослідження.
21 травня (ДЕК №1, голова – доктор технічних наук, професор Соболь Олександр Миколайович) вперше відбувся прилюдний захист німецькою мовою магістерської роботи слухачем магістратури заочної форми навчання, старшим лейтенантом служби цивільного захисту Віташем Сергієм Миколайовичем.
Магістр Віташ С.М. закінчує магістратуру з червоним дипломом, з оцінкою “відмінно“ захистив магістерську дослідну роботу.
Професійну підготовку слухача магістратури протягом навчання здійснювали досвідчені фахівці: професор Палюх Володимир Григорович, професор Росоха Володимир Омелянович, професор Андронов Володимир Анатолійович, професор Кулєшов Микола Миколайович та багато інших викладачів університету. Як підсумовує науковий консультант з німецької мови, кандидат філологічних наук, доцент Олена Федорівна Кучеренко молодий офіцер до такої значущої події у своєму житті доклав чимало зусиль: тривалий час поглиблено вивчав німецьку мову у складі курсантської групи четвертого факультету, взяв активну участь у стажуванні групи курсантів університету в Німеччині, захистив німецькою бакалаврську дипломну роботу та дипломну роботу спеціаліста, отримав сертифікат з поглибленого вивчення німецької мови. Присутній на захисті експерт з німецької мови, старший викладач кафедри іноземних мов Державної академії фізичної культури Юлія Миколаївна Сорокіна зазначила, що рівень володіння німецькою мовою магістра високий, жодних зауважень до обсягу активно використовуваної німецької лексики професійного спрямування, відповідностям нормам вимови не має. Завідувач кафедри мовної підготовки, кандидат філологічних наук, доцент Ірина Євгеніївна Богданова впевнена, що Сергій Віташ – один із кращих вихованців кафедри, який надалі вдосконалюватиме знання німецької мови.
Національний університет цивільного захисту України, як зазначив перший проректор з навчальної та методичної роботи полковник служби цивільного захисту Олег Назаров, - єдиний в Україні вищий начальний заклад, що готує спеціалістів зі знешкодження боєприпасів. У цьому році, говорить полковник Назаров, уперше поповнять піротехнічні підрозділи Державної служби України з надзвичайних ситуацій 8 молодих фахівців університету.
24 травня начальник факультету оперативно-рятувальних сил підполковник служби цивільного захисту Сергій Росоха на чолі чергового підрозділу Національного університету цивільного захисту України взяв участь у спільних навчаннях підрозділів ГУ ДСНС в Харківській області та Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства, які проходили на території Жовтневого лісництва Вовчанського району Харківської області.
За легендою навчань, під час проведення планового патрулювання та спостереження за лісовими насадженнями, було виявлено займання лісової підстилки. Одночасно з цим, виникають вибухи на території, що межує з пожежею. Паралельно надійшла інформація, що перед виявленням пожежі в даному районі знаходилися відпочиваючі. Існувала ймовірність, що люди заблукали та не можуть вийти з лісового масиву через задимлення, або ж постраждали та потребують виявлення й евакуації. Внаслідок пожежі виникло падіння дерева, що заблокувало цивільний автотранспорт з людьми, який випадково опинився на місці події. Лісова пожежа розповсюдилась на площу 20 га. в тому числі 2 га верхової пожежі. Надзвичайна ситуація набула обласного рівня. Внаслідок пожежі пошкоджено аміакопровод, з якого почався неконтрольований викид аміаку в атмосферу.
Під час проведення навчань було відпрацьовано взаємодію чергового підрозділу НУЦЗУ з Харківським гарнізоном ДСНС, який є базовим для навчального закладу. Черговий підрозділ у кількості 30 осіб складався з курсантів 2-х та 3-х курсів факультетів цивільного захисту, оперативно-рятувальних сил та пожежної безпеки, а також науково-педагогічних працівників цих факультетів. Він був створений відповідно до наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 30.04.2013 № 206 «Про залучення курсантів вищих навчальних закладів цивільного захисту до заходів із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій» та з метою підвищення ефективності реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, надання допомоги підрозділам ДСНС України у запобіганні та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій державного та регіонального рівнів та набуття курсантами практичних навичок з проведення рятувальних та інших невідкладних робіт. Тож, навчання надали певного досвіду курсантам університету і змогу закріпити теоретичні знання.
25 травня Більше 40 колишніх вихованців Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР 1973 року випуску завітали до рідної альма-матер 25 травня. З різних куточків України, Російської Федерації та Республік Закавказзя з’їхалися вони, аби вшанувати своїх колишніх викладачів, згадати минулі роки свого навчання, а ще й порадіти за великі досягнення свого рідного навчального закладу, ознайомитись із його сучасною матеріально-технічною та навчальною базою.
Серед них – в минулому представник Управління пожежної охорони в Дніпропетровській області Олександр Шиман. «Обрана професія, - говорить він, - стала смислом мого життя. Я би не хотів іншого».
Сивочолі випускники вишикувались на плацу навчального закладу - 40 років як і не було! Пройшлися вони по казармах, завітали до навчальних аудиторій. Швидко плине невгамовний час, залишаючи по собі незабутні враження та хвилюючі спогади… Приємно спостерігати за такими зустрічами.
28 травня фахівці Національного університету цивільного захисту України у рамках Дня захисту дітей провели навчально-тренувальні заняття «Абетка рятувальників» для школярів Харківського педагогічного ліцею № 4. Спеціалісти провідного вишу ДСНС мали за мету розширити та поглибити знання школярів 5-6-их класів з основ безпеки життєдіяльності. Неспроста такі заняття відбулися напередодні літніх шкільних канікул. Адже саме в цей період, коли більшість дітей залишені сам-на-сам із влаштуванням свого дозвілля, можуть виникнути непередбачувані ситуації. Як правильно поводити себе на воді, у лісі, при викритті вибухонебезпечних предметів, чи потрібно купляти піротехнічні засоби та як ними правильно користуватись, як убезпечити себе та своїх рідних і близьких під час виникнення таких надзвичайних ситуацій? На ці та інші питання дали вичерпні відповіді, а також наочно продемонстрували фахівці університету - доцент кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт підполковник служби цивільного захисту Володимир Тригуб та курсанти 2-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил.
«Розповідати, - говорить другокурсник Руслан Мамчур, - це одне, а от побачити наслідки будь-якої надзвичайної ситуації, взяти участь в її ліквідації - зовсім інше. Наш курс з цього навчального року розпочав своє стажування в навчальній пожежно-рятувальній частині. Мені у складі чергового караулу доводилось виїжджати на гасіння пожеж. Тому я вже можу своїм молодшим товаришам із власного досвіду розповісти про трагічні наслідки будь-якої надзвичайної ситуації, в тому числі й що сталася внаслідок необережного використання піротехнічних засобів. Наразі жодне свято не обходиться без цих атрибутів. Я впевнений і сьогоднішні заняття довели – не всі знають, що користуватись піротехнічними засобами можна лише з вісімнадцяти років, та й то – уміючи».
«Надзвичайні» заняття, - говорить підполковник служби цивільного захисту Володимир Тригуб, - допоможуть школярам убезпечити своє життя під час виникнення пожежі, при купанні у водоймищах, прогулянці у лісі, зустрічі із невідомим предметом, придбанні піротехнічних засобів». Учні залишились у захваті від почутого та побаченого. А головне - один раз побачене залишиться надовго в їхній пам’яті. Як зазначила директор ліцею Ірина Черевань, проведена університетом робота є дуже корисною та цікавою для дітей, а особливо, коли учні відчули небезпеку зустрічі із вибухонебезпечним предметом та використанні піротехнічних засобів, а також вона є важливим елементом навчально-виховного процесу. А ще – майбутні рятувальники напередодні Дня захисту дітей подарували школярам солодощі. Беззаперечно, проведення таких пізнавальних навчально-тренінгових занять дасть свої плідні результати, і надзвичайних ситуацій стане менше.
29 травня в Національному університеті цивільного захисту України відбувся випуск слухачів заочного навчання. Працівники практичних підрозділів Державної служби України з надзвичайних ситуацій пройшли повний курс навчання та отримали вищу спеціальну освіту з урахуванням специфіки комплектування підрозділів ДСНС. Сьогодні випускники заочного навчання працюють у багатьох регіонах України та за його межами. Серед них є ті, хто згодом обійняв керівні посади, - Герой Радянського Союзу, в минулому - заступник начальника Управління пожежної охорони Бєлгородської області Мочалін М.Г., Кавалер ордена “За мужність”, перший заступник начальника ГУ ДСНС України в Харківській області полковник служби цивільного захисту Олександр Волобуєв, заступник начальника Управління ДСНС в Кіровоградській області підполковник служби цивільного захисту Володимир Водолазький, заступник начальника ГУ ДСНС в Луганській області полковник служби цивільного захисту Костянтин Мацюрак та інші. Заочно також навчаються громадяни Республіки Азербайджан.
У цьому році випускниками стали 516 слухачів. Серед них - 60 випускників Республіки Азербайджан поповнять лави пожежної охорони МНС рідної держави. Слід зазначити, що в цьому році дипломи з відзнакою отримали 26 випускників із різних регіонів України. Вітаємо їх із завершенням навчання та бажаємо їм реалізувати отримані знання у практичній діяльності в підрозділах на користь України та Республіки Азербайджан.
Отримали дипломи 11 слухачів магістратури заочної форми навчання за напрямком підготовки “Управління у сфері цивільного захисту”, із них старший лейтенант служби цивільного захисту Максимов Михайло Михайлович та майор служби цивільного захисту Півень Дмитро Миколайович - з відзнакою.
Слід зазначити, що у цьому році вперше відбувся прилюдний захист німецькою мовою магістерської роботи слухачем магістратури заочної форми навчання старшим лейтенантом служби цивільного захисту Віташем Сергієм Миколайовичем.
31 травня напередодні Міжнародного дня захисту дітей у клубі Національного університету цивільного захисту України пройшов ІІ фестиваль дитячої творчості "Назустріч мрії". Фестиваль вдруге зібрав майже 20 юних талантів - дітей працівників навчального закладу. Маленькі обдарування показали свої вокальні та танцювальні здібності, віртуозну гру на музичних інструментах, а також неабияку майстерність при декламуванні віршів.
"Вдруге нас радують юні таланти, - зазначив проректор по роботі з персоналом полковник служби цивільного захисту Вадим Попов. - Без замилування та зворушення на виступи дітлахів на сцені клубу дивитись на можна. Відтепер такий захід проходитиме двічі на рік".
4 червня відбулися масштабні тактико-спеціальні навчання на території полігону Міжрегіонального центру швидкого реагування Держслужби з надзвичайних ситуацій у с. Гаї Роменського району Сумської області. На заході були присутніми Президент України Віктор Янукович, Віце-прем’єр-міністр Олександр Вілкул, Міністр оборони Павло Лебедєв, Голова Держлісагентства Віктор Сівець, а також усі начальники територіальних підрозділів та навчальних закладів ДСНС України.
Активними учасниками тактико-спеціальних навчань стали представники науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології Національного університету цивільного захисту України, у складі - начальника підполковника служби цивільного захисту Світлани Лєбєдєвої, провідного наукового співробітника капітана служби цивільного захисту Наталії Оніщенко, начальника відділення впровадження психотренінгових технологій капітана служби цивільного захисту Андрія Побідаша та начальника сектора психологічного забезпечення навчального закладу капітана служби цивільного захисту Олексія Косолапова. «Під час навчань, - зазначила начальник науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології Світлана Лєбєдєва, - психологи демонстрували нові техніки та методи психологічної допомоги щодо роботи з дітьми, постраждалими, людьми похилого віку, а також із жінкою у стані горя. Використані види арттерапії підтвердили свою ефективність щодо роботи з дітьми, постраждалими внаслідок надзвичайних ситуацій. Дана методика знайде своє місце у практичній діяльності психологів ДСНС».
Продемонстровані на навчаннях професійні вміння психологів довели, що психологічна служба ДСНС здатна виконувати екстремальні завдання за будь-яких непередбачуваних умов.
7 червня в Національному університеті цивільного захисту України відбувся випуск слухачів курсу післядипломної освіти, які пройшли на факультеті цивільного захисту спеціалізацію за напрямом фахівців оперативних відділів та начальників чергових змін оперативно-координаційних центрів
Результати екзамену з навчальних дисциплін показали високий рівень засвоєння навчального матеріалу. В день від'їзду кілька слухачів відповіли на наші запитання. Майор служби цивільного захисту Ніколюк Андрій, головний фахівець відділу оперативного реагування Управління ДСНС в Житомирській області: «Дуже задоволений навчанням, почерпнув для себе багато нового і корисного. Пізнавальним став навчальний матеріал викладачів полковника служби ЦЗ Соколова Д.Л. та майора служби ЦЗ Полковниченка Д.Ю. Проректор – начальник факультету цивільного захисту полковник служби ЦЗ Андрій Ромін вручив слухачам свідоцтва про закінчення навчання та побажав успіхів в подальшій праці в гарнізонах.
3-7 червня представники Національного університету цивільного захисту України стали учасниками Всеросійської з міжнародною участю Школи молодих науковців і спеціалістів МНС Росії, що відбулася на базі Воронезького інституту ДПС МНС Росії. Цивільний захист, нагляд у галузі цивільного захисту, захист населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, забезпечення пожежної безпеки, державний нагляд, забезпечення безпеки людей на водних об’єктах, організаційне забезпечення і проведення гірничорятувальних робіт, інформаційно-психологічна безпека, медичне забезпечення ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, організація роботи зі ЗМІ в системі МНС Росії, вибір методів дослідження для вирішення наукової задачі такими були основні питання, що обговорювались на науковому форумі.
Начальник докторантури, ад`юнктури університету майор служби цивільного захисту Андрій Михайлюк виступив на пленарному засіданні із доповіддю «Молодіжна наука в НУЦЗУ». Старший науковий співробітник науково-дослідного центру капітан служби цивільного захисту Євген Рибка та науковий співробітник науково-дослідного центру капітан служби цивільного захисту Дмитро Тарадуда стали активними учасниками секційних засідань, де доповіли про результати своїх дисертаційних досліджень, а також взяли участь у тренінгах і круглих столах Школи.
6-9 червня в Іллічівську Одеської області відбувся чемпіонат Європи з пауерліфтінгу та жиму штанги лежачи. Учасниками змагань стали майже 150 спортсменів з Польщі, Росії, Республіки Азербайджан, Таджикистану, різних регіонів України. І місце у ваговій категорії до 85 кілограмів та віковій групі 20-23 роки виборов курсант 5-го курсу факультету пожежної безпеки Національного університету цивільного захисту України, також чемпіоном у ваговій категорії до 85 кілограмів та віковій групі 18-19 років став харківський рятувальник – курсант 3-го курсу факультету пожежної безпеки навчального закладу Ельдар Гасанов. ІІ місце у ваговій категорії до 100 кілограмів та віковій групі 20-23 роки посів курсант 4-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил Данило Рясний.
Усі вони входять до збірної команди Національного університету цивільного захисту України з пауерліфтінгу та жиму штанги лежачи.
15 червня в Національному університеті цивільного захисту України відбувся випуск спеціалістів 2013 року. Зі стін славетного навчального закладу вийшли 577 ерудованих, талановитих молодих фахівців, спеціалістів нової генерації, здатних успішно виконувати професійні завдання, 202 з яких продовжать свою службову діяльність у підрозділах Державної служби України з питань надзвичайних ситуацій, 23 випускники поповнили лави Міністерства надзвичайних ситуацій Республіки Азербайджан, а три – підрозділи Міністерства внутрішніх справ Республіки Таджикистан. 38 юнаків та дівчат отримали дипломи з відзнакою.
На урочистостях були присутніми Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій Михайло Болотських, директор Департаменту персоналу ДСНС України полковник служби цивільного захисту Олександр Євсюков, директор Департаменту ресурсного забезпечення ДСНС України полковник служби цивільного захисту Руслан Білошицький, директор Департаменту економіки і фінансів Олександр Ільченко, Голова Харківської обласної адміністрації Михайло Добкін, керівництво Харківської міської ради, Головних управлінь та управлінь ДСНС в областях, народні депутати, представники громадськості та духовенства, ветерани і батьки.
Вручав дипломи випускникам Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій Михайло Болотських. Зокрема, він зазначив, що цей період у житті випускників – найвідповідальніший, і своєю професійною майстерністю майбутні рятувальники повинні активно сприяти зміцненню авторитету ДСНС. «Варто наголосити, - сказав Михайло Васильович, - що в стінах цього університету навчалися два міністри надзвичайних ситуацій (України і Білорусі) та 27 генералів. Переконаний, що сьогодні у цьому строю знаходяться майбутні командири загонів, начальники територіальних управлінь та генерали. В житті кожного з вас, товариші лейтенанти, починається нова сторінка вашої служби, адже ви поповнюєте ряди 75-тисячного корпусу рятувальників Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Чесність, порядність і високий професіоналізм – це ті найважливіші якості, що відрізняють працівника нашої Служби. Прикладом власного життя та самовідданої служби гідно продовжуйте славні традиції свого рідного навчального закладу, зміцнюйте авторитет ДСНС України, пам’ятайте, що ваше головне завдання – захищати людські життя і здоров’я, боронити від вогню матеріальні цінності, ставати на заваді стихії чи людській недбалості, які можуть призвести до виникнення надзвичайних ситуацій. Це важка, але почесна місія. Ми віримо у Ваші сили і з радістю приймаємо Вас до лав підрозділів ДСНС».
Із напутнім побажанням до молодих фахівців звернувся ректор університету Володимир Садковий. Він наголосив, що науково-педагогічні працівники навчального закладу доклали всіх зусиль, аби майбутні спеціалісти стали справжніми людьми, громадянами нашого суспільства, кваліфікованими фахівцями своєї справи, побажав успіхів у подальшій роботі, бути гідними звання Випускника Національного університету цивільного захисту.
Цьогоріч уперше поповнили піротехнічні підрозділи ДСНС 8 молодих фахівців – випускників університету, уперше випускники навчального закладу отримали дипломи бакалавра за напрямами «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування» та «Хімічна технологія». Також уперше в історії університету одержали дипломи слухачі Республіки Таджикистан, які пройшли професійну підготовку у стінах навчального закладу. Приємним моментом у життєдіяльності універсиетту є зміцнення та розширення міжнародних зв’язків зі спорідненими вищими навчальними закладами рятувального профілю Російської Федерації, Республіки Білорусь, Таджикистану, Азербайджану, Болгарії, Німеччини, Польщі та Швеції. Протягом трьох років поспіль Національний університет цивільного захисту України тісно співпрацює із професійною пожежною охороною Німеччини та Головною школою пожежної служби Республіки Польща. Це значною мірою сприяє підвищенню фахового рівня майбутніх спеціалістів.
«Щойно відкрита навчальна аудиторія, - зазначив заступник начальника кафедри полковник служби цивільного захисту Олег Кулаков, - призначена для проведення практичних і лабораторних занять з дисциплін «Електротехніка і пожежна профілактика в електроустановках», «Електротехніка і попередження аварій в електроустановках», «Електротехніка й основи електроніки», «Загальна електротехніка й електробезпека», «Пожежна профілактика в електроустановках», які вивчаються при підготовці бакалаврів за напрямами «Пожежна безпека», «Цивільний захист», «Охорона праці», а також при перепідготовці спеціалістів за фахом «Пожежна безпека».
На жаль, статистичні дані про пожежі свідчать про те, що кожного року до 20 відсотків пожеж в Україні відбувається внаслідок порушення правил пожежної безпеки при улаштуванні та експлуатації електроустановок. Тому актуальність функціонування щойно відкритої лабораторії для навчання курсантів та студентів університету є безсумнівним. В навчальній аудиторії, зазначив полковник Кулаков, можна проводити 18 лабораторних робіт поточним методом: на кожну роботу передбачено 4 типових стенди. Лабораторія обладнана сучасними технічними засобами навчання – Smart TV з ноутбуком та виходом в інтернет, демонстраційними установками із забезпечення пожежної безпеки електричних мереж, улаштуванням заземлення і блискавкозахисту.
18 червня в Національному університеті цивільного захисту України пройшли навчально-методичні збори практичних психологів з теми «Психологічне забезпечення підрозділів оперативно-рятувальних сил цивільного захисту ДСНС України». До першої столиці з’їхались понад 40 керівників регіональних психологічних служб. На зборах були присутніми директор Департаменту персоналу ДСНС України Олександр Євсюков, ректор університету Володимир Садковий, очолив форум начальник Центру психологічного забезпечення підрозділів оперативно-рятувальних цивільного захисту ДСНС України Анатолій Сичевський.
Як виявив час, зазначив директор Департаменту персоналу ДСНС України Олександр Євсюков, сьогодні служба психологічного забезпечення Державної служби України з надзвичайних ситуацій, вкрай необхідна та затребувана, вона успішно працює уже 11 років поспіль. Про ефективність діяльності практичних психологів свідчать їх дії при виникненні екстремальних ситуацій, наприклад, події в Новобогданівці, резонансні вибухи у Лозовій Харківської області, вибухи побутового газу в Дніпропетровську, надзвичайні події у Донецьку на шахті ім. Засядька, проведення рятувальних робіт під час повені у Західній Україні тощо. У кожній надзвичайній ситуації психологи ДСНС працювали з постраждалим населенням, їх родичами, безпесередньо в епіцентрі екстремальної події. Основними завданнями фахівців є надання психологічної підтримки постраждалим внаслідок надзвичайних ситуацій, а також психологічний супровід кожного працівника ДСНС.
Практичні психологи обговорили питання науково-методичного забезпечення службової діяльності психологів ДСНС України, профілактики суїцидальної схильності серед особового складу Держслужби України з надзвичайних ситуацій, сучасного стану та перспектив розвитку служби психологічного забезпечення, основні проблеми психодіагностики професійної придатності кандидатів на службу силових міністерств і відомств, особливостей вивчення морально-психологічного клімату в колективі та надання медикопсихологічної допомоги в умовах надзвичайних ситуацій, а також учасники заходу проаналізували звітну інформацію підрозділів ДСНС з питань психологічного забезпечення протягом І півріччя 2013 року, взяли до уваги вимоги Голови ДСНС щодо підвищення рівня професійної компетентності психологів та мобілізаційної готовності у разі загрози чи виникнення надзвичайних ситуацій та ухвалили перспективні завдання на 2013 рік. Практичні психологи стали учасниками майстер-класів з тем «Використання психотренінгових технологій у рамках відновлювального періоду після перебування рятувальників в осередку надзвичайної ситуації» та «Використання пісокотерапії з особами, які пережили вплив негативних стрес-факторів великої сили». Однодобовий навчально-методичний збір завершився підбиттям підсумків та створенням робочої групи з підготовки проекту наказу «Про подальший розвиток служби психологічного забезпечення ДСНС України».
19 червня на навчально-тренувальному полігоні Національного університету цивільного захисту України відбулася зустріч курсантів-першокурсників із ветераном МВС, заступником голови ради МВС ветеранів-чорнобильців, колишнім випускником Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР, на сьогодні – генерал-майором у відставці Пилипом Миколайовичем Десятниковим.
Із досьє Пилипа Миколайовича Десятникова
Генерал-майор внутрішньої служби Десятников Пилип Миколайович. Випускник училища 1949 року. Після закінчення навчання – курсовий офіцер ХПТУ. У подальшому обіймав керівні посади Управління пожежної охорони МВС України. Очолював Управління пожежної охорони України. Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Нагороджений багатьма урядовими нагородами, орденом Леніна, медалями «За отвагу на пожаре». Заслужений працівник МВС.
Слід зазначити, що така зустріч є знаковою, адже пройшла вона напередодні 85-річчя навчального закладу, що відзначатиме університет у вересні цього року. Надзвичайно пізнавальною була бесіда між курсантами та шанованим ветераном, який розповів майбутнім рятувальникам про страшну трагедію, що сталася у Чорнобилі. Після заходу Пилип Миколайович зустрівся із прес-службою Національного університету цивільного захисту України.
«Коли сталася трагедія, - пригадує Пилип Миколайович, - я очолював Управління пожежної охорони у м. Києві. Від керівництва Управління внутрішніх справ Київської області надйшла команда – терміново прибути до місця події. Керівництвом УПО було розроблено наказ № 557 від 1979 року, за яким було розподілено кількість сил і засобів, що будуть присутніми на ЧАЕС у випадку пожежі. Таким чином туди було направлено 32 відділення. Крім того, була надзвичайно складною обстановка – повідомлення про подію не виходило на офіційні засоби масової інформації. Тільки від опосередкованих каналів стало відомо про масштаби трагедії, тому керівництво ухвалило рішення їхати до Чорнобиля по факту, оцінивши спочатку обстановку, а тим більше радіаційну...».
Після прибуття до небезпечної зони приголомшило Пилипа Миколайовича побачене: пожовклий ліс… яскраве сонечко – і молоді матері гуляли з колясками…Це було найстрашнішим...
Харківські пожежні, пригадує генерал Десятников, з перших же днів проявили відверту зацікавленість щодо надання допомоги з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. За вказівкою Уряду колишнього СРСР було ухвалено рішення про мобілізацію батальйону воєнізованої пожежної охорони, причому виконано це було у найкоротші строки. Крім того, зазначив Пилип Миколайович, до небезпечної зони прибули звідний загін протипожежної служби цивільної оборони і на той час заступник начальника Головного управління МВС УРСР полковник Володимир Палюх з метою надання допомоги начальникові ГУПО МВС України у зв’язку з тим, що його заступники перебували на лікуванні.
Усі, хто прибув, чесно й добросовісно виконували свій обов’язок. 6217 працівників пожежної охорони пройшли крізь вогонь Чорнобиля. Випадків безвідповідальності, пригадує генерал Десятников, практично не було як з боку Харківської пожежної охорони, так і з боку пожежних всієї України. Тому і служба, зазначає шанований ветеран, відзначена урядовими нагородами: трьом пожежним було присвоєно звання Героя Радянського Союзу, а всього орденами і медалями було Урядом СРСР було заохочено 544 працівники пожежної охорони.
«Що можна сказати про людський фактор на той час , - говорить Пилип Миколайович, - чому люди, отримавши гранично допустиму дозу опромінення, не припинили виконувати свої службові обов’язки? Такою є професія рятувальника. На будь-якій пожежі він ризикує своїм життям. Триває постійна війна з непідступним ворогом – вогнем. Думки рятувальника зосереджені не тільки на тому, аби загасити пожежу, а й створити безпечні умови для людей, яким загрожує вогняна стихія. Я переконаний, що у цьому випадку домінувало неухильне виконання службового обов’язку: загасити пожежу, не допустити розповсюдження вогню на сусідні блоки атомної електростанції, запобігти більш масштабній катастрофі. Людей не потрібно було переконувати їхати в Чорнобиль, а тим більше примушувати. Усі, без винятку, були готові діяти своєчасно, чітко і рішуче, маючи відверте бажання стати на захист людства».
Безсумнівно, біографія Пилипа Миколайовича є прикладом для наслідування. Прийдешньому поколінню рятувальників генерал Десятников бажає: «Мій життєвий принцип – будь-які перешкоди долати наполегливістю. Першокурсникам хочу побажати не боятись труднощів, не засмучуватись, не втрачати оптимізму, працювати, навчатись – і слава вас обов’язково знайде».
20 червня Десять харків’ян змагалися за перемогу із десятьма боксерами Москви та Московської області (Климовськ, Подольськ). В команду українських боксерів увійшов викладач кафедри фізичної підготовки НУЦЗУ, старший лейтенант служби цивільного захисту Валентин Головко. В Росії майстер спорту, боксер професійної ліги України, Чемпіон України серед професіоналів 2012 року (у ваговій категорії до 61 кг) Валентин Головко підтвердив вже вкотре свій професіоналізм. Харківський рятувальник у Москві виборов перемогу за очками в 4-х раундовому поєдинку у місцевого боксера Алі Абдулаєва. На особистий рахунок перемогу записали ще два харківських боксера – Євген Кондратенко та Артем Комар. Але у командному заліку перемогли росіяни.
Наша довідка: Валентин Головко – у боксі 17 років. Розпочинав у місті Миргород в 1996 році. Тренер – Івашина Роман Васильович. У 2002 році став чемпіоном Полтавської області, Чемпіоном України серед молодших юніорів. В цьому ж році вступив до Броварського вищого училища фізичної культури. В 2004 році – фіналіст Чемпіонату України серед кадетів, член збірної команди України з боксу, і в цьому ж році став студентом Національного університету цивільного захисту (на той час академія пожежної безпеки України, на третьому курсі був зачислений до курсантів). Паралельно із боксом в НУЦЗУ почав займатись рукопашним боєм. В 2005 році став чемпіоном Харківської області під час проведення обласної Динаміади. В 2006 – чемпіон України під час проведення всеукраїнської Динаміади. У 2006, 2007, 2008 роках – переможець Спартакіад МНС з рукопашного бою. В 2008 році – чемпіон Європи з рукопашного бою (у ваговій категорії до 65 кг). 19 квітня 2008 року розпочав професійну кар’єру боксера, ставши членом кампанії братів Кличків К2 промоушенс.
21 червня Ветеран МВС, заступник голови ради ветеранів-чорнобильців МВС, випускник Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР 1949 року, на сьогодні – генерал-майор у відставці Пилип Миколайович Десятников відвідав музей університету.
Нагадаємо, що музей було офіційно відкрито у День рятівника 17 вересня минулого року. Сотні експонатів, архівних документів, безліч світлин свідчать про славну історію становлення і розвитку навчального закладу. Це кропітка робота ветеранів, працівників, курсантів та студентів університету. Під час екскурсії залами музею Пилип Миколайович залишив у Книзі почесних гостей звернення до колективу навчального закладу: «С большим интересом ознакомился с новой, болем обширной, глубокой и объективной экспозицией музея истории родного учебного заведения, давшего мне, как и другим выпускникам путевку в жизнь…21.06.13 года».
22 червня Національний університет цивільного захисту України радо вітав бакинців-ветеранів пожежної охорони, випускників Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР періоду 1959-1990 років. З’їхалися вони до рідної альма-матер із різних регіонів своєї країни, а також Росії та України. Понад 20 колишніх вихованців навчального закладу мали змогу ознайомитись із навчально-матеріальною базою університету, відвідати музей навчального закладу, зустрітись із своїми викладачами, поділитись власним досвідом щодо успіхів на життєвій ниві.
Від Національного університету цивільного захисту України шанованих гостей начального закладу вітав проректор по роботі з персоналом полковник служби цивільного захисту Вадим Попов. Зокрема, він розповів ветеранам про сучасний стан підготовки майбутніх рятувальників, умови набору цьогорічних кандидатів на навчання, розширення та зміцнення матеріально-технічної бази навчального закладу тощо.
Ветерани-бакинці подякували керівництву університету за теплу зустріч і вручили пам’ятний адрес та сувеніри. У подячному листі від випускників 1959-1990 років, зокрема, зазначено: «….Ваши выпускники проходили и проходят службу на ответственных руководящих должностях и известны не только в Украине, но и в России, Азербайджане, Грузии, Молдавии и других странах пожарного братства. Сформировавшийся профессиональный потенциал профессорско-преподавательского состава, высококвалифицированная научно-техническая база Вашего учебного заведения способствуют развитию и формированию научных институтов и школ как в Украине, так и далеко за ее пределами. И в эту знаменательную дату желаем Вам и всему Вашему коллективу крепкого здоровья, благополучия и успехов в дальнейшем развитии университета по подготовке профессиональных спасателей …Благодарные бакинцы-ветераны пожарной охраны, выпусники ХПТУ МВД СССР периода 1959-1990 г.г.».
Шановані ветерани поділитись своїм багатим практичним досвідом та незабутніми спогадами про минуле…
27-30 червня з офіційним візитом у Казахстані перебував помічник ректора Національного університету цивільного захисту України з міжнародного співробітництва майор служби цивільного захисту Денис Лєбєдєв.
На початку червня десять альпіністів, серед яких були шість громадян України, вирушили підкорювати восьмитисячник Нанга-Парбат, розташований в контрольованій Пакистаном території Кашміру. У ніч з 22 на 23 червня 2013 року на базовий табір спортсменів напали бойовики.
Нападники розстріляли десять чоловік з різних експедицій. На жаль, серед загиблих були і троє харківських альпіністів: Ігор Свергун, Бадаві Кашаев та Дмитро Коняєв. В ніч з 27 на 28 червня 2013 р. у харківському аеропорту зібралися близькі та рідні загиблих альпіністів, щоб зустріти літак військово-повітряних сил Пакистану.
На виконання доручення ДСНС України та ректора Національного університету цивільного захисту України та з метою надання екстреної психологічної допомоги родинам загиблих альпіністів близько о півночі до VIP терміналу харківського аеропорту прибули фахівці науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології НУЦЗУ капітан сл.цз. Овсяннікова Я.О. та капітан сл.цз. Оніщенко Н.В.
Спільно з фахівцями-психологами ГУ ДСНС України в Харківській області та лікарями швидкої медичної допомоги був налагоджений психологічний контакт з родичами та друзями загиблих альпіністів, організована співпраця зі ЗМІ та представниками міської державної адміністрації Харкова.
Більшу частину часу очікування літака родичі загиблих ніяких гострих психічних реакцій не демонстрували, - спостерігались лише тихий плач та ознаки надсильного виснаження. Тільки під час прильоту борту з Пакистану у деяких з тих, хто його очікував, фіксувалися збудження та стурбованість. Спостереження фахівців лабораторії за поведінкою близьких та рідних загиблих дозволили констатувати, що більшість з тих, хто очікував на приліт пакистанського літака, тривалий час знаходились під дією заспокійливих лікарських засобів. Такий психічний стан людей вимагав від фахівців-психологів не активних дій, а, перш за все, використання так званого методу «включене спостереження», метою якого було швидке виявлення осіб, потребуючих негайної медичної допомоги.
1-6 липня на навчально-тренувальному полігоні Національного університету цивільного захисту України у с. Фігурівка Харківської області проходить XIIІ Всеукраїнський (VIIІ Міжнародний) збір-змагання юних рятувальників «Школа безпеки». Майже 300 школярів з різних регіонів нашої держави та Російської Федерації демонструють свої знання, вміння й навички з культури безпечної життєдіяльності. Учасниками збору є діти віком від 14 до 18 років, а наймолодшій представниці Вінницької команди щойно виповнилось 10 років. Іванка займається у «Школі безпеки» майже 4 роки, говорить, що її залучила до подібних заходів мати, вона є тренером команди вінницьких юних рятувальників.
липня на навчально-тренувальному полігоні університету відбулися змагання з видів «Аварійно-рятувальні роботи у зоні техногенної аварії» та «Рятувальні роботи на акваторії».
Переможницею з виду «Аварійно-рятувальні роботи у зоні техногенної аварії» стала команда із Тернопільської області. На дистанції «Рятування потерпілого з висотної будівлі» з цього виду І місце посіла команда з Волинської області, вона ж перемогла на дистанції «Аварійно-рятувальні роботи у зоні хімічного або радіаційного забруднення». Перемогу на дистанції «Бойове розгортання та гасіння пожежі» з виду «Аварійно-рятувальні роботи у зоні техногенної аварії» дістала команда м. Севастополь.
І місце виборола команда Луганської області у змаганнях з виду «Рятувальні роботи на акваторії».
Слід зазначити, що для дітей - учасників зборів-змагань – організовано дозвілля. Щодня представники клубу університету разом із організаторами «Школи безпеки» проводять різноманітні конкурси, круглі столи, розважальні програми, перегляд відеофільмів про рятувальників тощо.
6 липня відбудеться урочисте закриття XIIІ Всеукраїнського (VIIІ Міжнародного) збору-змагань юних рятувальників «Школа безпеки» та нагородження переможців.
8 липня В Університеті відбулася зустріч випускників 1983 року
Вітав випускників ректор НУЦЗУ Володимир Петрович Садковий. Генерал-лейтенант Садковий в 1983 році носив погони старшого лейтенанта і займав посаду заступника командира дивізіону. У теплій, дружній атмосфері випускники згадували свої курсантські роки, розповідали про своє життя. Кожен з них у житті чогось досягнув, займає певний статус у суспільстві, тепер вже досвідченні фахівці змогли знову відчути себе курсантами, сісти за парти рідного університету і побачити друзів своєї молодості.
Гості оглянули навчальну та наукову базу Університету, відвідали музей навчального закладу, казарми, їдальню, побували на спортивному комплексі, який 30 років потому будували його самі. Всі були приємно вражені тими змінами, які відбулися у навчальному закладі за останні роки. Випускники подякували колективу університету за щирий та теплий прийом.
8 серпня Днями у турецькому місті Буюкчакмідже поблизу Стамбула відбувся XIV міжнародний фестиваль культури та мистецтв. У мистецькому форумі взяли участь представники із сімнадцяти країн світу. Понад 800 митців: танцівників, художників, скульпторів, співаків, фольклористів, ремісників з Бразилії, Мексики, Прибалтики, центральної та східної Європи, Азії – дарували свої таланти та демонстрували творчі здібності багатотисячній аудиторії глядачів і компетентному журі, до складу якого увійшли провідні діячі культури Туреччини та світу, представники посольств та консульств.
Україну достойно представили пісенно-танцювальний, різноманітні майстри вишиванки, лялькарства та солом’яного плетіння, які вразили своєю вишуканістю, яскравістю та національним колоритом. Учасником міжнародного фестивалю став керівник танцювального колективу «Флейм» Національного університету цивільного захисту України Віктор Кульбакін.
Упродовж десяти днів учасники творчого конкурсу мали виступи на різних майданчиках міста, численні паради та дефіле вулицями Буюкчакмідже, що емоційно та гаряче сприймались турецькою публікою. Крім того, щовечора представники країн-учасниць демонстрували візитну картку свої держави, а саме: показували майстер-класи з національних танців, співів, пригощання стравами.
Яскравий колорит міжнародного фестивалю не залишив байдужим як учасників творчого форуму, так і його глядачів та гостей, зміцнивши дружні стосунки між країнами. Незабутні враження залишаться надовго у пам’яті всіх, хто так чи інакше були причетними до надзвичайно масштабної міжнародної події.
12 серпня Щойно побачила світ книга «Славные имена. Выпускники Харьковского пожарно-технического училища МВД СССР 1946-1994 гг.», авторами якої стали Володимир Григорович Палюх та Віталій Павлович Пустомельник.
У виданні зібрані цікаві історичні ті біографічні факти з життя ста п’ятдесяти семи випускників Харківського пожежно-технічного училища, починаючи з післявоєнних років і до того часу, коли навчальний заклад отримав статус інституту. Серед тих, ким сьогодні пишається навчальний заклад, - три Герої Радянського Союзу, міністри МНС та їх заступники, керівники ГУПО МВС СРСР, начальники Головних управлінь (управлінь) пожежної охорони союзних (автономних республік), Управлінь внутрішніх справ та їх заступники, керівники пожежно-технічних навчальних закладів, видатні науковці у галузі пожежної справи, відомі спортсмени, начальники та заступники начальників Управлінь та Відділів пожежної охорони краю, автономних республік та областей, генерали, які працювали і працюють в інших відомствах.
Слід зазначити, що за роки свого існування навчальний заклад випустив понад 35 тис. висококваліфікованих фахівців, спеціалістів пожежно-рятувальної справи. Більше, ніж 900 осіб закінчили в різні часи навчальний заклад з відзнакою. Наші випускники своєю нелегкою службою та наполегливою працею гідно примножують славетні традиції рідної альма-матер. Випускники навчального закладу відомі не тільки в Україні, але й далеко за її межами. Багато з них в різні часи очолювали МНС України та Республіки Білорусь, УМВС в областях України та Росії, гарнізони пожежної охорони в різних регіонах України та на просторах колишнього СРСР тощо, а сьогодні перебувають на керівних посадах департаментів, територіальних управлінь та багатьох підрозділів МНС України, а також країн СНД. Двадцяти восьми випускникам було присвоєно генеральські звання, трьом - високе звання Героя Радянського Союзу за мужність і героїзм, проявлені під час Великої Вітчизняної війни, майже 600 випускників навчального закладу нагороджено медаллю “За відвагу на пожежі ” та відзнакою МНС «За відвагу у надзвичайній ситуації». Багато вихованців навчального закладу за самовіддану працю, мужність і відвагу нагороджено орденами, медалями та відзнаками Президента України й нагородами інших країн. Ми пишаємося випускниками – відомими спортсменами, які свого часу завойовували золоті медалі на чемпіонатах світу та Олімпійських іграх.
12 серпня Викладач НУЦЗУ у складі збірної команди з альпінізму Харківської області здійснив сходження на одну із найвищих вершин колишнього СРСР
7 серпня викладач курсів рятувальної та спеціальної підготовки Національного університету цивільного захисту України Валентин Сипавін у складі збірної команди з альпінізму Харківської області здійснив сходження на одну із найвищих вершин колишнього СРСР. Це – пік Леніна, що розташований у гірській гряді у Киргизстані. Його висота 7134 метри.
15 серпня, 248 юнаків виїхали на навчально-тренувальний полігон для проходження справжньої школи життя для майбутніх рятувальників.
Протягом двох тижнів триватиме перевірка новачків на витривалість, зміцнення дружних та товариських стосунків.
Очолить табірні збори проректор по службі університету полковник служби цивільного захисту Олег Семків. Молоде поповнення, зазначає він, саме під час проходження курсу молодого бійця знайомитиметься з розпорядком дня навчального закладу, курсантськими обов’язками, у таборі першокурсники вчитимуться долати фізичні та психологічні навантаження, уникати стресових та запобігати непередбачуваних ситуацій, опановуватимуть „ази” обраної професії, пізнаватимуть усі складнощі, усвідомлюючи, з якою метою кожний поступив до Національного університету цивільного захисту України.
Під час проведення табірного збору з першокурсниками проводитимуться психологічні дослідження, а також виховна і соціально-гуманітарна робота.
16 серпня Відповідно до Закону України «Про охорону прав на винаходи та корисні моделі» в Державному реєстрі патентів України на корисні моделі зареєстровано три патенти, заявником і власником яких є Національний університет цивільного захисту України.
А вже сьогодні отримано підтверджуючі документи цього – оригінали патентів «Спосіб компенсаційної оцінки теплових ефектів», «Робочий орган метальної машини», «Пристрій для вимірювання температури в автомобільних пневматичних шинах». Авторами корисних моделей є науковці НУЦЗУ – начальник кафедри спеціальної хімії та хімічної технології Олена Тарахно, доцент і старший викладач цієї кафедри Костянтин Жернокльов і Дмитро Трегубов, начальник кафедри інженерної та аварійно-рятувальної техніки Олександр Ларін, проректор по службі Олег Семків, заступник начальника кафедри інженерної та аварійно-рятувальної техніки Микола Мисюра, доцент і старший викладач цієї ж кафедри Володимир Коханенко та Станіслав Виноградов.
Тож, сьогодні наука – основа розвитку особистості, суспільства, нації та держави, запорука майбутнього України. Вона є найбільш масштабною та людиномісткою сферою українського суспільства, найголовнішою умовою утвердження України на світовому ринку високих технологій.
Хотілося б побажати авторам подальших успіхів і творчої наснаги на шляху винахідництва і раціоналізаторства
16 серпня духовий оркестр Національного університету цивільного захисту України взяв участь в урочистому відкритті меморіальних дошок з нагоди 70-річчя звільнення Харкова від німецько-фашистських загарбників. Меморіальні дошки Героям Радянського Союзу встановлюються на фасадах житлових будинків, де вони раніше проживали.
15-30 серпня на навчально-тренувальному полігоні Національного університету цивільного захисту України молоде поповнення рятувальників проходять курс молодого бійця. Табірний збір для першокурсників вишу ДСНС України – своєрідна школа гарту, випробування на міцність, витривалість, товариські стосунки.
«З кожним днем юнаки стають впевненішими, звикають до фізичних та психологічних навантажень, стресових ситуацій, - зазначає начальник табірних зборів, проректор по службі університету Олег Семків. – Це сприяє опануванню складної, але благородної професії рятувальника. Тактика проведення курсу молодого бійця за роки дещо змінилася, але мета залишилась і залишиться ще на багато років. Це, основне, - створення дружного курсантського колективу з високоморальними нормами взаємовідносин та належним рівнем дисципліни».
Цьогоріч в Національному університеті цивільного захисту України гартують свою чоловічу міць 248 першокурсників. «Вони знайомляться із вимогами cтатутів, структурою та основними завданнями Державної служби України з надзвичайних ситуацій, розпорядком дня університету, курсантськими обов’язками, вчаться долати фізичні та психологічні навантаження, уникати стресових та запобігати непередбачуваних ситуацій, опановують „ази” обраної професії, пізнаючи всі складнощі, усвідомлюючи, з якою метою кожний поступив до навчального закладу», - стверджує начальник 1 курсу факультету оперативно-рятувальних сил підполковник служби цивільного захисту Володимир Лагутін. - Курсанти вчаться раціонально використовувати час, планувати свою роботу, а головне, швидко приймати рішення в екстремальних умовах».
Також під час табірного збору з майбутніми рятувальниками проводяться психологічні дослідження з метою оцінки умов виховання та розвитку особистості, емоційно-вольових якостей, особливостей спілкування і поводження у колективі, у разі необхідності – фахівці університету зустрічаються з батьками. Також проводиться індивідуально-виховна робота, соціологічне обстеження та тренінги.
23 серпня у Харкові у трикутному сквері на проспекті Правди відбулися урочистості, присвячені Дню Державного Прапора України. У заході взяли участь голова Харківської облдержадміністрації Михайло Добкін, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов, а також керівники силових структур і вищих навчальних закладів, представники органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадськості та молоді.
Звертаючись до присутніх, губернатор області Михайло Добкін зазначив: «Державний Прапор України є одним із найважливіших атрибутів нашої державності. Завдяки тому, що Україна є членом ООН, видатні спортсмени нашої держави неодноразово на різних змаганнях давали можливість піднімати наш прапор на честь своїх перемог, завдяки тому, що Україна сьогодні обрала шлях інтеграції до Європейського Союзу, наш прапор знають на всій планеті. Для кожного серця Державний Прапор є тим символом, за яким люди готові йти не тільки на трудові, а й, якщо доведеться, – і на військові подвиги. Я переконаний: буде змінюватися наша країна, відроджуватися наші міста, змінюватися на краще наше життя – і все це під біколором, що гордо майоріє».
Право представляти Національний університет цивільного захисту України на урочистостях з нагоди Дня Державного Прапора України отримали кращі вихованці навчального закладу. 21 курсант парадного розрахунку показав відмінний стройовий вишкіл на проспекті Правди.
Під час урочистостей рота почесної варти виконала Державний Гімн України. Гімн Харківської області пролунав у виконанні Великого Слобожанського ансамблю пісні і танцю. Урочисту церемонію завершили салют, марш військового духовного оркестру та запальний гопак у виконанні Великого Слобожанського ансамблю.
23 серпня у День міста духовий оркестр та курсанти Національного університету цивільного захисту України гідно представили Державну службу України з надзвичайних ситуацій на І міжнародному фестивалі оркестрів «Харків – місто воїнської слави», що відбувся у Першій столиці з нагоди 70-річчя визволення міста від німецько-фашистських загарбників. Почесним гостем свята став Президент України Віктор Янукович. Глава держави вітав ветеранів, харків’ян та гостей міста зі святом, відзначив необхідність шанобливого ставлення до подвигу загиблих в роки Великої Вітчизняної війни та формування відповідальної політики національної пам'яті, бажав ветеранам міцного здоров’я, закликав громадськість гідно вшанувати величний подвиг визволителів та берегти традиції старших поколінь.
Парадний розрахунок та духовий оркестр університету пройшов головною площею міста, чеканячи крок, з виконанням стройової пісні. Курсанти виконали «Марш прощания славянки». Міцний потенціал та відмінний стройовий вишкіл продемонстрували курсанти 2-их та 4-их курсів факультетів соціально-психологічного, оперативно-рятувальних сил, пожежної безпеки та цивільного захисту у День звільнення Харкова від німецьких загарбників. Кожний з обраних вихованців навчального закладу відчув особисту причетність до урочистого свята та відповідальність.
Перший міжнародний фестиваль оркестрів «Харків – місто воїнської слави» зібрав майже 10 оркестрів з України, Англії, Молдови, Росії та Туреччини, а також шість оркестрів із Харкова. Серед них – духовий оркестр Національного університету цивільного захисту України.
Цього дня тисячі ветеранів та харків’ян стали глядачами наймасштабнішого за останні роки параду. При відборі учасників пріоритет було надано військовим оркестрам, тому всі музиканти виступали у формі.
Після урочистого проходження для присутніх виступили танцювальні та вокальні колективи міста, а також запрошені майстри естради. Закінчилося свято яскравим фейєрверком.
27 серпня Працівник НУЦЗУ стала учасником заходів у Національному Сорочинському ярмарку. Під час ярмаркових свят на всі Великі Сорочинці лунав зі сцени голос нашої Тетяни. Вона виконувала тематичні пісні про рятувальну службу, про кохання, про життя. Її позитив заряджав настроєм Сорочинських гостей. Дуетом Тетяна Репіна виконувала пісні з Вадимом Стрємоуховим, заступником 18 ДПРЧ Гу ДСНС України в Харківській області, майором служби цивільного захисту.
Вже традиційною стала участь колективів художньої самодіяльності НУЦЗУ у концертних заходах Національного Сорочинського ярмарку і вже більше 10 років поспіль харківські рятувальники у серпні приїжджають до Полтави.
Національний Сорочинський ярмарок - найбільший за площею, наймасштабніший, найвідоміший і найпопулярніший ярмарково-виставковий захід. В цьому році він проходив з 20 до 25 серпня. Захід під брендом "Сорочинський ярмарок" - це не просто велике торгове свято. Це ще і яскраве театралізована вистава за участю героїв творів Миколи Гоголя та фольклорних колективів, а також насичена концертна і розважальна програма. Щорічно Сорочинський ярмарок відвідує до мільйона людей. У ній беруть участь до 1500 підприємств, підприємців та народних майстрів з України, Росії, Молдавії, Грузії, Білорусії, Німеччини та Польщі.
27 серпня до першокурсників Національного університету цивільного захисту України, що проходять курс молодого бійця на навчально-тренувальному полігоні університету у с. Фігурівка Харківської області, завітав ректор навчального закладу генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий. Він вітав молоде поповнення рятувальників, зазначивши, що табірний збір для першокурсників вишу Державної служби України з питань надзвичайних ситуацій – своєрідна школа гарту, випробування на міцність, витривалість, товариські стосунки, побажав їм успіхів у набутті нових знань та опануванні обраної професії, а також по-батьківськи дав слушні поради юнакам. 248 першокурсників Національного університету цивільного захисту України ознайомились із вимогами cтатутів, структурою та основними завданнями Державної служби України з надзвичайних ситуацій, розпорядком дня університету, курсантськими обов’язками, призвичаїлись до фізичних та психологічних навантажень.
Також під час табірного збору з майбутніми рятувальниками проводились психологічні дослідження з метою оцінки умов виховання та розвитку особистості, емоційно-вольових якостей, особливостей спілкування і поводження у колективі, індивідуально-виховна робота, соціологічне обстеження та тренінги.
На початку вересня першокурсники Національного університету цивільного захисту України складуть Присягу на вірність українському народові. Урочистості відбудуться на священному для харків’ян місці - Меморіалі Слави. Саме тоді курсанти покажуть свій стройовий вишкіл, витривалість та відчеканений крок, чому навчились протягом курсу молодого бійця на навчально-тренувальному полігоні університету.
28 серпня Протягом 2012-2013 навчального року колектив Національного університету цивільного захисту України виконав великий обсяг робіт щодо забезпечення навчально-виховного процесу, удосконалення якості підготовки фахівців для Державної служби України з надзвичайних ситуацій, розвитку навчального закладу, зміцнення його зовнішніх зв’язків та удосконалення матеріально-технічної бази.
Факультетами, кафедрами, науково-педагогічними працівниками навчального закладу забезпечено виконання державного замовлення щодо щорічного випуску фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня „бакалавр”, „спеціаліст” та „магістр” з належною професійно-практичною підготовкою.
За підсумками проведеного відкритого конкурсу творчих робіт та педагогічних впроваджень у 2012-2013 навчальному році, було заохочено майже 60 науково-педагогічних працівників. Так, дипломом I ступеня в номінації „Краще навчальне видання” нагороджено:
- у групі дисциплін блоку професійної та практичної підготовки колектив кафедри пожежної профілактики в населених пунктах за підручник "Спеціальне водопостачання", у складі авторів: Петухової О.А., Горносталь С.А., Уварова Ю.В.;
- у групі дисциплін блоку професійної та практичної підготовки: колектив кафедри інженерної та аварійно-рятувальної техніки навчальний посібник "Інженерна техніка та спеціальні машини для ліквідації надзвичайних ситуацій" у складі авторів: Ларіна О.М., Грицини І.М., Грицини Н.І., Калиновського А.Я., Кривошея Б.І.
У номінації „Краще інформаційно-програмне забезпечення навчального процесу” переміг колектив кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт у співавторстві з центром інформаційних технологій за програмний тренажер "Організація аварійно-рятувальних робіт при дорожньо-транспортній пригоді з легковим автомобілем (положення автомобіля – на боку)" у складі авторів: Аветісяна В.Г., Піксасова М.М., Буданова О.В., Тарарієва А.І., Золочевської Т.Г.
У номінації „Кращий навчально-методичний комплект із забезпечення навчальної дисципліни” перемогу здобув колектив кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт спільно з центром інформаційних технологій за навчально-методичний комплект з забезпечення навчальної дисципліни "Організація аварійно-рятувальних робіт", у складі авторів: Аветісяна В.Г., Куліша Ю.О., Сенчихіна Ю.М., Тригуба В.В., Піксасова М.М., Буданова О.В., Золочевської Т.Г.
У номінації „Краще навчально-наочне обладнання, навчальне лабораторне устаткування” переміг колектив кафедри пожежної та рятувальної підготовки за висотно-рятувальне оснащення та страхувальні засоби, призначені для проведення практичних занять з організації рятувальних робіт на висотних об’єктах, у складі авторів: Полякова І.О., Мелещенка Р.Г.
У номінації "Краща навчальна аудиторія, лабораторія, спеціалізована аудиторія" найкращим став колектив кафедри пожежної і техногенної безпеки об’єктів та технологій за лабораторію "Електротехніка", у складі авторів: Олійника В.В., Кулакова О.В., Кирилюка А.С., Райза Ю.М., Притули А.М.
За друге місце дипломом II ступеня у номінації „Краще навчальне видання” нагороджено:
- у групі дисциплін блоку професійної та практичної підготовки колектив кафедри пожежної та рятувальної підготовки за навчальний посібник "Організація служби та підготовки особового складу пожежно-рятувальних підрозділів", у складі авторів: Безуглова О.Є., Іщука В.М., Колєнова О.М., Назарова О.О., Попова В.М.
У номінації „Краще інформаційно-програмне забезпечення навчального процесу ” переміг колектив кафедри автоматичних систем безпеки та інформаційних технологій за електронний тренажер приймального контрольного приладу (ПКП) "Антей", у складі авторів: Литвяка О.М, Дурєєва В.О., Тарарієва А.І.
У номінації „Кращий навчально-методичний комплект із забезпечення навчальної дисципліни” найкращим став колектив кафедри пожежної профілактики в населених пунктах за навчально-методичний комплект із забезпечення навчальної дисципліни "Інженерні мережі та комунікації", у складі авторів: Горносталь С.А., Петухової О.А.
У номінації „Краще навчально-наочне обладнання, навчальне лабораторне устаткування” переміг колектив кафедри автоматичних систем безпеки та інформаційних технологій за лабораторний стенд для вимірювання запиленості повітря у моделі приміщення, у складі авторів: Литвяка О.М., Дурєєва В.О.
У номінації "Краща навчальна аудиторія, лабораторія, спеціалізована аудиторія" найкращим став колектив кафедри охорони праці та техногенно-екологічної безпеки за спеціалізовану аудиторію "Охорона праці", у складі авторів: Бєлана С.В., Шараватової О.П., Бухман О.М.
Третє місце і диплом III ступеня у номінації „Краще навчальне видання” за другою категорією отримав у групі дисциплін блоку професійної та практичної підготовки колектив кафедри піротехнічної та спеціальної підготовки за навчальний посібник "Локалізація та ліквідація надзвичайних ситуацій на гідротехнічних спорудах", у складі авторів: Барбашина В.В., Мацька О.Й., Убайдуллаєа Ю.Н., Толкунова І.О.
У номінації „Краще інформаційно-програмне забезпечення навчального процесу” переміг колектив кафедри пожежної і техногенної безпеки об'єктів та технологій за комп’ютерну програму для чисельного визначення параметрів інженерно-технічних систем протипожежного захисту технологічного обладнання, у складі авторів: Олійника В.В.,Тесленка О.О., Михайлюк О.П.
У номінації „Краще навчально-наочне обладнання, навчальне лабораторне устаткування” найкращим став колектив кафедри пожежної і техногенної безпеки об’єктів та технологій за лабораторну установку для дослідження теплопровідності сипучих матеріалів та виробів, у складі авторів: Григоренка О.М., Пономарьова В.О., Роянова О.М., Москаленка В.В.
А в номінації „Краща навчальна аудиторія, лабораторія, спеціалізована аудиторія” переміг колектив кафедри пожежної та рятувальної підготовки за спеціалізовану аудиторію "Організація роботи у непридатному для дихання середовищі", у складі авторів: Безуглова О.Є., Ковальова П.А., Чернухи А.А.
Від імені Колегії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щиро вітаю курсантів та студентів, науково-педагогічний склад і адміністративний персонал вищих навчальних закладів цивільного захисту з нагоди Дня знань та початку нового навчального року. Приємно відзначити, що початок нового навчального року – це свято, яке ніколи не втрачає своєї актуальності, яскравого колориту та хвилюючої атмосфери. Це свято всіх, хто навчає і навчається, хто щодня працює над удосконаленням своїх теоретичних знань та практичних навичок. Відповідальність, наполегливість і творчий підхід до процесу опанування знаннями сприятимуть досягненню майбутніми рятувальниками необхідного професійного рівня підготовки, а згодом допоможуть стати справжніми майстрами своєї справи, реалізувати наш девіз «Запобігти. Врятувати. Допомогти». Бажаю всім вам, а особливо першокурсникам, успіху на цьому відповідальному шляху до професійної досконалості, утвердження себе в професії рятувальника, продовжувати кращі традиції служби цивільного захисту. Бажаю міцного здоров’я, щастя, благополуччя, успішного навчання в ім’я процвітання України.
Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій
генерал-полковник служби цивільного захисту М. Болотських
Загальноміське свято посвячення в студенти «Галактика - Студентство 2013» пройшло 1 вересня на площі Свободи. «Дуже не очікуване своєю яскравістю будо свято посвячення у студенти і парад харківських вищих навчальних заходів на площі Свободи, - ділиться враженнями майбутній фахівець із охорони праці студентка-першокурсниця факультету техногенно-екологічної безпеки НУЦЗУ Марина Калниш. – Було справжнє свято молоді та студентства. Всі дружелюбні, яскрава сцена, яскраві виступи артистів та самодіяльності. Були щиросердні звернення керівництва міста та гостей першої столиці. Це моє перше велике свято у моєму університеті, воно запам’ятається на все життя. На площі вже з’явилися у мене нові друзі. А ще дуже яскравим був виступ, і мені запам’ятався, танцювального колективу мого університету «Флейм». Хлопці і дівчата дуже запальні, веселі, красиві. Добре, що я буду поруч із ними навчатись». «Харків - це місто з великими студентськими традиціями, - говорить проректор з персоналу Вадим Попов. - Упевнений, що за роки свого навчання курсанти та студенти Національного університету цивільного захисту України познайомляться з багатьма цікавими людьми - своїми викладачами, знайдуть вірних друзів, переживуть хвилини любові, пізнають радість перемог, набудуть фахових знань і стануть на шлях до великого цікавого життя. Я бажаю вихованцям університету насолодитися кожною миттю студентського життя і використати цей час ефективно - і в навчанні, і у відпочинку», - зауважив Вадим Михайлович.
Під час заходу на площі відбувся парад вишів, був запалений «Факел знань», пройшла акція «Я - студент», масштабний танцювальний флеш-моб. Також на святі виступили групи «Армія», «Время и стекло», «Бумбокс» і Діма Білан. Наприкінці заходу над площею прогримів феєрверк.
2 вересня Подія сталася 13 серпня об 11 ранку в селищі Савинці Харківської області. Того дня студент 5-го курсу факультету техногенно-екологічної безпеки Національного університету цивільного захисту України Максим Талалай, перебуваючи у канікулярній відпустці у рідному селі, допомагав своїй бабусі викопувати картоплю на городі. Аж раптом побачив, як зайнялася сусідська стріха. Спочатку вогонь вирував лише на прибудові, потім перекинувся на житлове помешкання. Викликавши пожежних, не гаючи часу, Максим кинувся на допомогу сусідам-пенсіонерам. «Відразу пригадав усе, що вивчав в університеті, – ділиться пережитим майбутній рятувальник. – Зокрема, як поводитись в надзвичайній ситуації». Миттю виніс із прибудови газовий балон. Потім узяв палицю й обірвав провід, що з’єднував прибудову із загальною мережею. Сусіди, жінка й чоловік похилого віку, були у паніці. Усі, хто опинився поруч, заливали вогонь водою, але цього було недостатньо: стара хата почала горіти миттєво. Максим до приїзду пожежних як міг боровся з вогнем, виносив особисті речі погорільців. Загасити пожежу, що охопила повністю прибудову, своїми силами було неможливо. Це зробили пожежні.
Безмежно вдячні своєму рятівникові сусіди-пенсіонери: не розгубився, проявив рішучість та відважність, продемонстрував добру підготовку та відмінні організаторські здібності. У листі до керівництва Національного університету цивільного захисту України, де навчається студент Максим Талалай, Ніна Михайлівна зазначила, що далеко не кожний із сучасної молоді спроможний на такий вчинок. Максима знають з дитинства – скромний, сором’язливий, а от вчився – «не дуже». Та взнаки далося навчання в університеті - хлопець зміг так чітко і своєчасно організувати дорослих, ніхто навіть і подумати не міг. «Не розгубився, не злякався, ризикуючи власним життям, до приїзду пожежних не дав розповсюдитись вогню, організував злагоджені дії сусідів при гасінні пожежі, врятував наше майно», – пише у своєму листі Ніна Обозна.
Такий він, Максим, порядний і благородний, відчайдушний і сміливий. Майбутній рятувальник не міг залишитись осторонь – це його покликання.
4 вересня Здійснюватиметься підготовка з спеціалізації “Радіаційний та хімічний захист” спеціальності 7.05130106 “Природоохоронні хімічні технології” за умов повного методичного та матеріально-технічного забезпечення навчального процесу науково-педагогічними працівниками факультету оперативно-рятувальних сил.
Відповідний наказ підписав ректор університету Володимир Садковий. Відкриття нової спеціалізації спеціальності здійснилося відповідно до Переліку спеціальностей, за якими проходить підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за освітньо-кваліфікаційними рівнями спеціаліста і магістра, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року №787, листа МОН України від 8 грудня 2010 року № 1/9-889 та рішення Вченої ради університету від 29 серпня 2013 року, протокол № 13.
5 вересняДнями у Чернігові відбулися змагання з пожежно-прикладного спорту на Кубок України, в яких взяла участь збірна команда Національного університету цивільного захисту України. У запеклій боротьбі серед 150 учасників змагань курсант 3-го курсу факультету пожежної безпеки навчального закладу Михайло Поліщук, який входить до складу збірної команди університету з пожежно-прикладного спорту, потрапив до «вісімки» найкращих спортсменів. Серед них – представники збірної команди України, неодноразові переможці міжнародних змагань і призери чемпіонату світу. У фінальному подоланні стометрової смуги перешкод в особистому заліку курсант Поліщук виборов ІІІ місце.
9 вересня у Національному університеті цивільного захисту України відбувся ритуал Посвяти у курсанти та студенти. Цьогоріч велика університетська родина прийняла до себе 248 першокурсників та 119 студентів. На святі були присутніми ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, ветерани, батьки.
Вітаючи усіх присутніх, ректор навчального закладу генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий висловив щиру вдячність усім викладачам університету за високий професіоналізм, бажання зацікавити юних рятівників і створити умови для їх інтелектуального, духовного і фізичного розвитку, побажав курсантам та студентам витримки та наполегливості в отриманні нових знань.
Проректор з персоналу університету полковник служби цивільного захисту Вадим Попов зачитав усім присутнім вітання Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій генерал-полковника служби цивільного захисту Михайла Болотських із Днем Знань, в якому зазначалось, що «відповідальність, наполегливість і творчий підхід до процесу опанування знаннями сприятимуть досягненню майбутніми рятувальниками необхідного професійного рівня підготовки, а згодом допоможуть стати справжніми майстрами своєї справи, реалізувати девіз «Запобігти. Врятувати. Допомогти».
Із напутнім батьківським словом виступив викладач кафедри пожежної профілактики в населених пунктах, ветеран навчального закладу Володимир Єременко.
Родзинкою проведення свята стало театралізоване дійство, що розгорнулося на плацу навчального закладу. Першокурсникам навчального закладу було вручено символ мудрості – Сову.
Святкова лінійка закінчилась урочистим маршем особового складу.
12 вересня Вперше в НУЦЗУ курсантам присвоєна класна кваліфікація «спеціаліст 3 класу» Посвідчення класного спеціаліста ДСНС України отримали 22 п’ятикурсника і 8 курсантів-магістрів факультету пожежної безпеки. Класна кваліфікація, яка присвоєна при видачі посвідчення «спеціаліст 3 класу», присвоєна наказом НУЦЗУ від 4.6.2013 року. На факультеті пожежної безпеки знаки класної кваліфікації курсантам вручили начальник факультету, полковник служби цивільного захисту Микола Удянський і начальник 5 курсу полковник служби цивільного захисту Євген Аверін.
12 вересня стадіон динамівців став не тільки великою спортареною, а й освітянським майданчиком. Всі харківські вищі навчальні заклади силових структур розгорнули свої інформаційно-презентаційні стенди, фотовиставки. Пройшла ярмарка методичної та наукової літератури. Титуловані харківські спортсмени продемонстрували майстер-класи з багатьох видів спорту.
Курсанти, студенти та працівники кафедри фізичної підготовки НУЦЗУ на чолі з начальником кафедри, заслуженим тренером України, підполковником служби цивільного захисту Миколою Краснокутським представлятимуть чотири види спорту – кікбоксинг, універсальний бій (різновид рукопашного бою), боротьбу самбо і гирьовий спорт.
На стадіоні «Динамо» Національний університет ДСНС України представлятимуть: майстер спорту України, боксер міжнародного класу Валентин Головко, майстер спорту України з універсального бою, курсант 4 курсу факультету пожежної безпеки Олексій Козлов, майстер спорту України з кікбоксингу, студент 4 курсу факультету техногенно-екологічної безпеки Михайло Андрієць, кандидат в майстри спорту з боротьби самбо, студент 2 курсу факультету ТЕБ Артем Гарцунов, кандидат в майстри спорту з боротьби самбо, студент 2 курсу факультету ТЕБ Вадим Кучерявий, тренер з лижного спорту Віталій Колоколов, а також спортсмени-гирьовики, студенти факультету техногенно-екологічної безпеки Вадим Біда та Олена Рябовол.
«Свято фізкультури та спорту у Харкові на стадіоні «Динамо» проходить щорічно. Спорт – це життя, здорове і красиве, - стверджує Валентин Головко. - Титуловані харківські спортсмени пропагують йти за ними, та бути здоровими і красивими. Дуже приємно, що майже всі вихованці університету цивільного захисту – і курсанти, і студенти - дружать із фізкультурою і спортом. Я тренер з рукопашного бою. В університеті треную майже сто хлопців і дівчат. Інша молодь нашого навчального закладу відвідує секції з боротьби самбо, гирьового спорту, лижних гонок, волейболу, футболу, баскетболу, офіцерського триборства, перетягування канату, стрільби та пауерліфтингу. В університеті чимало є переможців та призерів міжнародних змагань, таких як чемпіонати Світу та Європи, - підкреслив спортсмен.
13 вересня Курсанти 1-го курсу Національного університету цивільного захисту України склали присягу служби цивільного захисту.
Захід пройшов на Меморіалі Слави. На вірність українському народу присягнули 248 майбутніх рятувальників.
В урочистостях взяли участь секретар Харківської міської ради Олександр Новак, голова Харківської облдержадміністрації Михайло Добкін, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов, голова Держслужби України з надзвичайних ситуацій Михайло Болотських, ветерани, закордонні делегації з Німеччини, Казахстану.
Олександр Новак привітав першокурсників університету від імені Харківського міського голови Геннадія Кернеса. «Вам випала честь вчитися в кращому профільному університеті, який знаходиться в кращому місті України. Це велика відповідальність. Бажаю вам, щоб ви були гідні того вибору, який зробили, і клятви, яку дали в цьому святому для харків'ян місці. Від імені керівництва міста я хочу вас запевнити, що ми зробимо все від нас залежне, щоб ви почувалися в Харкові комфортно і благополучно, щоб по закінченні університета у вас було бажання сюди повертатися або тут працювати», - зазначив Олександр Новак.
У свою чергу Михайло Болотських запевнив курсантів, що день прийняття присяги назавжди залишиться для них пам'ятним і відповідальним, а навчання в університеті стане своєрідним трампліном у професійному розвитку.
«Кожен з вас свідомо вирішив присвятити життя шляхетній і відповідальній справі - захищати життя людей. Таке завдання поставлене перед рятувальниками Президентом України Віктором Януковичем, і ми успішно його виконуємо. Прийняття присяги - це момент високої довіри українського народу, яку необхідно щодня доводити успішним виконанням завдань. Саме цим ви заслужите повагу і вдячність людей. Надана вам довіра - це величезна відповідальність перед державою, суспільством, вашими рідними та близькими. Продовжуйте кращі традиції служби цивільного захисту, з честю дотримуйтесь девізу: «Запобігти. Врятувати. Допомогти», - зазначив Михайло Болотських.
Під час церемонії першокурсників благословив на успішне навчання отець Андрій з Харківської єпархії Української православної церкви.
15 вересня цього року виповнилось 70 років ветеранові пожежної охорони та Національного університету цивільного захисту України Віталію Павловичу Пустомельнику. Понад півстоліття пов’язують шанованого ветерана із пожежною охороною. Його гордість - 16 тисяч випускників, серед яких - 7 генералів, у тому числі – нині діючий ректор Національного університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий. За всіх своїх вихованців переживає сивочолий ветеран, по-батьківськи болить душа за їх подальшу долю…
Сьогодні Віталій Павлович в однострої зі своїми однодумцями. Передає свої знання, свій безцінний досвід майбутнім рятувальникам. Також полковник Пустомельник бере активну участь у патріотичному вихованні молоді університету. Вагомий досвід Віталія Павловича, його високий професіоналізм та талант педагога, як ніколи, потрібний не тільки вихованцям, а й викладачам університету. Є, в кого вчитись. І вони вчаться.
Лекції викладача кафедри пожежної профілактики в населених пунктах досить змістовні та насичені, бо пройняті багатющим життєвим досвідом. Його обличчя, привітне і відкрите, із щирою батьківською посмішкою, завжди налаштоване на взаємодію з курсантами, а очі випромінюють щедре тепло до дітей, як він сам називає своїх вихованців поза навчальною аудиторією.
17 вересня за ініціативи Державної служби України з надзвичайних ситуацій фахівці Національного університету цивільного захисту України на майдані в Орджонікідзевському районі провели широкомасштабну соціально-просвітницьку акцію «Зробимо життя безпечним». Її учасниками також стали представники Орджонікідзевського районного відділу ГУ ДСНС України в Харківській області, керівництво Орджонікідзевського району Харківської міської ради, школярі 9-10 класів всіх районних шкіл, учні 5-7 класів спеціалізованого інтернату № 55, вчителі, батьки, духовенство Свято-Олександрівського храму, громадськість району, фахівці Департаменту освіти Харківської міської ради.
Неспроста рятувальники провели такий захід у свій професіональний день. В такий спосіб вони у черговий раз попередили харків’ян про безпечний та здоровий спосіб життя. На майдані зібралися понад 700 учнів та вчителів харківських шкіл, а також мешканців та гостей міста.
Школи і вчителі району знають своїх колишніх учнів, а нині – це понад 20 вихованців Національного університету цивільного захисту України. Майбутні фахівці вищого ґатунку знайдуть свої робочі місця в підрозділах Держслужби України з надзвичайних ситуацій, на підприємствах країни, у відомчих організаціях, приватних установах. Листи Подяки кращим вихованцям НУЦЗУ вручила голова адміністрації Орджонікідзевського району Харківської міської ради Ольга Вельможна. Серед них - курсант 4-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил Сергій Білоус та студенти соціально-психологічного факультету п’ятикурсник Олександр Бєліченко та третьокурсниця Валерія Коркач. Із вітальними словами до працівників і вихованців Національного університету ДСНС України і рятувальників Орджонікідзевського району звернулась голова райадміністрації: «Кожен день ви ризикуєте власним життям, рятуючи інших. Вашу самовідданість неможливо виміряти й оцінити. До вас звертаються в тих ситуаціях, які багато хто вважає безвихідними, розраховуючи на вашу самовідданість і сміливість. Гасити пожежу, рятувати людей, ліквідувати наслідки будь-яких катастроф - для вас це повсякденні справи, які в наших очах - подвиг. В день професійного свята Дня рятівника гостями району стали викладачі, курсанти, студенти Національного університету цивільного цивільного захисту України, керівництво навчального закладу. Від керівництва районної адміністрації дякую вам за вашу важку працю, за це чудове свято безпеки», - зазначила у своєму зверненні Ольга Вельможна.
Відкритий «надзвичайний» урок фахівці, викладачі та курсанти Національного університету цивільного захисту України у простій і доступній формі для усіх бажаючих провели просто неба для широкого загалу. Поглибити знання з правил безпечної поведінки у випадку виникнення надзвичайних ситуацій, сформувати навички надання першої медичної та психологічної допомоги в екстремальних ситуаціях – такими були стрижневі питання заходу. Також спеціалісти університету провели показові заняття з евакуації постраждалого на висувній автодрабині, використання первинних засобів пожежегасіння (вогнегасників), індивідуального захисту, протигазів, продемонстрували «шкоду» паління на іонізуючому очисникові повітря. Гості свята ознайомились з історією пожежної техніки та взяли участь у цікавих та пізнавальних конкурсах. Школярі на швидкість одягали бойове спорядження рятувальника, а також дізнались про правила самооборони.
Захід супроводжувався виступом творчих колективів «Аніма», «Флейм» та духового оркестру Національного університету цивільного захисту України.
20 вересня на кафедрі пожежної профілактики в населених пунктах Національного університету цивільного захисту України було презентовано нову навчальну аудиторію. «Аудиторія «Будівельні конструкції та їх поведінка в умовах високих температур», - зазначив начальник кафедри полковник служби цивільного захисту Ігор Чуб, - орієнтована на проведення лекцій з нормативних дисциплін: «Безпека експлуатації будівель і споруд» та «Будівлі і споруди та їх поведінка в умовах пожежі», які складаються з трьох частин – будівельні матеріали, архітектурні конструкції та будівельні конструкції в умовах експлуатації і підвищених температур. Обладнання аудиторії відповідає сучасним вимогам науки та техніки, наявні також необхідні для проведення занять стенди, де представлено основну класифікацію будівельних матеріалів, наведено установки для визначення займистості, коефіцієнту розповсюдження полум’я, горючості (на установці «Шахтна піч»), а також способи підвищення вогнестійкості матеріалів, класифікація будівельних конструкцій та основні вимоги до них».
На допомогу курсантам та студентам університету в аудиторії є наочний посібник для виконання курсової роботи з архітектури «Проектування малоповерхового житлового будинку». А також наведено допустимі стани конструкцій з вогнестійкості, межі розповсюдження вогню і класифікація конструктивних систем будівель.
Аудиторія обладнана сучасним смарт-телевізором, за допомогою якого на заняттях можна використовувати як презентаційні слайди, так і навчальні фільми у мережі Інтернет, а також телевізор має функцію 3Д, що дозволить переглядати фільми у більш реальній якості.
23 вересня Сьогодні в Національному університеті цивільного захисту України навчаються близько 300 представників Азербайджанської Республіки, Туркменістану, Російської Федерації, більшу частину яких складають співробітники МНС Азербайджану. В системі вищих навчальних закладів Державної служби України з надзвичайних ситуацій НУЦЗУ єдиний вищий навчальний заклад, де здобуває вищу освіту така велика кількість іноземних громадян. Підготовка фахівців для зарубіжжя дає можливість університету стояти на найвищому щаблі освітянської діяльності.
19 вересня 2013 року міністр освіти та науки України Дмитро Табачник підписав листа про «Деякі питання надання освітніх послуг іноземцям та особам без громадянства», згідного якого керівникам українських вузів необхідно збільшити кількість прийому іноземних громадян у порівнянні з попередніми роками, розширити облік іноземних і вітчизняних партнерів, заключати договори щодо організації навчання іноземних громадян з вітчизняними суб’єктами підприємницької діяльності, а також активізувати роботу з інформування іноземних абітурієнтів про переваги української освіти. В аспекті зазначеного у зверненні міністра Дмитра Табачника до ректорів вищих навчальних закладів України прослідковується послідовна, кропітка і результативна робота Національного університету цивільного захисту України у підготовці іноземних громадян.
Протягом всієї історії існування, яка бере свій початок з 17 липня 1928 року, в стінах Національного університету цивільного захисту України було підготовлено тисячі висококваліфікованих фахівців для майже всіх республік колишнього СРСР. Випускники університету займали і займають керівні посади в органах пожежної безпеки Азербайджанської Республіки, Таджикистану, Туркменістану, Російської Федерації, Республіки Білорусь тощо. Сьогодні вже діти та онуки наших випускників щорічно поповнюють ряди курсантів, студентів та слухачів Національного університету цивільного захисту України.
Університет продовжує активно працювати над розширенням контингенту іноземних студентів. Тривають домовленості щодо набору на навчання в НУЦЗУ наступного року громадян Казахстану і Молдови. У планах також набирати на навчання громадян країн Латинської Америки, Африки та Болгарії.
З метою підвищення фахової майстерності при викладанні спеціальних дисциплін викладачі університету щорічно проходять стажування та підвищення кваліфікації у навчальних закладах пожежно-рятувального профілю та у практичних підрозділах пожежної охорони Республіки Польща, Німеччини, Швеції, Російської Федерації, Республіки Білорусь. Сьогодні опрацьовується питання, що вже з наступного навчального року наші випускники, як громадяни України так і іноземці, отримають змогу, навчаючись в Україні, одночасно отримувати диплом про вищу освіту одного з провідних вищих навчальних закладів Європейського Союзу.
Крім цього, з метою вивчення та використання у навчальній та науково-дослідній діяльності теоретичних і практичних здобутків міжнародної спільноти в царині цивільного захисту, а також вивчення та використання в навчальному процесі передових педагогічних технологій університетом постійно підтримується процес встановлення міжнародних зв’язків із профільними вищими навчальними закладами та науковими установами інших країн світу, зокрема країн СНД та країн-членів Європейського Союзу. Наразі університетом укладено більше 10 угод про співробітництво в освітній та науковій сферах.
У вересні цього року в НУЦЗУ України з офіційним візитом перебувала делегація Міністерства з надзвичайних ситуацій Республіки Казахстан, до складу якої увійшли начальник Управління професійної підготовки, атестації кадрів і соціальних питань Департаменту кадрового забезпечення МНС Республіки Казахстан полковник Юрій Сохін та заступник начальника Кокшетауського технічного інституту з навчальної роботи полковник Вадим Пранге. Казахські колеги ознайомились із навчально-матеріальною базою університету, зустрілись із ректором та науково-педагогічними працівниками навчального закладу, а також обговорили нагальні питання про організацію навчального процесу в університеті для курсантів першого курсу денної форми навчання Кокшетауського технічного інституту у порядку обміну; можливості проходження співробітниками органів і підрозділів з надзвичайних ситуацій,викладачами шкіл професійної підготовки і Кокшетауського технічного інституту підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації у галузі попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій, цивільного захисту, промислової та пожежної безпеки, у сфері наукової та освітньої діяльності, а також спеціалістів медицини катастроф, психологів, інформаційно-аналітичної роботи тощо; залучення науковців університету у галузі попередження і ліквідації надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, забезпечення пожежної безпеки та організації цивільного захисту для викладання лекцій курсантам і слухачам Кокшетауського технічного інституту у 2014 році, а також можливість придбання сучасних інтерактивних технічних засобів навчання, програмних продуктів та елементів навчально-матеріальної бази (макетів, стендів, тренажерів, обладнання тощо), спеціальної літератури для казахських колег. У спільних планах відомчих освітніх закладів у 2014 році навчання студентів Кокшетауського технічного інституту в Національному університеті цивільного захисту України, а також плідна сумісна співпраця.
За два останніх роки тісний взаємозв’язок налагоджено між науковцями Технічного університету – Варна та НУЦЗУ. У травні 2012 року в Національному університеті цивільного захисту України з офіційним візитом перебувала делегація з Технічного університету - Варна. Болгарську делегацію очолював ректор навчального закладу, професор, доктор філософії Овід Фархі. У ході офіційного візиту було обговорено питання про участь науковців Національного університету цивільного захисту МНС у розробці і створенні Навчального центру цивільного захисту на Балканах. Підсумком зустрічі стало підписання угоди про співробітництво між НУЦЗУ і Технічним університетом м. Варна. Вже через кілька місяців українські та болгарські фахівці обговорювали питання щодо перспектив розвитку співробітництва між двома вищими навчальними закладами, погодження взаємних дій щодо захисту подвійних дипломів, узгодження навчальних планів, обміну науковими матеріалами, викладацькими та студентськими групами. Результатом тісної співпраці стало підписання протоколу, яким передбачено низку спільних заходів щодо підготовки студентів та курсантів за програмою подвійного диплома за напрямом «Цивільний захист». Зокрема, це - розробка та викладання навчальних дисциплін «Радіаційна, хімічна та біологічна безпека», «Радіаційний, хімічний та біологічний захист», «Аварійно-рятувальна, інженерна та протипожежна техніка», «Тактика ліквідації надзвичайних ситуацій» науково-педагогічними працівниками НУЦЗ України студентам ТУ-Варна; підготовка спільних підручників авторськими колективами обох вишів; організація та проведення спільних міжнародних «літніх рятувальних шкіл»; обмін викладачами та студентами, а також отримання студентами вищого навчального закладу Державної служби України з надзвичайних ситуацій, які навчаються за напрямом підготовки «Цивільний захист», дипломів європейського зразка ТУ-Варна й отримання студентами ТУ-Варна українських дипломів міжнародного зразка. Як зазначає помічник ректора з міжнародного співробітництва НУЦЗУ майор служби цивільного захисту Денис Лєбєдєв, розпочато роботу з метою організації підготовки студентів ТУ-Варна та НУЦЗ України за програмою «Подвійний диплом» за спеціальністю «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування» за всіма освітньо-кваліфікаційними рівнями.
Уже традиційно біля стели Звитяга Пожежного, яку було урочисто відкрито у 2007 році, курсанти тримали обітницю вірності обраній справі, присягали, у разі виникнення екстремальної ситуації, своєчасно й оперативно «запобігти, врятувати, допомогти» постраждалим.
Звертаючись до курсантів, перший проректор з навчальної та методичної роботи, полковник служби цивільного захисту Олег Назаров побажав їм успіхів в оволодінні практичними навичками при гасінні пожеж, наказав слухатись своїх командирів та викладачів-методистів - начальників караулів, завжди діяти у надзвичайній ситуації зважено та чітко. Під час урочистих заходів заступу на оперативне чергування до курсантів звернулись начальники факультетів НУЦЗУ Микола Удянський, Олег Безуглов, Андрій Куфлієвський із особистими настановами до вихованців.
Після урочистого покладення квітів до стели навчальна пожежно-рятувальна частина отримала подарунки від начальників факультетів.
Урочистою посвятою в «оперативне» життя став ритуал передачі спеціального одягу курсантами 5-го курсу своїм молодшим товаришам – курсантам 2-го курсу, які щойно заступили на чергування. У повній амуніції за сигналом «Тривога!», на пожежних автомобілях «новачки» виїхали на імітований оперативний виклик.
Урочистий розвід проведено – сухих рукавів вам, майбутні рятувальники!
24 вересня в столиці на території Міжнародного виставкового центру розпочав свою роботу ХІІ Міжнародний форум «Технології захисту/ПожТех – 2013», організатором якого є Державна служба України з надзвичайних ситуацій. Національний університет цивільного захисту України став активним учасником виставкових заходів. У Києві науково-педагогічні працівники НУЦЗУ розгорнули на виставковому майданчику презентаційну експозицію досягнень провідного вищого навчального закладу Держслужби з надзвичайних ситуацій України.
Делегацію Національного університету цивільного захисту України особисто очолив ректор навчального закладу Володимир Садковий. Також від керівництва вишу із Харкова до столиці виїхав працювати проректор із наукової роботи Володимир Андронов. За 12 років свого існування міжнародний форум фахівців з технологій захисту став вагомою подією в сфері техногенної та пожежної безпеки. На ньому представлені системи безпеки і засоби захисту, рятувальне обладнання, протипожежна техніка від українських та зарубіжних виробників. «Проведення Міжнародного виставкового форуму вже стало традиційним. Державна служба України з надзвичайних ситуацій успішно виконує покладені на неї завдання, а проведення цього форуму має велике значення для запобігання виникнення надзвичайних ситуацій та надзвичайних подій. У рамках заходу усі учасники мають змогу ознайомитись з сучасним станом системи цивільного захисту та аварійно-рятувальної служби. Також даний захід дає можливість розвитку партнерських стосунків, цікавих зустрічей та налагодження ділових контактів», – зазначив Голова ДСНС України Михайло Болотських. За його словами, рятувальникам важливо враховувати новітні тенденції у розвитку техногенної та пожежної безпеки для застосування на практиці, повідомляє сайт новин ДСНС.
Проректор із наукової роботи НУЦЗУ, доктор технічних наук, професор, полковник служби цивільного захисту Володимир Андронов, який вже кілька років поспіль є учасником Міжнародного виставкового форуму, запевняє, що під час роботи виставки відбувся суттєвий діалог між науковцями, практиками та представниками влади щодо удосконалення систем попередження надзвичайних ситуацій, впровадження на потенційно-небезпечних об’єктах новітніх розробок у галузі безпеки, підвищення готовності аварійно-рятувальних служб з метою досягнення спільної мети – підвищення рівня захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Після відкриття Форуму та ознайомлення з експозицією Голова ДСНС України Михайло Болотських відкрив роботу XV Всеукраїнської науково-практичної конференції рятувальників. Упродовж 2 днів її учасники розглянуть основні проблеми та перспективи розвитку рятувальної справи. Також у рамках Форуму вже розпочала свою роботу ХІ Міжнародну науково-практичну конференцію «Пожежна безпека та аварійно-рятувальна справа – стан проблеми та перспективи», проводяться семінари з актуальних питань забезпечення пожежної безпеки та охорони праці, а також семінар «Розроблення інженерно-технічних заходів цивільного захисту (цивільної оборони) при проектуванні».
Науковці НУЦЗУ беруть активну участь в конференціях рятувальників, проводять лекції із науковими доповідями та дослідженнями, розгортають демонстраційні покази пожежного та рятувального обладнання. Виставку з безпеки щорічно відвідують експерти та фахівці із всіх областей України – це інженери з техніки безпеки, охорони праці і екології, капітальному будівництву і закупівлям, керівний склад аварійно-рятувальних і пожежних підрозділів, спеціалісти з проектування, монтажу і виробництву систем безпеки і раннього виявлення НС, працівники департаментів ресурсного забезпечення, сил цивільного захисту, охорони здоров’я і медико-біологічного захисту, представники науково-дослідних і освітянських закладів Державної служби України з надзвичайних ситуацій, спеціалісти нормативно-технічних відділів ДСНС.
За інформацією організаторів міжнародної виставки учасників близько 150 організацій, навчальних закладів, компаній та фірм з України і закордонних держав, зокрема, Росії, Білорусі, Казахстану, Німеччини, Австрії, Іспанії, Чехії та ін. Вже традиційно представлені зразки нової пожежної та аварійно-рятувальної техніки й обладнання вітчизняних та зарубіжних розробників, засобів безпеки праці, пожежегасіння та індивідуального захисту, спецодягу, засобів зв’язку та пожежної автоматики.
25 вересня в Національному університеті цивільного захисту України щиро вітали із 65-ти річчям ветерана пожежної охорони та нашого навчального закладу, випускника Харківського пожежно-технічного технікуму 1970 року Геннадія Івановича Сергєєва. Пожежна охорона України нараховує у своїх шеренгах дуже багато талановитих, відданих справі вогнеборців. І до цієї когорти можна впевнено зарахувати сьогоднішнього ювіляра – Геннадія Сергєєва.
Тож нехай буде Божа ласка прихильною до Вас, шановний Геннадію Івановичу, і довгих років Вам життя!
27 вересня на сцені кіно-концертного залу «Україна» пройшов фестиваль Харківської відкритої молодіжної ліги. У ньому взяли участь 13 команд вищих навчальних закладів першої столиці. Курсанти-рятувальники НУЦЗУ представляли команду «101». Змагання молодих харківських гумористів проходили в одному конкурсі - «Візитна картка». Як все відбувалось на сцені – знає капітан команди «101» Віталій Галич, курсант 5 курсу соціально-психологічного факультету.
На сцену ККЗ «Україна» команда курсантів НУЦЗУ вийшла четвертою. Глядач одразу виявив симпатію до хлопців у формі рятувальників і підтвердив, що команда НУЦЗУ у Харкові добре відома. Особливість і своєрідність є у жартах юнаків мужньої, складної, але благородної професії – рятувальників. Таким даром доля не обділила команду КВК Національного університету цивільного захисту ДСНС України під назвою «101». У минулу п’ятницю сцена кіноконцертної зали, буквально, тремтіла від жартів харків’ян у погонах. Добрий, щиросердний гумор, вдалі репризи, діалоги були і веселими, у доречними, і смішними. Глядач все достойно зацінував. 10 хвилин жарту і нескінченні оплески дали свій результат – команда КВК «101» отримала від журі фестивалю – Великий Кубок Переможця.
Треба додати, що команда «101» від вересня 2013 року стала міжнародною. Серед її учасників громадянин Азербайджану, який навчається на першому курсі нашого навчального закладу.
Фестиваль, який щойно завершився, став базовою підготовкою для команди НУЦЗУ до Кубку КВК Дерслужби України з надзвичайних ситуацій, який відбудеться вже незабаром, у жовтні, на базі Національного університету цивільного захисту України. 16 жовтня до Харкова з’їдуться команди веселих та кмітливих з відомчих вищих навчальних закладів та підрозділів Держслужби України з надзвичайних ситуацій. А наприкінці жовтня у Харкові відбудеться 1/8 харківської відкритої ліги КВК.
30 вересня Працівника НУЦЗУ відзначено Подякою Кабінету міністрів України. Державну нагороду за підписом прем’єр-міністра України Миколи Азарова отримав Толкунов Ігор Олександрович, підполковник служби цивільного захисту, заступник начальника кафедри піротехнічної та спеціальної підготовки Національного університету цивільного захисту України за бездоганну службу, сумлінне і високопрофесійне виконання службових обов’язків.
Із послужного списку Ігоря Толкунова відомо, що проходити службу в Національному університеті цивільного захисту України він почав з 2006 року на викладацьких посадах. З грудня 2010 року призначений на посаду заступника начальника кафедри піротехнічної та спеціальної підготовки. Плідно працює над провадженням та розвитком нового в навчальному закладі напряму підготовки – піротехнічні роботи. У 2011 році став переможцем конкурсу в номінації «Кращий викладач професійно-практичної підготовки», який проводився в університеті. Підполковник Толкунов І.О. постійно працює над підвищенням свого професійного та культурного рівня, має позитивну мотивацію щодо особистого службового вдосконалення, вивчає сучасну науково-технічну літературу, працює над дисертаційними дослідженнями. Під його керівництвом в університеті були обладнані сучасні класи для проведення занять з дисциплін «Вибухові та піротехнічні роботи», «Медицина надзвичайних ситуацій», розроблені плакати і стенди для навчальної аудиторії практичного навчання. Підтримує постійні ділові зв’язки з практичними працівниками пожежно-рятувальних підрозділів ГУ МНС (ДСНС) України в областях. За час служби зробив вагомий внесок у справу підготовки фахівців піротехнічного напрямку для підрозділів МНС (ДСНС) України.
30 вересня У Харкові минулої суботи у Центральному парку культури та відпочинку імені Горького пройшло широкомасштабне свято науки – великий міський профорієнтаційний захід, де розгорнули свої освітянські майданчики вищі навчальні заклади першої столиці.
Унікальність, особливість і головна відмінність цього заходу від традиційних Днів відкритих дверей у вишах у тому, що відвідувачі «Ночі науки» змогли взяти участь у експериментах, які проводили для них вищі навчальні заклади міста. Досвід проведення масових заходів для молоді, харків’ян і гостей міста в Національному університеті цивільного захисту вже неабиякий. Працівниками вишу вже відпрацьовані деталі з організації подібних широкомасштабних свят і рятувальникам НУЦЗУ розгортати демонстраційні майданчики не в новину. Але кожного разу, кожний захід «звучить» по-новому. А наука з рятування, ліквідації наслідків надзвичайних подій, безпеки життя і цивільного захисту була, є і буде затребуваною, завжди буде викликати зацікавленість у людей і мати попит серед абітурієнтів. Бути рятувальником - місія почесна і до роботи рятувальників завжди відносяться із повагою і вдячністю. І підтвердженням вищезазначеного стало проведення у парку Горького «Ночі науки». Велика кількість людей пришла на майданчик, де розгорнув свої демонстраційні сектори провідний вищий навчальний заклад Держслужби України з надзвичайних ситуацій - Національний університет цивільного захисту України. Університет презентував відвідувачам свої наукові практичні наробки, всі п’ять факультетів університету і кафедри розгорнули презентаційно-інформаційні стенди. Працював автопарк навчальної пожежно-рятувальної частини.
Фахівці, викладачі та курсанти Національного університету цивільного захисту України у простій і доступній формі для усіх бажаючих провели просто неба для широкого загалу розповідали про роботу і підготовку рятувальників. Відвідувачі поглибляли знання з правил безпечної поведінки у випадку виникнення надзвичайних ситуацій, формували навички надання першої медичної та психологічної допомоги в екстремальних ситуаціях. Також спеціалісти університету провели показові заняття з евакуації постраждалого на висувній автодрабині, використання первинних засобів пожежегасіння (вогнегасників), індивідуального захисту, протигазів, продемонстрували «шкоду» паління на іонізуючому очисникові повітря.
2 листопада Національний університет цивільного захисту України проводить на території навчального закладу День відкритих дверей і зустріч гостей, як завжди, пройде на високому рівні.
1 жовтня 2013 року, були проведені змагання з пожежно-прикладного спорту на кубок пам’яті випускника ХПТУ Федора Лемка. Участь у змаганнях приймали збірні команди від кожного курсу факультетів цивільного захисту, оперативно-рятувальних сил, пожежної безпеки. До складу збірних команд входить від кожного курсу по шість кращих курсантів.
Змагання проводили з трьох видів пожежно-прикладного спорту: підйом по штурмовій драбині у вікно 4-го поверху навчальної башти, подолання 100-метрової смуги з перешкодами, підйом по висувній драбині у вікно 3-го поверху навчальної башти.
Місця між факультетами розподілилися таким чином:
Загалом змагання були проведені на високу рівні. Усі отримали масу позитивних емоцій.
1-6 жовтня на базі державного підприємства України „Міжнародний дитячий центр „Артек” пройшов Всеукраїнський зліт юних рятувальників.
Відкритий захід проводився з метою залучення учнівської молоді до участі в організації змістовного дозвілля дітей та юнацтва, впровадження нових форм і методів роботи з підростаючим поколінням, виховання культури безпечної життєдіяльності, популяризації серед дітей та підлітків здорового і безпечного способу життя, зміцнення дружніх зв’язків між юними рятувальниками. Активним учасником зльоту став заступник начальника кафедри піротехнічної та спеціальної підготовки Національного університету цивільного захисту України підполковник служби цивільного захисту Ігор Толкунов.
За програмою заходу було проведено виставки аварійно-рятувального обладнання та техніки і показові виступи рятувальників, продемонстровано майстер-класи для учасників зльоту та дітей, відпочиваючих в „Артеці ”, відбулися змагання з багатоборства юних рятувальників, а також зведені польові навчання з проведення пошуково-рятувальних робіт в умовах надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру: на воді, в горах, при пожежі, надання першої медичної допомоги та транспортування постраждалого, відпрацювання вправ з психологічної підготовки, радіаційно-хімічного захисту тощо. Учасники заходу зустрілись із професійними рятувальниками та юними героями-рятувальниками. У ході чемпіонату України з юнацького рятувального багатоборства було відпрацьовано дистанції: «Евакуація постраждалого по вертикальних перилах», «Смуга перешкод на акваторії» , «Надання першої медичної допомоги»,«Смуга перешкод у зоні пожежі», «Смуга перешкод у зоні хімічного забруднення».
Як зазначив заступник начальника кафедри піротехнічної та спеціальної підготовки НУЦЗУ підполковник служби цивільного захисту Ігор Толкунов, такі заходи сприяють приверненню уваги громадськості, в тому числі - державних і громадських організацій, до проблем попередження надзвичайних ситуацій, які виникають через незнання або нехтування елементарними правилами безпеки, невміння діяти в екстремальних ситуаціях; формуванню вмінь і навичок поведінки в екстремальних життєвих обставинах, взаємодопомоги; удосконалюють рівень знань з основ безпеки життєдіяльності, розвивають зацікавленість дітей у запобіганні та попередженні можливих надзвичайних ситуацій, вчать правильно поводити в екстремальних ситуаціях.
5 жовтня Яскравий творчий подарунок зробили вокальний ансамбль «Аніма» під керівництвом Тетяни Репіної та танцювальний колектив «Флейм» під керівництвом Віктора Кульбакіна Національного університету цивільного захисту України мешканцям та гостям славетного міста на Дніпрі.
5-7 жовтня у Харкові пройшов чемпіонат України з кікбоксингу. До першої столиці з’їхалися 300 спортсменів з різних регіонів нашої держави. Активними учасниками змагань стали курсанти та студенти Національного університету цивільного захисту України.
Так, І місце у ваговій категорії до 60 кілограмів у розділах Фул, Лайт, Семі-Контакт виборов курсант 5-го курсу факультету цивільного захисту Андрій Горлов, І місце у ваговій категорії до 65 кілограмів у розділі К 1 здобув курсант 4-го курсу факультету пожежної безпеки Олексій Козлов, також переможцем у тій же ваговій категорії у розділі Лоу-Кік став четвертокурсник факультету пожежної безпеки Михайло Андрієць, чемпіоном у розділі Фул-Контакт у ваговій категорії до 80 кілограмів став курсант 5-го курсу факультету пожежної безпеки Владислав Нікітенко. Срібло у розділі Фул-Контакт у ваговій категорії до 80 кілограмів виборов курсант 3-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил Олександр Буднік, ІІ місце у розділі Лайт-Контакт у ваговій категорії до 60 кілограмів посів курсант 5-го курсу факультету цивільного захисту Євген Марущак. Бронзу у розділі Фул-Контакт у ваговій категорії до 80 кілограмів здобув курсант 2-го курсу факультету пожежної безпеки Микола Гунько, третім у тому ж розділі у ваговій категорії до 70 кілограмів став курсант 3-го курсу факультету цивільного захисту Микола Полєжаєв.
10 жовтня у спеціалізованій вченій раді Національного університету цивільного захисту України відбувся захист дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю «Пожежна безпека». Успішно захистився старший науковий співробітник науково-дослідного центру навчального закладу капітан служби цивільного захисту Євген Рибка з теми «Підвищення ефективності випробувань залізобетонних та металевих конструкцій на етапі забезпечення їх вогнестійкості». Науковим керівником дисертанта став кандидат технічних наук, доцент Віктор Михайлович Гвоздь.
Як-то кажуть, гумор – запорука активного довголіття. Це неперевершений дар людський, а ще особливо – якщо жартують юнаки такої мужньої, складної, але благородної професії рятувальника. І вже стало доброю традицією проводити фестивалі гумору в системі Державної служби України з
надзвичайних ситуацій.
У своєму зверненні до учасників заходу Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій генерал-полковник служби цивільного захисту Михайло Болотських зазначив: «Цей фестиваль покликаний сприяти духовному, естетичному та культурному розвиткові особового складу ДСНС України. Переконаний, що проведення такого яскравого театралізованого дійства буде спрямоване на зміцнення авторитету нашої служби в державі. Зичу всім учасникам фестивалю успіху, гарного настрою, прекрасних виступів та приємних незабутніх вражень. Нехай ця гра надовго залишиться у вашій пам’яті, а дружба та приязні відносини міцнітимуть протягом всієї служби!»
Оцінювала виступи кмітливих та винахідливих команда тонких цінителів гумору – компетентне журі, до складу якого увійшли: учасник команди КВН «Первая столица», що представляла місто Харків на іграх Вищої Української ліги КВН, учасники Вищої ліги КВН у складі «Сборной Украины», шоумен - Юрій Яровий; учасники Прем’єр-ліги, Вищої Української ліги КВН та Вищої ліги КВН у складі команди «Сборная Украины» учасниця команди КВН «Сборная блондинок Украины» - Христина Понунаєва; учасник команди КВН ХАІ «Люди в белом», чемпіон Вищої ліги КВН 1995 року, володар «Летнего кубка КВН» 1996 року, нині ведучий центральної слобожанської ліги КВН міжнародного союзу КВН АМІК – Сергій Лаврик. Очолив журі начальник відділу соціально-гуманітарної підготовки патріотичного виховання особового складу підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій Олександр Алімов. Одним із організаторів та почесним представником журі фестивалю став голова Всеукраїнської асоціації ветеранів війни і ДСНС України Віктор Доманський.
«Усі професії важливі, всі професії потрібні» - такою стала стрижнева тема конкурсу, що складався з 4 турів. У першому етапі «Візитці» кожна з команд представила себе за темою «ДСНС попереджає, що буде жарко». Незвичайним та складним для КВНів усіх рангів є конкурс «Розминка». Таким видався цей етап і для учасників фестивалю, де вони відповідали на питання представників журі. У третьому турі команди продемонстрували підготовлений відеоролик «Ким ви хотіли бути у дитинстві». У четвертому конкурсі «Стем», який пройшов за темою «Службовий роман», учасники продемонстрували свій іскрометний гумор, кмітливість та винахідливість.
Важкувато довелось компетентному журі – всі команди продемонстрували яскраві виступи та неабияку підготовленість. Але конкурс є конкурс. Тож, приз глядацьких симпатій отримала команда «Зворотня тяга» Академії пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля; спеціально затверджений приз ректора Національного університету цивільного захисту України генерал-лейтенанта служби цивільного захисту Володимира Садкового одержала команда «Хо4ем» Львівського державного університету безпеки життєдіяльності. Кращою музичною командою фестивалю стала «Зворотня тяга» Академії пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля, кращою театральною – «Хо4ем» Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, а кращими за жартами виявилися черкащани. Спеціальний приз голови Всеукраїнської асоціації ветеранів війни і ДСНС України отримала команда «1-01» Національного університету цивільного захисту України.
І, нарешті, переможницею IV відкритого фестивалю команд КВН вищих навчальних закладів ДСНС України стала команда «1-01» Національного університету цивільного захисту України. Вона отримала Кубок Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
22 жовтня на полігоні Харківської обласної комунальної аварійно-рятувальної водолазної служби розпочались практичні заняття для слухачів курсів рятувальної та спеціальної підготовки Національного університету цивільного захисту України, які отримують робітничу професію «Водолаз».
Наразі на курсах навчаються курсанти факультету оперативно-рятувальних сил університету, а також начальник водолазної групи Головного управління ДСНС України у Миколаївській області Артем Хачатрян.
Як зазначив завідувач курсів Сергій Кулаков, на практичних заняттях слухачі відпрацьовуватимуть навички занурення під воду на глибину понад 15 метрів. Проводитимуть та контролюватимуть водолазні спуски викладач курсів Валерій Бондар та спецфізіолог водолазної справи Світлана Матвейчук. У разі виникнення надзвичайної ситуації, що може призвести до декомпресійної хвороби, спецфізіолог надасть кваліфіковану допомогу постраждалим, використавши барокомплекс.
Нагадаємо, що протягом 6 років робітничу професію «Водолаз» отримали майже 90 випускників курсів рятувальної та спеціальної підготовки.
Команда «1-01» виступала першою, таким чином, відкриваючи другий ігровий день. Одразу стала відчутною підтримка двохтисячного залу ККЗ «Україна», що стало загальноприйнятим явищем. Жарти виявилися вдалими, а глядачі – задоволеними. І, як наслідок, - максимальний бал за конкурс «Візитна картка». Вдалим видався і другий конкурс «Розминка», який, певною мірою, є КВНівською рулеткою.
Максимальний результат команди КВК «1-01» серед команд-суперниць забезпечив перемогу у другому ігровому дні та забронював гарантований вихід до чвертьфіналу молодіжної ліги, яка відбудеться 19 та 21 листопада 2013 року у кіноконцертній залі «Україна».
Много радушныхи и трогательных слов было сказано в честь юбиляра.
Благодарим мы Вас без лести
(Ну как тут обойтись без слез?..) –
Вы – ветеран, но с нами вместе,
А значит все у нас всерьез!
Вы столько лет труду отдали,
Девчат учили и ребят.
И на груди у Вас медали
Об очень многом говорят!
С любовью да и с наслажденьем,
Цветы в подарок захватив,
Вас с Днем рожденья поздравляет
Любимый Вами коллектив!
Пусть будет счастьем жизнь полна,
А лет Вам нечего бояться,
И помнить Вы должны всегда:
«Мои года – мое богатство!»
Харьковские курсанты учатся погружению у единственной в Украине женщины-водолаза - Светланы Матвейчук, преподавателя курсов спасательной и специальной подготовки Национального университета Госслужбы по чрезвычайным ситуациям, спецфизиолога водолазного дела, за плечами которой 4,5 тысячи часов, проведенных под водой.
Со Светланой Васильевной Матвейчук знакомит газета «Вечерний Харьков». В номере № 121 от 31 октября 2013 года вышел репортаж журналиста Елены Кадомской.
Будущие водолазы опускаются на 15-метровую глубину, и главное – учатся правильно подниматься на поверхность, чтобы не повредить легкие. Уроки молодым спасателям дает Светлана Матвейчук – женщина, которая покоряла глубины океанов и морей, хотя профессия водолаза для женщин в нашей стране - в списке запрещенных. Но в любом правиле всегда есть исключения. Двадцатилетний стаж работы в водолазной сфере дает право сегодня этой отважной женщине передавать свой бесценный опыт курсантам – слушателям курсов спецподготовки Национального университета гражданской защиты Украины.
Среди харьковских водолазов есть своя «подводная Терешкова». Светлана - единственная женщина-водолаз в нашей стране. Если подсчитать все время, проведенное ею под водой - выйдет больше полугода. Тихий и Ледовитый океаны, Охотское, Берингово, Японское, Китайское моря - все покорены подводницей. Смеется - за эти часы успела прибавить себе десяток лет к возрасту. Из-за большого количества адреналина сердце водолазов изнашивается быстрей.
- У нас тонули пароходы неоднократно. Мы вылавливали людей в нулевой воде, которые находились не 10 минут там, как нас учат, а по полтора часа. Бывало такое, что все заняты и приходится срывать там костюм, срезать, тащить. Ну, извините, работа под водой – трехболтовое оборудование – 87 килограммов, - говорит спецфизиолог водолазного делаСветлана Матвейчук. Сейчас погружается Светлана - только в океане. На берегу харьковского водоема - осматривает курсантов и следит за их самочувствием. Она бы могла - уже и на пенсию. Водолазов отправляют на отдых после двух тысяч подводных часов, у нее их - больше четырех. Но прощаться с подводными глубинами Светлана пока не планирует. Погружаются под воду – только парни. Украинским женщинам быть водолазами – нельзя. Так требует законодательство. Все из-за особенностей женского организма. Нагрузки под водой – запредельные. Больше – только у космонавтов и летчиков-испытателей.
2 листопада У жовтні відповідно до Закону України «Про охорону прав на винаходи та корисні моделі» в Державному реєстрі патентів України на корисні моделі зареєстровано два патенти, заявником і власником яких є Національний університет цивільного захисту України. 1 листопада отримано підтверджуючі документи цього – оригінали патентів: «Пристрій для формування гнізда під детонатор в патронованій вибуховій речовині», «Спосіб переробки ванадійвмісних відходів та пристрій для гідролізу». Авторами корисних моделей є завідувач кафедри прикладної механіки Сергій Вамболь, доцент Олександр Петренко, професор Олександр Ларін, викладач кафедри інженерної та аварійно-рятувальної техніки Олександр Ковальов.
Як зазначив проректор з наукової роботи полковник служби цивільного захисту Володимир Андронов, протягом 2013 року НУЦЗУ подано 12 заявок на отримання документів, що захищають інтелектуальну власність, а вже сьогодні отримано 5 патентів на корисні моделі та 1 патент на винахід.
Хотілося б побажати авторам подальших успіхів і творчої наснаги на шляху винахідництва і раціоналізаторства - так тримати!
2 листопада Майже 500 школярів з Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Кіровоградської, Луганської, Полтавської, Сумської, Черкаської, Чернігівської, Харківської областей та АР Крим виявили бажання стати рятувальниками, відвідавши 2 листопада день відкритих дверей в Національному університеті цивільного захисту України.
«Надзвичайний» день для майбутніх абітурієнтів, їх батьків та гостей розпочався у головному корпусі навчального закладу. На навчально-спортивному комплексі Національного університету цивільного захисту присутні ознайомились із виставкою навчально-методичної літератури для абітурієнтів, досягненнями факультетів та науково-дослідних лабораторій навчального закладу.
Бажаючі отримували вичерпну інформацію від представників презентаційно-консультативного пункту та безпосередньо науково-педагогічних працівників кафедр щодо питань вступу до навчального закладу та реєстрації майбутніх абітурієнтів за спеціальностями «Цивільний захист», «Хімічна технологія», «Психологія», «Пожежна безпека», «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування», «Охорона праці». Майбутні абітурієнти ознайомились зі славною історією першого в Україні вищого навчального закладу пожежно-рятувального профілю, що у цьому році відсвяткував свій 85-річний ювілей, усталеними традиціями університету, його випускниками, навчально-матеріальною базою, умовами вступу та навчання. А ще - потрапили до сучасно обладнаних навчальних аудиторій і дослідних лабораторій, мультимедійних класів, укомплектованих бібліотек, затишного гуртожитку, спальних приміщень навчального закладу. У клубі навчального закладу для присутніх було презентовано перегляд фільму про життєдіяльність НУЦЗУ, а також відбулася зустріч гостей дня відкритих дверей із керівництвом університету.
Перший проректор з навчальної та методичної роботи університету полковник служби цивільного захисту Олег Назаров зазначив: «Сегодня выпускники университета - это бакалавры по шести направлениям: «Пожарная безопасность», «Гражданская защита», «Охрана труда», «Экология, охрана окружающей среды и сбалансированное природопользование», «Химические технологии» и «Психология»; специалисты и магистры по десяти специальностям. В этом году впервые наш университет набрал 20 студентов на бюджетную форму обучения по специальности «Охрана труда». В 2012 году университет впервые в Украине выпустил специалистов и магистров по специальностям: «Охрана труда», «Гражданская защита», «Управление в сфере гражданской защиты», а также магистров по специальности «Управление пожарной безопасностью». На сегодня в вузе учится около трех тысяч студентов из всех областей Украины и стран ближнего зарубежья, ежегодный набор составляет около 600 человек».
У доброзичливій та теплій атмосфері відбулася бесіда між керівництвом навчального закладу та майбутніми абітурієнтами. Питань було безліч, а основні – які бали повинні бути в сертифікатах та з яких предметів проходити тестування. Сертифікати з оцінками (кількістю балів) нижче 4 балів за 12-бальною шкалою оцінювання або 124 бали за 100-бальною шкалою оцінювання Національним університетом цивільного захисту України не прийматимуться, а з профільних предметів повинно бути не менше 140 балів. Також гості заходу активно цікавились питаннями вступу та навчання дівчат в університеті.
Автобусами майбутні абітурієнти та гості університету дістались до навчально-тренувального полігону університету по вулиці Баварській, 7.
Саме тут вони стали спостерігачами демонстрації елементів висотної підготовки, а саме: евакуації постраждалих з 4-го поверху будівлі за допомогою рятувальних пристроїв. Гості також були очевидцями проведення пошукових робіт з виявленням та знешкодженням вибухонебезпечних предметів, використання пневмоімпульсної установки «Тайфун 1-10», ліквідації наслідків аварії техногенного характеру, здійснення переправи через водну перешкоду. Присутнім було продемонстровано роботу кінологічної служби та пожежно-рятувальну техніку навчальної пожежно-рятувальної частини університету.
Свою вправність показала команда університету з пожежно-прикладного спорту. Найзахоплюючим моментом заходу стало спортивне перетягування канату між курсантами та майбутніми абітурієнтами: перемогла, звичайно, дружба. Після побаченого та почутого гості із задоволенням смакували «курсантською» їжею - смачним кулішем.
Вражень багато – тепер слід правильно зробити свідомий крок у своє майбутнє. Тож, успіхів тобі, абітурієнте!
7-10 листопада на навчально-тренувальній базі Національного університету цивільного захисту України проходять міжнародні змагання кінологічних розрахунків. До першої столиці з’іхались двадцять учасників змагань зі своїми чотириногими вихованцями з Росії, Туреччини та різних регіонів України.
У перший день змагань кінологічні розрахунки волонтерів демонстрували свої навички у слідчій роботі та у слухняності й спритності.
12 листопада о 00 год 09 хв. 3 караул НПРЧ під керівництвом викладача – методиста начальника караулу НПРЧ капітана сл. ЦЗ Тонких О.В. виїхав на пожежу №1 за адресою: вулиця Грековська, 77а де на S – 200 м2 горіла покрівля одноповерхової офісної будівлі.
Виставка проходить за підтримки Посольства Французької Республіки в Україні, Посольства Канади в Україні, Торгового відділу Посольства Австрійської Республіки в Україні, агенції Campus France, DAAD, British Council, Гете Інституту в Україні.
Програмою виставки передбачено проведення семінарів та «круглих столів» з проблем міжнародного співробітництва в галузі освіти та впровадження сучасних технологій, презентації вітчизняних та закордонних навчальних закладів, молодіжних програм, програм обміну студентами та учнями, вивчення досвіду співпраці з європейськими країнами у галузі освіти та працевлаштування молоді. Національний університет цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій став переможцем у номінації «Інноваційний розвиток освіти та сучасні педагогічні технології» серед вищих навчальних закладів України I-IV рівнів акредитації, що взяли участь у Міжнародній виставці «Освіта та кар’єра – 2013». Визнанням найкращих розробок та впроваджень у навчальний процес інноваційних педагогічних технологій, інноваційного оновлення змісту освіти, використання у навчальному процесі сучасних технологій та засобів навчання, інноваційних технологій в оцінюванні успішності навчання студентів стало нагородження університету дипломом переможця. Нагороду отримав начальник соціально-психологічного факультету навчального закладу полковник служби цивільного захисту Андрій Куфлієвський.
15 листопада Володимир Садковий: Підтримка юної особистості і формування її морального стержня – це основа, без якої неможливо припинити ріст злочинності.
Це тема доповіді ректора Національного університету цивільного захисту України Володимира Садкового, із якою він звернувся до учасників Міжнародної конференції "Актуальні питання організації та правового врегулювання пенітенціарного душпастирського служіння". На часі конференція продовжує свою роботу, а розпочалась вона 14 листопада на базі навчально-методичного центру музею професійних традицій підготовки персоналу для Державної пенітенціарної служби України при Курязькій виховній колонії імені А.С. Макаренка.
Аби обговорити питання організації та правового врегулювання пенітенціарного душпастирського служіння, до Харкова з’їхались духовні особи Української Православної Церкви, Руської Православної Церкви, Білоруської Православної Церкви, Православної Церкви Молдови, керівництво та співробітники Державної пенітенціарної служби України, представники центрального апарату Федеральної служби виконання покарань Росії, представники Інституту Кримінально-виконавчої служби, Білоцерківського училища професійної підготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України та Чернігівського юридичного коледжу ДПтС України, вищих навчальних закладів м. Харків, представники місцевих органів влади, органів місцевого самоврядування та правоохоронних органів Харківської області та міста Харкова. В конференції взяли участь працівники Національного університету цивільного захисту України у такому складі: Володимир Андронов, проректор з наукової роботи, Ігор Хмиров, викладач кафедри наглядово-профілактичної діяльності, Ігор Логовський, старший викладач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін. Очолив делегацію НУЦЗУ – ректор університету, генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий. Урочисте відкриття міжнародної конференції розпочалось з привітання Голови Державної пенітенціарної служби України Олександра Лісіцкова, а пленарне засідання з доповіддю на тему «Історичні, організаційні та правові аспекти формування взаємовідносин з церквою у пенітенціарних закладах Харківської області» відкрив начальник управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області, генерал-майора внутрішньої служби Євген Бараш. Він наголосив на тому що, проведення душпастирської роботи представниками Української Православної Церкви в установах Державної пенітенціарної служби України створює фундамент для успішного виправлення та інтеграції засудженого в систему моральних та соціальних норм суспільства. У свою чергу, підтримуючи сказане генералом Барашем, ректор Національного університету цивільного захисту України підкреслив: «Дело нравственного просвещения и духовного возрождения тех, кто сейчас отбывают наказание в местах лишении свободы, является крайне трудным, но не менее необходимым. В этом деле особое значение, на мой взгляд, имеет дальнейшее развитие взаимодействия церкви с системой образования. Мы понимаем всю степень ответственности и сложности вопросов, которые, помимо извечных проблем свободы воли и выбора человека, его моральной и гражданской зрелости, возникают в современном обществе. В ситуации, когда утрачиваются традиции и векторные устремления культуры, вплоть до стирания граней между добром и злом, очень важно дать юному человеку знания и инструменты понимания мира, духовного развития. В мире, где культивируется потребление и насилие, подростку, юной личности очень непросто найти свой путь, и я считаю, что совместными усилиями таких социальных институтов, как церковь и система образования, возможно и должно оказывать помощь в этом. Ведь прежде чем совершить уголовно наказуемые деяния, большинство осужденных, особенно несовершеннолетних, преступают нравственные нормы. Алкоголизм, наркомания, кражи, участие в агрессивных действиях, акты вандализма – все это приводит к духовному опустошению личности», - підкреслив у виступі Володимир Петрович Садковий (повна доповідь Садкового В.П).
Як повідомляє офіційний сайт Управління Державної пенітенціарної служби в Харківській області, учасники та гості конференції обговорили низку питань щодо релігійного світогляду як чинника морального виховання У рамках проведення міжнародного форуму, його учасники мали змогу відвідати джерела Святого Онуфрія. Про історією місця розташування джерела Святого Онуфрія розповіла всім присутнім вчитель історії Курязької загальноосвітньої школи Валентина Юхно. Всі бажаючи мали змогу спробувати джерельно чисту воду із джерела Святого Онуфрія. Після чого, учасники та гості конференції переїзд до Харківської духовної семінарії та відвідали Церковно-історичний музею Харківської єпархії. Крім того, учасники та гості конференції у Свято-Покровському чоловічому монастирі мали змогу прикластися до Чудотворної ікони святого Георгія дев’ятого віку.
18 листопада На запрошення начальника Кокшетауського технічного інституту МНС Республіки Казахстан з 18 листопада до 1 грудня навчальні заняття за тематикою, запропонованою приймаючою стороною, проводитимуть Олена Тарахно, начальник кафедри спеціальної хімії та хімічної технології факультету оперативно-рятувальних сил полковник служби цивільного захисту, ВолодимирТригуб, доцент кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт факультету оперативно-рятувальних сил підполковник служби цивільного захисту, Олександр Ларін, професор кафедри прикладної механіки факультету техногенно-екологічної безпеки, Юрій Уваров, начальник науково-методичного центру навчальних закладів ДСНС України.
Метою відрядження науковців Національного університету цивільного захисту України є читання лекцій та проведення семінарських (практичних) занять для курсантів Кокшетауського технічного інституту МНС Республіки Казахстан з дисциплін «Пожежна техніка і аварійно-рятувальне обладнання», «Пожежна безпека у будівництві» із відповідним лекційним матеріалом.
Кандидатури членів делегації НУЦЗ України для участі у зазначеному заході були відібрані керівництвом університету та узгоджені з приймаючою стороною.
Як зазначив помічник ректора з питань міжнародного співробітництва майор служби цивільного захисту Денис Лєбєдєв, у спільних планах відомчих освітніх закладів у 2014 році навчання студентів Кокшетауського технічного інституту в Національному університеті цивільного захисту України, а також плідна сумісна співпраця. Нагадаємо, що українські та казахські рятувальники налагодили ділові взаємовідносини.
13-14 вересня у Національному університеті цивільного захисту України з офіційним візитом перебувала делегація Міністерства з надзвичайних ситуацій Республіки Казахстан, до складу якої увійшли начальник Управління професійної підготовки, атестації кадрів і соціальних питань Департаменту кадрового забезпечення МНС Республіки Казахстан полковник Юрій Сохін та заступник начальника Кокшетауського технічного інституту з навчальної роботи полковник Вадим Пранге.
Казахські колеги ознайомились із навчально-матеріальною базою університету, зустрілись із ректором та науково-педагогічними працівниками навчального закладу, а також обговорили нагальні питання про організацію навчального процесу в університеті для курсантів першого курсу денної форми навчання Кокшетауського технічного інституту у порядку обміну; можливості проходження співробітниками органів і підрозділів з надзвичайних ситуацій, викладачами шкіл професійної підготовки і Кокшетауського технічного інституту підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації у галузі попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій, цивільного захисту, промислової та пожежної безпеки, у сфері наукової та освітньої діяльності, а також спеціалістів медицини катастроф, психологів, інформаційно-аналітичної роботи тощо; залучення науковців університету у галузі попередження і ліквідації надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, забезпечення пожежної безпеки та організації цивільного захисту для викладання лекцій курсантам і слухачам Кокшетауського технічного інституту у 2014 році, а також можливість придбання сучасних інтерактивних технічних засобів навчання, програмних продуктів та елементів навчально-матеріальної бази (макетів, стендів, тренажерів, обладнання тощо), спеціальної літератури для казахських колег.
20 листопада у польському місті Краків завершились курси Європейської Ради Реанімації (ALS Provider Course), у яких взяв участь і отримав відповідний сертифікат начальник медичної служби НУЦЗУ, полковник служби цивільного захисту Юрій Приходько. Ціль курсу - впровадження концепції реанімаційної бригади. Курси тривали дві з половиною доби. Заняття проводили інструктори Європейської ради реанімації.
Advanced Life Support (ALS) - курс спеціалізованих реанімаційних заходів, сертифікований Європейською та Польською радами реанімації У Кракові російські та українські медики навчались правильним діям при зупинці кровообігу у дорослих, а також при появі симптомів, що вказують на загрозу зупинки кровообігу, розпізнаванню пацієнтів з підвищеним ризиком зупинки кровообігу, ідентифікація причин і впровадження дій, що запобігають зупинці кровообігу. Крім того, лікарі навчались вирішенню проблем, що з'являються під час зупинки кровообігу, а також елементам комунікації з членами реанімаційної бригади, близькими пацієнта, прийманню рішень в екстрених ситуаціях.
"Курс з реанімаційних заходів призначений для осіб, що займаються пацієнтами в стані загрози для життя. Тобто для лікарів, медичних сестер, рятувальників, що працюють в закладах інтенсивного медичного нагляду (інтенсивна терапія, приймальні відділення, служба невідкладної медичної допомоги). Всі, хто взяв участь у курсах в Польщі, вже мали відповідний професійний досвід та медичні кваліфікації, а також відповідні знання та компетенції в питаннях базових реанімаційних заходів», - повідомив прес-службі університету Юрій Приходько. Ефективний час курсу включив лекції, покази, дискусії та практичні заняття. Тренування проходили у невеликих групах (до 8 осіб на 2-3 інструкторів) з використанням сценаріїв-симуляцій, що розігрувались на манекенах, пристосованих до проведення реанімаційних заходів (внутрішньовенний доступ, механічна вентиляція, інтубація, можливість генерування порушень ритму на моніторі, проведення дефібриляції). Реанімаційні заходи були представлені досвідченими інструкторами. Ціль показу - удосконалення способів оцінки та лікування пацієнтів, приймання рішень під час проведення реанімаційних заходів. Дії курсантів оцінювались впродовж всього курсу. По закінченні занять всі курсанти отримали Сертифікат Європейської ради реанімації.
20 листопада Юні моделісти-конструктори техніки - на варті безпеки життя. Нещодавно в українському дитячому видавництві «Весела перерва» вийшов черговий номер – 9-10/2013 – журналу «Юний моделіст-конструктор техніки» тиражем 4 000 екземплярів, який присвячено діяльності Національного університету цивільного захисту України. У цьому номері для школярів – майбутніх інженерів та технодизайнерів - від НУЦЗУ подарунок – модель пожежно-рятувального автомобіля ПНС-110 на базі КамАЗа-43114 у масштабі 1:32.
Чотири тисячі українських школярі вже приступили до конструювання із картону пожежно-рятувальних машин із символікою Національного університету цивільного захисту України. Журнальний варіант моделі пожежної машини – це точна копія авто навчальної пожежно-рятувальної частини НУЦЗУ, на яких курсанти за викликом «тривога» виїжджають на ліквідацію пожеж і надзвичайних подій.
Редакція журналу «Юний моделіст-конструктор техніки» створювала проект «Зробимо життя безпечним разом із Національним університетом цивільного захисту України» за особистої підтримки ректора НУЦЗУ генерал-лейтенанта Володимира Садкового і за участі провідного фахівця сектора зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Лариси Кошеварової.
Аби з’ясувати всі деталі проекту, головний редактор журналу Владислав Кузнєцов приїхав із Черкас до Харкова і мав особисту зустріч із генералом Садковим. Володимир Петрович погодився особисто провести екскурсію для школярів сторінками журнальну і розповісти про те, чим пишається університет, як навчаються курсанти - майбутні рятувальники, як вихованці загартовуються і «випробуються» на міцність і про ще багато цікавого. З упевненістю можна сказати, що школярам випала унікальна нагода познайомитися із провідним українським вишем пожежно-рятувального профілю і поближче особисто поспілкуватися з його очільником. «Наш університет разом із редакцією журналу «Юний моделіст-конструктор» добре попрацювали і створили соціально-просвітницький, професійно орієнтований медіа-проект, який включає багато аспектів, - говорить ректор НУЦЗУ Володимир Садковий. – Це і організація школярів в позанавчальний час, це і популяризація професії рятувальника, це і залучення майбутніх абітурієнтів до навчання в НУЦУ. А в цілому, такі відкриті, щирі, цікаві, доступні журнальні теми сприяють довірі населення до пожежно-рятувальної служби». Журнал також містить цікавий комікс про хлопця Сашка, який вступив до НУЦЗУ і став курсантом-рятувальником. Прес-служба університету отримала у подарунок від редакції журналу «Юний моделіст-конструктор техніки» 100 примірників номеру із проектом «Зробимо життя безпечним разом із НУЦЗУ». Під час проведення профорієнтаційної роботи курсанти, студенти та працівники університету розповсюдять журнали серед учнів шкіл Харкова і області, а також інших регіонів України.
5 грудня за участі українських ЗМІ на базі спорткомплексу університету юні конструктори харківських шкіл разом із вчителями, батьками, а також курсантами і науково-педагогічними працівниками навчального закладу будуть разом моделювати, збирати по запчастинах і клеїти пожежно-рятувальний автомобіль ПНС-110 на базі КамАЗа-43114 у масштабі 1:32. 5 квітня 2014 року, коли відбуватиметься в навчальному закладі День відкритих дверей, пройде конкурс пожежно-рятувальних машин, а 17 квітня, коли в країні святкуватимуть День пожежної охорони, найкращі авто подарують ветеранам НУЦЗУ.
20 листопада спеціалісти Національного університету цивільного захисту України розпочали проведення низки навчально-тренінгових занять з основ безпеки життєдіяльності у харківських школах. Цьогоріч соціальна акція «Фахівці НУЦЗУ – за здоровий і безпечний спосіб життя» стартувала у Харківському педагогічному ліцеї № 4. Спеціалісти вищого навчального закладу Державної служби України з надзвичайних ситуацій розширили та поглибили знання школярів з правил поведінки під час виникнення надзвичайних ситуацій різного характеру.
Як поводити себе під час аварій, пов’язаних із вибухом на радіаційно-небезпечному об’єкті, якою повинна бути культура їжі та питної води при підвищеному забрудненні радіонуклідами, а також якими повинні бути заходи першої медичної допомоги при таких та багатьох інших надзвичайних ситуаціях? На ці та інші питання дали вичерпні відповіді, а також наочно продемонстрували фахівці університету – заступник начальника кафедри піротехнічної та спеціальної підготовки університету підполковник служби цивільного захисту Ігор Толкунов та старший викладач тієї ж кафедри підполковник служби цивільного захисту Олександр Ігнатьєв, а також курсанти 4-го курсу факультету цивільного захисту Олександр Шевчук і Максим Шахов. Багато питань виникало в учнів випускних класів, які разом із підполковником Олександром Ігнатьєвим та курсантами за допомогою приладу радіаційного контролю проводили виміри радіаційного фону школи. А також за допомогою газоаналізатора «Дозор М» визначали у приміщеннях наявність хімічно небезпечних речовин, яких в результаті так і не було виявлено.
На заняттях школярі не тільки засвоїли пізнавальний матеріал з безпеки життєдіяльності, а й спробували надати першу медичну допомогу при виникненні надзвичайної ситуації, пов’язаної із радіаційним ураженням, інших непередбачуваних ситуацій, «приміряли» захисний костюм легкого типу Л-1, фільтруючий костюм, що стане в нагоді при виникненні радіаційної чи хімічної небезпеки.
Курсанти-спортсмени НУЦЗУ на чолі із своїм тренером - майстром спорту з боксу, чемпіоном Європи з рукопашного бою, багаторазовим чемпіоном України з кікбоксингу – викладачем кафедри фізичної підготовки навчального закладу капітаном служби цивільного захисту Валентином Головком показали майстер-клас з тактичних правил самооборони.
Учні залишились у захваті від почутого та побаченого. А головне - один раз побачене залишиться надовго в їхній пам’яті. Як зазначила директор ліцею Ірина Черевань, проведена університетом робота є дуже корисною та пізнавальною для дітей, особливо, якщо заняття з безпеки життєдіяльності проводять спеціалісти, а також вона є важливим елементом навчально-виховного процесу.
Беззаперечно, проведення таких пізнавальних навчально-тренінгових занять дасть свої плідні результати, і надзвичайних ситуацій стане менше.
20 листопада у Центральному парку культури і відпочинку ім. Горького у Харкові пройшли спільні навчання спеціалістів Національного університету цивільного захисту України та Головного управління ДСНС України у Харківській області.Майбутні рятувальники та фахівці курсів рятувальної та спеціальної підготовки, кафедри пожежної та рятувальної підготовки, а також курсанти 2-го, 3-го та 4-го курсів факультету оперативно-рятувальних сил, 2-го та 5-го курсів факультету цивільного захисту, курсанти 3-го курсу факультету пожежної безпеки навчального закладу відпрацьовували способи та методи евакуації постраждалих з висоти. Як зазначив завідувач курсів рятувальної та спеціальної підготовки Сергій Кулаков, за легендою навчань, відбулась аварійна зупинка колеса огляду, одного із розважальних атракціонів Центрального парку культури і відпочинку ім. Горького. У кабінках колеса огляду знаходилось 80 відвідувачів парку. Тож, рятувальникам необхідно було провести евакуацію постраждалих з найвищої точки атракціону, висотою 54 метри. За словами Сергія Кулакова, уперше курсантами та фахівцями, що пройшли навчання на курсах рятувальної та спеціальної підготовки НУЦЗУ, було проведено евакуацію п’ятьох постраждалих з найвищої точки атракціону за допомогою верхолазного спорядження, з сорокаметрової висоти – за допомогою п’ятдесятиметрової автодрабини та рятувального пристрою «Удача» з двадцятиметрової висоти.
22 листопада у Харківському національному університеті ім. Каразіна вшановували учнів та студентів, удостоєних стипендії Харківського міського голови «Обдарованість». В урочистостях взяли участь мер Харкова Геннадій Кернес, народні депутати, ректори вищих навчальних закладів, наставники і батьки. Під час церемонії, вітаючи стипендіатів, Геннадій Кернес підкреслив, що обдаровані люди – найталановитіші, найтрудолюбивіші та найенергійніші люди міста. Серед такої молоді – студентка 4-го курсу соціально-психологічного факультету Національного університету цивільного захисту України Олена Афанасьєва. Вона стала володарем сертифікату на отримання стипендії «Обдарованість».
Відмінне навчання, успіхи у науково-дослідній роботі, виступи на міжнародних конференціях, активна участь у громадській роботі, високі моральні якості – такі основні критерії визначили претендентку на здобуття стипендії Харківського міського голови «Обдарованість». Рішуча і наполеглива в оволодінні якісними знаннями, протягом навчання в університеті Олена постійно приділяє багато уваги науковим дослідженням, є активним учасником студентського наукового товариства. Допитлива дівчина неодноразово брала участь у наукових заходах таких, як міжнародна науково-практична конференція курсантів та студентів «Проблеми та перспективи забезпечення цивільного захисту» (м. Харків 3-4 квітня 2013), стала «Кращим знавцем педагогічної спадщини А.С. Макаренка» у ІІ турі Всеукраїнської олімпіади з навчальної дисципліни «Педагогіка» (м. Кременчук 3-4 квітня 2013), переможцем (3 місце) у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Теорія і методика професійної освіти»(м. Харків 20 березня 2013), переможцем (1 місце) у Міжнародному конкурсі на кращу роботу курсантів, студентів та слухачів вищих навчальних закладів у сфері безпеки життєдіяльності (м. Львів 25 квітня 2013). Дівчина має публікації у збірнику «Проблеми екстремальної та кризової психології» випуск 12 (м. Харків, 19 грудня 2012).
Олена рішуча та наполеглива у досягненні поставленої мети. Таку вдачу передала їй мати – доцент кафедри загальної психології Національного університету цивільного захисту України Наталя Афанасьєва. І мати, і дочка є рушіями наукового потенціалу свого рідного навчального закладу, а відтак університет пишається своїми науковцями, які вносять посильний вклад у розвиток науки.
27 листопада на базі Національного університету цивільного захисту тривають навчально-методичні збори психологів Державної служби України з надзвичайних ситуацій з теми «Психологічний захист населення при надзвичайних ситуаціях та психологічне забезпечення підрозділів цивільного захисту у 2013 році.
Підвищити професійний рівень психологів ДСНС України з питань психологічного захисту населення при надзвичайних ситуаціях та психологічного забезпечення особового складу органів та підрозділів ДСНС України - головна мета заходу.
Із вітальним словом до присутніх звернувся директор Департаменту персоналу ДСНС України генерал-майор служби цивільного захисту Олександр Євсюков. Він визначив актуальні питання психологічного забезпечення особового складу (органів) підрозділів ДСНС України та психологічного захисту населення, а також довів вимоги Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо підвищення рівня професійної компетентності психологів та мобілізаційної готовності у разі загрози чи виникнення надзвичайних ситуацій і перспективні завдання, що стоять перед психологічною службою на 2014 рік.
Вітаючи зібрання, ректор Національного університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби цивільного захисту наголосив на винятковій важливості діяльності практичних психологів при ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій будь-якого характеру, а також при відборі кандидатів на навчання в освітніх закладах та службу у підрозділах ДСНС України.
Із доповіддю про стан психологічного забезпечення підрозділів цивільного захисту та основні завдання на 2014 рік виступив начальник Центру психологічного забезпечення підрозділів оперативно-рятувальних сил цивільного захисту ДСНС України майор служби цивільного захисту Анатолій Сичевський.
Учасники заходу підбили підсумки роботи з питань психологічного забезпечення в системі ДСНС України за 2013 рік та визначили завдання на 2014 рік, підвищили професійний рівень з питань забезпечення психологічного захисту населення при надзвичайних ситуаціях та психологічного забезпечення підрозділів цивільного захисту, обмінялися практичним досвідом надання екстреної психологічної допомоги постраждалому внаслідок надзвичайної ситуації населенню. Крім того, обговорювались питання щодо організації та особливостей надання коментарів представникам засобів масової інформації на місці ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, а також запланованих виступів у ЗМІ. Із доповіддю з цього приводу виступив помічник начальника ГУ ДСНС України у Харківській області полковник служби цивільного захисту Ігор Лупандін. Учасники навчально-методичних зборів психологів ДСНС України ознайомились також із навчально-матеріальною базою університету.
26 листопада Старшокласникам 22 місцевих шкіл розказали про особливості відбору вступників до вищих навчальних закладів цивільного захисту у 2014 році. В м. Горлівка у приміщенні Горлівського міського палацу дитячої та юнацької творчості відбулася професійно-орієнтаційна зустріч представників Національного університету цивільного захисту України (м. Харків) із абітурієнтами, щодо відбору вступників до вищих навчальних закладів цивільного захисту у 2014 році, повідомляє сайт новин ГУ ДСНС України у Донецькій області.
Для більш ніж двохсот учнів із 22 навчальних закладів була підготовлена насичена інформаційно-роз’яснювальна програма, що включала професійно-орієнтаційні виступи представників вузу, презентаційні відеоматеріали, виставку пожежної техніки.
З виступу декана факультету техногенно-екологічної безпеки Олександра Мєтєльова майбутні абітурієнти дізналися про умови вступу до Національного університету цивільного захисту України, нові спеціальності, функціонуючі факультети та кафедри, розпорядок дня курсантів, особливості роботи рятувальників. Юнакам та дівчатам розказали про навчання, будні та дозвілля вихованців університету, стажування, навчальні практики, спортивні досягнення рятувальників.
Голова факультету техногенно-екологічної безпеки акцентував увагу слухачів на тому факті, що професія рятувальника - одна з небагатьох спеціальностей, що з радянських часів не тільки не втратили актуальності й престижності, але, навпаки, зміцнили позиції. «Професія була, є й буде залишатися в майбутньому затребуваною державою, тож працевлаштування наших випускників є гарантованим», - підкреслив Олександр Мєтєльов. У виступі головного фахівця Управління персоналу ГУ ДСНС України у Донецькій області старшого лейтенанта служби цивільного захисту Івана Кольчика також було зазначено, що на даний час Донецька область потребує на висококваліфіковані кадри у галузі безпеки життя і цивільного захисту. Після завершення офіційно частини заходу, учні отримали можливість поставити представникам харківського вузу запитання та отримати компетентні рекомендації щодо вступу. Від заступника начальника кафедри інженерної та аварійно-рятувальної техніки полковника служби цивільного захисту Миколи Мисюри та заступника начальника факультету цивільного захисту полковника служби цивільного захисту Бориса Кривошея, вони дізналися про новацію сайту НУЦЗУ – в розділі «Абітурієнту» було додано спеціальний додаток «Алгоритм дій для вступників», щоб максимально спростити процедуру оформлення документації для вступу в Університет. 15 листопада подібний професійно-орієнтаційний захід вже відбувся у м. Костянтинівка, а на 27 листопада заплановані зустрічі представників НУЦЗУ із учнями донецьких та макіївських шкіл, тож у 2014 навчальному році можна сподіватися побачити серед студентів університету випускників Донеччини, які оберуть вуз для отримання конкурентоспроможної та шанованої в суспільстві професії рятівника.
28 листопада у Національному університеті цивільного захисту України розпочала свою роботу ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Сучасний стан розвитку екстремальної та кризової психології». До Першої столиці з’їхалися провідні фахівці та вчені з 12 країн світу.
Серед них - атташе з правоохоронних питань Посольства Франції в Україні полковник жандармерії Жерар Нубель, доцент кафедри пожежної безпеки і цивільного захисту підполковник, магістр соціально-наукової психології Латвії Ілона Лецка, делегація Республіки Білорусь на чолі з першим заступником начальника Командно-інженерного інституту МНС, кандидатом психологічних наук, доцентом Олександром Герасимчиком, делегація Республіки Азербайджан на чолі з начальником Управління обліку кадрів Головного управління кадрової політики Міністерства надзвичайних ситуацій Хіхметом Османовим, делегація Російської Федерації на чолі з заступником начальника інституту з наукової роботи Воронезького інституту ДПС МНС Росії, доктором хімічних наук, професором Андрієм Калачем, делегація Республіки Казахстан на чолі з офіцером Управління медицини катастроф і психологічної служби МНС Республіки Казахстан, старшим лейтенантом Оленою Малою. Також учасниками заходу стали практичні психологи ДСНС України з 24 областей и міст Севастополя та Києва, керівники психологічних служб Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Державної прикордонної служби тощо.
Відкрив конференцію та вітав усіх присутніх директор Департаменту персоналу Державної служби України з надзвичайних ситуацій генерал-майор служби цивільного захисту Олександр Євсюков: «Сьогодні, як виявив час, питання психологічного забезпечення є вкрай актуальними. Вони турбують не тільки українську спільноту, а й усіх громадян далекого та близького зарубіжжя. Свідченням цьому є проведення на базі Національного університету цивільного захисту України ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасний стан розвитку екстремальної та кризової психології…Крім допомоги постраждалому внаслідок надзвичайних ситуацій населенню, психологи ДСНС на високому рівні виконують завдання щодо психологічного забезпечення службової діяльності особового складу, спрямованого на формування та розвиток психологічних знань, умінь і навичок. Впроваджують нові комплексні форми психологічної підготовки персоналу, що формують в особового складу професійно важливі психологічні проблеми. Психічному здоров’ю рятувальників приділяється підвищена увага, оскільки вони постійно знаходяться в епіцентрі людських страждань, втрат та горя. Сьогодні керівництво Державної служби України з надзвичайних ситуацій суттєво переймається проблемами психологічного забезпечення як постраждалих внаслідок надзвичайних ситуацій, так самих рятувальників».
Олександр Петрович зачитав учасникам міжнародного заходу привітання Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій генерал-полковника служби цивільного захисту Михайла Болотських: «...Проведення такого широкомасштабного заходу уже стало доброю традицією в Національному університеті цивільного захисту України і його актуальність у сучасному науковому просторі є безсумнівним. Беззаперечно, що взаємодія екстремальних психологів всього світу забезпечить ефективну психосоціальну допомогу постраждалим від стихійного лиха та катастроф. На сьогодні накопичений вагомий досвід надання психологічної допомоги при надзвичайних ситуація, однак сучасність вимагає більш поглибленого вивчення цих питань. Хочу підкреслити, що у рамках конференції уперше за роки незалежності нашої держави зібралися керівники психологічних служб усіх силових структур, аби обмінятись досвідом та обговорити питання координації сумісних дій при ліквідації наслідків будь-яких надзвичайних ситуацій. Керівництво ДСНС України цінує внесок науково-педагогічних працівників університету у вирішення актуальних питань. Вважаю, що такі заходи, як сьогоднішній форум екстремальних та кризових психологів, є основою для нових досягнень, розвитку співробітництва і символом збереження кращих наукових традицій…».
Уперше в історії сучасного розвитку вітчизняної психологічної науки провідні вищі навчальні заклади Слобожанщини у фойє клубу Національного університету цивільного захисту України представили свої розробки та досягнення за темою «Вклад науковців Слобожанщини у розвиток екстремальної та кризової психології». Ректор Національного університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий вручив спеціальний Почесний знак «За співпрацю заради порятунку» учасникам виставки. Ним були удостоєні колективи Харьківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, Національного аерокосмічного університету ім. Жуковського «ХАІ», Харьківского національного університету внутрішніх справ, Академії внутрішніх військ Міністерства внутріщніх справ України, Харківского університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба, Харківської державної академії фізичної культури. Також генерал Садковий відзначив практичних працівників – представників силових структур і відомств нашої країни.
Були відзначені Почесним знаком Національного університету цивільного захисту України «За человечность и профессионализм» колективи психологів служби рятування, які відзначились при наданні екстреної психологічної допомоги людям, яких спіткало лихо.
Пленарне засідання відкрив атташе з правоохоронних питань Посольства Франції в Україні полковник жандармерії Жерар Нубель із доповіддю «Психологічна підтримка особового складу національної жандармерії».
28 листопада В НУГЗУ прошла пресс-конференция с представителями стран-участниц ІІІ Международной научно-практической конференции экстремальных психологов, руководителями подразделений Минобороны, МВД и Госслужбы Украины по чрезвычайным ситуациям
В пресс-конференции приняли участие гости из России, Беларуси, Казахстана, Азербайджана, Латвии. Также, на вопросы журналистов ответили директор Департамента персонала Государственной службы Украины по чрезвычайным ситуациям Александр Евсюков, начальник Центра психологического обеспечения подразделений оперативно-спасательной службы Управления обеспечения оперативно-спасательной службы гражданской защиты ГСЧС Анатолий Сычевский, ректор Национального университета ГСЧС Владимир Садковой и начальник научно-исследовательской лаборатории экстремальной и кризисной психологии НУГЗУ Светлана Лебедева.
«Сотрудничество экстремальных психологв всего мира способно обеспечить эффективную психосоциальную помощь пострадавшим от стихийных бедствий и катастроф», - обращаясь к участникам пресс-конференции отметил директор Департамента персонала Государственной службы Украины по чрезвычайным ситуациям Александр Евсюков. Для участия в пресс-конференции были приглашены: атташе по правоохранительным вопросам Посольства Франции в Украине, полковник жандармерии Жерар Нубель, доцент кафедры пожарной безопасности и гражданской защиты колледжа пожарной безопасности и гражданской защиты, магистр социально-научной психологии Латвии Илона Лецка, первый заместитель начальника Командно-инженерного института МЧС Республики Беларусь, кандидат психологических наук, доцент Александр Герасимчик, заместитель начальника по научной работе Воронежского института ГПС МЧС России, доктор химических наук, профессор Андрей Калач, офицер Управления медицины катастроф и психологической службы МЧС Республики Казахстан Елена Малая, начальник социально-психологического центра Вооруженных сил Украины Сергей Грилюк. «На сегодня накоплен достаточный опыт оказания психологической помощи в чрезвычайных ситуациях, однако современность требует углубленного изучения этих вопросов, - отметил ректор НУГЗУ генерал-лейтенант службы гражданской защиты Владимир Садковой. – С особой гордостью хочется подчеркнуть, что в рамках конференции, которая проходит на базе ведущего высшего учебного заведения Госслужбы Украины по чрезвычайным ситуациям, впервые за годы независимости нашей страны собрались руководители психологических служб силовых структур, чтобы обменяться опытом и обсудить вопросы совместных действий при ликвидации последствий различных чрезвычайных ситуаций».
Новости сайта НУГЗУ уже сообщали, что 28-29 ноября на базе Национального университета гражданской защиты Украины проходит ІІІ Международная научно-практическая конференция «Современное положение развития экстремальной и кризисной психологии». Международный статус конференции подтверждается участием в ней ведущих ученых в области экстремальной и кризисной психологии России, Беларуси, Латвии, Азербайджана, Франции, Кубы, Германии, Болгарии, Польши. В конференции приняли участие 14 представителей из двенадцати иностранных государств, 31 доктор наук, руководители психологических служб Минобороны, Госслужбы Украины по чрезвычайным ситуациям, МВД, Госпогранслужбы, Внутренних войск МВД Украины, начальники психологических служб 24 областей и городов Севастополя и Киева ГСЧС Украины. Более 300 ведущих ученых и экстремальных психологов Украины, России, Европы, Азии приехали в Харьков, чтобы обговорить вопросы психологической помощи пострадавшим в катастрофах и чрезвычайных ситуациях в рамках мирового опыта.
28 листопада у клубі Національного університету цивільного захисту України пройшла конкурсно-розважальна програма «Ідеальна пара НУЦЗУ - 2013». Такий захід в університеті проходить не перший рік і став уже традиційним. Здавалося б, незвичайною стала традиція обирати найідеальнішу пару в такому навчальному закладі, що готує спеціалістів суворої і вкрай небезпечної професії – рятувальників. Але і тут спрацьовує усталене ствердження „Любов врятує світ”.
Без сумніву, компетентному журі, до складу якого увійшли доцент кафедри пожежної безпеки і цивільного захисту підполковник, магістр соціально-наукової психології Латвії Ілона Лецка, перший заступник начальника Командно-інженерного інституту МНС Республіки Білорусь, кандидат психологічних наук, доцент Олександр Герасимчик, заступник начальника інституту з наукової роботи Воронезького інституту ДПС МНС Росії, доктор хімічних наук, професор Андрій Калач, старший науковий співробітник науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології Національного університету цивільного захисту України Василь Лєфтєров, яке очолив проректор з персоналу університету полковник служби цивільного захисту Вадим Попов, довелось надзвичайно важко.
«Креативною парою» стали Євгеній Онопко і Вікторія Зазибова, «Романтичною парою» - Семен Алфьоров і Олена Поліщук, «Артистичними» стали Олександр Руснак і Олександра Свирська, а «Гармонічною парою» - Дмитро Олійник і Валерія Коркач. І,нарешті, переможцями конкурсу «Ідеальна пара НУЦЗУ – 2013» стали Єлизавета Новікова та Андрій Федотов.
Проведений захід поповнив скарбничку славних традицій НУЦЗУ, збагатив духовні потреби молоді, а також посприяв формуванню у вихованців навчального закладу потягу до прекрасного.
На виставці були присутніми перший заступник голови Харківської обласної ради Олена Олешко, заступник голови Харківської облдержадміністрації Євген Савін, заступник Харківського міського голови Ігор Терехов, директор Департаменту науки і освіти ХОДА Роман Шаповал.
Російських вчених зустрічав проректор з наукової роботи НУЦЗУ Володимир Андронов і працівники науково-дослідного центру. Делегація із Воронежу прибула до Харкова у такому складі: Олена Сушко – завідувач кафедри промислової та пожежної безпеки Воронезького державного архітектурно-будівельного університету (ВДАБУ), Кирил Скляров – декан факультету інженерних систем та будівель ВДАБУ, Олександр Грошев – професор кафедри промислової та пожежної безпеки ВДАБУ, Михайор Грошев – помічник ректора ВДАБУ. До речі, рідні брати Михайло і Олександр Грошеві - колишні випускники Національного університету цивільного захисту України. Навчались брати у Харкові ще за часів Союзу, а приїзд до рідної альма-матер після тривалої розлуки викликав у сивочолих професорів неабиякі почуття. Вони залюбки і вкрай ретельно роздивлялись навкруги, згадки про навчання у Харкові були відвертими, колишні випускники щиросердно пишалися розвитком матеріально-технічної бази свого рідного навчального закладу.
5 грудня у рамках дводенного візиту делегації науковців з Росії було укладено угоду про співробітництво між Національним університетом цивільного захисту України та Воронезьким державним архітектурно-будівельним університетом. Російські колеги мали за мету налагодити партнерські, ділові і наукові відносини між провідним вищим навчальним закладом Держслужби України з надзвичайних ситуацій і Воронезьким державним архітектурно-будівельним університетом.
До складу російської делегації увійшли: завідувач кафедри промислової та пожежної безпеки Воронезького державного архітектурно-будівельного університету (ВДАБУ) Олена Сушко, декан факультету інженерних систем та будівель ВДАБУ Кирил Скляров, професор кафедри промислової та пожежної безпеки ВДАБУ Олександр Грошев, помічник ректора ВДАБУ Михайло Грошев. У рамках укладеної угоди про співпрацю між Національним університетом цивільного захисту України і Воронезьким державним архітектурно-будівельним університетом є заходи щодо розвитку науково-технічної співпраці з реалізації сумісних наукових проектів, організації заходів, курсів, конференцій, семінарів, симпозіумів та лекцій. Крім того, згідно з угодою передбачено розробку і реалізацію сумісних навчальних програм для студентів, магістрів, аспірантів, обмін бібліографічними та іншими інформаційними матеріалами, сумісну підготовку наукових кадрів – кандидатів і докторів наук. У перспективі у 2014 році планується обмін студентами і курсантами між вищими навчальними закладами, а також проведення занять науково-педагогічними працівниками НУЦЗУ у Воронезькому державному архітектурно-будівельному університеті. Російські колеги ознайомились із матеріально-технічною базою і навчально-виховним процесом Національного університету цивільного захисту України, обговорили питання навчання російських і українських студентів за спеціальністю «пожежна безпека» та наукового розвитку цієї спеціальності, зустрілись із керівництвом навчального закладу, начальниками кафедр, працівниками і вихованцями університету, а також відвідали музей історії університету.
6 грудня в Національному університеті цивільного захисту України відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Прикладні аспекти техногенно-екологічної безпеки».
Майже 250 фахівців у галузі метрології, міцності та надійності експлуатації технічних приладів та конструкцій, а також спеціалістів з питань екологічної безпеки та охорони праці з різних регіонів нашої держави з’їхалися до Харкова на Всеукраїнський форум. Це - представники майже сорока вищих навчальних закладів України, шести науково-дослідних інститутів та десяти підприємств і організацій країни. Серед них – більше 20 докторів наук і майже сто кандидатів наук. Національний університет цивільного захисту України представили науковці восьми кафедр факультетів цивільного захисту, оперативно-рятувальних сил, техногенно-екологічної безпеки, майже тридцять курсантів, студентів, магістрів. Вітав присутніх і бажав плідної роботи учасникам наукового форуму проректор з наукової роботи полковник служби цивільного захисту Володимир Андронов.
Учасники науково-практичної конференції обговорили питання техногенної безпеки, міцності, надійності елементів конструкцій при статичному, динамічному, випадковому, сейсмічному навантаженні, метрологічного забезпечення досліджень, засобів пожежегасіння; екологічної безпеки, еколого-хімічні проблеми навколишнього середовища, моніторингу довкілля, боротьби з надзвичайними ситуаціями; охорони праці.
Після пленарного засідання робота конференції тривала у секціях: «Техногенна безпека», «Екологічна безпека», «Охорона праці».
З 30 листопада до 8 грудня у м. Тбілісі, Грузія, тривав регіональний семінар у складі робочої групи із систем управління інформацією з протимінної діяльності IMSMA, який відбувся у рамках реалізації спільного проекту між Державною службою України з надзвчиайних ситуацій та координатором проектів ОБСЄ в Україні «Розбудова національної спроможності з гуманітарного розмінування в Україні». У заході взяв участь викладач кафедри піротехнічної та спеціальної підготовки Національного університету цивільного захисту України майор служби цивільного захисту Євген Стецюк.
До робочої групи увійшли представники Арменії, Азербайджану, Таджикистану, України та Грузії. Проводила семінар радник з управління інформацією Женевського міжнародного центру гуманітарного розмінування Інна Крус. За її словами, Женевський Міжнародний Центр з Гуманітарного Розмінування (ЖМЦГР) є міжнародною експертною організацією, що базується в Швейцарії, для роботи щодо ліквідації мін, боєприпасів та інших вибухонебезпечних предметів. Роботі групи допомагала радник з аналізу даних Elisabeth Vinek Женевського міжнародного центру гуманітарного розмінування.
Як зазначив проректор з наукової роботи полковник служби цивільного захисту Володимир Андронов, протягом 2013 року НУЦЗУ подано 14 заявок на отримання документів, що захищають інтелектуальну власність, а вже сьогодні отримано 7 патентів на корисні моделі та 1 патент України на винахід.
11 грудня у конференц-залі Національного університету цивільного захисту України відбулося засідання вченої ради К 64.707.02, де на порядку денному розглядались питання захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук зі спеціальності «Психологія діяльності в особливих умовах».
Відкрив пленарне засідання конференції ректор Національного університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий. Він вітав учасників заходу та бажав їм плідної роботи.
Фахівці Всеукраїнської науково-практичної конференції „Забезпечення пожежної та техногенної безпеки” обговорили питання щодо стану наглядово-профілактичної діяльності в Україні з запобігання пожежам та іншим надзвичайним ситуаціям, впровадження систем протипожежного захисту на об’єктах України, використання ГІС технологій при прогнозуванні і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, інноваційних систем з протидимного захисту будівель та споруд.
Після пленарного засідання робота Всеукраїнської науково-практичної конференції тривала у секціях «Пожежна профілактика технологічних процесів виробництв та техногенна безпека», «Пожежна профілактика у населених пунктах та наглядово-профілактична діяльність», «Системи пожежної та технологічної автоматики», «Сили і засоби пожежно-рятувальних підрозділів, їх застосування при ліквідації пожеж та інших небезпечних подій».
У заході взяли участь перший заступник голови Харківської облдержадміністрації Валентин Дулуб, голова обласної ради Сергій Чернов, заступник Харківського міського голови Світлана Горбунова-Рубан, директор Департаменту масових комунікацій ХОДА Вікторія Маренич, директор Департаменту освіти і науки ХОДА Роман Шаповал, голова обласної організації «Союз Чорнобиль України» Анатолій Вінник, представники дипломатичного корпусу. Також пам'ять ліквідаторів вшанували представники громадських організацій Харківщини, ветерани-чорнобильці, молодь і духовенство. Серед присутніх - науково-педагогічні працівники та курсанти Національного університету цивільного захисту України. Священики Харківської єпархії УПЦ відслужили панахиду за рятувальниками і пожежними, які загинули в результаті ліквідації наслідків Чорнобильської трагедії.
Довідка. 26 квітня 1986 року сталася одна з найбільших надзвичайних ситуацій на атомних електростанціях - аварія на Чорнобильській АЕС. 10 листопада 2006 року Указом Президента України №945/200614 була заснована пам'ятна дата - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який щорічно відзначається 14 грудня.
У Харківській області проживає понад 23 тис. громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них більше 12 осіб - учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
16 грудня до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Знаком Народної Пошани Всеукраїнської асоціації ветеранів війни та МНС України було нагороджено ветерана пожежної охорони, а сьогодні старшого наукового співробітника відділу науково-методичного забезпечення професійної освіти науково-методичного центру навчальних закладів ДСНС України, помічника ректора по роботі з ветеранами Національного університету цивільного захисту України Володимира Палюха.
За більше, ніж п’ятдесятип’ятирічну працю в пожежній охороні і особливо на керівних посадах, Володимир Григорович доклав багато зусиль для зміцнення протипожежного захисту держави, покращення матеріально-технічної бази Харківського гарнізону пожежної охорони, створення належних умов для навчання та практичної підготовки курсантів навчального закладу.
Володимир Палюх одним із перших відгукнувся на трагедію…Чорнобильські події назавжди залишились у його пам’яті…
Вночі 3 травня 1986 року Палюха Володимира Григоровича (на той час – начальника управління пожежної охорони Харківської області полковника внутрішньої служби) розбудив телефонний дзвінок: розпочинались термінові роботи, піднімався за тривогою особовий склад пожежної охорони області, готувалась техніка, за вказівкою УПО МВС УРСР створювався зведений батальйон харківських пожежних для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. За розпорядженням УПБ МВС України 7 травня 1986 року він був відряджений в Київську область для участі в ліквідації наслідків катастрофи. Справжню тривогу Володимир Григорович відчув, коли ступив на вулиці Чорнобиля: навколо мовчазних покинутих будинків розливалась красота квітучих садів – і на її фоні різко виділялись фігури військових у респіраторах. 12 травня він узяв на себе обов’язки заступника начальника УПБ України.
«Безсонні ночі, пекельна робота, - згадує Володимир Палюх,- але найжахливішим було отримувати вісті із Москви про те, що один за одним йдуть із життя пожежні, які першими опинились на місці трагедії. Це – справжнє випробування на витривалість людського духу та професійного обов’язку».
За самовідданість при виконанні службових обов’язків під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС Палюх В.Г. нагороджений Почесною Грамотою Президії Верховної Ради РСР.
17 грудня в Національному університеті цивільного захисту України відбувся гала-концерт художньої самодіяльності усіх факультетів навчального закладу. Демонстрації найкращих номерів, представлених творчими колективами на розсуд компетентного журі та вибагливих глядачів, передували проведені з 9 до 13 грудня покази концертних програм команд факультетів-учасників огляду-конкурсу художньої самодіяльності.
Такі огляди-конкурси, зазначає заступник начальника відділу виховної та соціально-гуманітарної роботи НУЦЗУ майор служби цивільного захисту Тетяна Довбій, проводяться понад 11 років поспіль і стали вже традиційними. Творчі програми, говорить майор Довбій, проводяться з метою духовного збагачення, розвитку естетичних та культурних якостей, формування та становлення цілісних, свідомих та багатогранних особистостей, а також для розвитку існуючих видів самодіяльної художньої творчості. При перегляді концертних номерів художньої самодіяльності факультетів оцінювання концертних програм компетентним журі, очолюваним проректором з персоналу полковником служби цивільного захисту Вадимом Поповим, враховувались художній зміст, тематична спрямованість, виконавський рівень, сценічна культура, художнє оформлення, розробка сценарію та оригінальність ідеї. Програми огляду-конкурсу, представлені курсантами та студентами, були насичені різноманітними жанрами, мали відповідний виконавський рівень і логічну послідовність, а також тривалість програми не перевищувала визначений академічний час.
Курсанти і студенти НУЦЗУ продемонстрували неабиякі творчі здібності, неперевершену акторську майстерність, а також вишукану декламацію прози та поезії. Конкурсанти змагалися у хореографічному, вокально-інструментальному, оригінальному, розмовному жанрах, батлах реперів, брейкерів, бітбоксерів, театрів вогню.
Так, присутніх надзвичайно вразили шоу-номер «Человечки», виконаний курсантом факультету цивільного захисту Дмитром Кордишем, віртуозні ілюзіоністи соціально-психологічного факультету Віталій Галич та Євген Куртесов, джигіти Кавказу із танцювальним номером «Лезгинка» у виконанні курсантів факультету оперативно-рятувальних сил, тріо байкарів із номером розмовного жанру «Батл юмористів», продемонстрованим творчою командою факультету оперативно-рятувальних сил, вокальні номери – пісні «Суженый», «Україна», «Білі троянди», «Поппурі», виконані творчими командами факультетів пожежної безпеки, соціально-психологічного та оперативно-рятувальних сил, бітбоксери та світове шоу, продемонстроване творчою командою факультету пожежної безпеки, а також неперевершеним став шоу-театр вогню у виконанні представників факультету цивільного захисту.
Завершився гала-концерт вишуканим номером - малюванням за допомогою піску портрета Михайла Болотських, виконаним талановитим художником, курсантом факультету цивільного захисту Іваном Тетеріним, та фінальною піснею «Новий рік».
Важко довелось представникам журі визначати найкращих. Але конкурс є конкурс. Так, грамотами за перемогу у номінаціях нагороджено:
«Кращий ведучий» - курсанта факультету оперативно-рятувальних сил Дмитра Колодяжного;
«Кращий танцювальний номер» - представників факультету пожежної безпеки Олександру Свирську та Олександра Максименка;
«Кращий номер оригінального жанру» - шоу - номер «Человечки» курсанта факультету цивільного захисту Дмитра Кордиша;
«Кращий номер театрального жанру» - Оксану Харченко, представницю факультету пожежної безпеки;
«Кращий вокальний дует» - представниць Олену Єфименко та Ірину Ніколайцеву соціально-психологічного факультету;
«Кращий вокально-інструментальний ансамбль» - ансамбль «Піплз» та група "ТІТ" факультету оперативно-рятувальних сил;
«Кращий сценічний хід концерту» - творчий колектив факультету цивільного захисту;
«Краща пародія» - курсантів факультету пожежної безпеки Андрія Бахмєтьєва, Олександра Савицького;
«Краща виставка» – творчий колектив факультету цивільного захисту;
«Краще художнє оформлення сцени» - творчу команду факультету оперативно-рятувальних сил;
«Лучшие выстрелы из фоторужья» - студента факультету техногенно-екологічної безпеки Андрія Степанчука;
«Володар пластиліну» - курсанта факультету пожежної безпеки Андрія Тура;
«Авторський шедевр» - курсантів факультету цивільного захисту Сергія Усова, Артема Москаленка, Євгена Кандалінцева;
«Кращий бітбокс» - курсантів факультету пожежної безпеки Євгена Черняка та Ігоря Хаблака;
«Кращий художник» - курсанта факультету оперативно-рятувальних сил Івана Тетеріна;
«Кращий автор» - курсанта факультету оперативно-рятувальних сил Артема Пасічника;
«Новорічні дива» - представників соціально-психологічного факультету Віталія Галича та Євгена Куртесова;
«Кращі брейктанцюристи» - курсантів факультету цивільного захисту Володимира Парашенка та Євгена Ворону;
«Кращий В-Воу» - курсанта факультету оперативно-рятувальних сил Антона Кишинця;
«Краще відео» - курсантів факультету цивільного захисту Андрія Федотова та Богдана Тація.
А за результатами огляду-конкурсу художньої самодіяльності, ІІІ місце посіла творча команда факультету пожежної безпеки,
ІІ місце виборола команда факультету оперативно-рятувальних сил, а переможцем конкурсу стала творча група факультету цивільного захисту.
Як зазначив ректор Національного університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, проведений захід поповнив скарбничку славних традицій навчального закладу, збагатив духовні потреби молоді, посприяв формуванню у вихованців навчального закладу потягу до прекрасного, а також вкотре довів, що молодь НУЦЗУ – найталановитіша.
19 грудня у День Святого Миколая представники Національного університету цивільного захисту України відвідали своїх підшефних – вихованців обласного спеціалізованого навчально-виховного комплексу для дітей з вадами слуху.
Дев’ятий рік поспіль триває тісна співпраця між Національним університетом цивільного захисту України та незвичайною школою. Цього дня малеча з нетерпінням чекала на зустріч зі своїми шефами: бо ж завітали рятувальники у День Святого Миколая із подарунками. Шефи привезли не тільки солодощі, а й незвичайний сюрприз – цирковий номер із пухнастими тваринками. Не залишились без подарунків і рятувальники: вихованці інтернату приготували для них концертні номери та новорічні пороби. Беззаперечно, така зустріч надовго запам’ятається малечі.
„Ми завжди дуже раді нашим шефам і завжди чекаємо на них із нетерпінням. – говорить Надія Іванівна, директор інтернату, Заслужений працівник освіти України, відмінник освіти. – Вони уважно ставляться до наших проблем. Допомагають і матеріально, і фізично, активну участь у цьому беруть курсанти університету ”. У сумісних планах роботи на наступний рік – проведення Дня цивільної оборони та занять для підшефних щодо їхньої безпеки життєдіяльності.
Мабуть, ніякі слова вдячності не замінять щирої, непідробної радості, яку випромінювали дитячі очі. Значить, заради цього і варто жити, і творити добро...
19 грудня у День Святого Миколая представники Національного університету цивільного захисту України відвідали своїх підшефних – вихованців комунального закладу «Есхарівська спеціалізована школа-інтернат «Козацький ліцей» Харківської обласної ради.
Із школою-інтернатом «Козацький ліцей» вищий навчальний заклад ДСНС України співпрацює не так давно – усього три роки. Але за такий нетривалий час вихованці обох освітніх навчальних закладів встигли тісно потоваришувати. Відтепер вони не тільки зустрічаються у свята, а й проводять сумісні спортивні заходи, соціально-просвітницькі акції. Слід зазначити, що один із найперших навчальних закладів нового типу в незалежній Україні Есхарівська спеціалізована школа-інтернат «Козацький ліцей» - це установа з двадцятирічним унікальним досвідом роботи навчального закладу закритого типу для юнаків із сільської місцевості. Науково-педагогічні працівники, магістри, курсанти та студенти Національного університету цивільного захисту України нагадали учням про правила безпечної поведінки під час новорічних свят, вітали майбутніх козачат зі святом Святого Миколая та вручили їм подарунки.
Пам’яті ветеранові університету Антипову Ігорю Аркадійовичу!
Антипов Ігор Аркадійович народився у м. Ізюм Харківської області 1 травня 1940 року.
У 1962 р. закінчив Харківський гірський інститут за спеціальністю «Автоматизація процесів збагачувальних фабрик» і залишився працювати в ньому на посаді інженера, а з часом молодшого та старшого наукового співробітника.
З 1964 року працював старшим інженером Українського заочного політехнічного інституту, в якому пізніше, по закінченню аспірантури, працював старшим викладачем. В 1990 році захистив дисертацію та одержав науковий ступень кандидата технічних наук.
Набуті знання з 1991 р. по 1993 р. Ігор Аркадійович застосовував на виробництві, працюючи начальником ділянки державного підприємства «Промреммонтаж» та провідним науковим співробітником підприємства «Укрвостокинтергидро».
З 20 липня 1993 р. по 31 грудня 2005 р. Ігор Аркадійович працював в нашому навчальному закладі, пройшовши весь шлях його становлення від Харківського інституту пожежної безпеки до Академії цивільного захисту України на посадах доцента та професора кафедри пожежної профілактики в населених пунктах. Викладаючи дисципліну «Протипожежне водопостачання», Ігор Аркадійович приділяв багато уваги науково-методичній та виховній діяльності. Він був співавтором підручника «Протипожежне водопостачання», розробив більше десяти методичних вказівок з різних розділів дисципліни для курсантів, студентів та слухачів заочного навчання, керував науковим товариством курсантів, науково-дослідними роботами, які виконувались на кафедрі, мав 6 авторських свідоцтв на винаходи та більше 30 опублікованих наукових праць.
Колектив університету співчуває рідним та близьким Антипова Ігоря Аркадійовича.
20 грудня в Національному університеті цивільного захисту України відбувся урочистий випуск магістрів. 53 ерудованих, талановитих молодих магістри, фахівці нової генерації відтепер успішно виконуватимуть професійні завдання у підрозділах Державної служби України з надзвичайних ситуацій, 22 з них одержали дипломи з відзнакою.
Зі святом випускників вітав ректор НУЦЗУ генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий. У своєму напутньому слові він зазначив: «Шановні випускники, щиро вітаю Вас з успішним завершенням важливого етапу вашого професійного становлення! Власним прикладом та самовідданою службою гідно продовжуйте славні традиції свого рідного навчального закладу, зміцнюйте авторитет ДСНС України та примножуйте славу рідної Батьківщини. Пам'ятайте, що Ваше головне завдання - захищати людські життя і здоров'я, боронити від вогню матеріальні цінності, ставати на заваді стихії чи людської недбалості, які можуть призвести до виникнення надзвичайних ситуацій. Це важка, але почесна місія. Бажаю Вам здоров’я, добробуту, нових вагомих досягнень на професійній ниві в ім’я розвитку нашої Держави. Успіхів Вам на життєвому шляху!».
До молодих фахівців із батьківським благословенням на добрі справи звернувся ветеран пожежної охорони, навчального закладу, а сьогодні - старший науковий співробітник відділу науково-методичного забезпечення професійної освіти науково-методичного центру навчальних закладів ДСНС України Володимир Григорович Палюх. Як і багато років тому, шанований сивочолий ветеран - в однострої з молодим поповненням ДСНС України.
«Ще вчора, - ділиться своїми враженнями «новоспечений» лейтенант служби цивільного захисту Дмитро Стельмах, - здавалося б, я був першокурсником. Минули роки – і сьогодні я озираюсь і ніби переглядаю курсантський фотоальбом. Згадую своє активне життя в рідному університеті: і збори ради курсантського самоврядування, і науково-технічні конференції, і веселі концерти художньої самодіяльності, і смішні виступи у КВН. Надовго запам’ятаються заняття з пожежної і техногенної безпеки об’єктів та технологій, пожежної профілактики, захист магістерської роботи тощо. І це активне життя не закінчується, продовжується, але, на жаль, вже не в стінах рідної альма-матер. Попереду – нелегка робота у Головному управлінні ДСНС України у Харківській області. Та, незважаючи на буденні труднощі, я завжди житиму в серці зі своїм НУЦЗУ». За доброю традицією православний священик окропив святою водою випускників.
Учасників та гостей свята вітали вокальний ансамбль «Аніма» та танцювальний колектив «Флейм» Національного університету цивільного захисту України.
Хочеться побажати випускникам успіхів на професійній ниві, зміцнювати авторитет Державної служби України з надзвичайних ситуацій, примножувати добрі традиції рідного навчального закладу, гідно нести почесне звання Випускника
Концертна програма була яскравою та захоплюючою, насичена вокальними та танцювальними номерами, а також цікавими конкурсами, в яких брали участь працівники навчального закладу.
Неперевершеними були творчі привітання з новорічними святами від факультетів оперативно-рятувальних сил та цивільного захисту.
Нагадаємо, що 24-26 грудня науковці науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології університету проводили тренінг з метою підвищення професійного рівня, накопичення знань та практичних навичок, покращення психологічної майстерності і навчання психологів ДСНС України методам зняття психологічної напруги в особового складу, який брав участь у ліквідації надзвичайних ситуацій.
Як зазначила начальник науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології навчального закладу підполковник служби цивільного захисту Світлана Лєбєдєва, соціально-психологічний тренінг «Вижити та врятувати» є принципово новою формою в межах психотренінгових технологій,яка використовується під час відновлювального періоду. Цей тренінг відкриває ефективні способи та можливості підвищення результативності діяльності працівників ДСНС України. Його особливістю, говорить підполковник Лєбєдєва, є те, що він не навчальний, як переважна більшість тренінгів, а призначений саме для відновлення психологічної стійкості фахівців екстремальних видів діяльності, у тому числі і рятувальників після виконання ними завдань за призначенням в осередку надзвичайної ситуації.
Тренінг розроблявся спеціалістами науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології НУЦЗУ з урахуванням тих специфічних завдань, що вирішують рятувальники під час ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, та розрахований на 3 повних дні. Але, враховуючи завантаженість особового складу ДСНС, є можливим проведення цього тренінгу протягом двох днів, але не менше.
За програмою навчання, учасники заходу навчались за шістьма блоками, що складалися з відповідних вправ, а саме: «Комунікативним», «Поведінково-діяльнісним», «Когнітивним», «Свідомість особистості», «Емоційним», «Ставлення особистості». До кожного блоку додавався мінімум теорії, що стала дуже доступною і зрозумілою. Як зазначила учасниця тренінгу - провідний фахівець-психолог відділу психологічного забезпечення діяльності оперативно-рятувальних сил цивільного захисту Центру психологічного забезпечення підрозділів ОРС ЦЗ Управління забезпечення ОРС ЦЗ ДСНС України старший лейтенант служби цивільного захисту Тетяна Чабак, основна робота проходила у практичних формах, розігрувались деякі ситуації зі службового, сімейного життя, проводились спеціальні ігри, які записувались на відео, а потім обговорювалися групою. При цьому створювалась атмосфера зацікавленості та максимального прояву особистої творчості кожного учасника тренінгу.
Соціально-психологічний тренінг «Вижити та врятувати» довів свою ефективність і отримав позитивні відгуки як від самих рятувальників, які брали участь у ньому, так і їх керівників, а основне - уперше після навчання практичні психологи ДСНС України отримали дипломи тренерів-психологів.
Шановні колеги, друзі!
Щиро вітаю вас з Новим роком та Різдвом Христовим!
2013 рік для нашої Служби – період формування і становлення. Це був насичений подіями ефективний рік. Рятувальники з честю подолали всі природні і техногенні загрози і жодного разу не знизили готовність до дій за призначенням.
У новому році на нас чекають нові завдання, досягнення і результати в ім‘я народу України. Ми будемо боротися за кожне людське життя, кожен клаптик поля і лісу, кожну українську домівку, аби зберегти їх від вогню, води та інших стихій і в будь-який час допомогти тому, хто потребує допомоги рятувальників.
Зичу всім міцного здоров’я, добра, злагоди і достатку! Бажаю, щоб кожен із 365 днів нового року приніс радість життя, позитивні емоції, мудрі рішення і досягнення цілей. Нехай різдвяні свята будуть насичені душевним теплом, родинним затишком і сонячним настроєм.
Голова М. Болотських
Дорогие преподаватели, сотрудники, курсанты, студенты, адъюнкты, слушатели нашего университета!
От имени ректората сердечно поздравляю Вас с наступающим Новым годом и Рождеством! В канун наступающего Нового года я искренне благодарю коллектив за трудовые и научные успехи, верность родному вузу, понимание, поддержку, стремление сделать жизнь университета интереснее!
В последние дни уходящего года мы говорим о достижениях, подводим итоги многогранной деятельности вуза. Сделано немало. В 2013 году Национальный университет гражданской защиты Украины подготовил для подразделений Госслужбы Украины по чрезвычайным ситуациям, предприятий, отраслей и ведомств более тысячи высококвалифицированных специалистов. Прошел государственную аккредитационную экспертизу и подтвердил наивысший статус украинского вуза - четвертый уровень аккредитации. На Международной выставке «Образование и карьера – 2013» НУГЗУ стал победителем в номинации «Инновационное развитие образования и современные педагогические технологии», продолжая удерживать лидерство среди высших учебных заведений страны по развитию материально-технической базы и профориентационной работе. Научные конференции, творческие конкурсы и фестивали, выставки, спортивные состязания и другие мероприятия прошли на высоком уровне.
Уверен, что и 2014 год будет созидательным. Мы сохраним старые традиции и преумножим новые. Коллектив университета будет плодотворно трудиться во благо будущих поколений! Наша согласованная работа по реализации намеченных планов внесет свой достойный вклад в модернизацию научно-образовательной сферы, основанной на высоком уровне знаний.
Праздник Нового года всегда наполнен теплотой и искренностью, он несет в себе надежду для каждого из нас и для всей страны на новые свершения и процветание. Коллектив университета встречает этот самый любимый праздник в атмосфере оптимизма и сплоченности.
От всей души желаю вам в новом году крепкого здоровья, счастья, любви, душевного равновесия, оптимизма и стойкости духа, мира, творческих открытий и вдохновения, новых перспектив, достойных наград!
Пусть новый 2014 год принесет тепло и благополучие в каждую семью, будет спокойным, наполненным радостью!
С Новым годом!
генерал-лейтенант службы гражданской защиты Садковой В.П.